Homescreen aneb Výchozí obrazovka

Windows Mobile – Smartphone
Mít hlavní věci po ruce, na hlavní, tedy výchozí obrazovce mého telefonu, bylo mým “snem”, o kterém jsem jen slyšel a u Symbianu si o něm mohl nechat jenom zdát. Ano, dnes již je toto možné i v poslední verzi operačního systému Symbian, nicméně Windows Mobile platforma měla tuto “vymoženost” už dávno. Ale to dnes nechci rozebírat a válčit mezi systémy, kdy každý má něco dobrého a taky špatného.
Řeč bude o praktickém využití této vlastnosti a tak trochu i o tom, co vše (hlavně to dobré) tato vymoženost umožňuje či nikoliv, a omrkneme i pár zdrojů, kde lze zdarma různé, někdy až morbidní, témata na výchozí obrazovky najít a stáhnout. Taky vám nabídnu svůj pohled na věc včetně mé vlastní výchozí obrazovky spolu s možností jejího stažení.

Jak už z názvu plyne, je výchozí obrazovka opravdu výchozím místem chytrého telefonu s operačním systémem Windows Mobile. Podobně jako je tomu u klasických Windows, kde jistě u sebe na ploše najdete spoustu zástupců, plní výchozí obrazovka podobnou funkci. Navíc ale může obsahovat aktivní prvky, což by se dalo přirovnat např. k sidebaru u Windows Vista apod., kde s některými prvky můžete přímo interaktivně pracovat na ploše počítače, aniž byste danou aplikaci ručně spouštěli – například kalendář, čtečka RSS kanálů apod.

Velice brzy si na tuto vlastnost zvyknete a už se ji nebudete chtít vzdát. Je jen na vás, co a kam si na výchozí obrazovku umístíte. Muže to být třeba jen fotka nebo obrázek, což ale má snad každý včetně majitelů “hloupých” telefonů. Můžete zde ale umístit i vaše nejčastější zástupce a spouštět tak vaše oblíbené programy rychle, přímo z hlavní obrazovky, bez nutnosti hledat zástupce v menu. A nebo zde také můžete umístit již zmíněné aktivní prvky, takzvané plug-iny, zastupující určité aplikace, prostřednictvím kterých můžete s těmito aplikacemi pracovat přímo z výchozí obrazovky.


Jak to vlastně funguje
Informace zobrazovaná na výchozí obrazovce je prakticky vždy reprezentována nějakým pluginem. Ať už jde o jednoduché zobrazení počtu nepřečtených SMS či zobrazení názvu vašeho mobilního operátora. Tyto, řekněme, systémové pluginy, jsou dostupné všem, jelikož jsou přímou součástí operačního systému WindowsMobile. Jiné, které často rozšiřují možnosti co a jak bude zobrazeno či umožňují zobrazit zcela jiné informace (jako například předpověď počasí), je nutno zakoupit – pokud tedy nejsou šířeny jako freeware.
Plugin (česky se používá termín “zásuvný modul”) je vlastně malá aplikace, typicky DLL knihovna či rozhraní. Každý modul má své jedinečné ID, tedy číslo, kterým je odlišen od ostatních, podobně jako třeba objekty v COM technologii, a které je použito při definici prvků výchozí obrazovky. Každý modul má také implementováno přesně definované rozhraní, typicky je to exportovaná funkce či metoda, které slouží pro komunikaci a výměnu dat s výchozí obrazovkou. Plugin také ve své podstatě často slouží jako prostředník mezi výchozí obrazovkou a vlastní aplikací. Příkladem budiž plugin Facade od společnosti SBSH, který slouží jako prostředník mezi výchozí obrazovkou a aplikací Papyrus (skvělá náhrada kalendáře), jejíž data na obrazovce prezentuje. Co a jak se bude zobrazovat a také jak může výchozí obrazovka pracovat s pluginem, je zcela v rukách vývojáře takovéhoto pluginu.

