Proč si vlastně pořídit chytrý telefon a jaký vybrat?

Ne, opravdu nečekete, že vám doporučím konkrétní typ a značku přístroje, který byste si měli či neměli zakoupit. V tomto článku, který je jakýmsi úvodem k sérii dalších, zaměřených na úplné začátky v používání chytrých telefonů s Windows Mobile, bude řeč zejména o tom, proč si vlastně chytrý telefon pořídit a kdo by to rozhodně dělat neměl. A když už se rozhodnete pro nějaký ten Smartfoun, tak alespoň nakousneme, na co všechno se musíte připravit.

Příklad z praxe. Koupíte si telefon A. Má sice pěkně vyvedený displej, který hraje všemi barvami, ale při bližším zkoumání zjistíte, že nové melodie do něj nelze dostat jiným způsobem, než je stáhnout z WAPu, protože i když je telefon vybaven infraportem, je kopírování melodií blokováno. Navíc nelze jako zvuk příchozí zprávy zvolit jiný než “předinstalovaný” zvuk. Až vás nakonec dožere budík, který nemá opakování a koupíte si mobil B. Ten netrpí nešvarem s melodiemi, ale zato záhy zjistíte, že českou té-devítku nelze deaktivovat natrvalo a že to tedy budete muset dělat vždy, než začnete psát novou zprávu. Navíc mobil B neupozorňuje opakovaně na nepřečtené SMSky, jak jste byli zvyklí z mobilu A, což vás pěkně štve, jelikož jste si na to už zvykli. A později najdete i další drobnosti, které zamrzí, některé, co třeba byly na mobilu A, nebo ani tam. A tak si co nevidět koupíte mobil C, dobře si jej vyzkoušíte, žádnou podstatnou chybějící věc zatím nenajdete, ale po čase, kdy chcete instalovat Java aplikaci, která přistupuje na Internet zjistíte, že toto není podporováno. A tak si koupíte …
Nebudeme tady suplovat slabikář, ale je to tak. Každému mobilu, který jsem kdy měl, a že jich nebylo málo, jsem vždy měl co vytknout. Vždy tam něco, co bych chtěl, chybělo nebo fungovalo jinak, než bych očekával. Že řešením je mobil s plnohodnotným operačním systémem bylo jasné, ale před nedávnem bylo ještě nemožné mít skladný a plně vybavený chytrý mobil, který by nevypadal jako cihla a nevážil skoro stejně. Naštěstí dnes je situace jiná, a tak si každý může vybrat (skoro) podle libosti.

Jenže není chytrý mobil jako chytrý mobil a není jeho uživatel jako uživatel. Dnešní uživatel chytrého telefonu by měl být, s malou nadsázkou, alespoň tak chytrý, jako je jeho mobil. Pro kvalitní a plnohodnotné využití Smartfounu, jak jsou chytré telefony označovány, je prostě potřeba mít určité, alespoň malé znalosti. Jinak to dopadne jako s uživatelem počítače před pár lety. Buď to nepřežije počítač a nebo, což je častější, rezignuje uživatel. Totální laik a informačně-technický
analfabet bude chytrým telefonem minimálně rozčarován a nebo v jeho rukách bude Smartfoun nevyužitý a bude plnit jen roli klasického “hloupého” mobilu a nebo nastane obojí najednou. Hlavním důvodem je to, že chytré telefony, mají-li být využity, kladou na své uživatele podstatně vyšší nároky než je tomu u telefonu klasických. Nabízejí sice možnost si prakticky vše uzpůsobit podle svých představ, ale pro uživatele to třeba znamená nejprve najít takovou aplikaci, která mu vyhovuje, umět si ji nainstalovat, pokud se mu už podařilo ji stáhnout či koupit, zprovoznit ji, respektive správně nakonfigurovat, a to vše mnohdy v angličtině, není-li dostupná česká lokalizace. Navíc, je nutno o stav zařízení pečovat, dělat zálohy, hlídat paměť či spuštěné aplikace atd. atd. Bez patřičného opečovávání se velice brzy z vašeho chytrého miláčka stane pomalý generátor chybových hlášení.

Na druhou stranu dostanete relativně úplnou volnost a možnost si kompletně uzpůsobit mobil obrazu svému, což ale může, u některých věci neznalých jedinců, naopak vést až ke zhroucení celého operačního systému nebo jeho uživatele. Pokud tedy patříte k těm, kteří tápou i na svém stolním počítači a třeba ani neví co je to adresář resp. složka a kam co instalovali a provádějí jen “naučené” úkony a sebemenší odchylka od standartů je vyvede z míry (řeší to vypnutím a znovuzapnutím PC), chytrý telefon není ta správná volba. Kupte si raději kvalitní a dobře vybavený klasický mobil a zapomeňte na telefony se Symbianem či Windows Mobile. Alespoň zatím, alespoň do té doby, kdy i zde bude blbovzdornost a uživatelská přívětivost Smartfounů na vyšší úrovni. Do té doby to je pro vás jen vyhazování peněz.
Naopak pro ty ostatní, technoidy a lidi s hlubšími znalostmi v tomto oboru, je naopak koupě chytrého telefonu či PDA tou nejlepší volbou. Těm se otevírá široké pole možností ke šťourání se v systému a jiným hrátkám a budou plně uspokojeni. A pokud vám ani nevadí poněkud častější dobíjení baterie, jelikož spotřeba je u Smartfounů vysoká, není co řešit.

