Poslední komentáře

    No comments.

Acylpyrin versus Aspirin – vybírejte léky s rozumem

Už za socialistické éry se v nás usídlilo přesvědčení, že léky ze Západu jsou lepší, kvalitnější a účinější, kdy tuzexový king machroval s krabičkou origoš Aspirinu a opovržlivě ohrnoval nos nad strohým blistrem Acylpyrinu, který je na nic. A bohužel v nás mhohdy toto přesvědčení zůstalo a podmanivé reklamní šoty, plné úžasných lidí vyléčených zahraničním lékem, kterým se nedá odolat, nás v tom ještě podporují. Jenže pravda, jak to už bývá, je někde jinde.

Je jasné, že reklamní masáž farmaceutických firem, které se nám snaží dokázat, že ten jejich preparát je ten nej, je jednou z příčin, proč to pořád takhle funguje a proč jsme ochotni za léky vydat astronomickou částku. Vedeni snahou o zlepšení svého zdravotního stavu často zapomínáme rozum doma a mozek se nezapne ani v lékárně. Ale jsou to naše peníze, o které se rvou šmejdi z farmaceutického průmyslu. A mnohdy sami vyžadujeme či preferujeme léky zahraniční provenience, aniž k tomu existuje sebemenší realný důvod. Ono, dnes již obligátní, předepište mi, prosím, raději ten lék ze SRN, ten je určitě lepší, prostě pořád přežívá. Zbytek zvládne správně cílená reklamní kampaň v televizi. S podobným scénářem se jistě setkáme u nás a věřím, že i na Slovensku. A tak i já jsem si nedávno, kdy mne schvátila banda nenažraných bacilů, „objednal“ u své manželky Aspirin z lékárny. V domnění, že získám přidanou hodnotu opěvovaného Aspirinu. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že přidaná hodnota se nekoná.

Babička (nebo kdokoliv jiný): Mladý pane, potřebovala bych něco proti teplotě.
Lékárník: Co třeba Acylpyrin nebo Aspirin nebo …
Babička: Já bych ten Aspirin, ten je prý lepší a má hezčí krabičku. Takovou barevnou.
Lékárník: Dobře, ale Acylpyrin má úplně stejnou účinnou látku a stojí pětkrát méně.
Babička: Hmm, ale ten já nechci. Mě přijde ten Aspirin stejně lepší, říkali …

leky1
Tento rozhovor to vystihuje přesně. Z jakéhosi prapodivného a nevysvětlitelného důvodu mnohdy raději sáhneme po tom zahraničním, „lepším“ s hezčím obalem, možná hnáni i tím, jak nám to „zahraniční“ bylo v minulém režimu odpíráno. A neváháme za to draze zaplatit. A samozřejmě od toho čekáme i lepší účinnost a třeba zaslechneme i větu: „on ten Aspirin fakt líp zabírá, připlatit se vyplatí…“. Jenže stejně tak „účinně“ a rychle by zabralo i placebo pokud bude krásně zabalené, propagované a na obalu uvidíme „Bayer AG, SRN“.

Je to tak, Acylpyrin, Aspirin a třeba i Anopyrin je pořád jeden a tentýž lék obsahující stejnou účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou. Jen v jiném balení, s jiným názvem od jiného výrobce a, bohužel, mnohdy za zcela rozdílnou cenu. Čumím jako blázen. Deset šumivých tablet Aspirinu-C za „ubohých“ 85 kaček, tak to je síla. A vedle mi leží Acylpyrin, sice nešumí a nemá trochu toho céčka, ale stojí krásných 11 Kč. Dobře, i kdybych koupil šumivý Acylpyrin+C, který se taky prodává, máme tu hned 12 šumivých tablet za krásných 43 Kč. A to nemluvím o tom, že kdybych použil ten obyčejný Acylpyrin a k tomu přikoupil obyčejný šumivý Celaskon, 10 tablet po 500 mg za solidních 32 korun, z každé tablety použil jen půlku (dostačujících 250 mg) a zapil tím ten obyčejný Acylpyrin, tak se za 10 dávek dostaneme na (11+32:2) 27 korun. Teď už je rozdíl markantní 85,- korun u Aspirinu-C versus 27,- korun u Acylpyrinu+Celaskon. No, ne že bych měl zapotřebí šetřit každou korunu, ale musím uznat že rozdíl to je. 57 korun (67% tj. 2/3 částky) rozdíl na deseti dávkách mě prostě nutí k zamyšlení (a napsání tohoho článku) nad tím, jak nás ti prašiví psi z Bayeru okrádají.

