Nutno podotknout, že ten starý, který jsem až doposud používal, nebyl už žádný mladík (rok narození 2002), a i když měl za sebou pár face-liftingů, byl už čas jej nahradit něčím novým, lepším, modernějším a hlavně výkonějším. Na volnoběh pracoval slušně. Nezasviněný systém Windows XP, 2GB paměti a relativně rychlé disky tomu hodně pomohly, ale starý jednojádrový procesor Intel Pentium 4 na 2,4 GHz (lehce přetaktovaný na 2,7 GHz) byl schopen rozumně zvládnout jen jednu náročnější úlohu a byl brzdou celého systému. Grafickou kartu Matrox Parhelia 128 jsem dokoupil před pár lety, s ní problém nebyl, pro mé účely tj. editaci fotografií a občasnou konverzi a editaci DV videa byla dostačující. Nicméně po spuštění enkódování do MPEG2 nebo konverze fotek do DNG jsem se klidně mohl na desítky minut vzdálit a na práci na svém PC zapomenout, jelikož další práce již nebyla možná a pouhé spuštění Opery trvalo věčnost. Nemluvě o jiné produktivní práci, jako programování resp. kompilaci pod MS Visual Studiem 2005 – prostě nemožné.
A tak nastal čas změny. Původně plánovaný na začátek tohoto roku, později však realizovaný až v létě. Čekání na nový procesor Intel Core 2 Quad Q9450, avizovaný na leden/únor, se ukázalo jako více než dlouhé a i přes všechny možné i nemožné konexe jsem jej konečně dostal do svých pracek až na konci června. Pak už zbývalo jen dokoupit vše ostatní, přesvědčit kolegu Vlastíka, že on je ten pravý pro stavbu mého nového PC, a v půli července se mohlo začít. Až na drobné mikro-problémky nebyl s ostatními komponentami problém. Vše bylo objednáno u společnosti T.S.Bohemia a.s., vždy solidní jednání, skvělé ceny, dostupnost v místě bydliště a kolega Petr, zaměstnanec TSBohemky, byly tím hlavním důvodem volby tohoto dodavatele. S některými komponentami jsem trochu váhal, jiné si nechal doporučit od Vlastíka, který přeci jenom ten hardware ovládá o dost lépe nežli já. A vše podřízeno mým základním požadavkům na nové PC. Tedy hlavně rychlost a to včetně disků, které při mé práci hrají prim (ať je to práce programátorská, ale hlavně foto a video), několikajádrového procáku pro solidní zpracovávání paralelních úloh a solidní skříně s dobrým konvenčním chlazením. Tolik diskutované téma grafické karty je pro mne podružné, žádné nároky na hraní her jsem neměl a také proto jsem zvolit konzervativní volbu s pasivním chlazením. Ale o tom později.
V den D přišel dopoledne Vlastik a začlo se stavět. Až na drobné problémky s uchycením hardisků nebyl prakticky problém. Jen kdyby Vlastik celý víkend tak nepařil. I Parkinson by čuměl jak se mu klepaly ruce, když se snažil vylovit spadnuvší šroubek magnetickým šroubováčkem. Na pátý pokus se mu podařilo jej nerozkmitat a úspěšně vytáhnout ze střev skříně. A nakonec vše dobře dopadlo, vše pasovalo, fungovalo a můj nový počítač se po pár hodinách poprvé rozběhl. A věřte, jsem s ním nadmíru spokojený dodnes – aby taky ne, když je to jen dva měsíce. Žádný problém ale po celou tu dobu nenastal, vše fachčí jak má a já mám po dlouhé době zase pocit, že jsem to já, kdo udává při práci tempo a nemusím čekat na dokončení běhu každé kraviny. A teď nastal čas na seznam použitých komponent. Mějte napaměti mé (výše zmíněné) priority. I když jsou některé části možná až předimenzované a ne zrovna levné, vše má svůj důvod. Na druhou stranu to není žádný pařmenský počítač stavěný na hry. Je šitý na míru, právě pro mé potřeby a styl práce. A o to mi hlavně šlo. Takže, bez komentářů, tady to je.
