Poslední komentáře

    No comments.

Dovolená s autonavigací TomTom – zkušenosti a problémy

Tak už jsem zase doma. Navzdory nelibým předpovědím počasí se letošní dovolená vydařila. Nesmyslnosti dlouhodobých předpovědí a těm bláznům, kteří je i přesto na Internetu vyhledávají, se budu věnovat v jiném článku, stejně jako popisu samotné dovolené resp. námi navštívených míst v Moravském krasu a na jižní Moravě v okolí Mikulova. Dneska bude řeč o autonavigaci ve spolupráci s navigačním software TomTom, kterou jsem měl možnost letos poprvé řádně ozkoušet a o ty kladné i negativní dojmy se s vámi dnes podělím.

Už když jsem popisoval své zážitky z loňské dovolené jsem se zařekl, že příště už jen s GPS-kou. Bohužel jsem zatím zůstal u svého skvělého Qteku 8310, který zabudovanou GPS nemá, ale příští chytrolín, který si pořídím, už ji mít určitě bude. A tak jsem letos musel vzít zavděk zapůjčenou externí jednotkou – cosi od Nokie (díky Vlastíku). To cosi fungovalo s mým Kvítkem naprosto skvěle a dokonale. Na smartfoun jsem nainstaloval navigační software TomTom verze 5.2 (mapa střední evropy v645, hlas Miloslav), spároval s Bluetooth GPSkou a vše precizně fachčilo. Takže suma sumárum, o technických problémech nemohlo být ani řeči. Dokonce ani 200 MHz takt mého Qteku nebyl, až na vyjímky a prodlevy v ovládání, žádný problém – během navigace žádný zádrhel nenastal. Co mě však trochu překvapilo byly (spíše jen drobné) problémky samotného software při navigaci, kterým se teď budu krátce věnovat.

tomtombug
První problém jsem zaregistroval hned na začátku trasy, při odjezdu od tchyně – jak idylické, že? Jak sami, podle zelené šipky, na obrázku vidíte, má cesta směřuje přes křižovatku rovně a až pak se stáčí doleva, asi 10 metrů za ní. Nicméně Miloslav na mně řve „zahněte vlevo“. No to bych si dal, odbočil bych na hlavní Ratibořskou. Jde tedy zřejmě o problém s rozpoznáním směru průjezdu křižovatkou. Přes ní je to rovně a ne doleva, jak tvrdí TomTom. Vlevo se stáčí hned za ní po pár metrech. Nicméně na mapě je směr jízdy zobrazen správně a proto tedy první ponaučení: zkontrolujte raději Miloslava okometricky na mapě, někdy je poněkud vedle a vyplatí se to. Jízda podle zobrazené mapy průjezdu křižovatkou je v pohodě a vyhnete se tak případným komplikacím. Žádný další podobný problémek jsem již nezaznamenal. Jen občas bych uvítal hlasové upozornění „odbočte“ na místech, kde to není až tak zřejmé. Naopak někdy TomTom hlásí „odbočte“ i když se hlavní třeba jen mírně stáčí doprava atd. Ale to jsou detaily, a pokud se budete občas na zobrazenou mapku koukat, problémy nejsou a TomTom vás bude skvěle navigovat po cestách možných i nemožných. A to je poslední výtka, kterou k němu mám. Občas by se hodila nějaká možnost například vyloučit z navigace cesty třetích tříd. Cestou na hrad Pernštejn mě TomTom hnal přes všelijaké kotěhůlky a křivolaké lesní cesty i když nedaleko byla k dispozici mnohem kvalitnější cesta. Hold občas je málo mít možnost zadat jen „použij nejrychlejší“ či „nejkratší“ cestu. Ale zase na druhou stranu vás zavede do míst, kde byste se jinak ani nedostali a možná ani neodvážili vjet. Jistě, řešením je vytvoření itineráře, tedy seznamu průjezdních míst, ale jen pokud na to máte čas a uděláte to dopředu – za jízdy to už jaksi moc nejde. Ale v pořádku, vždy jsme dojeli a to je to hlavní ne.

Toto má ale být veskrze pozitivní článek a tak bych neměl opomenout ani výhody autonavigace s GPS. Ještě loni jsem měl k dispozici starší typ autonavigace (ročník 1972, 168 cm, hnědé oči), se kterým byly občas velké problémy a bylo nutno vozidlo zastavit a manuálně trasu naplánovat zase o pár kilometrů dále – navíc měla velkou spotřebu. I když po večerech byla s touto navigací legrace rozhodl jsem se pro moderní variantu s GPS a vyměnil tak hlas manželky za hlas robotického Miloslava – nu což, teď jsou oba v klidu – hlavně manželka. A taky já. Jízda s autonavigací, s občasným mrknutím na mapku, bez starostí a zastavovaní, je prostě pohoda. I celkově je jízda pro mne klidnější a já se mohu daleko více věnovat provozu a dodržování pravidel silničního provozu a nemusím pořád čučet na směrové tabule a hlídat čísla silnic atd. Prostě pohoda, což asi nemusím říkat těm, kdož už GPS navigaci používají. A těm, kdo zatím nezkusili doporučuji: určitě vyzkoušejte, třeba si na pár dní půjčete, a uvidíte ten nemalý rozdíl. Možná pak budete ještě s větší radostí brázdit naši krásnou vlast a přilehlé pastviny.
Autonavigace TomTom mě nezklamala. I přes drobné prohřešky funguje skvěle a pokud novější verze přinesou další vymoženosti v nastavení bude naprosto dokonalá. Teď už mám jasno na sto procent – další chytrý stroj který si pořídím bude GPS navigaci rozhodně mít.

3 komentáře(ů) Dovolená s autonavigací TomTom – zkušenosti a problémy

  • moncherry

    K velké radosti jsem dostal k narozeninám GPS TomTom XL IQ Routes Euro
    pe Traffic.Moje radost,že hned na dovolené na Slovensku to prověřím brzy opadla, jelikož při stahování aktuálních map došlo k něčemu z če
    hož není úniku.Soustavně to ukazuje Western_and_Central_Europe_2GB 26 a nápis problém s mapou.Nepomáhá ani 15 sec. držení vypínače pro res
    tart GPS.Je to týden staré a už jsou s tím problémy.
    Už doopravdy nevím co stím, psal jsem na podporu TomTom,ale auto
    matická odpověď řeší úplně něco jiného.Kdo ví ať poradí,děkuji předem,
    budete mít zásluhu na přžíjemné dovolené. Díky moc

  • Jan

    Pozor na přívod ke kameře.Časté výpadky navigace spůsoboval přívodní kabel ke kameře vedený při stropu nad navigací.Dost to natrápilo než jsem na to přišel.

  • Kambersky Miroslav

    Mam navigaci TomTOmstart cca 2800kc mne by stacila ma vsechno az na jednu vec umi jenom cisla popisna tj.2365 a neumi cisla orientacni to je 3,5 7 atd malokdo si pamatuje velke cislo saveho baraku a tak kdyz mi pani rekne jedte kralupska 6 tak navigace nevi.Mel jsem to na PLzenske v te opravne a rekli mi ze to nejde a traba Bratislava to ma Nevite nejakou radu za par korun za vic penez uz si koupim novou

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>