Co tam všechno vleze
No je toho dost, čeho všeho jsou lidi schopni a ochotni vecpat na výchozí obrazovku.
Několik možností už bylo zmíněno. Kromě standardních věcí jako je datum, čas, operátor, zmeškaný hovor či zpráva nebo e-mail, je možno také na výchozí obrazovku umístit odkazy na aplikace (tzv. zástupce). Ale také například animované obrázky či pozadí nebo prezentaci vašich fotografií, která zobrazuje fota z vybraného adresáře na obrazovce. To ale již budete muset sáhnout po pluginech třetích stran, buď je koupit a nebo doufat, že jsou freeware. Stejně tak, pokud budete chtít zobrazit informace o počasí, ať už aktuální stav či předpověď pro určitou lokalitu. Nicméně zrovna v tomto případě si myslím, že je to skoro až mrhání místa na ploše, jelikož tyto předpovědi většinou pocházejí a amerických a nebo centrálních serverů a kvalita těchto předpovědí (pokud nežijete v Alabamě) je vesměr nevalného obsahu a mizivé spolehlivosti a spíš budete jen ohromovat ostatní překrásnými obrázky mráčků a sluníček bez dalšího hlubšího významu.
Můžete tam ale mít i jiné informace a meze se téměř nekladou. Například aktuální přenosovou rychlost připojení k Internetu včetně informací o velikosti stažených dat atd. Stav baterie či volného místa v paměti či na paměťové kartě. Prostě téměř vše, na co si vzpomenete. Důležité je především to, co preferujete. Někdo to má jako výkladní skříň, plno blbůstek a fešných obrázků nebo jen nějakou tu fotečku či erotický obrázek. Jiný čistě strikně jen to, co opravdu, například pro svou práci, potřebuje – jako seznam úkolů či záznamy z kalendáře a má tak přehled o všech nadcházejících událostech či schůzkách atp.

Jak to změnit
Zapomeneme-li na chvíli na pluginy, můžeme jednoduše říct, že výchozí obrazovka, je reprezentována souborem XML. V adresáři “\Application Data\Home” najdeme všechny soubory XML pro jednotlivé obrazovky, jejichž seznam je nám nabízen při výběru v Menu “výchozí obrazovka”. Je mimo rámec tohoto článku popisovat zde jednotlivé atributy těchto souborů. Jen řekněme, že pomocí těchto souborů lze změnit například barvy, použité písmo a jeho velikost i obsah (tedy pořadí zobrazených informací) výchozí obrazovky. To je nutno udělat většinou ručně, pomocí nějakého textového editoru. Existují i nástroje pro změnu těchto informací a také některé pluginy (např. již zmíněný Facade) mají nástroje na zjednodušení této činnosti, ale i tak je často jedinou možností ruční editace těchto souborů. Pro ty, kteří umí alespoň trochu anglicky, je to trochu jednodušší. Takový atribut s názvem “font-size=14” celkem výstižně říká, co lze jeho změnou ovlivnit. Ještě je nutno dodat, že některé pluginy mají vlastní možnosti jak ovlivnit zobrazení dat, ale je nutno takový “seznam vlastností” mít k dispozici – většinou je součástí dokumentace k pluginu.
Některé “obrazovky”, které je možno stáhnout na Internetu pouze definují jiné barevné schéma či mění rozmístění základních informací na obrazovce, jiné přidávají i nějaký ten plugin a některé dokonce zcela mění “téma” telefonu – proto se označují jako Themes, jelikož mění například i pozadí oznamovacích či potvrzovacích dialogů atd.
Takže někdy postačí jen samotný XML soubor, jindy je souborů definujících výchozí obrazovku více – jelikož je nutno nainstalovat i různé obrázky atd. Všechny potřebné soubory se pak distribuují ve formě CAB či HME instalátoru.

