Profesionální deformace programátora není jen vtip

To, že téměř každý pořádný programátor se záhy, vlivem své profesionální činnosti, deformuje na striktně uvažující a konající mašinu, berte jako fakt. Stejně jako to, že o programátorech či jiných IT pracovnících kolují světem různé anekdoty, kterým málokdy rozumí ti “nezasvěcení” obyčejní smtelníci; a pokud rozumí, málokdy se jim zasmějí. Paní v masně tak programátora například pozná podle toho, že když kupuje kilo masa, tak se diví, že nedostal 1024 gramů.

S léty se většinou programátorova deformace prohlubuje, ale v pozdějším věku se stává již stabilní, nebo trochu polevuje – stejně jako prvotní a mladické nadšení pro tuto práci. Ostatně sám jsem toho zářným příkladem. Ani jsem se nemusel snažit, a nálepka “mechanického” člověka mi byla přidělena. Ale na tom není nic špatného, i programátor je jenom člověk a kromě v Billa, věří třeba i v boha.

Bůh je reálný, pokud nebyl deklarován jako Integer.

Nedivte se, že je programátor často duchem nepřítomný, když popíjíte v hospodě a diskutujete o ženských vnadách. Určitě v duchu řeší nějaký zapeklitý problém a probírá se v duchu nejvhodnější implementací právě vymyšleného algoritmu. Odchází na záchod, aby alespoň chvíli mohl nerušeně uvažovat nad kapajícím přirozením. Nedivte se, že je tam 5 minut, stejně to pro něj není dostatečně dlouhá doba. I když ví, že těch pár minut, kdy může rozvíjet a analyzovat, mu nebude stačit na to, aby vše potřebné domyslel, stejně mu to nedá. Ale ví, že někdy stačí jen impuls (třeba příliš včasně zavřený poklopec) a řešení samo jako by vyvstalo. Prostě se nedivte, že třeba na vašem oblíbeném firemním večírku prohlašuje, že dneska to bude zase pořádný “hard reset”.

Firma pořádá maškarní ples.
Moderátor: “… a právě přichází pan ředitel v masce lva”
“…a obchodní zástupce v masce slona”
“…a paní účetní v masce princezny”
“…a správce sítě v masce 255.255.255.0”

Programátor je ale taky jenom člověk, i když někdy to tak nevypadá. I on občas jí a spí, občas si zajde na pivko a pokecat s přáteli. I on má rodinu, manželku a třeba i děti. Je jasné, že právě na děti se snaží přenést kouzlo analytického uvažování, a podobně jako fotbalisté by rádi svého drobka viděli v nějakém solidním manšaftu, i programátor si svého potomka představuje teple zahnízděného v solidně prosperující firmě, nejlépe jako vedoucího vývoje. Proto tedy neváhá a už od ranného věku se snaží své dítko učiti striktnímu a logickému uvažování. No řekněte, co může být lepšího než 6-ti leté dítě se základy objektově orientovaného programovaní v jazyce C++ nebo C# ? Nemusí se potom snižovat vyprávěním nevědeckých pohádek svému potomku a klidně mu před spaním podstrčí strukturovaně formátovanou pohádku v symbolickém jazyce.

void Pohadka()
{
    CPotvora* drak = new CPotvora();
    CObjekt* kralovstvi = new CObjekt();
    COsoba* princ = NULL; 
    COsoba* princezna = new COsoba(Typ.Zena);

    princenza->doma = false;

    while(!princenza->doma)
    {
        princ = new COsoba(Typ.Muz); 

        if(princ->Sila() >= drak->Sila())
        {
            delete(drak);
            princ += princezna + kralovstvi / 2;
            princenza->doma = true;
        }
        else 
        {
            princ -= hlava;
            delete(princ);
        }
    }
}

Proto prosím, mějte pro nás, programátory a jiné těžce pracující pracovníky v IT, pochopení. Nakonec se vám odvděčíme nějakým zbrusu novým programem či aplikací, na kterou si vy uživatele budete těžce zvykat a nebo bude (což je běžné) neustále generovat “Unhandled exception”. Že nevíte co to, je ? Tak vidíte jak je to těžká práce.
Pěkný konec pracovního týdne vám přeje Hujer.

16 komentářů Profesionální deformace programátora není jen vtip

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>