Vstřícnost v praxi aneb když Volnému jste volní

V únoru jsem od O2 přešel k Volnému. Měl jsem k tomu dva důvody. FUP mi tehdy u O2 nestačilo a Volný zrovna rozšiřoval pokrytí své bezkonkurenční nabídky IPTV a já doufal, že nebude trvat dlouho, než se jeho televize dočkáme i v Pardubicích. Navíc Volný byl společností, díky níž jsem se před 10 lety dostal poprvé na internet, tak jsem to bral jako že se vracím domů. A jak uvádí Volný na svých stránkách “Snažíme se být k našim zákazníkům vstřícní”. Jak ale vypadá tato vstřícnost v praxi?

Autorem původního článku je Petr Hron, redaktor serveru Mobilnaut.cz.

Společnost GTS se tehdy “proslavila” svým skrytým FUP u “neomezeného” internetu a ČRa už jsem měl jako záložní připojení na druhé lince, takže zbýval už jen Volný. S rychlostí, která v reálu u 4Mbit tarifu dosahovala průměru 3,7 Mbitu jsem byl spokojen, modem zatím s nejpropracovanější konfigurací, co jsem kdy viděl, … radost mi kazily jen občasné výpadky internetu (kolem 15 – 30 minut), se kterými jsem se u ČRa ani O2 nesetkal. Hned 1. září jsem zažádal o změnu rychlosti na 16 Mbitů. Vzhledem k tomu, že od domu i přes svoji krátkozrakost vidím ústřednu, nenapadlo mě kouknout se do administrace toho skvělého modemu, který umí proměřit linku a tím bych zjistil, že ji mám celkem zarušenou (možná i díky internetu na druhé lince) a kde bych si zároveň všimnul, že víc jak 13 Mbitů ke mě nedostanou (pak by bylo rušení už tak velké, že by Internet přestal fungovat).

Za 4 dny nato došlo k navýšení rychlosti. Zvýšenou rychlost uploadu jsem poznal hned, ale download mi přišel stejný. Kouknu do modemu na aktuální rychlosti a co nevidím. Upload má rychlost, jakou jsem si objednal, ale download ani ne 10 Mbitů. To se mi nelíbí a jdu si rychlost změřit na speedtest.cz a pak na dsl.cz. Provedl jsem několik měření a pokaždé mi to ukázalo rychlost 3,5 – 4,2 Mbit, čili v nejlepším případě jen o 0,2 Mbitu více, než jsem měl doposud a téměř 4krát méně, než mám objednáno. Uběhl nějaký čas a bohužel, dosud se nic nezlepšilo. Ne, že by mi vadila ta rychlost downloadu, hlavní je pro mne rychlost uploadu, která se mi za stejné peníze výrazně zrychlila. Hodně mi ale vadí přístup operátora jednak při objednávání, a také při hlášení poruchy.

1. Nahlásil jsem poruchu, že nový, 4krát rychlejší Internet mi jde stejně rychle jako předtím 4Mbit. Odpověď byla ve smyslu, že když si objednám 16 Mbit, ale na mé lince je dostupný jen 9 Mbit, dají mi jen 9 Mbit a víc to nehodlají řešit.

2. Dva dny probíhalo technické šetření. Od toho bych si představoval (alespoň jsem na to byl zvyklý u O2), že pokud přijdou na to, že ke mě dostanou jen 9 Mbitů, nabídnou mi přejít jen na 8 Mbit, abych nemusel platit něco, co mi nemohou dát. Snaží se přeci být ke svým zákazníkům vstřícní. Místo toho jen nastavili rychlost o 3 Mbity nižší, než je max. rychlost, kterou moje linka opravdu zvládne a navíc se k této rychlosti ani vzdáleně v reálu nepřiblížím.

Tohle jednání mě tak naštvalo, že zítra odesílám odstoupení od smlouvy, protože se s takovým operátorem nehodlám vázat na další dva roky a už jen z principu se vrátím k O2.

A co vy? Jaké zkušenosti máte se svými operátory a Internetovým připojením od nich zkušenosti? Našli jste odvahu se ozvat a tak trochu se postavit zvůli a nadutosti nadnárodních gigantů? A nebo jen bezmocně přikyvujete a jen v duchu láteříte na ten bordel kolem?

1 komentář Vstřícnost v praxi aneb když Volnému jste volní

  • kuba

    dobry den,
    tohle jeste nic neni, my meli podobny problem, ale s tim rozdilem, ze objednany 8 Mb prvni mesic jel celkem bez problemu…jeden den internet prestal fungovat a po urgenci a 4 dnech se rozjel…jenze na 2 Mb…tak opet urgence, martyrium na dva tydny skoncilo vymenou kabelu v celem dome a opetovne rychlosti jen 2 Mb…pak dalsi den naskocila rychlost alespon na 4 Mb, ktera jede doted…a jak je mozne, ze mesic jede 8 Mb a pak jen 4? technik od TC (kyslik) mi neoficialne rekl, ze na ustrednu se pripojila jakasi firma (nebo vic?), ktera ma garantovanou rychlost a proto musi ostatni zakazniky omezit 🙂 ach jo…a moznost prechodu na nizsi smlouvu bez poplatku nam nabidli az po mesicnim neustalem dohadovani…toz tak…kuba

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>