Webový prohlížeč jB5 – novinka pro Windows Mobile i Symbian

Bezplatná alternativa k prohlížeči Opera pro smartfouny
Neodolal jsem vyzkoušet nový počin v oblasti Internetových prohlížečů pro mobilní telefony o němž autoři tvrdí, že “to není jenom věda, ale umění”. Dostala Opera do pomyslného ringu zdatného soupeře, nebo je to jen ubohý outsider? Mé zkušenosti a výsledky testování jsou shrnuty v této recenzi a přidám i radu, jak tuto aplikaci nainstalovat na paměťovou kartu a neplýtvat tak pamětí.

Připojte se k nám, podílejte se na vývoji a pomožte vytvořit “Nejlepší mobilní prohlížeč”. Tak zní heslo indické společnosti Jataayu Software Limited, která vpustila do relativně klidných vod Internetových prohlížečů pro chytré mobilní telefony novou dravou rybu. Prohlížeč jB5, jakkoli je ten název exotický a já osobně si myslím, že by si zasloužil alespoň trochu “lidštější” či, chcete-li, komerčnější název, vtrhnul do výsostných vod mobilní Opery, která se až dosud pyšnila svým renderovacím jádrem, které bylo bezkonkurenční. Bylo a nebo stále je ? No, uvidíme, snad, později v této malé recenzi. Prohlížeč jB5 je zatím ještě stále v Beta fázi a nejde tak o finální produkt. Možná také proto je zatím šířen zdarma. Jestli tomu tak bude i s verzí finální, netuším. Vzhledem k tomu, že jde o Beta verzi, chápejte, prosím, tuto rencezi spíše jako náhled na finální produkt a také si to při svých eventuálních testech tohoto prohlížeče uvědomte.

Zvolit ten “správný” browser, tedy prohlížeč, je záležitost, na kterou narazí možná téměř každý majitel Smartfounu. Někdo nepohrdne integrovaným Internet Explorerem, který je jednoduchý, ale svými funkcemi omezený, s pomalým renderováním, tedy pomalým zobrazováním a zpracováváním stránek, někdy až zatraceně pomalý. Někdo zvolí Operu Mini, což já rozhodně nejsem, jelikož mám k Javě nějakou vnitřní averzi. Chápu její nasazení na klasických telefonech, kde je snad jediným dostupným prostředkem pro rozšíření funkčnosti telefonu. Cpát ale Java program do mého Smartfounu s WM, tedy plnohodnotným operačním systémem, mi přijde jako mít doma nabušené PC, ale pracovat na něm v 8-mi bitovém emulátoru ZX Spectra. Jedinou ospravedlnitelnou vyjímkou je to, že Opera Mini je prohlížeč, u něhož můžete využít “výhodné” nabídky operátora k neomezenému připojení na Internet. Je to smutné, ale je to tak. A pak tu máme plnohodnotnou Operu pro WM zařízení, zatím ve verzi 8. Solidní a rychlý prohlížeč s mnoha možnostmi, který rychlostí renderování zřejmě nemá konkurenta. Práce s tímto prohlížečem je jednoduchá a intuitivní, prostě relativně bez problémů – i když ty se najdou vždy. No a když opomenu některé další drobné rybičky mezi mobilními browsery, tak novému prohlížeči jB5 moc dravých ryb nehrozí.

