Meteoservis WM 1.70 – noční ikony a grafický přehled počasí

Po delší době je tu nová verze známé a populární aplikace pro sledování a předpověď počasí, určená speciálně pro Čechy a Slováky. A přichází hned s několika významnými vylepšeními. Kromě oprav drobných nedostatků a několika interních vylepšení přináší tato verze vámi žádané grafické rozlišení mezi dnem a nocí a také zcela nový panel s přehledem počasí na nejbližší dny.


Pro ty, kdo vůbec netuší co Meteoservis WM je, je zde odkaz na oficiální stránky projektu, kde se lze o této freeware aplikace pro Windows Mobile vše dozvědět a taky si ji stáhnout. Ostatní nechť čtou klidně dále…

Ukončení vývoje Smartphone verze a budoucnost
Jak už jsem tak trochu naznačoval při uvedení předchozí verze, došlo k ukončení vývoje pro sub-platformu Smartphone, tedy pro přístroje s OS WM Standard bez dotykového displeje. Snad jen v případě, že by došlo ke změně formátu dat apod. bude zřejmě tato změna zapracována i do Smartphone verze – nikoliv však nějaké nové funkce. Kromě jiného také z důvodu předpokládaného sloučení Smartphone a PocketPC edice v chystaném OS Windows Phone 7 Series. Ze stejného důvodu také nepředpokládám vývoj nového grafického rozhraní pro stávající verze Meteoservisu WM 1.x. Zcela nová verze 2.x bude vyvíjena až pro zařízení s WM7. V případě PocketPC verze, tedy pro zařízení s Windows Mobile Professional verze 5.x a 6.x ale počítám s plnou kontinuitou a funkčností i nadále.

Nová verze 1.70 – noční ikony
Meteoservis
A teď už pojďme k obsahu a novinkám v nové verzi. Meteoservis WM nyní rozlišuje ikony počasí pro den i noc a došlo tedy ke grafickému rozlišení, které si mnozí uživatele žádali. Mi osobně, ani mnoha jiným, nijak nevadí či nevadilo, že symboly se sluníčkem byly zobrazovány i pro předpověď v nočních hodinách. Nicméně je toto rozlišení na den a noc logické a snad přispěje i k větší radosti z používání této aplikace. Drobným vedlejším efektem je nárust velikosti aplikace při instalaci, jelikož přibylo 24 nových ikon – pro různá rozlišení. Pro ty z vás, kteří si vytvořili ikony vlastní a mají upravený skin jsou to ikony s postfixem ‘n’ tj. soubory *n.png v adresáři Meteoservis\Skin. Na běhu aplikace samotné se tímto nic nemění. Jak to teď v nočních hodinách na panelu s předpovědí vypadá vidíte na obrázku vpravo.

Nový panel: Přehled počasí
Meteoservis
Další a zřejmě i významnější novinkou této verze je zcela nový panel nazvaný “Přehled počasí”. Na tomto panelu najdete celkový přehled počasí na nejbližší dny a to jak v podobě ikon počasí a teplot, tak i přehled ve formě grafu. Více se o obsahu a významu jednotlivých údajů na tomto panelu dozvíte níže. Teď něco k funkčnosti a možnostem zobrazení tohoto panelu.
V základním nastavení (po instalaci a spuštění této nové verze) je panel ‘Přehled počasí’ zobrazen jako první a jako první, tedy i výchozí, je také chápán. Znamená to, že se tento panel chová, jako každý jiný a je předřazen panelu s předpovědí počasí, který byl až dosud výchozím/prvním panelem. Kliknutím na šipku Doprava dojde tedy k zobrazení vám již známého panelu s předpovědí a naopak, kliknutím na šipku Doleva, jste-li na panelu s předpovědí, se zobrazí panel ‘Přehled počasí’. Navíc, panel ‘Přehled počasí’ lze zobrazit také kliknutím na symbol “|||” který vidíte vlevo nahoře na stránce s předpovědí počasí (viz obrázky). Stejným symbolem na panelu ‘Přehled počasí’ jej lze opět opustit. Panel ‘Přehled počasí’ lze také aktivovat z menu stejnojmennou volbou (viz obrázek níže).
Toto je standardní chování tohoto nového panelu, ale pokud by vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo, můžete se vrátit k původnímu nastavení, kdy jako první je zobrazen panel s předpovědí počasí. Toto lze nastavit vypnutím dané volby v dialogu Menu -> Možnosti -> Nastavení viz obrázek vpravo. V tom případě lze panel ‘Přehled počasí’ zobrazit pouze volbou z menu a nebo kliknutím na onen symbol “|||”.

Přehled počasí v detailech
Panel ‘Přehled počasí’ slouží zejména k rychlému pohledu na vývoj počasí v následujících dnech. V jeho horní časti jsou ikony symbolizující předpokládané počasí v jednotlivých dnech. V první řadě jde o počasí ve dne a také maximální denní teploty. Ve druhé řadě je zobrazeno počasí v noci a zobrazeny minimální noční teploty. Viz obrázek vpravo …

Meteoservis Meteoservis

Ve spodní části panelu se nachází graf nejdůležitějších meteorologických veličin jenž zobrazuje průběh v daném období. Červenou barvou je vyveden graf teplot. Zelený graf zobrazuje průběh atmosférického tlaku. Modře jsou pak na spodním okraji grafu znázorněny srážky. V případě, že v daném období klesnou teploty pod bod mrazu (jako na obrázku), je zeleno-modrou čarou zobrazena tzv. nulová hladina tzn. tato čára představuje teplotu 0 °C.

Na levé straně grafu najdete v adekvátní barvě popis stupnice tj. červeně pro teploty ve °C a zeleně pro tlak v hPa. Stupnice srážek je bez popisu a je fixně stanovena na 5 mm. To znamená, že maximum, kdy se modrý sloupec téměř dotýká horní čáry, jsou srážky 5mm/3h a větší. Naopak, slabé srážky tj. pod 0,5 mm budou zobrazeny spíše jen jako “modrá linka” na spodním okraji.
Na závěr už jen dodám, že veškeré parametry tohoto panelu včetně grafu a použitých barev jsou definovány v patřičném *.skin souboru, takže ti z vás, kteří mají upravený či vlastní skin, si mohou tento panel kompletně uzpůsobit podle svých představ. Více informací o jednotlivých parametrech najdete přímo ve *.skin souboru.

Nový Meteoservis WM 1.70 můžete stahovat ze stránek produktu.
Pevně věřím, že se vám budou nové možnosti a vylepšení líbit

Facebook a náš/váš fanklub
Aplikace Meteoservis WM chce být také moderní. A co víc pro to udělat, než ji moderně umístit do “knihy ksichtů” tedy na Facebook. Počet uživatelů aplikace se stále rozrůstá, ale stále je hodně těch, co o ni vůbec neví. Na Facebooku jsem tedy založil novou stránku pro Fanklub aplikace Meteoservis WM a všechny vás, uživatelé i fanoušky, zvu – připojte se k nám, sdílejte své zkušenosti, dejte vědět ostatním a … prostě buďte v obraze.

Přidejte se: Fanklub uživatelů a příznivců aplikace Meteoservis WM

1 komentář Meteoservis WM 1.70 – noční ikony a grafický přehled počasí