Recenze Windows Mobile komunikátoru HTC TyTN II (Kaiser)

I přes to, že byl tento možná nejočekávanější komunikátor na platformě Windows Mobile od společnosti HTC uveden na náš trh před více než třemi měsíci, stále se drží na pomyslném žebříčku oblíbenosti a nadupanosti funkcemi na první příčce. A není se čemu divit. TyTN II je svým designem, výkonným “dvoujádrovým” procesorem, dostatkem paměti, GPS přijímačem, fotoaparátem a výsuvnou hardwarovou klávesnicí opravdu Titánem mezi všemi.

Jestliže vás Kaiser neuchvátí svým softwarovým vybavením, pak dokonalým vzhledem a originální konstrukcí určitě ano. Zařízení se skládá ze dvou částí. Horní, která obsahuje displej, ovládací panel a na zadní straně má slot pro SIM kartu, která je proti náhodnému vypadnutí jištěna bezpečnostním prvkem. A spodní, která obsahuje pouze místo pro baterii. Obě tyto části jsou spojeny výsuvným a výklopným mechanismem. Větší část krytu je provedena v černé barvě, přední panel má vzhled broušeného matného kovu. Střední část zařízení je lemována plastem černé barvy. Jednotlivé díly bezchybně lícují, nikde nic nevrže. Zařízení v ruce působí masivním dojmem (což při rozměrech zařízení 112 x 59 x 19 mm a hmotnosti s baterií cca 190g není až tak daleko od pravdy).

Přední strana se pyšní dotykovým 2,8” TFT LCD QVGA displejem a zabírá největší část plochy; zbývající plocha krytu je tvořena matným kovem šedé barvy (s texturou broušení). Částečně do přední části zasahuje lem černého plastového krytu, který již tak docela povedený design zařízení přivádí k dokonalosti. Pod displejem se nacházejí tlačítka uspořádaná do elipsoidu, která jsou umístěna na jednom výlisku. Tento výlisek vykazuje značnou vůli v pohybu do stran, nicméně to není na škodu a i tak jsou stisk i reakce kláves bez problémů. Vnější část elipsoidu je vyvedena v lesklém kovu; horní část obsahuje tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, spodní část je určena pro tlačítka rychlého přístupu k nabídce Start a potvrzovací tlačítko Ok. Vnitřní část elipsoidu je tvořena šedým plastem, který barevně koresponduje s předním krytem. Po vnější straně (v horní části) se nacházejí tlačítka (Soft Keys) pro rychlý přístup do Kalendáře a Správce kontaktů. Pod těmito tlačítky jsou umístěna tlačítka pro Internetový prohlížeč a správce SMS/MMS/Emailů. Vnitřní část elipsoidu je tvořena čtyř směrovým ovladačem s potvrzovacím tlačítkem uprostřed (opět lesklý kov).
HTC Kaiser   HTC Kaiser

Na první pohled byste hledali hardwarovou klávesnici u Kaisera marně. Skrývá se totiž pod výsuvnou horní polovinou zařízení. Abyste se k ní dostali, je zapotřebí vyvinout menší tlak vertikálním směrem zprava doleva (cca 2cm). Výsuvný mechanizmus udělá zbytek práce za vás a klávesnici vysune do pracovní pozice. Vše je doplněno zvukovou signalizací a automatickým přetočením displeje o 90° ve směru kolmém na klávesnici. Stejný postup se opakuje i při zasouvání. Pokud jste fajnšmekři, je možné klávesnici vyklopit o cca 45° směrem k vám (bohužel tím ztratíte možnost pohodlně ovládat SoftKeys, které se nacházejí v horní řadě – vyklopená část je totiž částečně zakryje).

Kaiser je průkopníkem v inovacích od začátku až do konce. Je to první zařízení, do kterého se HTC rozhodlo implementovat nový typ procesoru. Okoukané TI OMAPy a Intely byly zaměněny za výkonnější Qualcomm MSM7200. O nic zásadního by až tak nešlo, kdyby se nejednalo o procesor se dvěma jádry. První z nich slouží pro běh aplikací a je taktováno na 400MHz, druhé z páru se stará o běh GSM, GPRS/EGPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA a dalších (i když jen teoreticky – některé funkce nejsou zařízením podporovány). Jeho frekvence je 274MHz.

Ruku v ruce s novým procesorem jde i velikost operační paměti. Na trhu naleznete spoustu zařízení, která jsou skvělá, ale k dokonalosti jim chybí právě ona paměť. U Kaisera to je opět něco jiného a myslím si, že to byl další skvělý tah HTC. Titán dostal do vínku rovných 128MB RAM (pro běh aplikací je po Hard Resetu uživateli přístupných cca 70MB). Paměti ROM zůstalo 256MB (velikost paměti pro instalace aplikací je uživateli přístupných cca 100MB). Pokud si s místem nevystačíte, Kaiser podporuje microSD karty (včetně SDHC).

Kompletní recenzi, kde najdete spoustu dalších informací a obrázků si přečtěte tady.

HTC TyTN II je bezesporu jeden z nejlepších komunikátorů dneška. Pro toho, kdo nedá bez klávesnice ani ránu, často pořizuje zápisky na svých cestách, je to ideální kamarád. Ale ani my ostatní nemusíme zoufat. Již brzy se začne prodávat jeho mladší bratříček bez hardwarové klávesnice, HTC Touch Cruise, který disponuje prakticky tím samým jako HTC Kaiser. Navíc přidává lepší foťák a dotykové rozhraní TouchFLO. Je menší, kompaktnější a lehčí. Prostě nový ideál, na který se už moc těším, a který vám hned, jakmile ho budu mít doma představím a podělím se o své zážitky a zkušenosti.

1 komentář Recenze Windows Mobile komunikátoru HTC TyTN II (Kaiser)

  • Tom

    Prosím vás,potřebuji sehnat redukci k tomuto komunikátoru miniUSB / 3,5mm na sluchátka.Nemáte někdo,díky za odpověď,hodně to spěcháIdeální by byla tato redukce jako”kostička” od WELL,ale není podmínkou.Moc díky za odpovědi

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>