Tipy a triky pro Windows Mobile, 1.díl

To, že v operačním systému WM2005, není vše úplně tak jak bychom si přáli, zjistila většina z
nás, kteří mají nějaký ten chytrý telefon využívající tuto platformu, celkem brzo. I když zde neexistuje přímá možnost některé parametry ovlivnit či upravit dle svého například v Nastavení telefonu apod., je naštěstí možné, a někdy možností jedinou, ovlivnit chování systému či aplikací zásahem do systémových registrů operačního systému. Dnes vám chci ukázat několik, vesměs jednoduchých triků, kterými můžeme chování systému usměrnit, a které byly, alespoň pro mne, velice zásadní pro běžnou práci s telefonem. Možná vám již některé budou známé, ale pokusím se uvést hlavně ty, které nejsou až tak běžné, ale i tak pro někoho mohou mít zcela zásadní význam.

Nejprve připomenu, že pro úspěšné provedení většiny zde uvedených změn, je nutné mít přístroj takzvaně “odemčený”. Standardně je totiž systém Windows Mobile blokovaný proti tzv. neautorizovanym zásahům, ať už proti modifikacím registrů, nebo instalací software, který není digitálně podepsán autorem. To co nás má ochránit před útoky či “viry” je bohužel i velkou překážkou k používání nejrůznějšího software či k manuálním zásahům do systému. Návod jak přístroj tohoto omezení zbavit najdete například zde na stránkách Petra Sybola (Petře díky a doufám, že ti nevadí takovéto odkazy na tvé stránky).


Svítíme, spoříme
Nemůžu nezmínit dvě podstatné úpravy, po kterých sáhne většina uživatelů. Uvádím je jen pro “úplnost” a mnohým jsou již známy. Jde zejména o možnost změny délky podsvícení displeje či klávesnice. Tato nastavení jsou většinou idividuální, ale rozumně nastavené časy mohou celkem výrazně pozitivně ovlivnit výdrž na jedno nabití, což můžu jen potvrdit. Jak nastavit délku podsvícení displeje najdete zde, opět na stránkách Petra Sybola, stejně jako úpravu podsvětlení klávesnice.
Ja sám jsem podsvícení kláves neměnil a mám zapnutou detekci světla, což mi vyhovuje, ale pro jiné je nevhodná, nicméně šetří solidně baterii. Délku podsvícení displeje mám upraveno na 10 sekund pro přechod do tlumeného tzv. úsporného podsvícení a 20 sekund pro úplné vypnutí podsvícení, takže celkem po 30 sekundách mám displej vypnutý. Ale jak říkám, nastavení to je zcela individuální a je to na vás, co vám vyhovuje.

Šetříme místo
Také další úpravy jsou vcelku známé a asi oblíbené a tak jen ve zkratce. Jde o přesunutí složky, kde IE (Internet Explorer) odkládá dočasné soubory při prohlížení webových stránek, na paměťovou kartu a šetřit tak “drahé” místo v paměti přístroje. Návod jak to provést najdete tady.
Z podobného soudku je i následující úprava, to jest přesun složky pro ukládání příloh e-mail klienta na paměťovou kartu, což ocení hlavně ti, kteří hojně využívají e-mailu a mají mnoho či velké přílohy. Návod najdete tady.
Já osobně e-mail v telefonu moc nevyužívám, spíše jen pro ověření, jestli nějaký došel a čtu či píšu e-maily z mobilu jen vyjímečně. Nepoužívám (jen vyjímečně) ani InternetExplorer pro brouzdání netem-světem a nahradil jsem jej prohlížečem Opera 8.0, který je mi bližší, je rychlejší a pro mne celkově přitažlivější. Ale o prohlížeči Opera a jiném dobrém software bude článek jindy…

Šetříme ještě více místa
Pokud používáte programy využívající .NET Compact Framework 2.0, kterých pořád přibývá, tak možná bojujete s tím, že tento podpůrný software zabírá pořádný kus místa v paměti zařízení. A pro mnohé je to také důvod takové programy vůbec nepoužívat. Těch několik megabajtů, které CF2 zabírá, ale můžete také přesunout na paměťovou kartu, i když to standardní instalací nejde, a CF2 se stejně nainstaluje do paměti přístroje zvolíte-li “na kartu”. Návod jak to provést jsem zde nedávno uveřejnil. Můžete sami tuto úpravu provést, ale před pár dny byla uvolněna nová verze CF2, která by již kompletní instalaci na kartu měla umožňovat, a tak je tento návod bezpředmětný. Sám jsem ještě tuto novou verzi nezkoušel instalovat, tak to nemohu potvrdit ani uvést nějaké jiné zádrhely či problémky.