Budeme-li se držet dnes hlavních proudů a zapomeneme-li na mobilní exoty s Linuxem apod., máme tu na výběr nepřeberné množství telefonů s operačním systémem Symbian, kterýžto firma Nokia úspěšně nasazuje do mnoha svých výtvorů. Nebo můžete zvolit operační systém Windows Mobile (verze 2005 a vyšší, jiný nebrat), který najdete na mnoha zařízeních jiných výrobců jako je HTC, i-Mate či E-Ten atd. Který zvolíte je zase jen a jen na vás. Já vsadil na Windows Mobile, který, narozdíl od Symbianu, vyzařuje fluidum opravdového operačního systému a celkově se tváří tak nějak profesionálněji. Navíc, pro ty z vás, kteří máte zkušenosti s Windows na PC, bude práce a využití takového stroje s Windows Mobile bezproblémové a téměř intuitivní a nebudete mít velké problémy ani s prací na nižší úrovni OS, například s registry apod. nebo s vytvořením vlastních aplikací, jste-li programátor.
Výběr samotného přístroje je pak veskrze individuální. Někdo vyžaduje přítomnost GPS nebo WiFi, jiný zase raději větší displej či plnohodnotnou klávesnici, někdo FM rádio či zas nabušený foťák. Ale rozhodně nepodceňujte velikost dostupné operační paměti a rychlost procesoru, zejména pokud plánujete jeho využití i jako GPS navigátoru a nesnášíte-li zbytečné prodlevy v odezvě systému.

Pokud vás to neodradilo a i přesto, že zrovna neoplýváte zkušenostmi z počítačové oblasti, se rozhodnete pro chytrý telefon, připravte se na to třeba i dopředu a nastudujte nějaké informace z této problematiky. Na webu najdete spoustu zdrojů informací a diskuzních skupin, kde se, pokud budete chtít, můžete mnohému naučit a čerpat rady zkušenějších. Pronikněte alespoň trochu do problematiky ještě předtím, než začnete svými začátečnickými otázkami zahrnovat zkušené účastníky diskuzních fór a přivádět je tak k šílenství tím, že ani nebudete vědět, jak se instalují aplikace do mobilu. Uvědomte si, že výhody chytrého telefonu plně využijete až tehdy, budete-li o něm a použitém operačním systému vědět víc, než jen jeho název. Přeju vám štastnou ruku při jeho výběru a hodně síly do začátků v jeho používání.

Přečtěte si také: Co koupit? Chytrý telefon nebo raději PDA?

16 komentářů Proč si vlastně pořídit chytrý telefon a jaký vybrat?

 • Hepcziiik

  hezký článek. můj první mobílek s OS byl Motolola MPx200 (dnes mám Kvítka 8310) a i dnes, kdy ho používám jako druhý mobil, ve chvíli kdy ho vytáhnu na světlo, zaujme nejen vzhledem, ale po předvedení toho co umí tak i schopnostmi, především ze strany “nokiářů” nebo “samsungářů”, jejichž mobil sice umožnuje měnit kryty, blikají na nich diody s milionem barev, ale jinak je to tupý mobil co nic neumí. dnes bych si jiný mobil než s OS nedovedl představit a pokud se mi dostane d ruky mobil obyčejný, přiznám se že začínám mít problémy s jeho používáním, protože automaticky hledám ikonu s programem, který chci, případně složku se souborem který chci spustit a on ten krám neumí nic jiného než poslat sms a volat, pomineme li blbosti jako stahování hudby z wapu (proč, když si ji mužu nahrát z PC), stupidní hry nahrané od výrobce (když já si jich tam můžu nahrát co hrdlo ráčí a vybrat si WM, javy, nintenda a pod), atd. atd.. taky to má velkou výhodu, mít takový smártfounek, protože neznalci se mrknou, okouknou homescreen a pak ho vrátí, protože se v něm neumí šťourat, vidí totiž složky jako v pc a ovládat slušně pc zatím v našich končinách stále není samozřejmost:-) Zkrátka chytré telefony jsou super věc a kdo chce, aby jeho mobil byl i dobrý pomocník při práci i zábavě, nemá dle mého názoru jinou možnost

 • Je to tak, chytrák je chytrák, něco jiného si už ani neumím představit…

 • zdenpok

  Jen moc nechápu to verze 2005 a vyšší. Taky jsem měl motoroly 200 a 220 a MDA compact. Teď jsem přešel na HTC Herald, čili první WM 2005, ale že bych tím nějak zavrhoval 2003, to ani náhodou! Určitě ještě pěknou chvíli svou práci odvede!