Bohužel to není případ jediný a takových krásných příkladů odírání „blbého“ zákazníka najdeme na našem otevřeném trhu mnoho. Z další skupiny často využívaných léků se ještě zastavme u Ibuprofenu, látky k tlumení bolestí, zánětů a horeček. Sám postižen problémy s páteří sáhnu občas po tomto léku. Na trhu ale můžete opět zakoupit několik, účinnou látkou zcela identických, výrobků. Jako normální a výhodný lze označit Ibuprofen-AL400 či Ibalgin400, kdy suma na jednu tabletu je mezi 1,10 – 1,20 Kč. Co si ale myslet o identických lécích jiných výrobců např. Brufen400 s částkou 2,60 Kč za tabletu nebo velmi důrazně reklamami propagovaný zázrak jménem Nurofen, kdy za poloviční obsah účinné látky (tj. 200 mg) dostanete jednu tabletu za zlodějské 3 koruny, a navíc, přepočteno na stejný obsah účinné látky (tedy na 400 mg), to znamená cenu skoro 6(!) korun, což je více než 500% (skoro 5,5 x více) navýšení ceny oproti klasickému „obyčejnému“ Ibuprofenu-AL400. Páni, to je teda kšeft.

Závěr, vyhodnocení a poučení si jistě každý udělá sám. Mou snahou bylo jen upozornit na nekalé (a to jsem hodně mírný při výběru slova) praktiky některých výrobců či distributorů léčiv, na vydřidušské praktiky i na to, že sami se mnohdy necháváme svádět k tomu, abychom ty šmejdy podporovali. Jestli teď při výběru léčiv budete „ekonomičtější“ záleží jen na vás a samozřejmě je jasné, že ne u všech typů léčiv či nemocí, kde třeba jiné a levnější varianty ani neexistují, lze toto praktikovat. Rozhodně vás nebudu nabádat, abyste, jako kardiak, vyměnili tablety Nitroglycerinu pod jazyk za jeho průmyslovou variantu.
To byste pak možná vybuchli smíchy …

54 komentáře(ů) Acylpyrin versus Aspirin – vybírejte léky s rozumem

  • Franta

    no on sa ten marketing z niecoho zaplatit musi . . .

  • Ale nemusí to být zrovna z mých peněz … 🙂

  • premek

    Onen rozhovor z lekarny je bohuzel ponekud idealizovany.
    Mne naopak lekarnik pravidelne nabizi pokud mozno co nejdrazsi leky a jen neochodne pak radi, pokud se zeptam na levnejsi leky s obdobnym obsahem ucinnych latek. Konec koncu vlastne ani nevim, jestli nakonec dostanu ekonomicky pro me nejvyhodnejsi variantu, nebo jen pro lekarnika jeste prijatelny kompromis.

  • Variant je opravdu více. Může jít o solidního lékarníka, který nabídne rozumnější variantu, nebo je to prase, co nabídne spíše tu dražší. A taky samotný zákazním může požadovat léky spíše levnější, tuzemské, a nebo lpí na „kvalitním“ zahraničním léku, na cenu nedbaje. Všechny kombinace jsou možné.

  • Danú skupinu liekov si vybral trochu nešťastne, pretože je podložené, že až 60% účinku analgetík je otázky placebo efektu. (Verím, že mi Aspirin zaberie lepšie ako Acylpyrin pretože sa tak volá) Aj vzhľad škatuľky hrá svoju úlohu a marketing okolo je tiež zásadnou zložkou účinnosti analgetík.

