Poslední komentáře

    No comments.

Kolik bookmarkovacích služeb opravdu potřebujeme?

Bookmarkovací, tedy česky asi záložkovací, služby spojované anglickým termínem „social bookmarking“, které umožňují sdílení odkazů na články apod., se nám začínají pomalu rozrůstat a rašit jako houby po dešti. A zvláště ty služby, které umožňují hlasování či jiné hodnocení příspěvků, zažívají nevídaný boom. Není jich ale na náš relativně malý český, respektive slovenský, „trh“ až příliš? Možná je právě redundance, a s tím související roztříštěnost uživatelů, prvním krokem k vyhubení tohoto fenoménu moderní doby webové. Je kvantita opravdu to, co potřebujeme?

Veřejné, nebo chcete-li, sdílené záložkovací (bookmarkovací) služby umožňují uložit si odkazy na vaše oblíbené stránky či články atd. jako je tomu například u záložek lokálních, používaných v prohlížečích jako je Opera či FireFox. Základní princip je tedy podobný, ale „záložky“ uloženy pomocí bookmarkovací služby jsou dostupné kdekoliv, kde máte k dispozici Internet, třeba na jiném počítači, na služební cestě atd. Kromě toho mohou (ale taky nemusejí) být tyto vaše záložky sdílené, tedy „použitelné“ i jinými uživateli bookmarkovacího systému a tito uživatelé tak i mají možnost vidět, které články či stránky právě vás zaujaly natolik, že jste si odkaz na ně uložili. Některé bookmarkovací systémy navíc plní i funkci agregátoru článků a vy tak máte možnost být jednoduše informováni o novinkách na Internetu a autorům těchto článků to přináší možnost své výtvory více a rychleji zviditelnit. Totoho principu některé systémy využívají a nabízejí uživatelům možnost odkazy (a tím také články) ohodnotit, dát mu svůj hlas, což může být pro ostatní uživatele takového systému vodítkem pro to, aby si dobře hodnocený článek také přečetli, i když hodnocení nemusí být v přímě úměře s kvalitou článku a už vůbec nemusí odrážet zrovna vaše kritéria kvality. To nechme dneska stranou. Dnes bude spíše řeč o tom, zda přílišné množství velice podobných služeb tohoto typu není spíše celému systému jako celku na škodu.

Z pohledu autora možná není, protože ten, když vyprodukuje nějaký nový článek, tak jej prostě zviditelní na svých oblíbených bookmarkovacích serverech. Jakmile se počet takovýchto a velice podobných služeb rozroste, objeví se třeba nový klon již známé a zavedené služby, začne autor článků možná řešit problém, kam všude a jestli teda opravdu všude odkazy dávat. Veden snahou u zviditelnění článků určitě nejeden autor zalinkuje svůj článek na co největší počet takovýchto serverů, čim víc, tím pro něj líp. Je to, a dovolte malé přirovnání, jako kdyby autor knihy, obešel všechny knihovny v kraji a každé knihovně jeden výtisk věnoval. Jenže ne tak docela. Dávat odkazy na téměř identické servery začne mnohé velice rychle unavovat a zůstane věren svým oblíbeným a taky těm serverům, kde je relativně velká komunita. Právě tam má největší šanci oslovit velký zástup potenciálních čtenářů. A tak, opět pokračuji v přirovnání, některé knihovny výtisk jeho knihy prostě nedostanou, jen ty velké a oblíbené, od kterých se čeká největší efekt. Žádná podobná služba, která zde vznikne, nemůže dopředu počítat s nadšením a zájmem, zvláště pak, když pro „spuštění“ takovéto služby je zapotřebí jen minimálního úsilí a mnohdy jde jen o sprosté kopírování myšlenky i systému jako celku. Ale o tom ještě za chvíli.