• skříň hliníková Thermaltake VD3000BWA Matrix VX / Detail
• zdroj Fortron FSP500-60GLN (BLUESTORM II) 500W ATX / Detail
• základní deska Asus P5Q Deluxe (čipset Intel P45) / Detail / Recenze
• čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q9450 2,66GHz 12MB 1333MHz 775pin (zatím jen lehce přetaktnutý na 2,8 GHz + std. chladič)
• paměť RAM DDR2 4GB 1066 DualChanel KIT (2×2048) TRANSCEND 5-5-5-15 aXeRam / Detail
• GPU (grafika) Sapphire Radeon Ultimate HD3870 silent 512MB, DDR4, 256bit, DVI, TV, PCIE / Detail
• 2x hardisky WD RAPTOR WD1500ADFD 150GB SATA/150 16MB 10000 ot/min (koupené před půl rokem, a kdo měl kurňa vědět, že budou na jaře k dispozici nové VelociRaptory…) / Detail
• 2x ztišovací box SILENTMAXX HD-silencer (pro rozumný provoz a chlazení Raptorů nutnost) / Detail
• 1x HDD WD VELOCIRAPTOR WD3000GLFS 300GB SATAII/300 16MB 10000 ot/min (ten už ztišovací box nepotřebuje) / Detail
No a teď už jen pár drobností jako:
• klávesnice Genius SlimStar Pro (decentní design, skvělý zdvih tlačítek, žádné wake/sleep tlačítka jen Insert/Delete, velký Enter) / Detail
• mechanika DVD RW LG Black GH20LS10 R/RW/RAM/DL/LightScribe,Bulk,SATA / Detail
• čtečka i-TEC USB 2.0 All-in-One, USB, interní, Black / Detail
A opomenout nesmím ani skvělý operační systém a brilantní 22“ S-PVA monitor IBM/Lenovo s FullHD+ rozlišením:
• OS Microsoft Windows Vista Ultimate 32-Bit ENG OEM / Detail
• LCD monitor Lenovo L220x 22“ TFT 1920×1200 /6ms /1000:1 DVI (pro foto-účely samozřejmě zkalibrovaný sondou Colorvision Spyder2)/ Detail / Recenze
Za velkou pomoc při rozhodování a hlavně s montáží vděčím Vlastíkovi, dík chlope za dobrou práci. S pasivně chlazenou grafickou kartou, použitými ztišovacími boxy na Raptory a regulací otáček ventilátorů (zejména CPU) je PC vcelku tiché, o nic hlučnější než mé předchozí – spíše ještě o něco tižší. Chlazení je díky těmto komponentům a dobře větrané hliníkové skříni perfektní a ani v parných letních dnech jsem nezaznamenal žádný problém i při téměř maximálním pracovním zatížení stroje – automatika jen mírně zvedla rychlost otáček ventilátorů. O pracovním komfortu a potažmo výkonu snad ani nemá smysl hovořit, ale pro porovnání s mým předchozím „strojem“:
• prvotní spuštění MS Office 2007 Word: předtím 12 sekund, nyní pod 2 sekundy
• kompilace projektů a práce ve VS 2005: předtím s prodlevami, nyní bez čekání
• testovací konverze obrázku ve Photoshopu CS3: předtím 64 sekund, nyní 6 sekund
• konverze DV videa do MPEG2: předtím na posrání tj. až trojnásobek reálného času nahrávky, nyní konečně rychlejší než reálný čas
• a o obecném komfortu, svižnosti práce a zpracování více paralelních aplikací ani nemluvím …
Takže konec letního odpočinku, a s novým nabušeným strojem hurá do víru podzimní práce. To by v tom byl čert aby i ta teď nešla o něco rychleji a lépe od ruky. Jen nevím, jestli i můj mozek pokročilého věku teď bude stíhat tak rychle přemýšlet …
Ten PSU je pekne slaby, doporucil bych misto nej The best of the best, …err tak dobre – the best in class, Seasonic S12 550W. Kdyz jsem jej kupoval ja, byl za ~3.200Kc, jeho ucinnost je 82 az 90%, ma aktivni PCB, velice tichy fan a je vyroben z nejkvalitnejsich japonskych soucastek. Vyhral vsechny recenze a je proste TOP.
500W Fortron je the shit not worth of buying…
Zdroj je naopak zcela dostačující pro mou sestavu a pěti-set watů nedosahuju ani ve snu. Jasně, že existují lepší varianty, to ostatně skoro vždy, ale buď mám štěstí a nebo prostě funguje podle mých představ. U zdroje mě zajímá pouze a jen hlasitost a jelikož ten svůj neslyším, jelikož má auto-regulaci otáček, tak mu nemám co vytknout. Až budu za pár let stavět něco nového …
v zimě jsem kupoval něco podobného, jen se zaměřením na editaci a rendering hd videa. q6600 z 2,4 na 3,3GHz a i přes to je to hodně líné – navíc když použiju pár efektů, render 20min. videa jede i více jak 3-4 hod – samozřejmě dvouprůchodově. na tohle by to chtělo nějakou výpočetní farmu, možná časem i osmijádro a stále by bylo vytíženo na 100%. ta pc grafika v hd rozlišení je fakt zabiják :(. mám také raptora a ten ztišující box jsem neznal – hned pro něj běžím, protože raptor je zmetek hlučnej. jinak docela solidní výběr, na druhou stranu těžko vybrat něco hodně jiného, tohle je dnes solidní standard.
„500W Fortron je the shit not worth of buying?“ muze napsat jenom clovek, kterej a) nema v hlave vsechno v poradku b) problematice ne moc rozumi