Přiznám se, že k napsání tohoto článku mne trochu inspiroval i nedávno vydaný článek o tom Kde sledovat počasí. Fuj, nemám moc radosti tu dávat odkaz na tento, gramatickými chybami prošpikovaný, výtvor (jen namátkou: vzpoměl, předpovědi se lišili). Ale budiž. Autor se v článku krátce zamýšlí (no spíše jen pozastavuje) nad tím, proč jsou prezentované údaje v televizních spotech o počasí rozdílné a dochází k tezi o rozdílných zdrojích informací. Ano, je to opravdu tak. Česká televize využívá pro své zpravodajství jiný zdroj, než například Nova. Nejprve tedy pár vět pro objasnění této záhady.
Česká televize pro své relace využívá meteorologická data z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU). Pro ostatní komerční televize připravuje předpovědi počasí Meteopress, v jednom studiu pro všechny. Rozdílnost informací tedy může být realitou a to zvláště v těch případech, kdy se meteorologická situace rychle mění či překotně vyvíjí. Problém, kdy Nova a Prima odvysílá rozdílné údaje by ale nastat neměl. Ale pokud tomu tak je, tak si asi předpověď nějaký šikula upravil dle svého, nebo se prostě někdo někde spletl a nebo zaúřadoval jiný šlendrián. Jinak to nevidím.
Celkem zajímavé informace o tom, jak se relace o počasí „vaří“ najdete v tomto článku, který vám nabídne i množství fotek z terénu. Článek je to prima, jen bych si dovolovat oponovat tvrzení, že „ČT pracuje s nejdéle 30 minut starými údaji“, jak je zde prezentováno. Sám jsem zažil už nespočet dnů a situací, kdy předpověď, prezentována relací v 17:55, kopírovala pár hodin starý model a k „nápravě“ došlo až v ranním vstupu. Hold fronta byla příliš rychlá (nebo se třeba začala rozpadat) a tak slibovaný déšť na druhý den prostě nepřišel, což bylo již v ranní relaci napraveno. Ale nechci být za rýpala. Relace o počasí na ČT si to prostě nezaslouží, neboť je, co se týká televizních zdrojů, bezkonkurenční – a my dneska máme na lopatě ty druhé. Tak hurá, jdeme kritizovat …
Takže kam vůbec nechodit, co vůbec nečíst, nesledovat či neposlouchat? Začneme weby s informacemi o počasí. Absolutně vůbec nemá smysl sledovat počasí na zahraničních informačních portálech typu BBC Weather či CNN. Zde najdete jen cosi, čemu já říkám přehled počasí a nemůže být vůbec srovnáváno s jinými tuzemskými (popř. Evropskými) weby. Tyto portály využívají povětšinou služeb
WWIS (World Weather Information Service) a o řádně kalibrovaném meteorologickém modelu, na míru našemu klimatu a poloze, nemůže být ani řeč.
Bohužel stejného servisu využívají i nejrůznější widgety a pomůcky na plochu PC či aplikace pro „sledování počasí“ pro Windows Mobile zařízení, které pak prezentují data na homescreenu či ploše vašeho PDA či PC. Takže ani tyto „zdroje“ nemůžu rozhodně doporučit, spíše jen zabírají místo na ploše užitečnějším věcem a jejich informační hodnota je spíše jen orientační. Snad jen pěkně vypadají a můžete jimi oslnit neznalé majitele hloupých telefonů.
Bohužel se, až na pár vyjímek (a mluvme dále už jen o českých zdrojích), relevantních informací na našem (rozumněj českém) Internetu nedočkáte. Až na těch pár vyjímek, ke kterým se dostaneme později, není českého webu, který by stál za zmínku. Zapomeňte na amatérské pokusy o předpověď počasí na osobních webech či útržkovité a velice zběžné informace na portálech typu Seznam či Novinky.cz. To už je skoro to samé, jako si pustit Novu či Primu.
Tam se taky prd dozvíte. Kusé a velmi zkrácené informace o tom, co nás za počasí čeká, doprovázené rozmáchlým gestem ruky, zanechavajíce červenou stopu na obrazovce, abychom věděli, kde je Vysočina. Žádné informace o synoptické situaci či nadcházejících změnách tlakového pole či jiné informace, ze kterých by si člověk udělal větší představu sám. Jen pár čísel a občas pěkné slečny, které reputaci těchto relací (jimž říkám módní přehlídka s meteo symbolikou) stejně nezachrání. Prostě jen taková obdoba toho, co najdete na teletextu, který se na těchto televizních stanicích, co se týká počasí, taky nevyplatí sledovat. Sledovat zprávy o počasí na Nově či Primě je prostě jen ztráta času.
A bohužel je stejně skličující i situace v takřka všech rádiích. Poslouchat stále ty samé informace o počasí po celý den, a ještě k tomu připravované den předtím, je opravdu pro otrlé jedince. Předpověď počasí je už dnes jen jakousi povinností na závěr zpráv a čert vem její kvalitu a aktuálnost. Týká se to skoro všech rozhlasových stanic, jak těch celoplošných tak i regionálních, kde je situace někdy ještě žalostnější. Když v šest hodin večer slyším pořád tu samou předpověď co ráno, tak mě u slov „dnes bude…“ napadá jeden citát a to, že „meteorologie tu není proto, aby nám řekla jak bude, ale jak bylo“.
Kompletní Meteoservis – vše o počasí pod jednou střechou.
Takže kde tedy informace o počasí sledovat?
Dost bylo skepse. I když je, jak vidíte, situace mizerná ba skoro otřesná, ještě pořád je pár míst a zdrojů, které za to stojí. A taky asi čekáte, že když tu tak všechno kritizuju, tak vám nabídnu i ty zdroje, o nichž jsem přesvědčen, že za to stojí je sledovat. A já to s radostí udělám a jelikož jich není moc, v pohodě se vejdou ještě do tohoto článku.