Nedobíjet prosím
Tento malý trik můžete úspešně využít, pokud svůj přístroj máte stále a nebo téměř pořád připojený USB kabelem k počítači. Ať už je důvodem cokoliv, třeba vám vadí, že po připojení k počítači se automaticky začne telefon také dobíjet, a to i když máte baterii nabitou třeba na 95%. Pokud tedy chcete toto chování změnit, upravte si registry následovně:

Klíč: HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\BuiltIn\usbfndrv

Hodnota: EnableUsbCharging = 0 (nula) pokud nechcete aby se zařízení nabíjelo je-li připojeno k USB, nebo 1, pokud požadujete dobíjení.

Nemaž mi ten instalační CAB soubor
Možná jste si všimli, že pokud nainstalujete nějaký program pomocí instalačního CAB souboru, je tento soubor po úspěšné instalaci automaticky smazán z adresáře odkud byl spuštěn. Někdy se vám toto standardní chování nemusí líbit, jelikož třeba chcete soubor zachovat např. pro instalaci na jiném telefonu vašeho kolegy apod. Pokud je to tak, upravte si následující položku v registrech:

Klíč:[HKEY_CLASSES_ROOT\cabfile\Shell\Open\Command
Hodnota: (default) = \Windows\wceload.exe “%1” /nodelete.

Přidáním parametru ‘/nodelete’ řeknete systému, že nemá soubor po instalaci mazat. Pokud to naopak chcete, tak tento parametr zcela vypusťte a nechte pouze ‘\Windows\wceload.exe “%1” ‘

Měníme atributy vyzvánění
Taky jste zjistili, že zvuk či melodie, kterou máte nastavenou jako vyzváněcí, není opakován po jeho ukončení ihned, ale až po několika vteřinách ? Zvláště patrné to je u kratších “zvuků”, kdy po jejich zaznění je pauza patrná. Standardně jsou to tři vteřiny ticha, které oddělují jednotlivá opakování melodie. Sám mám nastaven zvuk “starý telefon” a pokud mi telefon zazvoní, následuje třívteřinová pauza a až pak se zvuk opakuje. Toto chování lze naštěstí celkem jednoduše změnit a tentokrát se obejdeme i bez zásahu do registru. Potřebovat budeme jen nějaký textový editor, ať už na počítači či v telefonu.

Budeme totiž upravovat soubor, který se nachází v adresáři “\Application Data\Profiles”. Zde najdeme několik souborů s příponou XML podle toho, kolik máte takzvaných aktivních profilů, tedy těch, které jste již alespoň jednou jako profil nastavili. Pokud tedy přepínáte jen mezi profilem Normal a Silent, budou zde jen soubory Normal.prof.xml a Silent.prof.xml. Jako příklad budeme editovat pouze soubor Normal.prof.xml tedy ten, který přísluší profilu Normal.
Tyto xml soubory jsou nastaveny jako skryté a systémové a tudíž musíte mít zapnutou volbu zobrazení takovýchto souborů abyste je vůbec viděli. Komu není moc známa struktura XML souborů se teď nemusí bát, nebudeme to potřebovat.

Otevřete soubor Nomal.prof.xml pro editaci a najděte položku name=”RingTypeAll”, která bude vypadat asi nějak takto: value=”apw3r”. Číslice za písmenem “w” udává právě dobu prodlevy a vy ji můžete změnit např. na hodnotu 1, což představuje pauzu 1 vteřinu, takže změňte tento řetězec např na value=”apw1r” pokud chcete pauzu zkrátit na 1 vteřinu. Hotovo. Teď změny uložte a soubor zavřete.
Důležité: ujistěte se, že po uložení souboru, prostě po provedení změn, má soubor stále nastaveny příznaky skrytý a systémový (-ahs). Pokud ne, tak je nastavte, jinak nebude možno profil načíst a nebudete jej moci aktivovat, dokud nebude mít ony příznaky nastaveny. Nakonec restartujte telefon, možná je dostačující obměna profilu (napr. na Silent a zpět na Normal) ale pro jistotu.

Závěrem jen doplním jednu “lahůdku”. Obdobný postup lze použít například pro nastavení počtu opakování zvuku u došlé SMS. Zde budeme editovat položku name=”Script” v sekci a zde upravíme řetězec, který bude asi vypadat takto: value=”p” například na: value=”pw5pw5pw5r”, čímž jsme nastavili, že se zvuk bude opakovat celkem 3x s 5-ti vteřinovou pauzou mezi opakováními.
Pokud by byl zájem o kompletní seznam možností jak upravit tyto skripty, napište to do diskuze pod článkem.

To je pro dnešek vše, další triky zase příště. Hodně zdaru.

11 komentářů Tipy a triky pro Windows Mobile, 1.díl

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>