Poslední komentáře

    No comments.

Audit návštěvnosti TopList aneb kdo nám krade lidi

Asi snad každý majitel webu či blogu touží vědět kolik lidí k němu na stránky chodí a tak jednou z prvních implementovaných záležitostí bývá nějaký ten čítač návštěv. Jeden, už celkem historicky ověřený a notorický známý, je online čítač TopList, který se v českých zemích zabydlel už poměrně dávno. Jenže, co s tím když zjistíte, že údaje, které TopList střádá, a pak také prezentuje, nejsou zcela v pořádku, že vás TopList třeba „okrádá“ o návštěvníky. A někdy i dost brutálně. Takže, co s tím uděláme?

No, obávám se že nic moc s tím prostě neuděláme. Můžete se zlobit, můžete nadávat, ale pokud budete využívat TopList a podobné služby, musíte se s určitými nepřesnostmi prostě smířit. To je realita. Nespornou výhodou TopListu je jeho věhlasnost a relativně vysoká oblíbenost a tak, jako přídavek k tlačítku na vašem webu, které ukazuje počet návštěvníků, získáte i „zápis“ do seznamu webů, které služby TopListu využívají. Tyto statistiky spolu s jakýmsi žebříčkem podle návštěvnosti vám tedy mohou přinést i nějakého toho čtenáře. Ovšem nepočítejte s nijak razantním přísunem nováčků, spíše nahodile, kdo nakoukne do žebříčku a váš web ještě nezná a připadá mu zajímavý, vás třeba navštíví. I proto si dejte aspoň trochu záležet a zvolte „lákavý“ název svého webu, pod kterým budou vaše stránky na TopListu vedeny. S touto „profláknutostí“ TopListu souvisí i fakt, že mnoho pisálků, hledá-li například informace o návštěvnosti atd. používá statistiky TopListu jako výchozí materiál. A to i když nejsou zcela věrohodné, jak uvidíme dále.

To, že nejsou výsledky a statistiky TopListu a podobných služeb stoprocentně věrohodné a přesné, což bylo na Netu už vícekrát diskutováno, je způsobeno zejména samotnou podstatou takovýchto služeb. Nechcete-li, ať už z jakéhokoliv důvodu, používat TopList máte samozřejmě kopu dalších možností, jak návštěvnost svých stránek evidovat. Můžete použít podobnou službu jako je TopList a to NetAgent, který disponuje zhruba stejnými možnostmi v jiném hávu. Můžete taky například využít služeb BlueBoard a umístit některé z nabízených jednoduchých počítadel přístupů či stažení na své stránky. Kdo by rád poměrně kvalitnější a obsáhlejší statistiky, nechť vyzkouší třeba Google Analytics. Otázky typu co všechno a kdo z Googlu mě hlídá, trasuje a špehuje nechám vaší bujné fantazii. Každopádně jde o jeden z nejpropracovanějších nástrojů (nejen) na online sledování návštěvnosti webu.

Mimo mísu: Přiznám se, že mi přijde přinejmenším nevhodné, že některé weby, nově zaregistrované na TopList.sk, mají údaje převzaty z TopList.cz, kde předtím již působily. Například (a je jich ještě dost jiných) Blog.sk, který má uveden datum registrace 27.3.2004 i na slovenském klonu TopListu a na obou má stejné výsledky. Jestli se tak stalo na základě jejich vlastního přání převést návštěvy na TopList.sk nebo to tak nešetrně udělal admin je vcelku jedno. Ale v tom případě by to měl admin provést u všech webů zaregistrovaných vTopListu na obou doménách – prostě to sjednotit. Jinak to je minimálně nerovnoprávné vzhledem k většině ostatních, kterým se návštěvy na TopList.sk počítají správně tj. od data registrace na slovenském TopListu. Když přijdete pracovat do nové firmy, taky vám taky nikdo nedá hned stejně dobrý job jako jste měli v zaměstnání předchozím, že?

