Poslední komentáře

    No comments.

Tolik bookmarkovacích služeb opravdu nepotřebujeme

Před nějakým časem jsem se letmo problematice bookmarkovacích, tedy česky asi záložkovacích, služeb spojovaných okřídleným anglickým termínem „social bookmarking“, které umožňují sdílení odkazů na články apod., věnoval a spílal nad její kvantitou a mnohdy mizernou kvalitou. Ale časy se mění. Někteří už umřeli a vyklidili pole. Jiné, nové a možná nadějné, služby se zase objevily. A hlavně o nich bude dneska řeč.

Online sdílené záložkovací (bookmarkovací) služby umožňují uložit si odkazy na vaše oblíbené stránky či články atd. jako je tomu například u záložek lokálních, používaných v prohlížečích. Základní princip je tedy podobný, ale „záložky“ uloženy pomocí bookmarkovací služby jsou dostupné kdekoliv, kde máte k dispozici Internet, třeba na jiném počítači, na služební cestě atd. Kromě toho mohou (ale taky nemusejí) být tyto vaše záložky sdílené, tedy „použitelné“ i jinými uživateli bookmarkovacího systému a tito uživatelé tak i mají možnost vidět, které články či stránky právě vás zaujaly natolik, že jste si odkaz na ně uložili. Některé bookmarkovací systémy navíc plní i funkci agregátoru článků a vy tak máte možnost být jednoduše informováni o novinkách na Internetu a autorům těchto článků to přináší možnost své výtvory více a rychleji zviditelnit. Totoho principu některé systémy využívají a nabízejí uživatelům možnost odkazy (a tím také články) ohodnotit, dát mu svůj hlas, což může být pro ostatní uživatele takového systému vodítkem pro to, aby si dobře hodnocený článek také přečetli, i když hodnocení nemusí být v přímě úměře s kvalitou článku a už vůbec nemusí odrážet zrovna vaše kritéria kvality. Toliko úvod do problematiky převzatý z minule publikovaného článku.

Že je tato problematika často diskutovaná svědčí i množství článků na toto téma. Za všechny vzpomeňme třeba Misantropův článek o MediaBlogu. Ten sice zatím neumřel, ale s některými ostatními to už tak dobře nedopadlo. Namátkou třeba CoJeNového na cjn.cz nebo nodaj.sk či dokonce redmedia.sk. Žádná z těchto služeb už není mezi námi a není se čemu divit – tolik bookmarkovacích služeb opravdu nepotřebujeme. A navíc, jen málokterá z nich přináší uživatelům něco nového. No to teď čumíte když vám chci dneska představit hned tři další, co?

Jenže ne jen tak ledajaké. Každá z nich má co nabídnout, koho oslovit a snaží se být originální. Nakolik se jim povede udržet se na výsluní, to ukáže až delší čas. Já jim fandím a taky proto jim dávám prostor i zde na těchto stránkách a prostřednictvím ikonek je můžete snadno využívat i vy, kteří jste se v nich shlédli – nebo tak učiníte. Jako první tu máme klasickou záložkovací službu s názvem Bookmarky.cz. Zde si můžete snadno vytvořit svou vlastní stránku s oblíbenými odkazy, které si jednoduše přidáváte a třídíte. Vše je pěkně udělané a intuitivní s využitím drag-drop a AJAXu. Možností je hodně a další se chystají. Více se dočtete přimo na jejich webu. Pro mne jsou Bookmarky.cz opravdu horkým favoritem.

Jen o trochu menším koněm je (pro mne) služba Záložky.net, která v principu nabízí obdobné věci jako výše zmíněné Bookmarky.cz. To malé mínus je v relativní komplikovanosti této služby. Ne, že by bylo její užívání komplikované, nabízí v podstatě obdobné věci jako Bookmarky.cz, ale není to až tak přímočaré a intuitivní (řekni mi Rony, sakra, jak jsi narval Spravodaje na hlavní stranu – mezi Panely k dispozici?). Nicméně jde opět o velmi dobrou službu, která má rohodně šanci vydržet do budoucna a bylo by škoda, kdyby tomu tak nebylo. Od Bookmarků.cz se liší také jinak pojatou hlavní stránkou s možností vlastního nastavení.

topclanky

Na závěr jsem si nechal něco poněkud odlišného. Tou je relativně nová linkovací služba s hlasováním nazvaná TopČlánky.cz, která je také ještě ve stádiu ranného rozvoje, ale přinejmenším na mě zanechala dobrý dojem. Systém se chlubí hlavně možností hlasovat bez registrace a možností hlasy ne jenom dávat, ale i brát. Služba mě taky zaujala svou „ladností“, zpracováním a také jednoduchostí a intuitivním přístupem. Pokušel jsem se s autorem prostřednictvím e-mailu vejít v kontakt, ale zatím neúspěšně. Měl jsem totiž pro něj pár postřehů či připomínek, chcete-li.

Líbí se mi, že lze hlasovat i bez přihlášení. To ano. Ale přijde mi celkem nelogické hlasování do mínusu. Úplně nelogicky to pak vypadá na hlavní straně, kde je třeba: Počet hlasů: -3. Počet hlasů přece záporný být nemůže (hlasovaly -3 lidé? Jako že žádný a tři nepřišli?). Počet bodů nebo nějaký „index“ třeba ano – necítíte v tom rozpor? Myslím, že by bylo zcela dostatečné, aby se počítání zastavilo na nule (volba Odebrat hlas by pak byla neaktivní). Vždyť nula je prostě NULA. Nulu považuju za dostatečné anti-ohodnocení.

Je také škoda, že i když je služba nazvané Topčlánky, je ve velké míře odkazováno něco, co nemá s články jako takovými nic společného. Asi chápete, co tím myslím. Myslím opravdu články, ne odkazy na pubescentní videa či reklamní akce pofiderných individuí. Je mi jasné, že „filtrovat“ kvalitu a automaticky oddělit zrno od plev je téměř nemožné a dělat to ručně zase časově náročné. Ale je to škoda, jelikož „klasických“ odkazovacích služeb je u nás celkem dost, ale taková, která by opravdu shromažďovala „pravé“ články či odkazy na ně tu asi chybí. Bohužel, sám žádné optimální řešení zatím nevidím, ale třeba vy … Pak by se už název Topčlánky nemusel stydět za to, že často o žádné články v pravém slova smyslu nejde.

I přes všechny tyto drobné výtky a startovací nedostatky jsem se rozhodl zařadit TopČlánky.cz mezi ty služby, jimž dávám prostor i zde na těchto stránkách a prostřednictvím ikonek můžete články do tohoto systému přidat či ohodnotit. Zároveň věřím, že tyto, dnes zmiňované a nové, služby budou mít život o něco delší než jepičí konkurence těch nedávno zesnulých. Držím palce.

10 komentáře(ů) Tolik bookmarkovacích služeb opravdu nepotřebujeme

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>