Kde je vzít
Tak s tím asi většina problém mít nebude. Na Internetu se různých “vychozích obrazovek” povaluje spousty. Jen je třeba si vybrat, což může být nakonec ten největší problém. A pokud nic na 100% nevyhovuje, je nutno si pomoci vlastní úpravou.
Myslím, že každý z vás čtenářů umí používat vyhledávač a tak najít slovo “homescreen” nebude asi problém. Proto přidám jen pár odkazů z mých záložek.
Velice pěkně zpracované to má Petr Sybol na svých stránkách. Doporučuji !
Něco najdete i tady či tady.
No a kdo by rád koukal na něco šťavnatého (spíše asi pánové) tak mrkněte na tyto stránky.
No kdo chcete vidět jaký homescreen používám já a taky si jej třeba stáhnout a vyzkoušet, tak čtěte dále …

Můj vyvolený – střízlivost a přehlednost
Pro někoho fádní s minimem informací. Nicméně já svůj homescreen sestavil přesně dle svých požadavků a představ tak, abych měl všechny, pro mne důležité informace po ruce a taky aby barevně ladil s temnou barvou mého Qteku 8310. Myslím, že ta šedo-černo-bílá kombinace mu fakt sluší.


Najdete tu jen lištu se zástupci často používaných programů, informaci o profilu, nepřečtené SMS,MMS či e-maily a také informaci o GPRS/EDGE spojení. Většinu prostoru ale zabírá Facade, tedy informace z kalendáře a úkolovníku, což je pro mne nejdůležitější. Tato výchozí obrazovka používá jen dva pluginy. Prvním je již zmíněný Facade a druhý je plugin, který je součástí aplikace Spb GPRS Monitor.
Pokud chcete tento můj homescreen vyzkoušet, můžete si jej stáhnout zde.
Pro plnou funkčnost je ale nutno nainstalovat i Facade a Spb GPRS Monitor. V balíku najdete trial verzi Facade a také její beta-verzi, která funguje bez časového omezení, a dále i zkušební verzi GPRS Monitoru. To jen pro případ, že tyto aplikace nepoužíváte či nemáte. Ti kdo mají plné verze těchto aplikací je samozřejmě již instalovat nemusí. Samotná výchozí obrazovka je definována souborem “Hujer Black.home.xml”. Ten je nutno ručně zkopírovat do adresáře “\Application Data\Home” a pak v menu telefonu Nastavení->”Výchozí obrazovka” zvolit “Hujer (black)”. Toť vše.

17 komentářů Homescreen aneb Výchozí obrazovka

 • jack

  Prosim o radu. Stahnul jsem si Facade beta verzi a chci si v facade.home soubor zeditovat tak, aby se mi zvetsil font pisma v SCHEDULE A TASKS. Nevite kde to v soboru najdu – zatim se mi podaril zmenit vsechn sotatni text krome tohoto. Dekuji.

 • Melo by to jit upravou XML souboru. Hledej “Global/default settings for all instances of the Facade Plugin” kde pak lze nastavit “font-size” a “font-weight”. Font-size muze mit jednu z hodnot “tiny”, “small”, “normal”, “medium”, “large”, “huge”, nebo číslo vyjadrujici velikost fontu. Font-weight pak jednu z hodnot “thin”, “normal”, “medium”, “bold”. Lze taky upravit podpolozku , zmenou atributu “font-weigh”, čímž se upravuje font záhlaví (záložek). Snad to tak stačí.

 • Def

  Diky za prima homescreen, presne tohle jsem hledal a byl liny tvorit 🙂 Optimalni pro praci.

 • Miras

  Kde se dá stáknout tento homescreen je dost dobrý taky by se hodil. Díky.

 • Ozkaz na stažení je přeci v článku.
  “Pokud chcete tento můj homescreen vyzkoušet, můžete si jej stáhnout zde.” a stačí kliknout na ZDE.

 • Mam problem s pripojenim Qtek pres EDGE, poprve se pripojim a po ukonceni uz to nejde az zase po restartu, co s tim? Nevim kam jsem to mel napsat ,tak to pisu sem diky moc za informaci.