toplist
Ale zpět k TopListu, na jehož případě (aniž bych ho špinil, bo za to nemůže) vám dneska prezentuji vágnost a nepřesnost všech podobných a výše zmíněných služeb, jež jsou založeny na online sledování přes server poskytovatele služby. Relativně nedávno se objevil a začal fungovat i slovenský klon, tedy TopList.sk, který funguje na zcela shodných principech jako ten český originál. Tím bohužel i zdědil, kromě toho pozitivního, i všechny problémy a zdá se, že jich má více než ten český – jakoby s každým klonem byla služba čím dál míň dobrá … což mi připomíná jeden film, Multiplicity (Jako vejce vejci). Není sice pochyb, že vše funguje, ale sami se podívejte na obrázek. Zatímco česká verze eviduje 409 návštěvníků, slovenská jen 350. Samozřejmě, že ve stejný čas. Oba výstupy si nechávám „tisknout“ vedle sebe. Jasné, že k malým nepřesnostem dochází pravidelně, jednou předbíhá český jindy zase slovenský TopList, ale většinou jen o pár hlasů. Ale co je moc, to je moc, rozdíl skoro 60 lidí za pár hodin (snímek pořízen v cca. 15 hodin) je už i na můj vkus dost.

Kde je tedy zakopán pes? Podle všeho hlavně v principu takovýchto služeb. Tedy proto, že data jsou vyhodnocována na straně serveru poskytovatele těchto služeb. Takže v případě, že např. server TopListu je přetížen či má jiný (byť krátkodobý) výpadek, nejsou data správně přebírána, návštěvník vašich stránek vaše stránky načte, ale kód umístěný na nich přistupuje na server např. již zmíněného TopListu aby zde data „uložil“. Ten je ale nedostupný a tedy návštěvu vůbec nezaznamená. A to se už vůbec nezmiňuji o tom, jak je daná služba naprogramována, aby byla odolná proti různým kritickým situacím. Jako programátor něco tuším (a věřte že dost) o nutnosti použití speciálních metod a postupů při paralelním či více-vláknovém zpracování chodu programu a přístupů z různých instancí atd. Nicméně asi největší podíl v tomto „okrádání“ má na svědomí právě výpadek na serveru poskytovatele. Takže pokud služba TopList využívá tak spolehlivého hostingu jako já na Pipni.cz, tak se není čemu divit. Pokud provozuje vlastní web server tak má šanci s tím něco udělat.

netagent
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud vám jde o věrohodné výsledky návštěvnosti, není žádná z výše uvedených online služeb tou pravou. Abyste se vyhli špatné evidenci při výpadku serveru služby, musíte zvolit takové řešení, které na jiný server, než ten váš, na kterém běží sledované stránky, nepřistupuje. To je bohužel možné jen tehdy, implementujete-li takové počítadlo přímo na svém webovém prostoru například v PHP s použitím např. MySQL (nebo jiné) databáze. Ne každý je ale tak zručný či odvážný. Naštěstí ale existuje dost freeware řešení, která můžete použít a pokud máte možnost PHP a databáze používat (podle hostingu) nic vám již nebrání. Osobně, po vyzkoušení několika různých horších i lepších řešení, jsem vcelku spokojen s řešením ‚PHP‘ i-Stats, ke kterému existuje i čeština. Kód jsem si jen mírně poupravil tak, aby byla metodika měření shodná s touto metodikou používanou TopListem.