    Akokoľvek: Liek má dve tváre, podobne ako svetlo. (Svetlo je chvíľu vlna, chvíľu častica, ako sa to fyzikom pre vysvetľovanie toho-ktorého javu hodí) Tak aj liek má prozaickú povahu „tovaru“ a vznešenú povahu „nástroj prinavrátenia zdravia“. Fyzici, keď si vezmú jednu podstatu za pomocníka, neskončia pri konečnej interpretácii pri druhej. S liekmi je to vždy inak. Začneme o nich diskutovať ako o tovare, ale nakoniec sa dopracujeme k etike a prinavráteniu zdravia ako poslaniu (slová „nekalé praktiky“ „šmejdi“ a tak podobne). Tak ostaňme pri tej povahe „tovar“ a opýtajme sa: Sú automobilky šmejdi, keď nám ponúkajú 4 kolesá s ABS v cenovom rozpätí od 200 tisíc to 5 miliónov?

    Môže sa to zdať divné, aj ja mám rád zvedavého pacienta vo svojej lekárni, ktorému môžem vysvetliť aj cenové pozadie liekov a súvislosti s účinkom a konfortom liečby. Keď sa potom pacient sám rozhodne na základe mojej dobrej rady, je to dvojnásobný zárobok. Pretože, taký pacient v konečnom dôsledku lepšie spolupracuje na liečení a raz vyliečený pacient sa do mojej lekárne vráti znovu.

  • Piki, ty jako zřejmě znalý a v oboru. Právě od tebe by mne spíše zajímalo jak se díváš na to, že stejné léky stojí až skoro 6x více, bez nějaké přidané hodnoty. To přirovnání k autům; věřím, že auto s ABS atd. za 200 hadrů bude asi nabízet podstatně menší komfort než auto za 5 mega. To ale bohužel není případ třeba toho Aspirinu, ten navíc nenabízí zhola nic – kromě svinsky vyšši ceny. Je jasné že marketing hraje svou roli a my ho taky částečně platíme, já taky nejsem žádný lékarník ani farmaceut, mne jen prostě udivuje ten fakt samotný – bez jakéhokoliv vztahu k jiným subjektům či autoritám – prostě jako obyčejného člověka, kterých je zřejmě jako zákazníků v lékárnách valá většina. Pokud máš chuť, do toho – tvůj osobní názor mě zajímá.

  • Richard

    Si jednoducho komunista, máš komunistické myslenie a nič na tom nezmeníš. Nadávaš na nejakých kapitalistov (prašiví psy z Bayeru) ako keby Ťa nútili kupovať ich lieky. Nie. Nenútia Ťa. Nemusíš si ich lieky kupovať. Môžeš si kľudne kupovať iné.
    _
    Keby si nebol komunista a vedel by si sa vcítiť do podnikateľského rozmýšlania tak by si vedel, že zo svojim aspirinom sa nemôžeš cenou presadiť. Mal by si dve možnosti – prestať vyrábať liek (ale to nie je dobré ani pre pre podnikateľa, ani pre jeho zamestnanov, ani pre majiteľov akcií, ale dokonca ani nie pre konečného spotrebiteľa pretože klesne konkurencia a acylpirin pojde hned hore) alebo sa snažiť predať liek za vyššiu cenu lepším marketingom a ak sa dá tak aj lepšou kvalitou.
    _
    Navyše keby si nemal komunistické myslenie ale aspoň trochu logické, tak by si písal hlavne o podvode zvanom homeopatiká, čo je podla mňa už vyslovene podvod, pretože sa homeopatiká predávajú ako lieky, aj keď to lieky nie sú.

  • Zklamu tě, C je správně. Článek je o klasických běžných lécích, ne o homeovinách. Kdybych měl rozebírat každý podvod kolem nás, nic jiného bych nedělal. Protože jako komunista se musím stále ideově vzdělávat a připravovat na převzetí moci. To mi zabírá tak málo času, že moje podnikání (bože jak jsem se jen mohl stát programátoremm když mi chybí logické myšlení, aspoň budu dobrý komouš doufám) jde do hoven.
    Mimochodem, na nikoho nenadávám, jen upozorňuji, problém je, že mnoho lidí ani neví, že si může koupit jiné léky, víš, v tom je ten problém, o to tady jde. S bolševickými kecy to nemá nic společného – být pár roku po revoluci tak by to bylo zajímavé přirovnámí a určitě by jsi sklidil úspěch, jenže už jsme jinde milý Richarde…

  • erik80

    autor objavil bicykel. ja nechapem preco sa tu nad tym rozculujete. Piki ma pravdu. Mozno nevybral ako vhodny kotrapriklad auta ale skus si vziat ako priklad balenu limonadu. Co ti ponuka cocacola okrem pitia kyseliny fosforecnej viac oproti vode z vodovodu? Voda z kohutika je zdravsia a lacnejsia. Takze za co ti ludia platia ked si kupuju kolu??