jb jb

Čím se jB5 pyšní
Podle výrobce, je prohlížeč jB5 postaven na technologii ART®, tedy Adaptive Rendering Technology, která umožňuje dokonale přizpůsobení obsahu stránek velikosti displeje a přináší kvalitní renderovací jádro. Nechme toto prohlášení trochu stranou, protože samotný fakt, že je výrobek “obohacen” o nějakou technologii ještě zákonitě neznamená, že jde o něco převratného. Z výčtu možností a funkcí tohoto prohlížeče ale vyplývá, že to žádné ořezávátko není.
• skutečné mobilní prohlížení Webu (co dodat)
• rychlý rendering (občas poněkud problematický, viz níže)
• podpora HTML, WML, CSS a prostého textu, WAP 1.x, WAP 2.0 nebo Direct HTTP
• konfigurovatelná Cache, Cookie, Historie stránek a správa oblíbených stránek (bookmarks)
• hledání textu na stránce
• možnost zobrazit/nezobrazit obrázky na stránce
• několik módů zobrazení, optimalizované pro mobil, jako desktop atp.
• možnost uložit stránku pro pozdější offline prohlížení
• podpora WAPu (AP Push over SMS, Service Loading and Service Indication – SI/SL)
• možnost přímo poslat link nebo obrázek přes SMS, MMS či e-mail
• rozšířená možnost konfigurace GPRS a CSD účtů (profilů)
• perzonalizace vč. možnosti zadat přístupový PIN
• import záložek (funguje prazvláštně)
• Links to Homescreen (odkazy na homescreenu, asi v Beta verzi není, nikde jsem nic nezjistil)
• podpora pro HTTPS (není obsaženo v Beta verzi)

jb jb

Instalace a nároky na hardware
Jak již bylo řečeno, je jB5 k dipozici, alespoň v aktuální Beta-verzi, zcela zdarma. Stačí se jen registrovat do “komunity” na stránkách výrobce a pak si již můžete program stáhnout. Windows uživatelům jsem ušetřil trochu práce a ti si mohou instalační soubor stáhnout zde z mé digitální úschovny na eDisk.cz. Bohužel aplikace podporuje pouze WM 2005 a vyšší. Zájemci o verzi pro Symbian se musí sami registrovat a vybrat si pak adekvátní verzi aplikace, dle své verze Symbianu.
Instalace, alespoň u mne na mém Qteku 8310, proběhla zcela bez problémů a podle prvního spuštění a po chvíli testování jsem nezjistil žádné přehnané nároky na hardware či výkon procesoru, vše běželo hladce. Bohužel ke zklamání došlo po chvíli, kdy jsem se jal omrknout soubory vytvořené instalací, jejich velikost atd. I když mi instalace nabídla umístění na kartu, a já to samozřejmě přijal, instalovala se stejně aplikace přímo do paměti telefonu. A to ještě takovým nepochopitelným způsobem, že se mi to nechce ani komentovat, abych nebyl osočen z etnické nesnášenlivosti. Aplikace tak zabere zbytečných 3,5 MB prostoru v paměti zařízení, což je opravdu dost. Naštěstí jsem našel způsob, jak přemístit aplikaci na paměťovou kartu. Manuálně, ale přece.

Přesouváme na kartu
Na kartě, nejlépe v adresáři “Program Files” vytvoříme složku “jB5” (\Storage Card\Program Files\jB5). Do této složky následně přemístíme všechny soubory aplikace jB5. Aby to ale nebylo tak jednoduché, musíme je poshánět na různých místech. Nejprve se přepneme do složky “\Windows” a zde najdeme následující soubory: JB5_HomeScreen.dll, JB5_SetupDll.dll, jB5Pictogram.dll, JB5Res.dll a JB5Res.dll.0409.mui. Všechny je přesuneme do připravené složky “\Storage Card\Program Files\jB5”. Dále pak zamíříme do složky “\Windows\Start Menu” kde by měl být podadresář jB5 a v něm soubor jB5.exe. Ten rovněž přesuneme do “\Storage Card\Program Files\jB5”. A já se opět zdržím komentáře, proč je někdo schopen umístit hlavní exe soubor přímo do “Start Menu” a zbytek fláknout do “\Windows”, místo toho, aby vytvořil adresář v “Program Files” a do StartMenu dal jen odkaz (link) jak je to u “civilizovaných” vývojářů zvykem. Po přesunutí na kartu můžeme adresář “\Windows\Start Menu\jB5” s poklidem smazat. Ale to ještě není úplně vše, co musíme udělat. Musíme ještě lehce modifikovat registry. Přesněji hodnotu “ExePath” pod klíčem “HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\jB5\Jataayu”, kterou změníme (dle příkladu) na “Storage Card\Program Files\jB5\jB5.exe”. Toť vše a právě jsme ušetřili přes 3 MB paměti. Co zbylo jsou bohužel soubory v adresáři “\Application Data\jB5”, kde je umístěn soubor se záložkami, jež jsme definovali v aplikaci a samotná cache. Ta je naštěstí po ukončení aplikace vždy vyprázdněna a tak tento adresář zabírá jen kolem 100 kB, což se dá přežít. A máme to. Ještě doplním, že po této úpravě bude zřejmě problém s odinstalací, takže buď soubory (před odinstalováním aplikace) vrátíte na původní místa, nebo je prostě smažete manuálně z adresáře “\Storage Card\Program Files\jB5” a smažete i celý klíč “”HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\jB5” (vč. podvětví) z registru.