A rozdíl? Ve chvíli, kdy česká verze TopListu evidovala 409 návštěvníků, můj údaj byl 418 návštěvníků a to bez vlastních přístupů, které do statistik nepočítám a TopList je odfiltrovat bohužel neumí (Google Analytics ano). V případě, že můj server (chápej. ten, kde běží můj web a databáze) spadne a nebude přístupný, není přístupný ani statistický modul i-Stats, což je v pořádku. Nebude ale již docházet k tomu, že můj web fachčí a server TopListu (a jiných online služeb) není zrovna přístupný nebo je jinak zaneprázdněný a návštěvu nezapočítá.
Jestli vám to stojí za to implementovat nějaké podobné řešení a nebo se i nadále spolehnete a vystačíte si s řešením například od TopListu, je jen na vás. Tímto článkem jsem nechtěl pitvat problémy TopListu, jelikož, jak jsem již uvedl, za ně stejně asi nemůže, ale ukázat na jiné možnosti evidence návštěv webových stránek. TopList je dobrá a užitečná služba a pro většinu uživatelů dostačující a když teď koukám na výsledky z NetAgenta, co ukazuje 110 návštěv a TopList jich napočítal (skoro správných) 230 tak můžu prohlásit: zlatý TopList. Ostatně, samotná návštěvnost a její předůsledné sledování, není a nemělo by být to podstatné, co na vašem webu děláte. Podstatou je hlavně obsah, jen ten umí návštěvnost dlouhodobě ovlivnit.

A jaké metody a služby pro evidenci návštěv používáte vy, milí čtenáři? Svěřte se komentáři.

30 komentáře(ů) Audit návštěvnosti TopList aneb kdo nám krade lidi

  • Mierny off-topic: „Když přijdete pracovat do nové firmy, taky vám taky nikdo nedá hned stejně dobrý job jako jste měli v zaměstnání předchozím, že?“ Dosť blbé prirovnanie, pretože neplatí. Mnohí ľudia majú v novej oveľa lepší job, než v starej… napríklad ja 🙂

  • Jasně, ale to je vyjímka potvrzující pravidlo 🙂
    Běžně se traduje, že je třeba se chvíli otáčet než dostaneme teplé místečko, proto to přirovnání. Ale asi jsem měl zvolit příměr k holubům na vojně. Ale to by zase dnešní puboši nevěděli o co jde. A tak to nechám být, však vy víte vo-co-de…

  • On je problém taky v tom, že pokud zrovna TopListu nechcete zaplatit, tak z něj nevyrazíte žádnou reakci ani na nejzákladnější dotaz ohledně konkrétního problému. OK mám free verzi, ale jak mám pak vědět, že se takhle nebudou chovat i u placené varianty? Osobně si myslím, že se TopList veze na tom, že byl u nás v podstatě první a vcelku na nějaký rozvoj a kvalitu kašle. A jsem rád, že se tenhle spot objevil, protože zas budu mít o něco lehčí situaci, až budu někomu vysvětlovat, že toplist nemůže brát jako bernou minci a už vůbec ne jako referenci pro zákazníka …

  • toplist.sk je iba filtrovany toplist.cz!!!! cize ucty v toplist.cz, ktore sa javia byt slovenske (podla domeny) su zaradene v toplist.sk. Ja som napriklad poziadal prevadzkovatela o explicitne zaradenie na toplist.sk ale KONTO pre toplist mas jedno, meraci bod mas jeden. Toplist.sk je len SLOVENSKY vyber.

    Tolko k tvomu nespravnemu uzaveru okolo existencie toplist.sk

    mierne rozdiely, co pozorujes uz potom pozostavaju z modifikacii – ak si si generoval kod na .cz tak mas .cz linky na toplist, ak na .sk tak ine.

    Snad si to jadro, ze toplist.sk je len FILTER z .cz pochopil do dosledkov 🙂

    Cize toplist.cz a toplist.sk nie je analogia existencie nejakeho slovenskeho bastarda sluzby navrcholu.cz, ktory funguje uplne nezavisle.

  • z principu vkladanych meracich bodov nikdy nemozes dostat rovnake vysledky dokonca ani keby si na tom istom serveri vyrobil dva ucty a do stranky dal dva meracie body. Vzdy tam budu rozdiely.

    Je to dane proste tym, ze meraci bod je OBRAZOK a ako vieme, casto sa nam na webe stava vselico, co sposobi, ze z dvoch obrazkov vedla seba sa nacita iba jeden.

