Poslední komentáře

    No comments.

Ověřené a kvalitní zdroje informací o počasí a předpovědi

Již několik let shromažďuji, třídím a také sám využívám kvalitní zdroje informací o počasí u nás i v Evropě, servery či portály věnující se meteorologii. A to nejen stránky s aktuálním stavem počasí, ale i ty méně známé, které nabízejí třeba i předpovědní meteogramy či výstupy jiných matematických modelů jako např. Aladin, pomocí nichž si sami můžete předpověď, jste-li trochu v obraze, sestavit. Dnes jsem se rozhodl se o ně s vámi podělit.

Ten, kdo se o tuto problematiku alespoň trochu zajímá ví, že najít kvalitní informační web není nic jednoduchého. Samozřejmě, že to také záleží na míře proniknutí do problematiky meteorologie. Někomu totiž postačí letmé a „mediální“ zprávy o počasí, shlédnuté na některém z informačních webů, jako např. iDnes.cz apod. Jiný by zase rád získal detailnější informace, kouknul na radarové či satelitní snímky. A někdo by dokonce rád získal informace ještě detailnější, třeba výsledky meteorologicko-matematických výpočetních modelů, předpovědní diagramy a jiné, řekněme pro normálního smrtelníka nic-říkající, informace.

Pro zjednodušení jsem všechny své, aktuálně využívané, zdroje těchto informací připravil formou vyexportovaných záložek z prohlížeče FireFox do souboru HTML, který lze použít pro jejich naimportování jak do samotného FireFoxu, tak například i do Opery (ověřeno pro verzi 9.x). Stačí si stáhnout soubor MBPocasi.html a pak jej použít jako zdroj pro import. Kliknete-li na tento odkaz přímo, otevře se vám seznam záložek přímo v prohlížeči a můžete se hned teď podívat co nabízí. Pokud ale chcete provést import ke svým záložkám, zvolte „Uložit jako…“ (klik pravým myšítkem a vybrat z kontextového menu) a uložte soubor nejprve na disk. Pak jej můžete naimportovat.
Postup pro FireFox: z menu zvolte „Záložky“ a pak „Správce záložek…“. Zde zvolte menu „Soubor“ a pak „Importovat“. Vyberte „Ze souboru“ a dejte „Další“. Vyberte soubor MBPocasi.html, který jste si odsud stáhli a uložili někam do PC, a je hotovo.
Postup pro Operu je podobný: z menu zvolte „Soubor“ a pak „Import a export“ a dále „Importovat záložky FireFoxu“, pak Vyberte soubor MBPocasi.html, dejte OK a je to. Záložky budou pod hlavičkou „Záložky Netscape“, ale sami si je pak můžete přemístit,kam je libo či přejmenovat.

Ještě krátce k odkazům. Odkazy, tedy záložky, jsou rozčleněny do několika „kategorií“. V kategorii Aktuální stav, jsou odkazy na servery poskytující aktuální informace o počasí, ať už ve formě textové či radarová nebo satelitní data. Kategorie Krátkodobá předpověď obsahuje odkazy na servery, které poskytují předpovědní data pro horizont 2 až 5 dnů. Zde najdete i české modely Aladin či Medard. Kategorie Dlouhodobá předpověď skrývá odkazy na servery s předpovědními informacemi na období delší než 5 dnů. Zde také najdete porovnání předpokládaných teplot či srážek vzhledem k normálu, meteogramy atd. Odkazy na ostatní informace a hlavní stránky zajímavých meteo-webů najdete pod hlavičkou Ostatní informace.
Věřím, že vám, hlavně těm podobně postiženým meteorologii jako já, to bude k užitku a pokud vy sami máte svůj oblíbený web, který zde není uveden, budu jenom rád, když se o link na něj podělíte v diskuzi pod článkem.

Dnes už je informací o počasí plná prdel, digitální teploměr má skoro každý, satelitní snímky jsou přístupné veřejnosti. Pro neznalého ale možná až příliš. Zorientovat se v tom všem, pro toho, kdo hledá jednoduchou odpověď na otázku „jak bude?“, je někdy až příliš složité. A tak jsem si po letech zkoušení a prověřování vytvořil takový soukromý seznam stránek s informacemi o počasí, které považuji za dobré, relevantní a kvalitní. Až dosud jsem tyto zdroje využíval při svých „bádáních“ o počasí sám. Kdykoliv se někdo ozval, jako třeba Tom: „hej, Hujer, jak bude o víkendu?“, kouknul jsem na své oblíbené stránky a dal mu odpověď. Teď už to ale můžete klidně udělat vy sami. Rozhodl jsem se totiž svůj původně privátní projekt trochu dopilovat a dát k dispozici všem, kdo mají o podobné informace zájem.
A tak vznikl Meteoservis na Metelesku Blesku.

Aktuální stav počasí, teploty u nás i v Evropě, synoptická situace, srážky a snímky z radaru a satelitu, stavy řek a povodňová situace, předpověď počasí pro ČR z různých zdrojů, výhled počasí na další dny, meteogramy, očekávané extrémy a volná diskuze a pokec o počasí …
Cílem Meteoservisu je uceleně a přehledně prezentovat všechny důležité meteorologické informace z veřejně přístupných zdrojů tak, abyste se mohli vždy vracet a vždy najít aktuální informace o počasí, vývoji situace a našli zde i předpověď počasí na další dny.
Vše o počasí na jednom místě.

5 komentáře(ů) Ověřené a kvalitní zdroje informací o počasí a předpovědi

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>