Audit návštěvnosti TopList aneb kdo nám krade lidi

Asi snad každý majitel webu či blogu touží vědět kolik lidí k němu na stránky chodí a tak jednou z prvních implementovaných záležitostí bývá nějaký ten čítač návštěv. Jeden, už celkem historicky ověřený a notorický známý, je online čítač TopList, který se v českých zemích zabydlel už poměrně dávno. Jenže, co s tím když zjistíte, že údaje, které TopList střádá, a pak také prezentuje, nejsou zcela v pořádku, že vás TopList třeba “okrádá” o návštěvníky. A někdy i dost brutálně. Takže, co s tím uděláme?

No, obávám se že nic moc s tím prostě neuděláme. Můžete se zlobit, můžete nadávat, ale pokud budete využívat TopList a podobné služby, musíte se s určitými nepřesnostmi prostě smířit. To je realita. Nespornou výhodou TopListu je jeho věhlasnost a relativně vysoká oblíbenost a tak, jako přídavek k tlačítku na vašem webu, které ukazuje počet návštěvníků, získáte i “zápis” do seznamu webů, které služby TopListu využívají. Tyto statistiky spolu s jakýmsi žebříčkem podle návštěvnosti vám tedy mohou přinést i nějakého toho čtenáře. Ovšem nepočítejte s nijak razantním přísunem nováčků, spíše nahodile, kdo nakoukne do žebříčku a váš web ještě nezná a připadá mu zajímavý, vás třeba navštíví. I proto si dejte aspoň trochu záležet a zvolte “lákavý” název svého webu, pod kterým budou vaše stránky na TopListu vedeny. S touto “profláknutostí” TopListu souvisí i fakt, že mnoho pisálků, hledá-li například informace o návštěvnosti atd. používá statistiky TopListu jako výchozí materiál. A to i když nejsou zcela věrohodné, jak uvidíme dále.

To, že nejsou výsledky a statistiky TopListu a podobných služeb stoprocentně věrohodné a přesné, což bylo na Netu už vícekrát diskutováno, je způsobeno zejména samotnou podstatou takovýchto služeb. Nechcete-li, ať už z jakéhokoliv důvodu, používat TopList máte samozřejmě kopu dalších možností, jak návštěvnost svých stránek evidovat. Můžete použít podobnou službu jako je TopList a to NetAgent, který disponuje zhruba stejnými možnostmi v jiném hávu. Můžete taky například využít služeb BlueBoard a umístit některé z nabízených jednoduchých počítadel přístupů či stažení na své stránky. Kdo by rád poměrně kvalitnější a obsáhlejší statistiky, nechť vyzkouší třeba Google Analytics. Otázky typu co všechno a kdo z Googlu mě hlídá, trasuje a špehuje nechám vaší bujné fantazii. Každopádně jde o jeden z nejpropracovanějších nástrojů (nejen) na online sledování návštěvnosti webu.

Mimo mísu: Přiznám se, že mi přijde přinejmenším nevhodné, že některé weby, nově zaregistrované na TopList.sk, mají údaje převzaty z TopList.cz, kde předtím již působily. Například (a je jich ještě dost jiných) Blog.sk, který má uveden datum registrace 27.3.2004 i na slovenském klonu TopListu a na obou má stejné výsledky. Jestli se tak stalo na základě jejich vlastního přání převést návštěvy na TopList.sk nebo to tak nešetrně udělal admin je vcelku jedno. Ale v tom případě by to měl admin provést u všech webů zaregistrovaných vTopListu na obou doménách – prostě to sjednotit. Jinak to je minimálně nerovnoprávné vzhledem k většině ostatních, kterým se návštěvy na TopList.sk počítají správně tj. od data registrace na slovenském TopListu. Když přijdete pracovat do nové firmy, taky vám taky nikdo nedá hned stejně dobrý job jako jste měli v zaměstnání předchozím, že?

