Poslední komentáře

  No comments.

Smartfoun bez Wi-Fi už nechci ani vidět

aneb Vyždímejte své připojení k Internetu
Nechci, a už nikdy si žádný Smartfoun či jiné chytré zařízeníčko bez podpory WiFi nekoupím. Ani náhodou. Jsem totiž závislák, a navíc jsem vše podřídil tomu, abych tuto technologii doma naplno využil. A nejen to, utratil jsem několik tisíc korun, abych se k Internetu mohl doma připojit kdekoliv, třeba z notebooku či z mobilu. Zrušil jsem i pevnou lajnu a volám jen pomocí VoIP a nebo Skype přímo z mobilu. Já vím, jsem fanatik, ale dneska bude prostě řeč o tom jak, máte-li doma připojen Internet, jej maximálně využít a vlastně i ušetřit.

Někoho teď možná překvapím, ale Internet není jen prostředek pro hraní online her, stahování porna či warezu. Pevně ale věřím, že většina z vás využívá Internet pro svou práci, komunikaci s přáteli, jako zdroj informací či ke prospěchu svého hobby. No a když už tedy platíte za připojení, třeba i jen pár stovek měsíčně, je už jen pár kroků k tomu, abyste z toho, co za ty své prašulky dostáváte, vyždímali maximum…

Návrat do edenu
Představte si tu idylku:
Sedíte u svého počítače, najednou je doma rušno, přišly děti. Tak se seberete, jdete do ložnice i se svým notebookem, a můžete vesele dál pokračovat v rozdělané práci. Zvednete svůj analogový telefon, ale místo mrhání peněz voláním přes Telekom (sorry, ale na O2 si prostě nějak neumím zvyknout) zavoláte, své rodině do Německa. Jen tak, třeba 20 minut, vždyť to celé stojí jen 9 korun. A pak třeba kámošovi, co má taky VoIP, a kecáte celou hodinu úplně zadara.
A večer, když vás najednou popadne nutkání zkontrolovat došlou poštu či se podívat na předpověď počasí apod., nepůjdete ke svému počítači, to by se manželka či přítelkyně zase nasrala, že „tam“ už zase sedíte. Vezmete si pěkně váš Smartfoun, zapnete WiFi a u televize se zadarmo proběhnete Internetem. A předtím, než skončíte, se ještě mrknete, jestli není Tomáš na Skypu. Je, výborně, tak mu přímo ze Smartfounu zadarmo zavoláte na Skype. Prostě pohoda, už nikdy Smartfoun bez WiFi.

Co pro to udělat ?
Nic moc, teda skoro nic moc. To hlavní, tedy připojení k Internetu už máte. Já mám třeba klasické ADSL připojení (teď už jen počkat do doby, kdy slavný Telecom oddělí konektivitu k Internetu od telefonních služeb) vy třeba kabelovku, optiku nebo nějaké připojení přes WiFi. Je to vlastně skoro jedno, jen by to připojení mělo být solidní a relativně stabilní – s připojením 512/64 opravdu moc zázraků nezažijete. Předpokládejme tedy jako minimum připojení 1024/256 kbit/s. Pak budete potřebovat nějaký ten WiFi AP, tedy AccessPoint čili „přístupový bod“, který vám zprostředkuje rozvod Internetového připojení po vašem příbytku. Prostřednictvím tohoto AP se budete ze svého notebooku nebo Smartfounu atd. bezdrátově připojovat k Internetu skrze vaše hlavní „domácí“ připojení. Všechna takto zapojená zařízení tedy budou sdílet jediné, to vámi placené, připojení. Samozřejmě musíme pořídit WiFi karty do všech počítačů/notebooků a mít už zmíněný Smartfoun, který WiFi připojení podporuje.
Budete-li chtít zadarmo či za levný peníz volat, podobně jako z normální pevné linky, budete ještě potřebovat nějaký VoIP telefonní adaptér, což je zařízení, které vám zprostředkuje hovory přes vámi vybraného VoIP operátora. Toho si budete musete také vybrat, registrovat se u něj, zřídit si účet, dát na účet pár korunek, vybrat si své číslo a pak už můžete volat. Pro začátek také nemusíte VoIP adaptér pořizovat a vše si můžete vyzkoušet pomocí softwarového telefonu, tedy prográmkem spuštěném na vašem počítači. S takovýmto prográmkem můžete také telefonovat a využívat služeb VoIP, ale budete muset mít stále zapnutý počítač a pokud jej vypnete, tak se ani k vám nikdo nedovolá. Naopak hardwarový VoIP telefonní adaptér, taková malá krabička, vám umožní VoIP služby využívat i bez počítače a v lepší kvalitě. Navíc k takové krabičce můžete připojit bežný analogový telefon, třeba bezdrátový, a třeba i využít klasickou pevnou Telekom linku, například jen pro příchozí hovory (volat ven budeme přece přes VoIP.

