Sákriš, to to letí. Už je to rok, co jsem si domů přinesl úhlednou černou krabici a v něm byl Kvítek, jak mu familiérně říkám, tedy můj Qtek 8310; můj první Smartfoun s operačním systémem Windows Mobile 2005. Byl to rok plný spokojenosti s tímto mobilem, nebo spíše převládalo rozčarování či nespokojenost ? Řekl bych, že tak nějak obojí je správně. Jednou větou ale dodávám, že je to snad poprvé, kdy po roce nepomýšlím nad obměnou svého mobilního parku, neboť jsem se svou volbou relativně spokojen. A tak, byť je toto malé ohlédnutí za rokem stráveným s tímto Smarfounem vedeno spíše pozitivním duchu, rozhodně se nemíním vyhýbat i záporným aspektům.
Qtek 8310 nebyl můj první Smartfoun. Předtím jsem téměř rok zkoušel štěstí s Panasonikem X700, na kterém fičel Symbian Series 60 verze 7.1. No, fičel, to bych hodně nadsadil, spíše se na něm pomalu šoupal. X700 nebyl žádný rychlík a po pravdě, první, co mne „udeřilo“ do ksichtu, byla rychlost Kvítka oproti Paňasovi. Tím samozřejmě nechci generalizovat pomalost OS Symbian, spíše to svědčí o špatné implementaci na tomto zařízení. Teď možná budou přiznivci OS Symbian zarudle vstávat ze židlí, ale při téhle příležitosti musím prostě konstatovat, a to bez ohledu na výše zmíněnou lenost Symbianu na Panasoniku X700, že mi WM k srdci přirostl mnohem rychleji a také pevněji než Symbian. Berte to jako subjektivní pocit. Na druhou stranu, a dočtete se to i dále v článku, musím přiznat, že některá řešení či způsob ovládání aplikací ze Symbian platformy mi ve Windows Mobile systému scházely a občasná nedotaženost některých částí systému WM je prostě zarážející.
Ale to už tak chodí. Ukažte mi dokonalou ženu, dokonalé auto, dokonalý mobil; těžko se vám to povede a když, tak to bude jen váš, veskrze subjektivní, pocit. Nevím, zda se dá Qtek 8310 ještě někde koupit, nejspíše ne, což je ale škoda. Jeho náhrada, HTC MTeoR je slabou náhražkou. Nemá tak potřebné WiFi a ani design již není až tak povedený.
A tak vás nyní zvu na malé ohlédnutí za tímto malým velkým zázrakem nesoucí jméno Qtek 8310.
Konstrukce, design a displej
Pro někoho ošklivka, pro mne celkem příjemný strohý a funkčnosti uzpůsobený design. Barevné provedení je decentní a celý přístroj tak získává punc elegance. Nutno také dodat, že ve skutečnosti vypadá Kvítek o poznání lépe než na fotografiích. I já, než jsem šel do obchodu a koukal jen na obrázky na webu, jsem si nebyl designem tak jistý. Spatříce jej přímo v reálu, změnil jsem názor. Jedinou výhradu mám k dolní části, ve které je umístěn USB konektor, která poněkud hyzdí jinak zcela elegantní design.
Překvapen jsem i konstrukcí samotného mobilu. Je zcela pevná, bez vůlí či vrzání. A to by člověk řekl, že zadní skořepina kryjící baterii a miniSD slot, bude velice náchylná na tyto jevy, ale není tomu tak. I teď, po roce a po několika otevřeních zadního krytu, je vše perfektně lícované a bez těch hnusných škvrkajících zvuků. I ostatní části mají perfektní dílenské zpracování a musím přiznat, že tak kvalitní zpracování jsem ještě neviděl; a že jsem těch mobilů v ruce měl.
Co mě ale už od začátku uchvátilo je displej. Na stojáka umístěný QVGA displej je jeden z nejlepších co jsem viděl. Také proto, že je uhlopříčka displeje vzhledem k jeho rozlišení malá, je displej zcela prost rastru a jiných nešvarů; zcela homogenní, silné a bílé podsvětlení zaručuje relativně solidní čitelnost i za slunečného dne. I když máte na displeji informace zobrazené titěrným písmem, je stále dobře čitelné bez různých artefaktů. Prostě skvělé, jen mě mrzí, že ho mám tak často zaprasený. Na tak skvělém displeji mi prostě každý můj chlustanec, co mi nechtěně vyrazí z huby, vadí a tak okamžitě nastává otírání a leštění o rifle.
