Tak by se díky svému výkonu a ceně dala popsat vlajková loď značky Mivvy, která dokáže nahradit většinu klasických počítačů a notebooků. Mivvy UM400 při svých rozměrech 187x119x35 mm (max. tloušťka) váží pouhých 740 gramů, z toho 2 gramy stylus, 12 gramů odnímatelný stojánek a 172 gramů baterie. Samotné zařízení tedy váží 554 gramů. Vrchní část s displejem (černý lesklý plast) je silná 10 mm, spodní část v nejširší části 21 mm a mezi oběma částmi je zhruba 1,5 mm široká mezera. Rozevřený UM400 má zhruba 182 mm. I přesto, že plast kolem displeje je lesklý a díky jeho vzoru, kdy se jeho povrch nepatrně třpytí (metalíza), nejsou otisky prstů moc zřetelné a dalo by se říct, že nejsou vidět skoro vůbec a v případě potřeby se dají odstranit jedním přejetím ruky.
To samé se dá říci i o displeji. Ten má úhlopříčku 6,5“ (144×81 mm), jeho povrch je něco mezi matným a lesklým, spíše však matný a kupodivu ani ten si s otisky prstů moc netyká. Jsou na něm sice vidět více, jako na rámu kolem něho, ale opět stačí jedno přejetí ruky po displeji a všechny otisky jsou pryč, aniž by na displeji zůstala nehezká stopa po přejetí rukou. Displej pracuje s 800×480 (nativní), 800×600, 1024×600 a 1024×768 a jeho podsvětlení je hodně vyrovnané, jen stěží na černé obrazovce dokážete zpozorovat, že dole a po stranách je podsvětlení o něco málo intenzivnější než nahoře a ve středu displeje. Výhodou displeje je i to, že je dotykový. Toho ale bohužel využijete jen se speciálním ovladačem. Ten dostanete na CD pro systémy Windows XP a Windows Vista. Podpora dotykových displejů by snad měla být i v Linuxu, nicméně v základní distribuci jsem dotykový displej nezprovoznil a zase jsem neměl tolik času hledat po Internetu ovladač, nehledě na tom, že v Linuxu se zas tak dobře nevyznám. Ale o operačních systémech až dále.
Pod displejem, v pravém rohu, je malinký touchpad (22×16 mm) s drsnějším povrchem, který se v systému chová jako klasický touchpad, tedy vlastně myš, připojená k PS/2 portu. Nalevo od něj jsou ve středu zařízení, pod logem, stavové diody. Je jich pět a až na ukazatel baterie, který svítí oranžově, jsou všechny modré. Zleva se jedná o indikaci zapnutí Bluetooth, indikaci zapnutí Wi-Fi, práce s harddiskem, ukazatel baterie a kontrolka zapnutí. Ukazatel baterie svítí, pokud se baterie dobíjí nebo bliká, pokud kapacita baterie klesne pod 10 %. V ostatních případech LED dioda nesvítí. Po levé straně je kolem displeje rozmístěno pět tlačítek a kurzorový kříž. Dvě z tlačítek, ty vespod, emulují stisk pravého a levého tlačítka myši (levé lze emulovat také tapnutím na touchpad, jako u každého jiného touchpadu, akorát vzhledem k jeho vysoké výchozí citlivosti asi budete mít problém vyvolat stisk tlačítka na místě, kterém chcete). Tři tlačítka odshora jsou určeny pro spuštění Centra mobilních zařízení (Windows Vista), další pro změnu rozlišení displeje (musí být podpora ovladačů, takže standardně jen ve Vista a WinXP) a třetí emuluje stisk klávesy Enter. Nechápu proč není Enter umístěn ve středu kurzorového kříže. Kříž je na to dost velký. Nad displejem se ještě skrývá VGA kamerka a po jejích bocích dva mikrofony a červená LED dioda, která svítí, pokud kamerka něco natáčí.
Na vrchní části už nic dalšího nenajdeme, takže se přesuneme na spodní část. Ta se vysune jen do výšky 63 mm a z vrchu je šedá, matná. Zespod je také matná, ale černá. Na výsuvné části se tedy nachází především klávesnice, která je rozdělená do dvou částí a je akorát tak velká, aby na ni šlo pohodlně psát palci obou rukou, zatímco v nich zařízení držíte. Klávesy jsou velké 8×8 mm s plochou dotyku 7×7 mm (speciální klávesy jsou delší) a i s většími prsty se mačkají dobře. Klávesy mají malý zdvih (asi 0,5 mm) a jejich stisk je jednak dosti znatelný a navíc doprovázen dobře slyšitelným cvaknutím. Klávesnice má čtyři velké chyby. První z nich je absence podsvícení. Ve tmě není na klávesy vůbec vidět. Na druhou stranu, toho se nedočkáte ani u notebooků, i když u nich alespoň na klávesy částečně dopadá světlo z displeje. Druhou chybou, která mi osobně docela dost vadí, je jiné uspořádání kláves. To, že A není mezi Q a W, ale Q je mezi A a S by mi ještě tolik nevadilo, ale ve spodní řadě v pravé části je o jednu klávesu navíc a tak když píšu poslepu, pokaždé místo N stisknu M, ale věřím, že je to jen o zvyku. Třetí chyba je, že nikde není stavová dioda, indikující zapnutí Caps Locku. Stačilo dát LED diodu přímo do tlačítka Caps nebo klidně jako šestou stavovou diodu pod displej.
