Šíření všeho možného po internetu je velkým hitem současné doby. Vedle tradičních webových stránek, blogů a e-mailu je dalším způsobem, jak můžete po internetu sdílet s ostatními obrazové informace, tak zvaný photocasting, neboli photo broadcasting. FilmLoop je jedna z bezplatných služeb, které vám to dovolí a vaše obrázky zpřístupní ostatním příslušníkům vaší rodiny, vašim přátelům a známým nebo i celému světu.
FilmLoop jsem nedávno „objevil“ na stránkách Paladixu, které jakožto amatérský fotograf, pro něhož je focení jen a jen zábavou a radostí, pravidelně navštěvuji. I proto jsem byl potěšen, když jsem dostal souhlas autorky původního článku Radky Tezaur (radka) k použití částí jejího článku pro prezentaci na tomto webu, za což ji touto cestou ještě jednou děkuji.
Na rozdíl od jiných podobných aplikací, které obvykle používají virtuální alba, obrázky vysílané prostřednictvím FilmLoop jsou organizovány do prezentací, které mají podobu pohyblivých filmových smyček (anglicky film loops – odtuď název celé služby). Smyčky si lze pouštět pomocí speciálního přehrávače – malého programu, který si nainstalujete na svém počítači. Vysílané obrázky a případně i doprovodný text a komentáře jsou uložené na centrálním serveru. Klient na vašem počítači, běžící na pozadí, se serverem pravidelně komunikuje a aktualizuje to, co vidíte u sebe, na svojí obrazovce. Prohlížené smyčky a obrázky se ukládají do cache na vašem počítači, takže je pak možné si je znovu prohlížet i bez připojení k internetu.
Jaké to má výhody oproti tomu, když si z fotek uděláte web, přidáte je do blogu nebo je někomu pošlete e-mailem? Proč se otravovat s něčím, k čemu je zapotřebí speciální přehrávač?
Za prvé, tato aplikace je určená speciálně ke sdílení obrázků a její vzhled a funkčnost jsou tomu plně uzpůsobené. Mimo jiné například umožňuje snadné prohlížení větších sérií fotek (maximální povolená délka smyčky je v současné době 200 snímků). Pokud vám někdo pošle hromadu obrázků e-mailem, tak ho nejspíš budete mít chuť roztrhnout jak hada. Pokud místo toho nasází fotografie do blogu, je to lepší, ale je-li jich třeba padesát, také to není zrovna ideální. Dá-li si je do svojí soukromé webové galerie, tak hodně záleží na tom, jak dobře je jeho galerie udělaná. Přehravač smyček poskytuje podobný komfort při prohlížení jako propracovaný web, kde na hlavní stránce jsou náhledy, každá fotka má svoji vlastní stránku, kde je fotka v plné velikosti, popisek k ní a případně i komentáře, navigační prvky atd.
FilmLoop samozřejmě umí ještě další věci, jako upozorňovat na novinky a podobné vylomeniny.
Chcete-li se o službě dozvědět ještě více informací, přečtěte si původní článek Radky na webu Paladix
a také navštivte přímo stránky aplikace FilmLoop (anglicky).
Zkuste si to !
Prezentace pomocí FilmLoop je vcelku jednoduchá a hravě ji zvládne každý, jen trochu počítačově gramotný jedinec. Bohužel překážkou může pro někoho být i nedostupnost služby v našem rodném jazyce. Celá aplikace a její prostředí zatím totiž není lokalizováno a je přístupné jen v angličtině, což vidím jako jeden z největších nedostatků. Nicméně každý, kdo zná pár (stále omílaných a počítačově známých) anglických slovíček, se může bez obav do vyzkoušení pustit. To můžete teď i vy.
První (ta zcela horní) smyčka fotek je volně přístupná a vy tak můžete přidávat komentáře k fotografiím a také přidávat své vlastní fotky a ukázat je tak všem návštěvníkům tohoto webu.
Jen si musíte službu na svůj počítač nainstalovat, což by se mělo stát automaticky, pokud kliknete na smyčku a ještě nemáte patřičný software na vašem počítači. Pak, jakmile se vám zobrazí okno aplikace se zvolenou smyčkou (kterou jste kliknutím vybrali), jen stačí kliknout na znaménko + a vložit vaši fotografii, kterou máte uloženou na vašem počítači a tím ji přidáte do prezentace. Zkuste, jsem zvědavý na vaše díla…
Děkuji Radce Tezaur a serveru Paladix
za inspiraci a souhlas s použitím pasáží z jejich článku. Díky!
Poslední komentáře
No comments.