Poslední komentáře

    No comments.

O tom, jak hovadina zvyšuje návštěvnost webu

Možná ještě větší hovadina je, že o tom vůbec píšu článek. Kdo by nechtěl aby se na jeho web začaly hrnout davy lidí, aby návštěvnost narostla ze dne na den více než pětinásobně. Každý začínající blogger či majitel webových stránek sní tento sen. A přitom mnohdy stačí tak málo a sen začíná mít zřetelnější obrysy a davy se hrnou. Ale jak už to bývá, vždy je v tom nějaký ten háček. Stačí jen málo a vše se rozplyne. Štěstí dokáže být velice pomíjivé. Sám jsem to nedávno zažil na vlastní web.

Ten, kdo si teď myslí, že přicházím s nějakým zázračným receptem, jak návštěvnost webu radikálně zvýšit, nechť si nechá zajít chuť. I když nějaká ta rada či tip „jak na to“ se mezi řádky přeci jen najde. Nenechte se mýlit, fádní a nezajímavý obsah stránek, příliš časté vulgární vyjadřování či hotentocky psané příspěvky s hromadou gramatických chyb opravdu příliš mnoho stálých návštěvníků nepřitahují. Dnešní uživatel Internetu je vybíravý až rozežraný, to na jedné straně, ale i relativně lehce ovladatelný masami – jinými uživateli, na straně druhé.

Když jsem nedávno hledal další možnosti propagace webu, které by prakticky nic nestály, padla volba na tzv. social-bookmarking služby. Mezi klasickými službami jako je Jagg.cz nebo del.icio.us existují ještě jakési rozšířené varianty těchto služeb (a možná jste právě odtamtud přišli), které navíc umožňují jakési hlasování pro jednotlivé příspěvky resp. záložky vložené do systému. Tou je například i relativně nová česká služba Linkuj.cz, která příspěvkům přiřazuje počet uživatelů, kteří si daný příspěvek zalinkovali, tedy uložili si jej mezi své odkazy, a umožňuje prohledávaní těch „nejlepších“ nebo jiné třídění podle oblíbenosti. Tím se na povrch dostávají i tzv. statistické informace o oblíbenosti daného příspěvku a slouží tak dalším návštěvníkům jako vodítko úspěšnosti. A v tom, jak dále uvidíme, leží asi skoro celý problém. Poslední službou, kterou jsem integroval je kvalitní slovenská služba Vybrali.sme.sk, fungující na podobném principu jako Linkuj.cz, jen s tím rozdílem, že hlasovat pro článek zde může úplně každý, tedy i neregistrovaný uživatel. Navíc je služba vedena pod hlavičkou zpravodajského denníku SME a ten, jako bonus, pravidelně zveřejňuje ty nejlepší (rozuměj ty, pro které nejvíce lidé hlasovali) na své titulní straně, takže jsou okamžitě na očích desítkám tisíců uživatelů. Dostat se teda „na titulku“, znamená okamžitý efekt navýšení čtenosti takového příspěvku. Otázku toho, jestli je to opravdu ke čtení, nechť posoudí každý dle svého IQ.

vybralimne
Takže když jsem předminulý pátek zveřejnil jeden oddychový článek z rubriky Relax, Profesionální deformace programátora není jen vtip, ani jsem netušil co to přinese. Až v pondělí ráno, kdy jsem mrknul na statistiky, jsem si všimnul, že v neděli(!) tu bylo přes 800 jedinečných návštěv. Byl jsem v šoku, jelikož průměrná nedělní návštěvnost je kolem 250. A ten ještě větší šok mne čekal během pondělí, které rovněž, z mi neznámých důvodů, bývá relativně málo frekventované. Přes 1300 jedinečných návštěv v jediný den, to je skoro 4x více než obvykle. Článek se rázem dostal na nejvyšší příčku mého žebříčku Nejčtenější (sloupec vpravo) a předstihl během jednoho-dvou dnů i články, které o svou přízeň bojovaly několik měsíců a stal se rázem také tím „Nejlépe hodnoceným“. A to všechno kvůli jedinému článku, který navíc plnil jen oddechovou funkci před víkendem, a který se dostal na titulní stranu deníku SME. Znamená to ale vůbec něco ? Jsou ty ostatní články špatné, nekvalitní ? Ne, o tom, to totiž vůbec není…