Klávesnice a ovládání
I když má klávesnice velice příjemný zdvih a stisk tlačítka je tak vcelku přesný, je to právě klávesnice, se kterou mám do dneška trochu problémy. A to nemám ani žádné dřevorubecké pracky. Přesto však jsou klávesy dost malé a relativně blízko sebe umístěny, a tak o překlepy není nouze. Naštěstí nejsem SMSkový typ, takže mě to až tak moc nebolí, ale o nějakém delším psaní v textovém editoru nemůže být ani řeč, to bych se asi zbláznil. Nicméně celkově je ovládání příjemné a uprostřed umístěný joystick je přesný, bez vůlí. Někteří uživatelé si stěžovali na občasnou „nefunkčnost“ joysticku, která však po profouknutí zmizela. Já osobně s tím neměl problémy a dodnes mi joy slouží výborně. Jen nedávno se mi odloupla ta malá černá plastová krytka nahoře. Zůstala mi při psaní naštěstí na prstu a tak jsem ji doma sekundáčem přikoval snad navždy tam, kam patří.
Foto, video a hudba
Přiznám se, nejsem z těch, co od svého mobilu očekávají fotoaparát špičkové kvality. Na to, abych fotil, mám vcelku drahé vybavení a svůj Canon 20D. Fotoaparát v mém Kvítkovi prostě používám jen na to, k čemu zřejmě je, a to k pořizování momentek a jako vizuální zápisník. Stejně tak je to i u videa. A co kvalita ? Myslím vztaženo k mobilním zařízením, jinak se nemáme o čem bavit. Tak s kvalitou fotografií resp. videa moc nepočítejte, je to spíše průměr.
Stejně tak nejsem ani žádný audiofil, který by ani z baráku nevyšel bez MP3 přehrávače či walkmana. Kvítek umí stereo přes sluchátka a s novějším firmware i přes Bluetooth a tak jej klidně můžete použít místo klasického MP3 přehrávače. Jen musíte doinstalovat nějaký ten software tedy přehrávač. Naštěstí je jich na výběr dost a najde se i kvalitní freeware.
Komunikace a organizer
V organizaci času a využití telefonu pro komunikaci leží značná část mého využití Smartfounu. Naštěstí je prostředků pro organizaci času či schůzek dostatek a jsou i kvalitně zpracovány, jen nejsou free. To, co je k dispozici jako součást WM, je naprosto základní a pro mnohé nevyhovující. Naštěstí volbou produktu jako je SBSH Papyrus dostaneme vše, po čem srdce prahne. Nutno ale říci, že stejný problém je i v systému Symbian, kdy v základu je aplikace pro organizaci času, mírně řečeno, na prd. Stejně nedotažená je i aplikace pro správu pošty, ať už SMS či e-mailu. Naštěstí i zde je možné požadovanou funkcionalitu doplnit nainstalováním software jiných společností. Slza se mi hrne do oka při vzpomínce na elegantní a skvěle vyřešené centrum zpráv na Symbianu. Rychlý a přehledný přístup ke všem složkám e-mailu i SMS, a ne ten paskvil na WM, kdy je nutno pro zvolení např. složky odeslaných zpráv složitě brouzdat menu; i když nyní někteří výrobci WM Smartfounů dávají právě upravené „centrum zpráv“ jako bonus ke svým zařízením. K pláči.
Zato s možnostmi komunikace je na tom Kvítek velice dobře. Když opomenu datové přenosy v 3G sítích, tak máme k dispozici vše. Infraport, Bluetooth, GPRS, EDGE a hlavně WiFi. Někdy je sice třeba s nastavením trochu zabojovat a zdaleka ne všechno lze z prostředí OS nastavit. Pak přichází na řadu manuální úpravy registrů, ale ve finále vše funguje jak má. Na otázku, zda WiFi konektivitu využijete, si odpovězte sami. Já říkám ano, a v nedávném článku, právě o jejím využívání, jste se mohli přesvědčit.
Software a Windows Mobile aplikace
Jak jsem už předestřel, na Windows Mobile platformu jsem si velice rychle zvyknul. Snad je to tou příbuzností s PC verzí tohoto operačního systému, ale jakmile jsem zjistil, že mnoho věcí funguje podobně jako na stolním kompjůtru, byl jsem ještě víc nadšený. Navíc, za velkou výhodu považuju právě provázanost s PC systémem Windows. Synchronizace s PC byla na mém Panasoniku se Symbianem noční můrou. Kvítka připojím přes USB a všechno dokonale šlape, co změním v mobilu mám na kompjůtru a naopak. Velice milým bonusem se pro mne stala tzv. výchozí obrazovka čili homescreen. Přirovnal bych to k ploše na desktopových Windowsech. Na ní mám umístěno prostě to nejdůležitější pro svou práci a mám to tudíž stále na očích a rychle přístupné – žádné prolézání menu apod. Skvělé, mobil bez homescreenu si už skoro neumím ani představit.
