Přechod od Symbianu k Windows Mobile

Osobní zkušenost jak jsem se dostal ke smartfounu s WM5.
Na začátku nebylo nic. A pak nějaký chytrolín stvořil mobilní telefon. A co víc, uvedl jej v praxi tak, že dnes málokdo tento přístroj nepoužívá. I já kdysi podlehl a po prvním stroji, Siemensu S25, který měl dokonce tříbarevný displej, přišli postupně na řadu další a další. A jednoho dne jsem uviděl chytrý Panasonic X700 s operačním systémem Symbian, a bylo vymalováno. Konečně mobil, se kterým bude možno víc pracovat a pracovně jej využívat – a navíc takový krasavec. Ale ani to nemělo trvat dlouho a já opět přesedlal, tentokrát na Qtek 8310 s operačním systémem Windows Mobile 2005. Ale popořádku …

Paňasa X700 jsem si pořídil hlavně proto, že byl pěkný, kompaktní (véčko) a hlavně disponoval operačním systémem (Symbian 7.1), což slibovalo využití k práci a možnost doplnění chybějící funcionality. To se později ukázalo jako nezbytnost, protože jak už bývá zvykem, programy v základní výbavě jsou pravdu jen základní a několik věcí mi opravdu scházelo. Nejvíce snad nějaká lepší aplikace nahrazující kalendář a úkoly (takový malý Outlook) nebo správce souborů či aplikace pro upozornění na nepřečtené zprávy či zmeškaný hovor a některé další. Ale v jiných ohledech to byl opravdu skvělý a bezproblémový telefon, snad jen výdrž na baterie mohla být lepší, ale to je věčné téma…Lomikare, Lomikare…

Do roka a do dne …
A tak se stalo. Opět jsem začal pokukovat po lepším a zahleděl se do Nokie N80. Tehdy zcela nový typ, připravovaný do prodeje, ale jak se později ukázalo, spíš jen do výroby.

Uvedení N80-ky se stále oddalovalo a z ledna byl najednou duben či květen. No a když jsem zjistil, že bude mít Symbian 3rd Edition, který si na nás chce Nokia vyzkoušet, a pro který neexistuje(v té době) zatím prakticky žádný software a ten starý nepojede, tak jsem se pěkně nas…štval.
Ani kvalitní displej či foťák, který měla N80-ka mít, nebyl tak pádný důvod, abych u této volby zůstal. A tak jsem opět začal šmejdit a pročítat recenze, až jsem narazil na chytrý telefon Qtek 8310, který se dokonce umístil na první příčce v katalogu telefonů na “nokiácky preferované” MobilManii. Když jsem si jej v prodejně trochu vyzkoušel, bylo rozhodnuto, a já se s “Kvítkem” vracel spokojeně domů a těšil se na zkoumání a na všechno to nové co teď přijde. Vzdal jsem se véčkové konstrukce a s tím spojených výhod velké a přehledné klávesnice, kterou není třeba zamykat, a bezpečně zakrytého displeje bez škrábanců. Naopak jsem získal skvělý QVGA displej, WiFi či EDGE konektivitu a výkonnou baterii se skvělou výdrží na jedno nabití.

Problémy jsou, byly a budou
Hned po prvním ohledání bylo zřejmé, že problémy s programy v základní výbavě se budou opakovat a ani telefon s Windows Mobile (WM) na tom není nijak lépe a já budu muset pár aplikací sehnat, abych jej upravil k obrazu svému. A tady jsem narazil na první problémek. Programů pro WM Smartphone edition je prostě, ve srovnáním s tím co se dalo sehnat na Symbian, žalostně málo. Ať už to byl freeware či komerční programy. Pro plnohodnotnou platformu PocketPC (PPC) bylo a je programů také podstatně více, ale Smartphone edition (SP) je prostě zakletý. Ale budiž.
Ale to, že WM5 sice interně “umí” a podporuje copy-paste (tj. kopírování např. textu do/z schránky jako např. u WindowsXP), ale pro využití potřebujete zase nějakou další aplikaci, která vám to teprvé umožní, mě fakt dostalo a jako programátor jsem pár minut nevěřícně kroutil hlavou. Taky způsob práce se SMS,MMS či e-maily (centrum zpráv), tak propracovaný, přehledný a skvělý u Symbianu, mě rozladil a vzpomínka na Symbianového správce zpráv mě zabolela. To že je intuitivní a přehledná aplikace pro činnost, kterou každý dělá tak často ? Nu což, snad si zvyknu. Naštěstí tím (téměř) všechno zlé končí a dál už přicházela jen samá přijemná překvapení.