  • Radim

    Jenze cocacola i Pepsi nabizi totez za stejne prachy. Uz to chapes o co mi jde?

  • Matus

    Takze nieco k farmaceutickým firmám. Pýtaš sa prečo je Aspirin drahší ako Acylpyrin. Firma Bayer totiž začala vyrábať kys. acetylsalicylovú ako prvá, teda znášala aj všetky náklady spojené s výskumom. Cena takýchto výskumov a klinických štúdií nestojí milióny ale miliardy (USD) a trvá takmer 10 rokov kým je možné uviesť liek na trh. Celá táto investícia je potom odmenená cca 5 rokmi exkluzivity (Aspirin) a po ich uplynutí je možné začať legálne vyrábať kópie (Acylpyrin). Odhliadnuc od toho, že v ktoromkoľvek bode sledovania hrozí, že tvoj sa liek ukáže ako nevhodný a nedostane sa ani do predaja prípadne bude stiahnutý – tj. všetky investované miliardy sú v … .
    Bayer je producentom originálov (Aspirin)= VYSOKE NAKLADY,
    Zentiva, Krka… – generiká = NIZKE NAKLADY.

    A ešte platí, že originál je v zásade lepší a bezpečnejší ako kópia.

  • Opäť strašne nešťastne zvolený príklad. Táto účinná látka je na trhu tak dlho (110 rokov), že hovoriť o vyšších nákladoch pre firmu, ktorá s ňou prišla ako prvá je dnes už ptákovina. U novších látok je to podobne, pretože každý originál s danou účinnou látkou je nejaký čas pod patentovou ochranou a firmy, ktoré vyvíjajú nové molekuly s týmto časom pevne počítajú pri kalkulovaní návratnosti. Nie náhodou po vypršaní patentovej ochrany ceny lieku s danou účinnou látkou brutálne poklesnú a výroba sa generickým firmám stále opláca. A že sa občas niečo musí stiahnuť skôr? To je podnikateľské riziko ako každé iné. Viac a podrobne o vzťahu originálu a generika som písal tu: Generikum je rovnaký liek od iného výrobcu

    Úplne mimochodom, ak sa dobre pamätám a niečo sa medzitým nezmenilo, Aspirín je obaľovaná tableta, takže nemá takú protivnú chuť ako Acylpyrin. Takže nejakú tú pridanú hodnotu za tie peniaze pacient predsa len dostáva. Aj o tom som bol býval bol písal: Má smysl kupovat nové léky?

  • ectasy

    je pochopitelne ze genericke lieky s tou identickou ucinnou zlozkou by mali mat aj viac menej rovnaky terapeuticky efekt…. ale ! to ze nejaky originalny liek obsahuje povedzme 100mg nejakej ucinnej latky vobec nemusi znamenat ze genericky liek s rovnakym obsahom sa komplexne bude spravat rovnako… dovodom moze byt vela faktorov, okrem efektov pridavnych pomocnych latok , cez cistotu produktu a pritomnost podruznych latok vznikajucuch pri vyrobe sa nakoniec moze kludne stat ze v jednom pripade bude originalny liek lepsi a druhom zase genericky….

  • Richard

    Nazyvas podvodom nieco co NIE JE podvod. Dokonca to NIE JE ani nemoralne spravanie danych firiem. Uvedom si, ze obchod je VZDY obojstranne vyhodny. Ta babka si isla kupit aspirin a bola spokojna s jeho cenou a kupila ho – inak by ho nekupovala.

