Jak už jsem zmiňoval, na pohled se jedná téměř o shodná PDA. Rozdíl je samozřejmě v označení a poslední, úplně minimální rozdíl je různém provedení přisvětlovacích LED diod fotoaparátu. Dominantou celé konstrukce je displej, který je u obou modelů stejně velký, i když v případě X650 má 4krát větší počet bodů. Nad displejem je tradičně reproduktor a po jeho stranách dvě stavové LED diody. Levá indikuje práci s GPS (bliká bíle), zapnutý Bluetooth (bliká modře) a zapnutou Wi-Fi (bliká oranžově). Pravá má na starosti indikování komunikace s GSM sítí (bliká zeleně) a nízký stav baterie (bliká červeně). K mé spokojenosti chybí indikace zmeškaných událostí pomocí blikající LED diody (Hujer: Opravdu? Nechce se mi věřit, když je k dispozici zeleně blikající GSM LEDka. Zkuste moji aplikaci DontForget, která snad toto vyřeší).
Pod displejem je blok systémových tlačítek, do jejichž středu je zasazen 5-směrný joystick. Zdá se, že se u E-TENů konečně blýská na lepší časy, protože jak joystick, tak všechna tlačítka po jeho stranách se dobře mačkají, nikde nevadí žádná hrana, žádné tlačítko není příliš malé nebo hodně zapuštěné. To je ve srovnání s G500, M600, X500/X500+, M700 a M800 vítaná změna, kterou začala už X800. Bohužel u X600 se hned první den, kdy ještě komunikátor prakticky ani nebyl testován, jen ležel na stole, utrhnul gumový klobouček joysticku a zmizel v nenávratnu. Hrany joysticku jsou pak celkem ostré (ne tak, že byste se o ně pořezali, ale o příjemném dotyku se taky nedá hovořit). U X650, kde je úplně ten samý klobouček, zatím drží, tak se snad bude jednat jen o vadu jednoho kusu.
Na vrchní části komunikátoru nalezneme jen poutko na šňůrku na krk a vyrytý nápis GPS. Naproti tomu na spodní části je mikrofon, teleskopický stylus a ničím nechráněné konektory USB a microSD. Na pravém boku je jen vypínač a spoušť fotoaparátu, na levém tlačítko pro softreset, kolébkový ovladač hlasitosti, tlačítko pro hlasové ovládání a zdířka pro připojení handsfree sady s 2,5mm čtyřpólovým audio konektorem.
Skoro tři čtvrtiny zadní části tvoří kryt baterie, který se ve srovnání s X800 oddělává jedna báseň. Stačí vyjmout stylus, zatlačit kryt dolů a je to. Nad krytem baterie je čočka fotoaparátu, minizrcátečko pro autoportréty a přisvětlovací dioda. Napravo od ní je ještě mřížka systémového reproduktoru. Celá zadní část je pogumovaná, na dotek velmi příjemná (vůbec celé PDA se v ruce drží moc hezky).
Systém a software
Operační systém Windows Mobile 6 Professional netřeba představovat. Zmiňovali jsme se o něm už tolikrát, že není co o něm dále psát a nehodlám sem kopírovat popisy funkcí z jiných recenzí. Po prvním zapnutí přístroje se jako ostatně u všech E-TENů začne instalovat customizace, pokud během jejího startu nepřidržíte tlačítko fotoapárátu. Pokud to uděláte, přijdete tak o hromadu ne zrovna kvalitně napsaného softwaru, který se z velké míry dá nahradit méně náročným a spolehlivějším. Při tomto postupu rovněž přijdete o možnost instalace české lokalizace a tím i klávesnice, která umožňuje zadávání českých znaků. Všechno se ale naštěstí dá později dohrát pomocí utility Application Recovery.
Jako u jiných modelů E-TENů se setkáme se softwarem jako je vlastní grafické prostředí, utilita pro zálohování, ukazatel baterie, Connection Wizard, GPS Viewer, Location SMS, M-Desk apod. Navíc se nově setkáme i se správcem úloh a plnou verzí Spb Mobile Shell. O lokalizaci se opět stará Sunnysoft a už tradičně se jedná o roztomilý překlad. Ono přeložit Dimension setting v nastavení fotoaparátu jako Nastavení dimenze není zrovna nejvhodnější způsob překládání, stejně tak jako třeba výraz Saving path přeložit jako Ukládání cesty (Hujer: taky proto českou lokalizaci zásadně nepoužívám a raději nechávám rozhraní v angličtině. Ze stejného důvodu čtu taky veškeré manuály v angličtině, jelikož už několikrát jsem se setkal s naprosto nesmyslným překladem atd.).
