Uvolněn DontForget 2.55 + informace o verzi pro PocketPC

Nedávno byla dokončena a uvedena na trh verze 2.50 pro Windows Mobile Smartphone. Verze 2.51 obsahovala jen malou servisní opravu a nyní byla tedy uvolněna verze nová, která obsahuje vcelku významné změny a úpravy. Žádná nová funkce programu sice nepřibyla, ale i tak doporučuji stávající verzi aktualizovat touto novou. Co nového verze přináší a drby z připravované verze pro PocketPC se dozvíte dále v článku.

Opakování matka moudrosti. Aplikace DontForget, je jednoduše použitelný a plně konfigurovatelný připomínač všech zmeškaných událostí pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile. DontForget toho ale umí mnohem mnohem víc. Více se o aplikaci dozvíte zde.

Nejdříve tedy k novinkám ve verzi 2.55. Připomínám, že stále hovoříme o verzi pro Smartphone, tedy zařízení bez dotykového displeje s operačním systémem Windows Mobile 5 resp. WM6 Standard. Na verzi pro PocketPC, tedy zařízení s dotykovým displejem se usilovně pracuje – viz také dále v článku.

Tato verze opravuje zejména nedostatky či potenciální chyby hlášené uživateli prostřednictvím stránek podpory. Nově zavádí kontrolu počtu LED-ek daného zařízení, což by mělo do budoucna zamezit stávajícím problémům s LED signalizací u zařízení, která tuto vlastnost nepodporují, například Samsung BlackJack nebo zařízení řady Motorola Q. Dosud byla tato funkce přístupná i v případech, kdy dotyčné zařízení žádnou signalizační LED (mluvíme o tzv. LED-ce pro GSM signalizaci) nemělo a aktivací této funkce pak docházelo k nekontrolovatelnému vibrování zařízení. Pokud se divíte, je to proto, že i vibrační zařízení (motor) se v systému tváři jako další LED. Jenže bohužel se nerozsvítí alébrž rozvibruje. Možná vám taky přijde divné, proč uživatel zařízení, který jak sám vidí a ví, že žádnou LED-ku nemá, zapíná volbu “Povolit LED signalizaci”? A najde se jich poměrně hodně. Proč to jsou zejména američané se mě neptejte. Takže každopádně, nyní je počet v systému dostupných LED ověřován a dle toho jsou dané funkce programu povoleny či blokovány – a budiž klid. Osobně tomu říkám antidebilní ochrana.

DontForget
Další inovací je přepracovaný modul přehrávání zvuku upozornění. Na první pohled není uživateli nic patrno, ale někteří si možná rychle všimnou, že onen otravný pazvuk (něco jako lupnutí) na konci zvuku se už konečně nekoná. Drobnost, ale i mě osobně to pěkně štvalo. Budiž teď už klid. A navíc se tím i vyřešily občasné problémy s přehráváním některých WAV zvuků, kteréžto se tvářily jako nekompatibilní a nic se nepřehrálo a nebo to dokonce vyvolalo chybu programu.
Současně s úpravou modulu přehrávání zvuku byl vyřešen problém s úrovní hlasitosti přehrávaného zvuku. Nyní již nedochází k ovlivnění a změně nastavené systémové úrovně hlasitosti zařízení po přehrání zvuku upozornění jako dosud. Nastavíte-li si tedy systémovou úroveň hlasitosti např. na 1, u Qteku či HTC například pomocí tlačítek na boku přístroje a zvuk upozornění má hlasitost úrovně 4, není již systémová hlasitost dotčena. Přiznám se, toho jsem si ani nevšiml než mě upozornil jeden anglický uživatel aplikace. Každopádně nyní je vše jak má být.

Když tedy opomenu ještě několik dalších drobných interních úprav, je to to podstatné, co v této verzi doznalo změny. Jistě, není toho moc, ale odstraněny jsou tak minimálně dva závažné nedostatky. I proto doporučuji přeinstalovat stávající verzi tou novou. Aktuální verzi, tedy 2.55, si jako obvykle stáhněte z těchto stránek.

Jak už jsem naznačil, v současné době se usilovně pracuje na plnohodnotné verzi pro PocketPC zařízení (WM5 PocketPC a WM6 Professional), která by měla být k dispozici někdy v průběhu března. Tedy pokud se vše podaří a dá-li čas, který je v současné době mým úhlavním nepřítelem. Pokud by někdo, s alespoň solidní znalostí problematiky a orientací, měl zájem se podílet na testování Beta verze pro PPC, nechť se mi ozve e-mailem.

A jaký je aktuální stav verze pro PocketPC. No, v současné době je již téměř dokončena výkonná část aplikace. Tedy ta, která běží na pozadí a stará se o zmeškané události a jejich oznamování atd. Pak ještě zbývá část druhá, tzv. Admin, což je administrativní program určený pro správu a nastavení aplikace DontForget. Zde je nutno zcela nově vybudovat GUI, jelikož subplatforma PocketPC má podstatně jiné požadavky a taky možnosti. Ale abyste dobře rozuměli, to už je jen sranda, kterou si nechávám na konec. Piplačku s uživatelským rozhraním miluju, zvláště, když už není nutno řešit různé zapeklitosti, jako tomu bylo u výkonného modulu. Už jen to, co jsem se dozvěděl a poznal ohledně power managementu, tedy správy napájení a rozdílů oproti Smartphone edici by vydalo na pár dlouhých článků na tomto webu. Jen nevím, jestli by je někdo četl, když to jsou takové programátorské záležitosti (když tak dejte vědět jestli jo). Nebudu vás nudit výlevy o Suspended (Sleep) módu u PocketPC, který je spíše podoben stavu Hibernace u PC a u WM Smartphone jej nenajdete. Jen si představte, že váš program maká, fachčí a funguje a pak přijde okamžik, kdy je zařízení “uspáno” a s tím spinká i CPU (tedy procesor) i jiné periferie. No a spinká i váš program, který má ale fungovat dále. Jistě, můžete zabránit onomu “uspání”, ale pak zase budete pěkně rychle ukrajovat energii z baterie.
Prostě sranda, co vám budu povídat…

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>