Takže, co se týče rozhlasových stanic, je asi jedinou možností zpravodajství Českého rozhlasu a to zejména detailnější zpravodajství o počasí na stanici Praha, protože ani na oblíbeném Radiožurnálu se toho moc nedozvíte. O jiné stanici, která by počasí věnovala víc, než jen povinnost o něm informovat, bohužel nevím.
Co se televizních kanálů týče je jedinou volbou ČT1. A to buď Počasí v 17:55 nebo další relace kolem 19:40. I když to už není co dříve bývávalo, je toto stále jediný kvalitní televizní zdroj. Za časů pána Zákopčaníka (aka „Slunce v duši“) si mohl člověk ledacos vyčíst mezi řádky a slyšet věty typu: „nejčerstvější prognózy však naznačují, že …“, které informovaly o nejistotě panující mezi výpočetními modely. To už je bohužel minulostí. Ale i tak je tato relace jedinou svého druhu u nás, která si zaslouží pozornost. A využít můžete i teletextu na straně 171 a dále. Jen doporučuji využít teletext na ČT2, kde je méně stránek a celkově je načítání mnohem rychlejší.
Snad největší potenciál skrývají informace na Internetu. Ale ani tady není situace nijak moc růžová a míst, kde bych doporučil sledování počasí také není mnoho. Samozřejmě je tu Meteopress, který jako zdroj využívají soukromé televize. Ideální místo pro ty, kdo chtějí jednoduše a laicky podané informace. Já oceňuji zejména textové informace o aktuálním dění ve sloupci „Aktuálně z počasí“.
A pak jsou tu oficiální stránky Českého hydrometeorologického ústavu. Klikněte a rázem se přenesete o mnoho let zpět, kdy Internet ještě začínal. Alespoň tak otřesně na mě tyto stránky působí. To je ale ostuda. Bohužel ale s nejpřesnějšími informacemi a původní zdroj dat pro takžka všechny jiné „služby“. Chcete-li ale podstatně kvalitnější a hezčí prezentaci těchto dat z ČHMU, navštivte počasí na iDnes, které vám je naservíruje mnohem lidštěji.
Tím ale spějeme pomalu ke konci seznamu. Českých služeb prostě více není. Ti zdatnější můžou navštívit stránky systému Medard Ústavu informatiky AV ČR. A pak už zbývají jen zahraniční služby jako třeba Wetterzentrale, o kterých ale dneska nemluvíme, ale k seznamu míst, kde doporučuji sledovat počasí, to patří. A patří tam i další odkazy, které jsem kdysi v jiném článku zveřejnil jako ověřené zdroje informací o počasí, které sám využívám. Postupem času z těchto zdrojů vznikl seznam stránek s informacemi o počasí, které považuji za dobré a kvalitní, a zcela nedávno jsem se rozhodl dát jej formou speciálních stránek k dispozici všem, kdo mají o podobné informace zájem. A tak vznikl Meteoservis, který prezentuje všechny potřebné a aktuální informace na jednom místě. Snad I vám pomůže najít ty informace, které o počasí opravdu hledáte.
A co http://www.medard-online.cz/
Ale vždyť se o tomto modelu zmiňuji v posledním odstavci: „Ti zdatnější můžou navštívit stránky systému Medard Ústavu informatiky AV ČR“.
Dobrý den, nevadí mi, že jste se nechal inspirovat mím článkem a jsem rád, že jste uvedl odkaz na můj web, ale když ho tady schazujete byl bych radši kdyby jste odkaz odstranil nebo vymazal zbytečné poznámky. Děkuji Hindalf 😉
No vidím, že s tou češtinou máš Hindalfe stále problémy.
Nicméně, já tvůj web neshazuju, jen se prostě pozastavuju nad tvou gramatikou u daného článku. A myslím, že ti tato malá konfrontace s realitou jen pomůže v jejím zdokonalení.
tyhle problemy znam. A jeste vetsi sranda byla, kdyz jsem hledal nejakou sluzbu pouzitelnou k dalsimu zpracovani – idealne RSS export.
NAkonec ze vsech uvedenych jsem jej nasel na ceskenoviny.cz – odkud ho z uspechem pouzivam dodnes
http://131.54.120.150/
pouzival sem tyto strany nez je upgradovali, dnes uz jen vyjimecne (nechce se mi) je obtiznejsi s ev nich orientovat ale nekd ev nich by mela byt schovana popozka weather charts kterou sem pouzival
je na nich vsechno spickove zpracovane
omlouvam se ale mam hbytejsi palec nez jine prsty = mezery moc brzo
Ze stejného zdroje pocházejí i informace o synoptické analýze a také předpovědní mapy na 12, 24, 48 a 72 hodin v sekci Krátkodobá předpověď.
Pokud se předpovědi na Primě a Nově liší, je to tím, že se papíry pro moderátory tiskly v rozmezí 2 a více hodin, pak jsou ty druhé zpřesněné, jde prostě jen o to jestli se rosničkám chce nebo nechce vstávat 🙂
Dalším důvodem může být i fakt, že jedné při konzultaci dal meteorolog doplňující informaci a druhé ne.
Hbytější??????????? Ehm…
http://www.abclinuxu.cz/blog/ptomes/2008/5/jak-zjistujete-predpoved-pocasi
a čo si myslíte o http://www.pocasi.us/
A co http://new.meteo.pl? Já osobně používám asi 3 roky a nemůžu si vynachválit. Mirek
Dá se, ale je to řekněme průměr. Občas tam taky kouknu…