 • Odvede, to sice ano, ale někdy s většími či menšími problémy. Z hlediska použitelnosti a zejména vytváření aplikací je prostě WM2005 o dost dále, vím o čem mluvím. A navíc, kdo by se dneska ohlížel zpět a v roce 2007 kupoval něco s označením 2003 že …

 • zdenpok

  Sice nejsem vývojář, ale moc nesouhlasím. Snad pouze Vaše aplikace a zejména tedy spbmobilehell mi trochu chyběly. Navíc už vykukují růžky 2006, to už se dá rovnou napsat, že 2005 taky nebrat.

 • Z pohledu vývojáře a téměř ani z pohledu uživatele WM6 nic převratného nepřináší, je to podstatně menší krok než přechod z WM2003 na WM2005, kde jsou rozdíly propastné – někdy bohužel až moc. Samozřejmě z pohledu vývojáře…

 • Já měl Motorolu MPX-200 a nikdy víc. Pořád se plnila paměť a na každou blbost bylo potřeba něco naistalovat. I na přepínání a ukončování aplikací nebo kopírování čísel. Prostě děs.

  Souhlasil bych, že použitelný OS je až WM2005.

  Já se zatím vrátil k normálnímu mobilu bez OS a vyčkávám. Vypadá to, že doba už dozrála a nové telefony s OS už začínají být použitelné. Tak snad to prolomím s příštím telefonem.

 • tumek

  NO TAK NA MPX 200 NEDAM DOPUSTIT, TO BYLY ZLATE CASY, OD WM 2002 AZ PO WM5. KDO NEZAZIL NEVI. TED MAM VOXE A NESTEZUJI SI, PRO SKOK O TRIDU VYS PAK JEDINE UZ PPC.

 • vitekv77

  Docela dobrý článek, jen nechápu proč zde neustále opomíjíte opravdové SYMBIAN smartphony na platformě UIQ a nejlépe poslední verze UIQ3 od SE a jako odstrašující příklady dáváte pseudo-komunikátory od Nokie, na které mám samozřejmě úplně stejný názor jako vy..myslím, že lidi, kteří tu hledají nějaké informace a čtou článek, který jim má pomoci se pro nějaký ten SP rozhodnout, svým opomíjením této platformy uvádíte trošku v omyl a nutnost se rozhodnout pro Windows Mobile, i když to je opravdu vynikající systém, jako PDA není prakticky jiná rozumná volba, ale jako MDA zatím nic moc (např. ne úplně skvělé telefonní funkce-v tom je UIQ rozhodně lepší) = samozřejmě bohaté osobní zkušenosti.

 • Opomíjím je proto, že se věnuji hlavně WM. Stejně ale pro ty, kteří mají zkušenosti s OS Windows, je prostě volba Windows Mobile ideální. Např. vyvíjet něco pro UIQ je šílený zážitek oproti pohodě ve WM. Navíc, tyto stroje zas tak rozšířené nejsou.

 • nereknu

  mel sem na mpx200 WM6.1 a na ni meteoservis parada!ale na P990i a P1i by mohli alespon udelat meteoservis

 • Robert Bárta

  Zajímá mě DEFINICE CHYTRÉHO TELEFONU,pokud lze ve zkratce vyjádřit,tak jako na př.Archimedův zákon.
  Díky!

 • TROJAN

  Chytrý telefon je dobrá věc.Už jen proto je široká nabídka.Navíc ,když se mi třeba blokne klávesnice a ztlumí mikrofon..dá se kdykoli dálkovým ovládáním zas zapnout a zesílit.To není zas tak složité.Funkcí hafo,takže to je jen kapka v moři:-). Nokia to jistí.

 • LubosHa

  Hele, nečekal jsem od něj moc, ale jsem maximálně spokojenej s tímhle Acerem – http://www.expert.cz/acer-liquid-e700-cerny/ 🙂

 • síma

  Srovnejte si před nákupem ceny telefonů v jednotlivých obchodech na http://www.hyperzbozi.cz/mobily-a-gps

 • Miki

  Tam nás chtěl někdo dostat.Nejsem analfabet na počítače,ale sežere to času a hlavně pro zábavu u mnoha lidí.Nebylo by lepší kdyby každý vyfasoval 0.2 ha pole(což uživí člověka celý rok).Hospodařil by asi 1 měsíc v roce a bez stresů.Zbytek času by věnoval něčemu užitečnému.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>