Moje vybavení, na kolik to přijde atd.
spa
Zkrátíme to. Takže kolik nás, vlastně vás, bo já už to mám, to bude všechno stát ? Připomínám, že jde o pořizovací a tedy jednorázové náklady. Jen hovorné, které prostřednictvím VoIP provoláte, se bude různit – ale i tak bude určitě podstatně menší než s voláním přes Telecom. Takže celková částka bude samozřejmě závislá na typu a kvalitě zařízení, ale z mého níže uvedeného výčtu lze ledacos odvodit. Takže tady je to, co mám já (budiž nechápáno jako doporučující či jediné řešení):
• WiFi router ASUS WL-550gE cca. 2500,- Kč
• PCMCIA karta do notebooku ASUS WL-100gE cca. 1000,- Kč
• PCI karta do počítače ASUS WL-138gE cca. 1100,- Kč
• VoIP telefonní adaptér Linksys SPA1001 cca. 1600,- Kč

Váš hlavní, pracovní, počítač můžete také připojit kabelem a ušetřit tak za PCI WiFi kartu a navíc je toto připojení stabilnější a navíc stejně budete potřebovat alespoň jeden počítač připojený kabelem, kvůli konfiguraci routeru.
Samozřejmě lze pořídit i levnější zařízení, ale v tomto případě se vyplatí trochu si připlatit. Ušetříte si tak třeba i případné problémy s konfigurací služeb či konektivitou, jako třeba v tomto případě, kdy prostě WiFi AP s Qtekem nespolupracoval a nikdo neví proč.
Dále jsem zvolil, jako svého VoIP operátora společnost 802.cz, službu 802.VOX, která patří mezi nejkvalitnější a nejvýhodnější u nás. Množství VoIP oprátorů je ale nepřeberné a sami si můžete vybrat dle své chuti – inspiraci i rady ohledně VoIP najdete také na tomto diskuzním fóru.

Na co nezbyl čas …
Je myslím nabíledni, že celá tato problematika, i když to v podstatě není nic až tak složitého, je vcelku obsáhlá a vlastně i mimo rámec tohoto článku. Pokud jsem vás navnadil či inspiroval, tak pomocí výše uvedených odkazů jistě najdete další a doplňující informace. A pokud by byl z vaši strany enormní zájem o detailnější záběr na tuto problematiku, zvážím i možnost dalšího článku atd., ale nejsem schopen řešit vaše individuální požadavky.

No a teď už to chce mít jen ten Smartfoun, nebo jinou chytrou přenosnou potvúrku, která disponuje WiFi technologií, a můžeme vše dovést až do konce, a plně tak využít své připojení k Internetu. Můj skvělý Qtek 8310 WiFi má, a tak mi v tom nic nebrání. Po krátkém a vcelku bezproblémovém nastavení Qteku, jsem plně a rychle tomu kouzlu permanentní konektivity podlehl a dnes si už nedokážu představit, že bych neměl telefon s WiFi – Smartfoun bez WiFi už nechci ani vidět.
A už se těším až budou k dispozici i zařízení s podporou SIP a budeme tak moci využít naše mrňousky i k plnohodnotnému VoIP telefonování. Už aby to bylo…

4 komentáře(ů) Smartfoun bez Wi-Fi už nechci ani vidět

 • najhorsia moznost je ak si WiFi do bytu daju v bytovom dome viaceri. sice sa traduje, ze steny to odizoluju ale v skutocnosti neodizoluju.

  Dalsi problem je rusenie radiovych klavesnic a mysi.

  Nehovoriac o tom, ze domaca wifi siet pomerne spolahlivo moze rusit vonkajsi wifi pripoj.

  Napr. ak si niekto v protajsom baraku sadne s notebookom k oknu, tak celkom urcite ho „vidim“.

  Ja mam nieco odlisne.

  V stenach mam strukturovanu kabelaz a zasuvky s beznym konektorom. Mam taku rozvodnu skrinku so switchom a mam taky maly tripple play = kazdej zasuvke mozem lubovolne urcit TV, data alebo hlas.

  Samozrejme uvazujem nad tym, ze wifinou by som zlepsil pokrytie. Najma wc a kupelna maju dost slaby pristup k internetu 🙂

 • Ahoj Rony, rad te tu vidim chlope.
  Musim rict, ze me neuvidi, jelikoz mam skryte ID site, ale s tim rusenim by to evt. mohl byt proble. Nicmene muj soused, hned vedle, ma taky WiFi a zadne problemy jsem jeden ani druhy zatim nezaznamenali.
  Kabelaz mam castecne, jen ke svemu „hlavnimu“ pocitaci. WiFi mam doma spis jen kvuli notebooku a mobilu a navic se do zelezobetonu spatne delaji diry -:)

 • no ja uz mam strukturku v stenach „odjakziva“ 🙂 uz je to tak projektovane. v tom mam vyhodu.

 • pRst

  2rony: hele můžeš mi přiblížit to s tripple play? o co běží a jak to využíváš? co je potřeba za zařízení? docela rád bych posílal po eternetu obraz a zvuk do projektoru.. zatím sem se po tom nepídil, tak bych uvítal třeba nějaký link :o)

  jinak solidní článek! nenapadlo mě vyřešit „pevnou linku“ MDA s wifi a voip SW (jen pro odchozí..) takže díky za inspiraci 🙂

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>