toplist
Ale zpět k TopListu, na jehož případě (aniž bych ho špinil, bo za to nemůže) vám dneska prezentuji vágnost a nepřesnost všech podobných a výše zmíněných služeb, jež jsou založeny na online sledování přes server poskytovatele služby. Relativně nedávno se objevil a začal fungovat i slovenský klon, tedy TopList.sk, který funguje na zcela shodných principech jako ten český originál. Tím bohužel i zdědil, kromě toho pozitivního, i všechny problémy a zdá se, že jich má více než ten český – jakoby s každým klonem byla služba čím dál míň dobrá … což mi připomíná jeden film, Multiplicity (Jako vejce vejci). Není sice pochyb, že vše funguje, ale sami se podívejte na obrázek. Zatímco česká verze eviduje 409 návštěvníků, slovenská jen 350. Samozřejmě, že ve stejný čas. Oba výstupy si nechávám “tisknout” vedle sebe. Jasné, že k malým nepřesnostem dochází pravidelně, jednou předbíhá český jindy zase slovenský TopList, ale většinou jen o pár hlasů. Ale co je moc, to je moc, rozdíl skoro 60 lidí za pár hodin (snímek pořízen v cca. 15 hodin) je už i na můj vkus dost.

Kde je tedy zakopán pes? Podle všeho hlavně v principu takovýchto služeb. Tedy proto, že data jsou vyhodnocována na straně serveru poskytovatele těchto služeb. Takže v případě, že např. server TopListu je přetížen či má jiný (byť krátkodobý) výpadek, nejsou data správně přebírána, návštěvník vašich stránek vaše stránky načte, ale kód umístěný na nich přistupuje na server např. již zmíněného TopListu aby zde data “uložil”. Ten je ale nedostupný a tedy návštěvu vůbec nezaznamená. A to se už vůbec nezmiňuji o tom, jak je daná služba naprogramována, aby byla odolná proti různým kritickým situacím. Jako programátor něco tuším (a věřte že dost) o nutnosti použití speciálních metod a postupů při paralelním či více-vláknovém zpracování chodu programu a přístupů z různých instancí atd. Nicméně asi největší podíl v tomto “okrádání” má na svědomí právě výpadek na serveru poskytovatele. Takže pokud služba TopList využívá tak spolehlivého hostingu jako já na Pipni.cz, tak se není čemu divit. Pokud provozuje vlastní web server tak má šanci s tím něco udělat.

netagent
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud vám jde o věrohodné výsledky návštěvnosti, není žádná z výše uvedených online služeb tou pravou. Abyste se vyhli špatné evidenci při výpadku serveru služby, musíte zvolit takové řešení, které na jiný server, než ten váš, na kterém běží sledované stránky, nepřistupuje. To je bohužel možné jen tehdy, implementujete-li takové počítadlo přímo na svém webovém prostoru například v PHP s použitím např. MySQL (nebo jiné) databáze. Ne každý je ale tak zručný či odvážný. Naštěstí ale existuje dost freeware řešení, která můžete použít a pokud máte možnost PHP a databáze používat (podle hostingu) nic vám již nebrání. Osobně, po vyzkoušení několika různých horších i lepších řešení, jsem vcelku spokojen s řešením ‘PHP’ i-Stats, ke kterému existuje i čeština. Kód jsem si jen mírně poupravil tak, aby byla metodika měření shodná s touto metodikou používanou TopListem.

A rozdíl? Ve chvíli, kdy česká verze TopListu evidovala 409 návštěvníků, můj údaj byl 418 návštěvníků a to bez vlastních přístupů, které do statistik nepočítám a TopList je odfiltrovat bohužel neumí (Google Analytics ano). V případě, že můj server (chápej. ten, kde běží můj web a databáze) spadne a nebude přístupný, není přístupný ani statistický modul i-Stats, což je v pořádku. Nebude ale již docházet k tomu, že můj web fachčí a server TopListu (a jiných online služeb) není zrovna přístupný nebo je jinak zaneprázdněný a návštěvu nezapočítá.
Jestli vám to stojí za to implementovat nějaké podobné řešení a nebo se i nadále spolehnete a vystačíte si s řešením například od TopListu, je jen na vás. Tímto článkem jsem nechtěl pitvat problémy TopListu, jelikož, jak jsem již uvedl, za ně stejně asi nemůže, ale ukázat na jiné možnosti evidence návštěv webových stránek. TopList je dobrá a užitečná služba a pro většinu uživatelů dostačující a když teď koukám na výsledky z NetAgenta, co ukazuje 110 návštěv a TopList jich napočítal (skoro správných) 230 tak můžu prohlásit: zlatý TopList. Ostatně, samotná návštěvnost a její předůsledné sledování, není a nemělo by být to podstatné, co na vašem webu děláte. Podstatou je hlavně obsah, jen ten umí návštěvnost dlouhodobě ovlivnit.