    Podla mna je uchylne vyrobit si na toplist.cz meraci kod a este jeden aj na toplist.sk 🙂

    Pripomina mi to situaciu, ked si clovek tuziaci po presnom case kupi dvoje hodinky a nosi ich na ruke. Miesto uspokojenia s jednou informaciou ma informacie dve a takmer vzdy ROZDIELNE. A pritom sa cuduje „VED CAS JE LEN JEDEN“.

  • blbost. Za naozaj HODNE dlhy cas ako vlastnim meraci bod toplist.cz (10 rokov!) som ZAKAZDYM dostal primerane rychlu odpoved na moje otazky a na moje poziadavky (prosby) k rieseniu mojich predstav. Nadmieru dobre prave kvoli tomu, ze uz 10 rokov som pouzivatel iba neplatenych sluzieb!

  • To je zvláštní, a proč jsou potom dva různé „kódy na stránku“ tedy asi to co nazýváš měřící body.
    Proč jsou tedy rozdíly tak divoké, když jde jak říkáš jen o linky např. z cz->sk. v tom případě by měly být údaje stejné.
    A proč, když vyperu ze stránek „měřící bod“ z TopList.sk tak tam nemám ani ťuk.Že by tím, že mám konta dvě a ne jedno jak píšeš (což mám)?
    A nakonec, z toho vyplývá, tak proč, když je to JEN filtr, nejsou údaje o celkovém počtu návštěv (a jiné) shodné.
    A úplně na závěr, FILTER je od slova filtrovat že? Takže to znamená, že když něco odfiltruješ, tak dostaneš matematicky PODmnožinu a ne sjednocení, že. Že by proto byly ty výsledky odlišné…

  • Úchylné to možná je, ale kdyby o tom byla na TopListu alespoň zmínka, že to není nutné a jak to funguje (no spíše nefunguje) tak to bylá jiná káva.
    BTW: ja nepolemizuju, že dva obrázky jako měřící bod dávají jiné výsledky, to je prostě holý fakt.

  • Něco mi říká, že za deset roků se dá vypěstovat solidní závislost provázena ztrátou objektivity … 🙂

  • a co mam ziadat ako kompenzaciu za nepresne merania, ktore z principu presne nie su?

  • ja som sa cudoval, preco je tvoj web v toplist.sk uz mi doslo, ze mas DVA ucty. aha! 🙂

    ja som v toplist.cz a .sk preto, lebo som napisal Francimu a on mi moj ucet z .cz poriesil tak, ze sa vyskytujem aj v rebrickoch .sk

    a nemusim riesit syndrom dvoch hodiniek na ruke 😉

    je teplo. znovu zopakujem, co som sa dozvedel od Franciho, prevadzkovatela toplist.sk a .cz –

    toplist.sk je len automaticky filter slovenskych webov registrovanych na toplist.cz

    vela majitelov uctov na .cz ani netusi, ze su na .sk – takze toplist.sk nie je odnoz ani samostatna pobocka. je to len vyuzitie obsadenej .sk domeny a jej prisposobenie slovenskym realiam vybranim z toplist.cz a s moznostou (ako u mna) dat sa na poziadanie tam tiez zaradit (cize ma asi manualny whitelist ci ako to nazvat).

    jasno?

    takze otazka na teba: registroval si sa aj na .cz aj na .sk? mas teda v stranke DVA meracie kody?

    ak ano, trpis syndromom dvoch hodiniek na ruke 🙂

    sposob akym sa robi meranie obrazkovym kontrolnym kodom uz z principu NEMOZE merat presne a spolieha sa iba na to, ze vysledky su porovnatelne s inymi webmi.

    cize miesto „dnes som mal 223 navstev“ poviem „dnes som bol 45. v rebricku“, co vypovie hodnovernejsie moju navstevnost 🙂

  • ja neviem preco tam zmienka nie je.

