Je mi jasné, že Pepíka, který si koupil nové PocketPC a teď před kámošema exhibuje vymazleným homescreenem (tedy výchozí obrazovkou WM zařízení, zvanou též Today), který září spoustou barevných ikonek symbolizující počasí v nadcházejících dnech, nepřesvědčím o totální zbytečnosti a diskutabilní přesnosti takovéto klasické meteorologické aplikace pro Windows Mobile. Ani vlastně nechci. Stačí mi, když se alespoň zamyslí nad tím, jak zbytečně plýtvá volným prostorem svého QVGA displeje, kde by tak bylo více místa na důležitější údaje. Byť by to byla obyčejná fotka milované osoby, pro kterou už přes všechny ty pomatené ikonky není místo. I to by bylo desetkrát lepší využití prostoru než slaboduché plýtvání místa „předpověďmi“ ala Sybila.
Takovýchto zbytečných aplikací najdeme na trhu hodně a že je zájem o ně relativně vysoký napovídá o nezralosti a hlavně neznalosti jejich uživatelů po celém světě. Ale abychom nemluvili naprázno. Takovéto meteo-aplikace dneska už vyrábí kde – kdo a můžete si o nich dokonce přečíst i recenze. Jó, říkal jsem snad „zbytečných“? Ano, tak nějak to je. Protože většina těchto aplikací je jen velmi slabou náhražkou toho, co se dá moderní předpovědí počasí nazvat. A hlavně, u počasí a předpovědí zvláště, jde hlavně a téměř výhradně o data a použité matematické modely, jejichž jsou výstupem. Nezapomeňte, to klíčové slovo je: data – nikoliv obal ve formě líbivých obrázků a ikonek.
Vy kdo teď prskáte, ustaňte, utřete si monitor a čtěte dále. Řeč bude o datech – tedy o tom, co předpověď dělá předpovědí. Každý, kdo je schopen alespoň malé soudnosti ví, jaký je rozdíl v informacích o počasí, které najdete například na serverech typu typu BBC Weather a nebo třeba na českém serveru iDnes, jejichž data pocházejí přímo od zdroje tedy ČHMÚ. Jaký je rozdíl a v čem? Hlavně v tom, že naše (nebo alespoň evropské) numerické modely jsou kalibrovány a vyladěny pro použití v našich podmínkách a tak jsou jejich výstupy o mnoho přesnější a spolehlivější. Prakticky všechny (myšleno zřejmě všechny, jelikož zatím neznám vyjímku) tyto aplikace pro prezentaci předpovědi počasí na Windows Mobile zařízeních využívají povětšinou služeb WWIS (World Weather Information Service) a podobných globálních „providerů“, kde o řádně kalibrovaném meteorologickém modelu, šitém na míru našemu klimatu a poloze, nemůže být ani řeči.
Výsledkem je pak to, co na svém komunikátoru vidíte, tedy takový odhad toho, co se bude v globále s počasím v nebližších dnech dít. A nenechte se zmást tím, že v seznamu lokací najdete i to vaše městečko, většina dat je propočítávána jen pro známé destinace a místa, kde sa nacházejí meteorologické stanice a pro jiné lokace je jednoduše použita předpověď nejbližšího známého místa. Nicméně ani to vám příliš mnoho neřekne o vývoji počasí v nejbližších hodinách a ani se nedočkáte briskní aktualizace v případě razantní změny synoptické situace atd. To, co byste potřebovali často vědět, třeba kde prší a jestli to přijde až k vám a jak asi rychle, to se prostě nemáte šanci z takovýchto informací dozvědět. Je to jen taková … líbivá hračka, nic víc.
