Je jasné, že reklamní masáž farmaceutických firem, které se nám snaží dokázat, že ten jejich preparát je ten nej, je jednou z příčin, proč to pořád takhle funguje a proč jsme ochotni za léky vydat astronomickou částku. Vedeni snahou o zlepšení svého zdravotního stavu často zapomínáme rozum doma a mozek se nezapne ani v lékárně. Ale jsou to naše peníze, o které se rvou šmejdi z farmaceutického průmyslu. A mnohdy sami vyžadujeme či preferujeme léky zahraniční provenience, aniž k tomu existuje sebemenší realný důvod. Ono, dnes již obligátní, předepište mi, prosím, raději ten lék ze SRN, ten je určitě lepší, prostě pořád přežívá. Zbytek zvládne správně cílená reklamní kampaň v televizi. S podobným scénářem se jistě setkáme u nás a věřím, že i na Slovensku. A tak i já jsem si nedávno, kdy mne schvátila banda nenažraných bacilů, „objednal“ u své manželky Aspirin z lékárny. V domnění, že získám přidanou hodnotu opěvovaného Aspirinu. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že přidaná hodnota se nekoná.
Lékárník: Co třeba Acylpyrin nebo Aspirin nebo …
Babička: Já bych ten Aspirin, ten je prý lepší a má hezčí krabičku. Takovou barevnou.
Lékárník: Dobře, ale Acylpyrin má úplně stejnou účinnou látku a stojí pětkrát méně.
Babička: Hmm, ale ten já nechci. Mě přijde ten Aspirin stejně lepší, říkali …
Tento rozhovor to vystihuje přesně. Z jakéhosi prapodivného a nevysvětlitelného důvodu mnohdy raději sáhneme po tom zahraničním, „lepším“ s hezčím obalem, možná hnáni i tím, jak nám to „zahraniční“ bylo v minulém režimu odpíráno. A neváháme za to draze zaplatit. A samozřejmě od toho čekáme i lepší účinnost a třeba zaslechneme i větu: „on ten Aspirin fakt líp zabírá, připlatit se vyplatí…“. Jenže stejně tak „účinně“ a rychle by zabralo i placebo pokud bude krásně zabalené, propagované a na obalu uvidíme „Bayer AG, SRN“.
Je to tak, Acylpyrin, Aspirin a třeba i Anopyrin je pořád jeden a tentýž lék obsahující stejnou účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou. Jen v jiném balení, s jiným názvem od jiného výrobce a, bohužel, mnohdy za zcela rozdílnou cenu. Čumím jako blázen. Deset šumivých tablet Aspirinu-C za „ubohých“ 85 kaček, tak to je síla. A vedle mi leží Acylpyrin, sice nešumí a nemá trochu toho céčka, ale stojí krásných 11 Kč. Dobře, i kdybych koupil šumivý Acylpyrin+C, který se taky prodává, máme tu hned 12 šumivých tablet za krásných 43 Kč. A to nemluvím o tom, že kdybych použil ten obyčejný Acylpyrin a k tomu přikoupil obyčejný šumivý Celaskon, 10 tablet po 500 mg za solidních 32 korun, z každé tablety použil jen půlku (dostačujících 250 mg) a zapil tím ten obyčejný Acylpyrin, tak se za 10 dávek dostaneme na (11+32:2) 27 korun. Teď už je rozdíl markantní 85,- korun u Aspirinu-C versus 27,- korun u Acylpyrinu+Celaskon. No, ne že bych měl zapotřebí šetřit každou korunu, ale musím uznat že rozdíl to je. 57 korun (67% tj. 2/3 částky) rozdíl na deseti dávkách mě prostě nutí k zamyšlení (a napsání tohoho článku) nad tím, jak nás ti prašiví psi z Bayeru okrádají.
Bohužel to není případ jediný a takových krásných příkladů odírání „blbého“ zákazníka najdeme na našem otevřeném trhu mnoho. Z další skupiny často využívaných léků se ještě zastavme u Ibuprofenu, látky k tlumení bolestí, zánětů a horeček. Sám postižen problémy s páteří sáhnu občas po tomto léku. Na trhu ale můžete opět zakoupit několik, účinnou látkou zcela identických, výrobků. Jako normální a výhodný lze označit Ibuprofen-AL400 či Ibalgin400, kdy suma na jednu tabletu je mezi 1,10 – 1,20 Kč. Co si ale myslet o identických lécích jiných výrobců např. Brufen400 s částkou 2,60 Kč za tabletu nebo velmi důrazně reklamami propagovaný zázrak jménem Nurofen, kdy za poloviční obsah účinné látky (tj. 200 mg) dostanete jednu tabletu za zlodějské 3 koruny, a navíc, přepočteno na stejný obsah účinné látky (tedy na 400 mg), to znamená cenu skoro 6(!) korun, což je více než 500% (skoro 5,5 x více) navýšení ceny oproti klasickému „obyčejnému“ Ibuprofenu-AL400. Páni, to je teda kšeft.