Windows stále s sebou
Skvělé vyhledávání v propracovaných kontaktech, přímo z hlavní obrazovky, stačí začít “psát” a selektivní hledání okamžitě nabízí filtrované údaje. Naprosto ideální a pro WM jeden z prvních bodů. Úvodní obrazovka tzv. homescreen, aktivní plocha s možností umístění odkazů a přímou možností práce s některými aplikacemi formou tzv. pluginů. Pro ty, kteří jako já chtějí mít ihned po ruce údaje z kalendáře či úkoly a rychle s nimi pracovat naprosto ideální. Navíc byly pro mne reakce systému či obecně rychlost telefonu či aplikací příjemným překvapením, i když to částečně lze přičíst pomalému Panasoniku X700. Najdeme i staré známé jako MediaPlayer či MSN a také celkový dojem hodně připomíná práci s desktopovými Windowsy, což ty, kteří neberou v potaz ideologické názory při výběru platformy svého PC, určitě potěší. Ostatně “spolupráce” s klasickými Windowsy se předpokládá a tak lze jednoduše synchronizovat data (kontakty, poznámky, úkoly atd.) s počítačem. To mi také u X700 chybělo, možnost rychlé synchronizace (kdysi jsem měl Palma) s počítačem. Majitelé Nokií namítnou a budou mávat NokiaSuitem, ale u Panasoniku X700 to bylo prostě hodně problematické nebo minimálně dosti ztížené a těžkopádné. Prostě pro ty, kteří favorizují toto a nebo chtějí mít své malé Windows stále u sebe (a nevadí jim ideologické narážky jinoplatformních) je Windows Mobile asi ideálním řešením – i když i u Symbianu se blýská na lepší časy.

Vlastní aplikace ? Žádný problém.
Na rozdíl od Symbianu, to opravdu není žádný velký problém, tedy pokud umíte programovat. Problém u Symbianu byl a je v prakticky nedostupném a možná ani neexistujícím vyvojovém prostředí pro psaní programů. A pokud přece jen něco najdete tak se nedoplatíte. A to se vám rázem přestane chtít si naprogramovat vlastní, byť maličkou, aplikaci pro vlastní potřebu nebo freeware. Ano jde to, jinak by tu nebyly ty haldy softu pro Symbian, ale je to příliš komplikované a odrazující. To u WM problém mít nebudete a i s jednoduchou verzí vývojového prostředí VisualStudio .NET je to celkem příjemná práce (i když stále ne tak přímočará jako vyvíjení aplikací pro PC). Navíc, pokud již máte nějaké zkušenosti s programováním pro Windows na PC, budete, jako já, mile překvapeni přítomností registrů Windows, totožného souborového systému, XML a dalších notoricky známých záležitostí z PC. A tak, i když jsem nakonec žádnou aplikaci pro upozorňování na nepřečtené zprávy či zmeškaný hovor pro WM nesehnal, sám jsem si ji napsal. A z interní verze, původně určené jen pro mou potřebu, nakonec vznikl vcelku známý freeware program DontForget, jakožto můj první počin na platformě Windows Mobile for Smarthones.

I když vše má své chyby a také ty dobré stránky, musím se přiznat. Jsem spokojen. Ať už s výběrem mého telefonu, tak i platformou WindowsMobile, kterou používá. Už bych se jen horko-těžko vracel zpět k Symbianu (i když to není vyloučené) a vzdal se toho dobrého z WM. A to i přesto, že budu asi muset žít s některými nedostatky, které WM má a s tím, že nebudu mít to, po čem se mi ze Symbianu stýská.

Chcete-li diskutovat o nějakém jiném problému či vznést nějaký ten dotaz,
navštivte diskuzní fórum.

15 komentářů Přechod od Symbianu k Windows Mobile

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>