jb jb

Co hodnotím kladně
Je jasné, že po jednodenní, i když časté, práci a testování nejsem schopen vše objektivně odhalit. Ale subjektivně ve mne prohlížeč zanechal dobrý dojem. Jako hlavní bych vyzvedl pár jeho kladů a kvalit.
• je stabilní, za celou doby se mi nestalo, že by aplikace přestala poslouchat či spadla
• rychlý náběh aplikace (2-3 sekundy), zejména oproti Opeře (8-9 sek.)
• vypadá to, že celkem zvláda i stránky s JavaScriptem
• kvalita a rychlost renderingu (načítání stránek) je srovnatelené s Operou
• výsledné zobrazení (layout) stránky možná ještě lepší než Opera
• nemá problém s diakritikou, zvládá i UTF-8 (určité verze Opery měly)
• pěkná práce se záložkami a historii (i když import záložek prostřednictvím jejich webu selhal)
• je zdarma (alespoň zatím, v Beta verzi)

jb jb

A co hodnotím záporně
Bohužel ani stinné stránky se této novince nevyhnuly. Pro někoho možná prkotiny, ale některé jsou třeba pro mne dosti podstatné. Jen připomínám, že jde o Beta verzi a tudíž nelámejte nad jB5 hůl předčasně.
• nemá klávesové zkratky což zdržuje například při přepínání módu zobrazení, pohybu na stránce atd.
• nepodporuje více otevřených oken(dá se přežít, ale u Opery jsem si na to prostě zvykl)
• občas divné chování renderingu (z důvodu co nejrychlejšího prvotního zobrazení stránky, je po donačtení obsah překreslen. V pořádku, jen občas i několikrát a tak nějak chaoticky a displej zůstává na můj vkus někdy dlouho prázdný)
• grafické soubory (např. přímý přístup na obrázek na webu) nezobrazí přimo, ale nabídne jejich uložení
• nemá v menu položku Exit pro ukončeni (prkotina, ale zamrzí)
• zabíra hodně místa v paměti přistroje, instalaci na kartu ignoruje (viz postup jak to napravit, výše)
• lokalizace (zatím jen angličtina, může se ale v budoucnu změnit)

jb jb

Verdikt
Prohlížeč jB5, i přes svůj vcelku exotický název, je docela solidní počin v této oblasti. Software se choval po celou dobu stabilně a ani s ovládáním jsem neměl větší problémy, je vcelku intuitivní. Zobrazení stránek bylo korektní, bezproblémové a to včetně tabulek atd. Navíc je jak náběh, tak samotné načítání a zobrazování stránek svižné, oproti Internet Exploreru bleskové. Práce s ním je příjemná. A je, alespoň zatím, k dispozici zdarma jak pro WM tak Symbian Smartfouny, pro PocketPC zatím bohužel ne.
Když opomenu spíše technické problémy, jako je ono neinstalování na kartu a zátěž paměti přístroje či nestandardní umístění souborů aplikace, je pro mne hlavním nedostatkem absence klávesových zkratek a občasné “podivnosti” při zobrazování stránky či grafických souborů na stránkách. Žádným jiným výraznějším neduhem netrpí, ale i přesto i nadále zůstávám věrný prohlížeči Opera, který přeci jenom, sic jen o prsa vietnamské závodnice, ale přesto stále zůstává tím lepším. Chystaná verze Opery 9 může tento rozdíl ještě prohloubit, stejně tak, jako může finální verze prohlížeče jB5 náskok Opery dohnat. Nechám se překvapit.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>