Závěr, vyhodnocení a poučení si jistě každý udělá sám. Mou snahou bylo jen upozornit na nekalé (a to jsem hodně mírný při výběru slova) praktiky některých výrobců či distributorů léčiv, na vydřidušské praktiky i na to, že sami se mnohdy necháváme svádět k tomu, abychom ty šmejdy podporovali. Jestli teď při výběru léčiv budete „ekonomičtější“ záleží jen na vás a samozřejmě je jasné, že ne u všech typů léčiv či nemocí, kde třeba jiné a levnější varianty ani neexistují, lze toto praktikovat. Rozhodně vás nebudu nabádat, abyste, jako kardiak, vyměnili tablety Nitroglycerinu pod jazyk za jeho průmyslovou variantu.
To byste pak možná vybuchli smíchy …
Inac ved to pozname z filmov ked obchoduju drogove „velke ryby“ a chutnaju prasok, ci je dobrej akosti. Aj tam je ucinna latka jasna, iba tam nechcu to svinstvo. udajne to co zabija tych najchudobnejsich drogovo zavislych nie je len ucina latka, ale aj tie smeti, co sa tam dostali od vyroby.
Na druhou stranu si kladu otázku, zda mnohé účinky či „vnitřní pocit“ kvality (nebo jak to nazvat), nejsou právě způsobeny „ideologickými“ pohledy na původ tedy výrobce léčiva. Možná už samotný fakt, např. že podvědomě máme zabudovánu jakousi autoritu k „západním“ výrobkům atd. přispívá k tomu, že lék vnímáme pozitivněji. To už je ale do zcela jiné diskuze…
Co ve finále koupíte je jenom na vás a já nezpochybňuju vaše právo volby. Takže ať každý volí.
Jak říká i nadpis, prostě vybírejte léky s rozumem.
Díky všem za příspěvky.
Nu, rozdíl mezi podvodem a obchodem. To je právě to, oč tu běží :-). Cena zboží není dána náklady na jeho výrobu, ani ničím tomu podobným. Je dána jen a pouze tím, co je ještě zákazník za zboží ochoten platit. Otázka zní,zda je podvod, když sázím jako výrobce Aspirinu na nevědomost stařenky a nasadím cenu, nebo zda je to jen projev svobody podnikání. Já osobně to pokládám za formu podvodu, ale to bychom zašli v úvahách až k tomu, jestli a do jaké míry vůbec je eticky přijatelný kapitalismus. To za prvé nevím a za hlavně je to nudné téma. A mimochodem o vyšší kvalitě originálního léku oproti generikům se dá reálně uvažovat u složitějších moderních léků, ale ne u acylpyrinu s kyselinou acetylsalicilovou. Jak etické je prodávat homeopatika, to je zas další otázka. Soudím, že lékárník, který místo léku doporučí(nabídne) klientovi homeopatikum, by měl přijít o licenci. Na druhé straně, když to někdo chce tak holt mu to i prodají. Opět je to ale i otázka (ne)vědomosti zákazníka, podobně jako u aspirinu. Když uvěříš reklamě, zaplatíš za to. Je reklama etická?
Každopádně dík za dobrý článek.
No to je pravda. On i ten Anopyrin mám dojem obsahoval něco malinko jinýho než čistou acetylsalycilovou kyselinu. Ale na smyslu sdělení článku to nic nemění, já osobně to autorovi rád „odpustím“. Léky stejného složení a velmi nestejné ceny existujou a je jich i tak dost.
Postoj autora článku je přesně tím důvodem, proč se české silnice staví rok a rozpadnou se za měsíc zatímco v Německu se staví měsíc a vydrží let třicet. Obrazně řečeno.
Také se tu mluví o pozůstatcích socialistické éry a přitom sám trpí typickým syndromem „šetřím každou korunu“.
1. se pleteš
2. mluvíš z cesty
3. není nutné psát komentáře za každou cenu, a zvláště když jsou jen blábolem…
V USA jsem kupoval 200 tablet aspirinu za 1, slovy jeden US dolar. V Indii 14 tablet Ekospirin, obalovaný, vyjde cca na 3 koruny.
Můžete komentovat.
Ach ty slovenské komentáře…….Nejchytřejší na planetě Zemi,jako VŽDY a VŠUDE.
Este jedna vec …. rozdiel medzi aspirinom a acylpirinom je dost podstatny….zatial co pri acylpirine sa acetylsalicilat rozlozi v zaludku na kyselinu salicylovu ( to je ucinna latka ako nesteroidne antiflogistikum( ktora rozrusuje vazby medzi epitelovymi bunkami zaludka a criev pri aspirine sa acetylsalicilat rozlozi az v krvi takze predide problemy so zaludkom…..tam je ten rozdiel dilina
No ked chcete usetrit tak si kupis acylpirin rozpustis ho v pohari s vodou a tak vypijes…predides tak podrazdeniu zaludka ….takze bud acylpirin vo vode rozpusteny alebo aspirin….
acyplirin stoji 50 centov a je tam 10 tabliet a aspirin 3 eura a je tam 20 tabliet aj tam je rozdiel….cize v podstate je aspirin drahsi len o 1 euro….a preco so vysvetlil vyssie
Braňo, trepeš somariny znejúce síce vedecky, ale stále sú to somariny. Metabolizmus ASA je celkom iný ako popisuješ a mechanizmus účinku tiež.
Dobrý den, mám dotaz: dočetla jsem se, že Aspirin oproti Acylpyrinu může způsobit vnitřní krvácení.
Je tato informace pravdivá? Děkuji, Kotasová
Ano Soňo, je to možné. Jinak Aspirin,Acylpyrin nebo Anopyrin je jedno a to samé (kyselina acetylsalicylová).