Z pohledu uživatele takových služeb, je velké množství těchto serverů spíše na škodu. A to zejména pro již zmiňovanou roztříštěnost mezi mnoho drobných a podobných služeb stejného ražení. Přirovnáno ke knihovnám: bude-li uživatel hledat nějakou informaci, bude tak nucen navštívit mnoho, ne-li všechny, knihovny v kraji, aby požadovanou knihu získal. Ne vždy, ale občas ano, protože jen „vyvolené“ knihovny budou hledanou knihu mít. Ale dost přirovnávání, stejně není úplně dokonalé. Ono prostě stačí, že se třeba i ten počet hlasů bude tříštit mezi jednotlivé servery. Někdo navštěvuje ten server a hlasuje tam, na jiný se ani nepodívá, ale jsou tam zase jiní a ti hlasují tady. Takže i výsledky a žebříčky úspěšnosti mohou být (i diametrálně) odlišné. Navíc, uživatel stejně nakonec zvolí třeba jen dva servery, které bude sám navštěvovat – jiný uživatel třeba jiné dva. České i slovenské prostředí je navíc příliš malé na to, aby se zde „uživilo“ příliš mnoho podobných služeb, uživatelů je oproti zahraničí relativně málo, což přispívá k ještě větší rozpolcenosti a roztříštěnosti.

Když teď opomenu klasické a „čisté“ bookmarkovací služby jako je Jagg.cz, kde jde opravdu jen o ukládání a sdílení záložek, zabydlela se na našem českém Internetu služba Linkuj.cz, kde se navíc přidala i možnost hlasovat pro daný článek a třídit odkazy (články) podle tohoto hodnocení. Linkuj se stala již solidně používanou službou, počet uživatelů je relativně velký, návštěvnost zřejmě také a tak nevidím důvod pro vznik plagiátu s názvem Zalinkuj.cz. Nejen že kopíruje samotný název služby Linkuj.cz, ale autor se ani nepokusil o nějakou invenci či přidanou hodnotu. Vždyť stačí jen nějaké volné místo na hosting-serveru, triviální a rychlá instalace Pliggu a je hotovo, natož aby autor naznačil alespoň malou snahu změnit přednastavené prostředí tohoto CMS systému atd. Alespoň mírnou snahu projevil autor taky relativně nového projektu s názvem CoJeNoveho. Zde je alespoň vidět snaha o poněkud odlišný přístup k věci, ani nekopíruje již existující české řešení, ani si neulehčuje standardními šablonami Pliggu. I tak se obávám, že tu pšenka nepokvete.

Na Slovensku, do té míry co mám možnost vědět, je situace trochu odlišná. Zde již nějakou dobu působí a zabydlela se služba Vybrali.sme, která dříve fungovala pod názvem ASDF a kterou odkoupil deník SME. Je to jakási obdoba českého systému Linkuj.cz a hlasovat zde může i neregistrovaný uživatel. Ale největší devizou tohoto systému a vlastností, která tuto službu dělá zatím jedinečnou, je to, že zde články soutěží o to, zda budou zveřejněné na titulné straně tohoto velkého slovenského deníku, takže motivace je zde daleko větší a v případě umístění se na titulní straně je úspěch článku zaručen. I proto je hojně navštěvován a využíván také českými autory a uživateli. Trochu ukrást úspěšnost se ale i zde na Slovensku pokouší autor českého Zalinkuj.cz a spustil zde téměř identickou službu (rozuměj identickou se Zalinkuj.cz) pod názvem NoDaj.sk. A stejně jako v českém případě, stačila pár-minutová instalace Pliggu, přednastavené prostředí (ach sorry, překlad do slovenčiny), invenci nechat doma a nová služba je tu.

Ano, je pravdou, že jinde ve (anglicky hovořícím) světě, je také mnoho těchto služeb podobných si jako vejce vejci. Ale zde je také komunita podstatně větší a navíc – opravdu musíme každou chujárnu dělat a podporovat jako „na západě“? Já osobně jsem (po pár dnech testování nových klonů) zůstal u svých zavedených hlasovacích a bookmarkových služeb, tedy Linkuj.cz a Vybrali.sme.sk, které považuji za takové „lídry“ v této oblasti. Ostatní jsou, až na vyjímky, prostě plevel. V našich malých zemích bych spíše vsadil na specializované systémy, jež se budou zaměřovat třeba na politické nebo vědecko-technické zdroje atd. A jistě by nebylo od věci, kdyby službu podobnou Vybrali.sme zavedl některý z českých velkých Internetových deníků jako je třeba iDnes nebo Aktualne.cz.
Samozřejmě nevylučuji, že se v budoucnu něco nezmění a nezačnu používat jiné či nové systémy. Budu jen rád, když se objeví něco nového či inovativního, ale těmi vašimi nedodělanými a ubohými plagiáty mě, pánové ze Zalinkuj, nechtějte rozesmát.

13 komentáře(ů) Kolik bookmarkovacích služeb opravdu potřebujeme?

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>