 • Zřejmě jde o stejný problém jako zde (http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=19545&dd=0&fi=0).
  Zkus přepnou do modu Letadlo a zpět. Jinak se obávám, že zatím neporadím, já tento problém navíc ani nemám.

 • Crusader

  Zdravim mel bych par dotazu.
  1. Zajimalo by me jak zmenit barvu taskbaru a listy s nabidkou start. Zkousel sem to v registrech ve vetvi HKLM\Software\Microsoft\Color hodnota BaseHue. Hodnota 255=Seda. Ale vzdy po restartu zarizeni se vse vrati do puvodniho nastaveni. Ano lista taskbar (jeji barva) se da zmenit v souboru homesceen.xml, ale lista s nabidkou start ne, pravda nezkousel sem 🙂 jeste.
  2. Mam aplikaci Spb GPRS Monitor, ale problem je v tom, ze v nastaveni (vyberu) pripojeni se pod “softwerovymi” tlacitky nezobrazuje zadna nabidka, tudis si nemuzu zvolit typ pripojeni ktery ma byt monitorovan.
  Dekuju za odpoved.

 • K bodu 1. ti moc neřeknu a navíc ani úplně přesně nevím “vo co ti de”. Nicméně k bodu 2. ano.

  Aktuální verze nepodporuje WM5 zařízení a tak je nutno udělat zásah do registrů dané aplikace (tak mi bylo sděleno ze support centra). Takže úprava je následující:

  Najdi klíč [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Spb Software House\GPRSMonitor\Profiles\1]

  Zde vytvoř (či uprav) hodnotu “connectionentry” (typ string) tak aby obsahovala název tvého GPRS připojení. Například connectionentry => “GPRS Internet”.

  Toť vše …

 • Crusader

  No dekuju za rychlou odpoved. Hned to vyzkousim.

  Tak k bodu 1. jde me o zmenu barvy systemovych lišt (puvodne jsou modre). Jak sem psal zmenil sem barvu v registrech ale po restartu se vse vrati do “modre barvy”
  v xml souborech se da menit pouze taskbar (zobrazeni stavu baterie atd.) Zajimalo by me jestli se tvuj skin chova stejne.
  Jinak super web.

 • Díky za pochvalu 😉

  Jak sám vidíš i z obrázku mého homescreenu, taky jsemsi změnil syst. lišty (na tu šeď) a to tak, že v souboru homescreenu. Když tak si ho stáhni a třeba vyzkoušej a určitě přijdeš na to, která položka to dělá. Myslím že to mají nasvědomí tyto:

  a nebo tyto …

  Zkus experimentovat a pak dej určitě vědět na cos’ přišel…

 • Crusader

  Ano, uz sem si ho stahnul a zkousim editovat 😉
  Delam v cecku a xml moc neznam proto sem vdecny za kazdou radu. Chtel bych prave cely homesceen zeditovat sam podle toho co me nejvice vyhovuje kdyz mam tu moznost.

 • Pida SuXxX

  Na jaký to jde telefony a jak to nainstaluju ?

 • Na všechna zařízení s operačním systémem Windows Mobile.

 • ringo7

  Ahojte. No hocičo robím mne to na ASUS P750 vobec nešlape, tada tie témy ani s pliginmy. A všimol som si že ja čo mám témy, tak ako som hladal v systéme, je to uložené v windowse a koncovka je tsk. Prosím poradte mi co by mi to malo šlapať alebo nie mám WM6.
  Budem rád ak mi odpoved pošlete na email. Velka vdaka

 • Je třeba si uvědomit, že Asus P750 je PocketPC a ne Smartphone, o němž je tento článek. PocketPC zařízení mají jiný způsob práce. Navíc, u Smartphone se oné výchozí obrazovce říká Homescreen a na ní jsou Homescreen pluginy. U PocketPC je to tzv. Today (Dnes) obrazovka a na ní příjdou tzv. Today’s plugins.

 • Kačer

  Nemáte zdání jak změnit zobrazení času na Today na formát i se sekundama (hh:mm:ss)?

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>