Samozřejmě, že během pár dnů se vše vrátilo takřka do starých kolejí, návštěvnost se opět ustálila, možná zůstala o pár procent větší, ale v tu chvíli jsem se zabýval spíše myšlenkou, jak tohoto momentálního zvýšení provozu (které může klidně ještě někdy přijít) využít ve svůj prospěch, jak alespoň pár lidských bytostí přimět k návratu na tyto stránky atd. Výsledkem byla malá přestavba struktury webu, kterou jsem se snažil docílit většího povědomí i o ostatních článcích na stránkách a zlikvidovat časové vnímání článků. Jestli to byl krok úspěšný, alespoň trochu, ukáže až čas.

Proč ale takovou pozornost na tento web upoutal článek, jehož jediným smyslem bylo trochu odlehčit či pobavit ? Vždyť zasvěcený uživatel zde najde hafo kvalitních článků a spoustu informací (kurňa to zní svinsky samolibě, ale jak to mám popsat) a přesto sem pozornost přitáhne taková hovadina. Možná právě proto. Často hledáme na webu zábavu a chceme se pobavit nad něčím bulvárním, zdrbat politiky nebo čučet na neuvěřitelná videa ještě neuvěřitelnějších chujovin. Strašně nás zajímá jak nějaký magor hacknul Zive.cz pomocí XSS a zrak nám přitáhne informace, že „Mariana je obyčejná šlapka“. A navíc, neovládáme svůj ovčí pud, slepé následování. Vidíme, že příspěvek má nadstandardní počet hlasů, tak klik na něj ! Co kdyby a aby nám něco neušlo. Článek přechrochtáme rychločtením, aby nám snad jiné z Internetu nezmizely, abychom toho stihli co nejvíc. A čím větší číslo se před příspěvkem zjeví, tím větší pozornost přitahuje a tím více oveček za stádem běží – i mne, všiml jsem si, magičnost těchto čísel mnohdy přesvědčí k onomu kroku. Ale tady už nejde o to, co je dobrý článek nebo blbost, jde spíše jen o davové šílenství. Vždyť co horšího se může stát, že něco „nepřečtete“, co vám pak bude chybět, až se o tom partia bude bavit a vy budete za trotla, který vynechal něco „tak důležitého“.

Už to tak vypadá, že spíše je důležitější toho přelouskat hodně, než se začíst do několika hlubších článků. Zasraná uspěchaná doba. Nakonec to dopadne tak, že mnoho autorů začne inklinovat k bulváru, který jim přinese kýžený „úspěch“ a na solidní psaní se vykašlou. Pak ale nevím, co budeme číst my, co hledáme něco jiného než „Jak obrátit Oktávku na střechu“ nebo kecy o nesmrtelném Hulánovi s největším ptákem v evropě až po Ural. Doufám, že nám něco zbude a že ti poslední dobří pisálci jen tak nevymřou.

13 komentáře(ů) O tom, jak hovadina zvyšuje návštěvnost webu

  • Hm, zajímavé. Ale jak je tak vysoká návštěvnost možná, když tu sniffujete useragenty a ještě tak nepochopitelným způsobem. Omylem jsem tu byl jako bot Yahoo a stránka se nezobrazil, proto jsem se přepnul do normálního režimu a ejhle bez potíží. Taktéž z googlebotem, to se pak nedivím http://www.google.com/search?sourceid=mozclient&ie=utf-8&oe=utf-8&q=site%3A%20blog%2Esoftimage%2Ecz

  • „do normálního režimu“ z jakého režimu. Stránky jsou „optimalizované“ primárně pro Operu a FF a taky pro IE. Nejsem žádný odborník na tuto problematiku, to bych se asi zbláznil a neměl ani čas na práci nebo psát články.
    BTW: Sniffing je elektronické odposlouchávání, zachytávání cizí komunikace. Pokud klient zašle serveru nějaké hlavičky (User-agent) a ten server je pak zpracovává, tak je to zcela v pořádku a vůbec to není sniffing. Tak pravil odborník.