A přitom existují i české služby a stránky, prostřednictvím kterých se můžete, v případě nutnosti, všech patřičných a detailních informací dobrat. Jistě, nebudete to mít naservírované pěkně v Today, budete muset spustit internetový prohlížeč, ale věřte, že pak budete o mnoho chytřejší a vybaveni správnými a aktuálními informacemi. Spousta informací o počasí se dnes dá velice úsporně prohlížet prostřednictvím stránek optimalizovaných pro mobilní zařízení, a tak ani datová náročnost není nijak velká. Já (a jak jsem zjistil i někteří mí přítelé) využívám své „kompilace“ zdrojů v mobilní podobě – ztv. mobilní Meteoservis. Jistě, nečumím na to pořád, nezabírá mi to místo na displeji a omrknu situaci vždy, když to potřebuju. A těch maximálně 6 korun, které mě to v nejhorším případě (GPRS a smazaná cache) stojí, mě, pokud ty informace opravdu chci, nezabije.
No, pokud ale preferujete nic-říkající barvičky a obláčky … alespoň pamatujte: důležitá není samotná prezentace a její grafická podoba, ale spíše data, která jsou použita. A ta u těchto aplikací stojí za pendrek …
Skvěle napsané 🙂 Souhlasím se vším.
Díky za kompliment 😉
Zrovna takhle resim Fizz Weather na svem Voxovi, bydlim kousek od Holesova, kde je primo meteorologicka stanice, odkud by mel Fizz tahat data. Za posledni dva vikendy se ovsem ale vubec netrefili, coz me dost zklamalo. Driv jsem pouzival jiny SW na Variu a ten byl pomerne presny se stejnym zrojem informaci.
ok. a vies assemblovat potrebne data do strukturovanej podoby?
vies, problem je, ze si chcem pozriet pocasie a ako na potvoru, nemam k dispozicii wifi signal 🙂 takze sa mi viac hodi nieco, co mi data stiahne do pristroja a nejakych par hodin s tym „vydrzim“.
takto musim pouzivat pocasie z Yahoo, pretoze dajme tomu ono mi ho dava v RSS vratane pardnovej predpovede.
Myslím si, že na těch pár kB není ani WiFi nutné, dá se to překousnout s GPRS/EDGE připojením. Většina prohlížečů umí zobrazit data z cache bez nutnosti připojení, ale je mi jasné, že to není ideální způsob snížení objemu dat.
Jenže jedna věc je předpověď na pár dnů dopředu, která se prakticky v čase nemění a druhá stránka je například stále-se měnící prezentace radarových dat.
Asi by nebyl velký problém to dostat do RSS(kde je v současné době jen mnou komentované počasí na pár dní dopředu), ale nevím nakolik je to vůbec přínosné. A vzhledem k tomu, že web a „to okolo“ není můj obor ani vzdáleně a nějak extra moc se v tom neorientuju (nehledě na stále chybějící čas) ani vlastně nevím jaké jsou další možnosti.
Ale díky za podnět Rony, měj se fajn…
pri sucasnych datovych pausaloch operatorov je online nepouzitelny.
moja predstava je jednoducha: aplikacia v mudrom telefone, ktora si sosne data a v offline rezime ich zobrazuje.
pokial poskytovatel dat ich vie strukturovat v ramci daneho API (tj. nemusi to zrovna byt RSS ale chapes to spravnym smerom), potom moze ktokolvek naprogramovat cokolvek.
chapem, ze rozne mapy su naozaj obtiazne vyuzitelne pre offline aplikaciu – ale uz to nie su „par kb“ ale kvanta dat, ktorych prenos stoji dost penazi 🙂
takze pre mobilne „predpovede“ je nutny kompromis a to nielen z dovodu „setrit“ ale aj casoveho – pri PC mas siroky priestor, na obrazovke monitoru ta tlaci cas a nakoniec ocenis 7 obrazkov s peknymi slnieckami ci mrakmi na hruby obraz toho, co sa asi tak bude diat.
samozrejme pokial je moznost zmenit „providera“ s datami o pocasi za kvalitnejsieho, je to vyhoda.
Lenze prakticky nikto tu v CZ/SK neposkytuje ucelenejsi balicek s datami o pocasi (zadarmo).
takze vysledok je ten, ze ja a mnohi chceme mat na obrazovke mobilu strucnu predpoved ale data ziskavame z druhej strany zemegule. pretoze inak to nejde.