Stejně tak nadšený jako běžný uživatel, jsem i jako programátor. Vývoj pod WM je velice podobný tomu například pro WindowsXP. Dokonce jsem ani nemusel shánět vývojový nástroj, mé VisualStudio .NET k vývoji WM aplikací slouží skvěle. Vyvíjet aplikaci pro Symbian je za trest. Tím nechci říci, že by Symbian neobsahoval dobré API, to určitě ano, ale řekněme ta „masová dostupnost“ vývojové platformy je u WM prostě na míle vepředu.
Z čeho už ale tak nadšený nejsem, je jakési nepochopitelné rozdělení WM plaformy na Smartphone a PocketPC edici. Nejenom, že toto dělení vnáší chaos mezi běžné uživatele, kteří tak řeší problém toho, zda daná aplikace, i když je u ní napsáno že je to Windows Mobile, bude dobře fungovat na jejich zařízení, netušíce někdy ani, že mají například zrovna Smartphone a ne PPC. Taky pro vývojáře je to veskrze negativní vlastnost, jelikož se musí potýkat s nekompatibilitou obou těchto sub-platforem. Aplikace napsané výhradně pro Smartphone nemusí vždy fungovat správně na PPC, zvláště když jde o specifické záležitosti či strukturu dat v systémových registrech. Smartphone je vlastně podmnožinou PPC, okleštěná varianta plnohodnotných WM. A stejně tak i naopak, program pro PocketPC, tedy zařízení disponující dotykovým ovládáním, většinou na Smartfounech nefunguje a když, tak se pro změnu nedá ovládat. Zabít a pověsit do průvanu ty vývojáře, kteří nemyslí na to, že aplikace se bude taky ovládat klávesnicí. Problém to je a je mimo rámec tohoto článku, ale už brzo se k němu vrátím.
Shrnuto a podtrženo: WM platforma je i se všemi mouchami kvalitní a spolehlivá. Software, i toho zdarma, je k dispozici spousta a je z čeho vybírat. I když subjektivně se mi zdá, že programů pro plnohodnotné PPC je přece jenom o něco více. Není tedy problém si telefon přizpůsobit obrazu svému, což beru jako největší výhodu chytrých telefonů.
Pozitivní shrnutí – a co dál ?
Nebudu vám nic namlouvat. Po dlouhé době se stalo něco, co u mne nemá obdoby. Mí známí potvrdí, neznám mobila, který by u mne v kapse vydržel déle než rok či tak. Tento Kvítek je první, u něhož zatím nepociťuji ony abstinenční příznaky touhy po něčem dokonalejším. Věřte-nevěřte, je to tak, Qtek 8310 mi stále dokonale slouží a ještě nějakou dobu sloužit bude.
Po roce je stále jako nový, i když možná to má na svědomí neustálé leštění o rifle. Konstrukčně je zcela v pořádku a jelikož mi ještě ani jednou nezhučel na zem, tak nemá aní škrábanec. Jediné, co mu zřejmě pořídím, je nová baterie. Ta původní, 1150 mAh, již vykazuje známky vyčerpání. Ale i tak mi ty 4 dny bez problémů vydrží, teda pokud nepoužívám zrovna WiFi, jinak tak 2 dny. Nicméně jelikož ho mám stejně každý den připojený k PC a tedy se i nabíjí; za celou dobu jsem originální nabíječku použil tak 5-6 krát, hlavně na dovolené. Takže mu asi dokoupím novou baterečku, už jsem si vyhlédl 1400 mAh za cirka 800,- korun.
A pokud si v nejbližší době pořídím něco nového, bude to určitě PocketPC s WM a chybět nesmí ani WiFi a nově také GPS. Bude to ale jen proto, abych PPC vlastnil a mohl tak testovat software i na této platformě. Už teď mám v merku například krasavce Asus P526, ale ještě to není definitivní, každopádně telefón, který si kupuju, se mi musí i líbit. No a co pak s mým Kvítkem ? Ne, neprodám, dostane ho můj nevidomý syn, jelikož mu ho můžu uzpůsobit podle libosti a podle požadavků naprogramovat. Třeba tak, aby mu vždy řekl, jaké stiskl tlačítko, nebo aplikaci, která nahradí standardní rozhraní a systémové menu a umožní mu jednoduše zvolit základní operaci jako, volat mamce, poslat automaticky SMS „už jsem skončil ve škole“ či podobně – to je výhoda operačního systému v mobilu. Ale musíte ji umět využít.
