Začínáme s Windows Mobile – tipy, triky a informace

První seznamování se s telefonem s Windows Mobile může být vcelku náročná a rozporuplná záležitost. Zorientovat se v problematice a najít potřebné základní informace a software pro vašeho miláčka může být dosti složité a pro někoho až odrazující. Abyste se vyhnuli případnému prvotnímu zklamání a rozčarování, a také jako takový souhrn, který vám vše ulehčí, přináším vám dnes přehled všech hlavních a základních informací, rad a hlavních tipů pro zdokonalení, na jednom místě.

Rozhodujete se, nebo jste se již rozhodli, pro chytrý telefon s operačním systémem Windows Mobile. Gratuluji, na světě zatím není v oblasti mobilní platformy lepší volby než právě WM. Zapomeňte na hračky se Symbianem (když opomenu pár kousků s UIQ) nebo s Linuxem pro paranoiky. Jenže je tu stále otázka: je pro vás výběr mobilu s OS tím nejlepším krokem? Zapomeňme na chvíli na módní ovlivněnost a sami si tu otázku položte před jeho koupí. To, co pro jednoho může být přínosem, může se pro vás stát noční můrou. Proto nákup takového zařízení nejprve dobře zvažte.


Fajn, a když už jsme se opravdu rozhodli pro nějaké to chytré zařízení s operačním systémem WM, je čas se rozhodnout co si vlastně pořídit. Bude to kompaktní chytrý mobil nebo raději vsadíme na plnohodnotné PDA s telefonním modulem GSM? Zvažte sami své potřeby a touhy.
K tomu vám možná pomůže i tento článek: Co si koupit?

Vybalení, první zapnutí a základní používání chytrého telefonu s WM je velice podobné tomu, kdy to provádíte s obyčejným mobilem. Jenže po velmi krátké době nastane čas na hlubší prozkoumání terénu, pro nové aplikace a komplexní přizpůsobení si telefonu k obrazu svému. Co je to výchozí obrazovka neboli homescreen, co všechno na ní může být a jak ji upravit podle svých představ? Základní informace najdete tady. A teď už přijdou na řadu různé fígle a kouzla, bez kterých se žádný majitel WM zařízení neobejde.

Jenže nejdříve je nutno mít přístroj tzv. aplikačně odemčený, abychom mohli využívat ostatní freeware programy a aplikace třetích stran (toto se netýká PocketPC zařízení, ale jen Smartfounů). No a pak již můžete provádět všechny ostatní kejkle. Začněte třeba nastavením podsvícení a úsporou energie vaší baterie a ušetřete nějaké to místo v paměti vašeho stroje a upravte si třeba i zvuk vyzvánění. Všechno potřebné pro výše zmíněné úkony najdete kompletně popsané v tomto článku. A pokud byste rádi ještě více informací a kompletní změnu vyzvánění či upozorňování račte vstoupit zde.

Když už jste se trochu otrkali jednoduššími úpravami, můžete přistoupit na poněkud hlubší modifikace a specifické triky, které ne každý využije, ale pro mnohé jsou nepostradatelné. Třeba jak se zbavit nepotřebných Hotmail a Outlook e-mail účtů, které na vás koukají z aplikace Pošta a nepoužíváte je – jen otravují? Nebo jak nainstalovat .NET CompactFramework 2.0 na paměťovou kartu či jak nastavit Wi-Fi připojení, tedy DNS, IP adresu a ostatní parametry, které normálně nastavit nelze, podle libosti.

Pro zdatnější a pro ty odvážnější jsou určeny i články o “tunningu” vašeho Windows Mobile zařízení. Zkuste ušetřit energii a zvýšit výkon vašeho zařízení přetaktováním procesoru a nebo to zkuste ještě dokonaleji pomocí jednoho prográmku, který vám umožní řízené přetaktování Smartfounu s procesorem OMAP. Potom můžete nakouknout pod pokličku nastavení zvuků a objevit tak skryté možnosti, vylepšit si MMS editor či ještě více zakouzlit se zvuky vašeho zařízení a objevit rozšířené možnosti úprav a nastavení uživatelských zvuků. Jen račte vstoupit…
Článek o pokročilých úpravách grafického prostředí, systémových dialogů atd. najdete zde.

V neposledni řadě vám určitě přijdou k duhu informace o zálohování a a zkušenosti s obnovou ‘WM’ zařízení. Článek rozdělený na dvě části vás provede úskalími při obnově systému Windows Mobile. Tady je druhý díl a jak zjistíte, zálohování a zvláště pak obnovení systému Windows Mobile do zcela původního stavu, například po ?havárii?, není žádná procházka růžovým sadem. Velkou pozornost také věnujte tipům jak bojovat s nedostatkem paměti a kterak “vyčistit” vaše WM zařízení od zbytečností.

No a nakonec si posvítíme na další zdroje informací a programů pro naše miláčky. Najdete zde spoustu odkazů na české i zahraniční weby i na místa, kde najdete spoustu dalších užitečných rad a programů ke stažení. Své dotazy a problémy můžete taky směřovat na jedno z největších českých a moderovaných diskuzních fór na Mobilnaut.cz.

Taky se mrkněte na můj vlastní výtvor tj. program DontForget, což je jednoduše použitelný a plně konfigurovatelný připomínač všech zmeškaných událostí pro smartfouny s operačním systémem Windows Mobile.
A nebo taky freeware aplikaci Meteoservis WM, což je aplikace pro sledování a předpověď počasí speciálně pro Čechy a Slováky.

Další software, který prošel testováním či mými rukami najdete také v rubrice Software.

Takže doufám a věřím, že vám tento výcucový průvodce světem začínajícího Windows-mobilisty bude k užitku a že s jeho pomocí hravě zvládnete všechna úskalí na vás číhající, a že rozšíříte řady spokojených majitelů a uživatelů zařízení s OS Windows Mobile.

4 komentáře Začínáme s Windows Mobile – tipy, triky a informace

  • Co tak prubnout koncime s …?

  • No, pokud si myslíš, že (v současnosti) existuje něco lepšího a kvalitnějšího než WM, tak to klidně prubni. Já zůstávám u WM, heč …

  • Vajce

    Ahoj vsetci.Clanok sa mi naozaj pacil .Pomohol mi v mnohych veciach.Mam ale problem s HTC diamond.Kupil som ho v Dansku.WM6.1 tam uz bol nainstalovany a to v danskom jazyku.ak sa spravne domnievam tak musim preinstalovat operacny sistem ak chcem do mojho milanka cesky,alebo aspon anglicky jazyk.Hladal som na nete ,ale nebol som uspesny.Prosim o radu kde by sa dal stiahnut ,alebo objednat windows mobile 6.1 s ceskou lokaciou.Pripadne nejake to slovko k instalaci OS do HTC diamond.Vopred dakujem.

  • multipas

    Nevíte jak nastavit větší počet zpráv Hotmail inboxu v mobilu? Defaultně je tam pouze 50, coz je šílené, protože jich mám na serveru několik set a chtěl bych je mít vsechny i v mobilu. Místa na kartě mám dost. Zkoušel jsem všechny možné tweaky, pátral v registrech a nic.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>