  • Mamut

    hmm aspon aspirin a acylpirin maju k sebe blizko.
    ALe porovnavat nurofen a porovnavat ibuprofen (+klony) je trochu narocnejsie. Auto prejavil velmi malo pozornosti pri citani latok co obsahuje nurofen. AK porovna Ibuprofen (inak si ho kupujem) 200mg Ibuprofenum a nurofen obsahuje 200mg ibuprofenum, 30mg pseudoephedrini hydrochloridum, 20mg mikrokryštalickej celulózy. Hmm ja tam vidim rozdiel a to ze okrem ibuprofenum ako jedna aktivn alatka je tam este jedna teda prakticky dve ale jedna je glukoza (cukor).
    Zas ano za vyssiu cenu mam to „iste“ ako by povedal laik. Pripadne tesco Mlieko je ovela lacnejsie nez napriklad Rajo Kakao.

  • Bohužel nemáš pravdu. Myslím, že velmi málo pozornosti jsi právě projevil ty, protože ten pseudoefedrin obsahuje Nurofen StopGrip a ne samotný Nurofen,, o kterém je řeč. Stačí se podívat.
    Když už jsme se dostali až k těmm potravinám (Tesco mleko), myslím, že kdybych se postil do této oblasti, ze které mám z druhé ruky dost fundovaných informací, co to ve skutečnosti znamená „vyrobené pro tesco“ atd., tak by byla tato diskuze možná ještě plamennější a mnohé potraviny byste už do huby nevzali, nebo je aspoň nekupovali. Zcela záměrně se (zatím) do této diskuze nepouštím…

  • Peter

    Nechce sa mi verit, ze to, co si napisal, myslis vazne. Taku demagogiu som uz vazne dlho necital ani nepocul, snad s vynimkou populistickej socanskej retoriky niektorych politikov.

    1.) Koho prosim ta Bayer zdiera?!? Ved NIKTO ta nenuti kupit si Aspirin!!! Aby bolo jasne – ani najmenej nepochybujem o tom, ze oba lieky obsahuju rovnaku ucinnu latku. A tiez pouzivam Acylpyrin. Pretoze si v lekarni MOZEM VYBRAT a nikto ma „nezdiera“.

    2.) Pocul si vobec niekedy pojmy „originalny liek“ a „generikum“??? Nebudem tu obsirne vysvetlovat, o co ide, urcite si to kazdy lahko vygoogli (napr. http://www.edusan.sk/clanky/lieky_faq.php); podstata je taka, ze niekto musi liek vyvinut, pricom do jeho vyvoja investuje prostriedky a ked sa mu to podari, moze sa stat vlastnikom patentu na liek. Potom vyraba ORIGINALNY liek. Po uplynuti patentovej ochrany moze obdobny liek vyrabat aj ina firma, toto oznacujeme ako GENERICKY liek. Takyto liek je samozrejme mozne predavat za podstatne nizsiu cenu.

    Strucne a jasne: z tvojich demagogickych kydov ma doslova naplo. Dufam, ze uz v zivote nebudem musiet citat taketo manipulativne blbosti. Fuj.

  • Peter

    TY NA NIKOHO NENADAVAS?!?!?!?
    citujem: „…jak nás ti prašiví psi z Bayeru okrádají“
    FUJ, TY KLAMAR, TOTO JE UZ ALE NAOZAJ ODPORNE SPRAVANIE!!! Ze ta hanba nefacka.

  • Peter, prosím tě, je nutné abys psal jak debil co už tu diskutujeme dost dlouho? A prosím tě, zkus zapojit mozek… to, proč to píšu, není proto, abych zveřejňoval nějakou demagogii o které píšeš, ale jenom proto, aby si i ti, kteří serou na nějaké generika, si uvědomili, že prostě nemusí utrácet, a mohou si koupit levnější alternativu, a ty, pokud máš zálibu ve zbytečném utrácení, prosím, je to tvoje volba (jak píšes, každý má volbu a já to respektuji, chápu a neoopomíjím).
    A pokud tě naplo, tak to máš smůlu, budeš muset vystřelit 🙂
    Mě taky naplo, ale v při pohledu na ceny („stejných“) léků …
    PS: už jsi slyšel slovo „názor“ ?

  • zen city

    A ja som sa minule cudoval ako tie ku.vy kapitalisticke dokazu vyrabat v Irsku normalny panadol 500 v krajsej krabicke s potahovanymi tabletami ktore nedrazdia zaludok a tunaka nasinci zo zentivy predavaju paralen 500 za rovnaku cenu v skaredsej krabicke a to ho vyrabaju „tu“ cize odpadaju prepravne naklady