Čtvrtou a asi největší chybou klávesnice jsou „chybějící“ klávesy. Klávesnici úplně chybí řada funkčních kláves a tak klávesy F1 až F12 jsou dostupné přes kombinaci speciální klávesy Fn a kláves 1 až 0 a Q a W. Podobně jsou řešeny klávesy PageUp, PageDown, Home a End. Tvůrci ale úplně zapomněli na klávesy Insert, Pause/Break a PrintScreen, což jsou klávesy, které se minimálně v DOSu určitě hodí, navíc Insert je důležitý i ve spoustě Windows aplikací, hlavně v textových editorech. Klávesnice je jinak standardní QWERTY/QWERTZ (v nabídce budou UM400 jak s EN klávesnicí, tak s CZ) a bez numerické části přístupné pomocí Fn klávesy, jak je to známé u notebooků. Mezi oběma bloky kláves se nacházejí čtyři speciální klávesy. Vrchní zapíná Wi-Fi, druhá Bluetooth, třetí kamerku a čtvrtá zapíná přídavný modul (GPS nebo TV kartu). Škoda je, že nejsou přítomny „multimediální“ klávesy alespoň pro spouštění webového prohlížeče a e-mailového klienta. Vedle speciálních kláves by se další čtyři (i osm) multimediální klávesy vešly. Při tvorbě klávesnice se myslelo i na slabozraké uživatele a tak klávesy F a J mají standardní výstupek.
Na levém boku klávesnice najdeme první z USB 2.0 konektorů. Pod ním je slot pro paměťové karty SD a MMC s podporou SDIO, standardně vyplněn „falešnou“ kartou, aby se do něho neprášilo. Pod ním je záklapka baterie, sloužící pro uvolnění baterie a její zámek. Vespod je pak další USB 2.0 konektor, D-SUB konektor pro připojení analogového monitoru (raději bych uvítal DVI konektor) a konektor pro dokovací stanici. Pravá strana toho skrývá nejvíce. Zhora je to napájecí konektor, 3,5 audio jack pro mikrofon, další pro sluchátka, dále klávesa pro softwarový reset (emulace stisku kombinace kláves CTRL+ALT+DELETE); raději bych uvítal, kdyby se jednalo o harwarový reset, pod ním posuvný vypínač, který při posunutí nahoru zapne nebo vypne přístroj a při posunutí dolů vypne klávesnici, touchpad a systémová tlačítka (nadále zůstávají funkční klávesnice a myši připojené přes USB). Pod vypínačem je ještě kolébkový regulátor hlasitosti. Navrchu je ještě pár otvorů pro chlazení a otvor pro zámek Kensington.
Pokračování recenze … (spousty dalších fotek a videí, testy a benchmarky)
Pokud si uvědomíme, že UM400 je nástroj na práci a ne na hraní, pak od něho můžeme očekávat velmi slušný výkon. Práci může ztěžovat snad jen malé nativní rozlišení displeje a trošku větší zahřívání. Až na tyhle drobnosti mi UM400 přijde jako ideální pomocník hlavně do terénu. UMPC rozhodně nedělá své značce ostudu a i když se jedná o nejlevnější UMPC na trhu, papírově nad všemi ostatními vyniká a i ve reálu je jeho výkon vysoký.
Zdravím všechny, také jsem si toto zařízení pořídíl a jsem spokojen, ale nyní jsem si dokoupil GPS modul i s mapama NavRoute a mám problém s COM portem. Mapy mi fungují ale nejde se připojit k satelitu. Umí někdo poradit nebo má někdo zkušenosti?
Díky za pomoc.
Martin
Zkus se obrátit na dodavatele a nebo zkus kontaktovat někoho z Mobilnauta: http://www.mobilnaut.cz/
Zdravim…mám v plánu si Mivvy um400 také pořídit, ale nevím v jaké cenové relaci se nachází popř. kde je možné ho výhodně zakoupit…poraďte prosím. Děkuji
Zkus se obrátit na Mobilnaut.cz (http://www.mobilnaut.cz/). Ohledně cen třeba tady: http://www.mnshop.cz/kat-130-umpc.htm
SOS, shanim nahr.AKU pro UM400, nebo Gigabyte U60, dovozce nereaguje, Mivvy jeste rok v zaruce, baterie nesehnatelna, takze asi dalsi zbytecnost na stole…!!!