No asi takhle roční shrnutí krásné ale nevím. Jako bych četl článek nebe a dudy. Mám a nemám kvítka už přez rok respektive 13měsícu. první dojmy super ale to tak zhruba týden. Bod jedna. Abych mohl instalovat musím upravoat registry odemykat přístroj a podobně proč? To znamená, že bežný uživatel je totálně namydlenej. Za druhé telefon věčně tuhne a to i ve stavu kdy je po nahrátí firmwaru. Proste Hw nedostačuje SW NECHÁ SE SNADNO UKLIKAT. Reklamoval jsem ho dvakrát v O2. Podpora od výrobce už skoro žádná. WI-FI ano ale ne všechny proste jen ty co jsou WEP. S hodnocením displeje souhlasím je to bomba. Po pul roce jsem ho vztehy poslal včí silou „bench 120kg série“ proti zdi rozletěl se na kousky. Hromádku jsem posbíral a dal na pul roku do sříně. Před týdnem jsem ho složil a používám jej jen jako diář bez simky. Nejeví známky letu proti zdu vše drží nic nevrže. Synchronizace super. Moje hodnocení. Mít ten HW symbian je to bomba ale WM5 stoji za starou belu. Už nikdy víc SMARTPHONE vic starosti nez uzitku. Veci maji fungovat a ne aby jsme mi byly jejich otroky. Na webu sybol.eu jsem se dokonce setkal s nazorek, že telefon sice občas padá ale že to vlastně vůbec nevadi. To byl slohově nezformulovaný názor velmi nespokojeného uživatele.
Omlouvám se za hrubky a překlepy. Byl jsem rozčilen. 12 000,- v řitce.
Řek bych, žes prostě měl smůlu, jinak si to nedovedu vysvětlit. Můj Qtek je prostě jednička, a jakýkoliv Symb nebo tak je proti tomu hračka. Asi jsi byl bohuel ten, kdio nutněnstatistiky doplnit musí, je mi líto, ale to je tak jediné, co proti tomu můžu říct…
Ahoj!
Mám Qtek8310 od srpna06 a jsem s ním také spokojený.
Ano, v lecčems má pravdu pan Birkofak, jako například s těmi úpravami registrů. Byl jsem z toho také trošku rozčarovaný, nicméně je to věc, která mi prostě nevadí 🙂
V jednom mi tenhle článek hodně pomohl!
Jsem totiž ten, komu se zasekává joystick. Pořád oddaluji dát telefon do reklamace, protože jsem si ho dost přízpůsobil k obrazu svému, zvyknul si na synchronizaci s exchange serverem a celkově bez něj nemůžu být ::) a teď jsem si přečet, že stačí joystick profouknout. Tak jsem teď pět minut foukal do klávesnice až se mi z toho motá hlava, ale zdá se, že joystick funguje o něco líp! Snad to vydrží.
Jinak díky za radu!!
Ale trošku mě mrzí, že nemám znalosti na to, abych si uměl do tohoto telefonu doprogramovat věci 🙁 To by pak teprve bylo něco 🙂
Take se pridavam k hodne spokojenym majitelum tohoto pomocnika – od MPX200 jsem (rad) zavisly na WM vymozenostech, jako programator miluju portabilitu NETCF (pisu soft vetsinou tak, ze bezi vsude, i na desktopu:-). Kdyz jsem jednou na QTEKu rozbil displej, v kapse u kalhot o klice (tomu tedy predchazel muj pad na zem), tak jsem ani nedoufal, ze narazim v bazaru za 6000,- na novy. Ted tedy mam oba, navic jednu dalsi baterku, nejake ty miniSD a microSD s redukci (taky bomba:-), ale protoze potrebuji zoptimalizovat sve pripojeni k internetu, budu muset jit do neceho dalsiho, tudiz nabizim QTEK 8310 + jeden na soucastky (nebo jen jako nabijecku:-), komplet s prisusenstvim, manualy, krabicemi…
Hm, ještě zkus říct: za kolik to všechno ?
To bude asi pro mnohé rozhodující…