    v kazdom pripade si myslim, ze sa nemusim nachadzat v kazdom meracom systeme aky existuje 🙂 cize ak existuje navrcholu.cz tak sa nebudem cpat do toho slovenskeho bastarda 🙂 podobne toplist.sk 🙂

    dokonca je asi zbytocne merat sa aj navrcholu aj toplist 🙂 najma ak existuje GA, ktory uspokoji zrejme vsetky uchylacke chutky co sa tyka navstevnosti 🙂

  • Jasne, syndrom mám, ale neměl bych, kdyby někdo s jiným syndromem o tom dal vědět ostatním. Ale o tom nejde, jde jen o to ukázak, že ani TopList ani jiné podobné služby nejsou samospasitelé. Osobně nic proti TopListu nemám, spíš naopak.

  • v com je problem pri kladeni dorazu na absolutne hodnoty navstev?

    jednoznacne v pouzitej metodike.

    „navsteva“ je umelo vytvorena hodnota, ktorej vypocet je proste postup, ktorym sa z velicin ako CAS, IP adresa, COOKIE, pocet otvoreni url a dalsie doslova vycuca z prstu nejake cislo predstavujuce cos ako „navsteva“

    cize v reali: sadnes, otvoris si konkretny web a nejaku dobu na nom stravis a ukoncis to prechodom na iny web, uzatvorenim prehliadaca.

    co v reali ale samozrejme vyzera celkom urcite nie takto idealne a do 1 navstevy sa zapocitava asi aj to, ze nahodou zavries prehliadac ale okamzite ho nastartujes a nacitava sa ti posledne otvoreny web (alebo znovu natukas adresu).

    takze pocet navstev ako absolutne cislo je k nicomu.

    moze sluzit len podla tej istej metodiky k porovnaniu s inym webom.

    bohuzial neverim vyhlaseniam roznych pocitadiel, ze striktne dodrzivaju metodiku XY.

    a aj tak je to vsetko jedno: meraci bod je obrazok…

    takze dospievame k tomu, ze nemusime polemizovat, pretoze ty aj ja asi tvrdime to iste :-))))

    ja som reagoval len na to, ze „toplist je bebe“, co v danom kontexte odovodneni je nezmysel 🙂 je dobry v tom, ze mas sa s kym porovnavat 🙂

  • No to rozhodně ne. Jenom proto, že TopList je z těchto služeb (dle mého) na tom asi nejlépe a rád bych aby i slovenštíci věděli že tu jsem, proto jsem i isk verzi. kdyby to fungovalo automaticky, je po problému.
    BTW. to s tím „cpaním“ jsi určitě nemyslel nacionalisticky že né 🙂

  • S tím bez výhrad souhlasím, Rony. A závěrem ještě jednou opakuji (ne pro teba ale prostě jen tak, však víme…) osobně nic proti TopListu nemám, spíš naopak.
    A teď se jdu zchladit, bo 35° je už i na mě celkem dost … ještě že nejsem procák, co mi teď dělá konverze fotek a má kolem 65…

  • rony

    vratia mi zaplatene peniaze alebo ich cast? a kolko je polovica z 0,-?

  • rony

    precenujes silu toplist.sk – to ti hovorim po rokoch prezerania statistik uplne vazne. nema VOBEC cenu riesit nutnost byt tam ci tam.

    Momentalne je najdolezitejsia prestiz a tu zaradenim do katalogov, pocitadiel nevybudujes.

    ak tvrdis, ze ti zaradenia AJ do toplist.sk nieco prinesie na navstevnosti, tak sa trochu mylis. Ano, ja som napr. blogersku elitu spisoval podla slovenskeho toplistu 🙂 ale ja nie som „tisic navstev denne“. Ja som na ktorykolvek web z toho rebricka asi 0.01 navstev denne a menej.

  • hrabání se v návštěvnosti webu je stejně jen orientační ukazatel – tedy není třeba mít 100% přesná data. Hrabu se v ní už deset let, hrozně mě to baví, občas to s něčim málo pomůže, ale obecně je to spíš jen pro zajímavost:(

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>