  • A kdopak je ten Váš odborník? Místo aby jste poděkoval za informaci, že asi není něco v pořádku tak tu machrujete. Takže pro Vašeho odborníka http://en.wikipedia.org/wiki/Browser_sniffing
    Useragent switcher: http://chrispederick.com/work/useragentswitcher/
    Seznam Useagentů
    http://www.user-agents.org/index.shtml
    To kde bude chyba v php
    $_SERVER[‚HTTP_USER_AGENT‘]
    Není zač.

  • Milý Frede. To, zda a kdo, možná machruje si odpověz sám. Nicméně díky, ale stejně nevím, co mi je to platné. $_SERVER[‚HTTP_USER_AGENT‘] samozřejmě v kódu je, ale co s tím? Prostě jsou situace, kdy je dobré rozlišení dle useraganta. A wordpress je toho plný, pokud mi naprogramuješ zdarma kvalitní CMS budu ti vděčný. Nic jiného s tím buhužel neudělám. Happy hunting.

  • Taky jsem se nedávno divil odkud přišlo tolik čtenářů a kde se v iAuditu vzala ta špička v návštěvnosti na blogu. Původem bylo vystrčení některého příspěvku na vybrali.sme.sk i bez tlačítek přímo v článku.

    Tento postřeh si u mě vysloužil samotné přidání tlačítka vybrali.sme.sk, i když pak už žádný další článek tak populární nebyl .)

  • Fredíku, tak se moc omlouvám jestli jsem tě nasral. Trochu jsem se tím prohrabal a taky php-čkama WordPressu a nakonec jsem našel příčinu tohoto divného chování. Chceš-li to vědět, problém byl v jednom plug-inu, který testuje zda nejde o Boty aby zamezil neoprávněným přístupům ke hlasování. Až potud by to bylo OK, ale ten zmagořený skript, pokud zjistil že je to Bot, tak ukončil skript funkcí exit(), která také ukončuje skript nadřazený. Výměnou exit() za sprostý return je vše v pořádku, aspoň doufám.
    Takže chceš-li to slyšet, tak díky za upozornění na tento stav a pokud jsem tě nasral tak se omlouvám, vážně. Snad jsem ti nepokazil víkend. Dík a zase někdy čau.

  • Mne tiez na blog pritiahli navstevnost v podstate hovadiny a clanky, s ktorymi si dam robotu – ale su urcene uzsiemu okruhu citatelov – si drzia svoju stabilnu nizku navstevnost. Tento jav by sa asi dal zovseobecnit, povedal by som…

  • S tímto článkem mi nezbývá nic jiného než souhlasit. Jednou, ještě na mém starém webu jsem napsal článek o internetové pubertě. Poté co mi ho několik přátel pochválilo, tak jsem se rozhodl, že článku ulehčím cestu a přidám ho do linkuj.cz. Co následovalo, tak to jsem ani ve snu nečekal. Můj web za den navštívilo více lidí než za předchozí týden. Těchto mých „5 minut slávy“ však trvalo jen dva dny.
    Jediné s čím si dovolím nesouhlasit je to fakt, že ne každý touží po tom „aby se na jeho web začaly hrnout davy lidí.“ Rraději píšu pro sebe a pro lidi z mého okolí, než abych psal články, které za každou cenu zaujmou davy lidí. Tím ale nechci říct, že nechci nové návštěvníky. Nechci je pouze za každou cenu, jak to dělají někteří. Zvláště Ti, co píši především pro Google AdSense.

  • Obávám se, že takových, co píší bez nějaké ambice na popularitu, je opravdu poskromnu. Pokud jsi jedním z nich, tak smekám. Buhužel ty druhé případy jsou častější. Nemám nic proti tomu, aby se autor webu snažil o vyšší návštěvnost, to je asi normální, ale spíše jde o to, aby tak nečinil formou stupidních příspěvků atd.

  • Z dôvodu väčšieho rozsahu, ale aj z dôvodu potreby naháňať ovečky do vlastného košiara, dovoľujem si zverejniť reakciu na tento článok na vlastnom blogu.

    Web 2.0, demokracia a masový vkus

  • Keďže HTML odkaz nezafungoval, posielam ho ešte raz ako čistý text:

    http://vsieti.sk/blog/rzelnik/151

  • V poho, hlavně že se dílo podařilo, i google to tu rázem začal indexovat 😉

  • Tak, tak. Hlavne ze zaindexoval…