A jaké metody a služby pro evidenci návštěv používáte vy, milí čtenáři? Svěřte se komentáři.

30 komentářů Audit návštěvnosti TopList aneb kdo nám krade lidi

 • RM

  Tento clanok ma uvod v dlzke asi 60% celkoveho obsahu 🙁

  Osobne pouzivam Google Analytics, ktore davaju zaujimave informacie hlavne pre niekoho kto chce svojim webom zarobit peniaze.

  Taktiez existuje viacero free skriptov, ktore analyzuju logfiles a mozu fungovat v ramci hostingu, kde je samotny web.

 • Zhodou okolnosti na mojom webe pouzivam statistiku toplist.cz aj toplist.sk. Tiez su medzi nimi mierne nezrovnalosti, a tieto si viem dokonca aj sam nasimulovat. V mojej praci bezim na internet cez proxy server s nainstalovanym firewallom, ktory blokuje z nejakych dovodov toplist.sk ale nie toplist.cz. Takze ak idem na svoju stranku s prace, tak toplist.cz ma zaregistruje ale slovensky nie.
  Inak samozrejme pouzivam google analytics a nedam nan dopustit, pripadne sem tam pozriem statistiky, ktore mi poskytuje priamo moj hosting. Kazdopadne statistiku na topliste beriem len na rychle zorientovanie, aka je aktualna navstevnost.

 • TL

  Rozne webove statistiky mam v AddBlock zakazane a aj kopec ludi co poznam, takze cisto teoreticky aj podobne praktiky mozu ovplyvnovat vysledok.

 • To nechápu proč? Vždyť tyto statistiky jsou většinou na webu umístěny “neviditelně”. Kurňa, nejlepší bude když si zakážeme zobrazovaní textu a bude nám hej …

 • TL

  Vysvetlenie je velmi jednoduche: pre mna zbytocny traffic na iny web ako ten, ktory ma zaujima. Kedze casto prepinam medzi ADSL a 3G/EDGE/GPRS, tak co nieje dolezite pre mna, to ma nezaujima. A take cudzie statistiky, musite uznat, pre mna rozhodne dolezite niesu. Na ADSL by ma este netrapili, na GPRS uz rozhodne ano.

 • TL

  dodatok: mam zakazane statistiky sluzieb ako Toplist, Netagent a podobne. Ak ma niekto vlastnu statistiku zaplementovanu priamo v kode svojho webu, tak to samzorejme blokovane nemam, to je podla mna aj blbost. Ale tieto statistiky “tretej strany” blokujem.

 • TL

  pardon, preklep: zaplementovanu = zaimplementovanu

 • mateCZ

  ja nwm me hlavne stve to ze jsem vlozil toplist do jedne tabulky a najednou to zaclo zlobit tedy jsem to smazal a vlozil novy toplist čímž jsem se okradl o návštěvnost samozrejme jsem si nastavil priblizne kolik bylo na mem minulem toplistu ale stejne . No ale hlavni problem mam z tim ze jsem tedy vse udelal od znovu a dal jsem cca 2000 navstevnost pocitat v novem kodu a kdyz jsem prizval 3 lidi jit na stranky ukazovalo to on-line 1 po asi 5 minutach kdyz vsichni odesli tak najednou naskocilo on-line 3 tak nwm a kdyz jsem na webgarden vlozil kod netagent nic se neukazalo vratil jsem se k toplistu ale mam obavi ze to bude blbnout i nadále , nekdy kdyz mi blbne pocitadlo dost me to mrzi a mam dokonce i chut smazat cely web ale o tom to samozrejme neni , chtel bych se zeptat jestli ta on-line navsteva muze blbnout dik

 • www.Abriana.cz

  vy jste motouzové !! všichni do jednoho (nesrovnávejte netagent,toplsit counter.cnw a jiné. každý počítá jinak a nikdo nic nekrade… používám to 12 rokem !! a něco o tom vím… článek vo ničem.

 • Jan Novák

  Nekrade? S TOPlistem jsem skončil, když najednou začal trvale ukazovat okolo 90 přístupů, zatímco Google Analytics a další ostatní služby 300 až 400.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>