Celkově rychlost systému není ani dobrá, ani špatná, i když na pokud bych si měl vybrat jednu z těchhle dvou možností, přikloním se spíše k té špatné. Znám výrazně rychlejší i pomalejší PDA. E-TEN ale opět dokázal, že na nějaké vylaďování ROM z vysoka kašle, protože na daném hardwaru by rychlost systému s vyladěnou ROM mohla být o poznání vyšší. Celkově se rychlost pohybuje zhruba na úrovni předchozích modelů X500+ a X800. Opět bohužel platí, že s nainstalovanou customizací jsou oba komunikátory o dost pomalejší. Přitom bych řekl, že za to tentokrát ani nemůže tolik lokalizace, protože X600 je s lokalizací zhruba stejně rychlá/pomalá jako bez ní a X650, u které jsem lokalizaci k dispozici neměl, je dost pomalá (opět myslím s nainstalovanou customizací) i bez ní. Obával jsem se, že malá paměť vzhledem k displeji může u X650 činit velké problémy. Při běžné práci ale nevadí a se spuštěnou navigací a naplánovanou trasou přes celou republiku od východu k západu má X650 stále ještě zhruba volných 11 MB paměti RAM, což vystačí i k uskutečnění hovoru. Ostatní práce s X650 a zapnutou navigací je ale ukrutně zdlouhavá. X600 je na tom o poznání lépe. Při stejných podmínkách zůstává volné RAM cca 18 MB a práce s ní je při zapnuté navigaci výrazně rychlejší. I samostatná navigace je o něco plynulejší.
Telefonování
Co se týče telefonování, psaní SMS a MMS, datových přenosů atp., jedná se pořád o jedno a to samé. Vyzdvihnout se tentokrát ale dá hlasitost reproduktoru, která je na velmi dobré úrovni. Sice zvuk není nijak moc čistý, ale při větší hlasitosti se to musí skousknout. Není to ale nic, co by až moc vadilo nebo dokonce rušilo hovor tak, že by druhé straně, byť jen občas, nebylo rozumět. Co mně ale u obou modelů zklamalo, je nespolehlivost vytáčení. Dám vytočit nějaké číslo a v docela dosti případech se hovor hned ukončí, přitom u volaného telefon klidně ještě půl minuty vyzvání. Děje se to při volání na různá čísla a někdy i 3krát z 10 pokusů. Stav signálu je přitom v dané lokalitě dobrý až výborný a žádné jiné telefony problémy s hovory nemají.
Fotoaparát
Fotoaparát je klasický, jak ho známe z předchozích modelů stejné značky. Oba komunikátory fotí až do rozměru 1600×1200, čili zhruba 2 MPix, u obou si můžete přisvítit focenou scénu diodou, oba zvládají video do rozměru 320×240, čili QVGA a formátu 3GP. U X650 má fotoaparát navíc autofocus. Spoušť s namáčknutím má ale i X600, tak že by jen softwarově skrytá vlastnost? Aplikace fotoaparátu startuje pomalu, někdy až 5 sekund a navíc občas na stisk tlačítka fotoaparátu aplikace ani nezareaguje a nespustí se.
GPS
Jediné, co se dá na E-TENech chválit na každém modelu, je opravdu kvalitní a citlivý GPS přijímač s čipem SiRF Star III. Ani tyto modely nejsou výjimkou a navigace je opět kvalitní a spolehlivá. Ovšem, jak už jsem zmiňoval, u X650 by mohly nastat problémy s malou pamětí RAM, i když mne osobně to během testu nepotrápilo.
Baterie
Výdrž baterií je standardní, cca 4-5 dní při nicnedělání, cca 2-3 dny při nějakém tom hovoru a organizaci času. Jen u X650 se objevila chyba, díky níž nevydržel komunikátor v klidovém stavu ani jeden den. To ale bylo vinou testovací ROM a v u nás prodávaných kusech je tento problém už vyřešen.
Závěrečné hodnocení
Nákup X600/X650 nedoporučuji, ale ani od něho neodrazuji. Pokud potřebujete all-in-one, je E-TEN jedním z nejdostupnějších řešení. Rychlost není kdovíjaká, pro někoho, kdo je zhýčkaný rychlostí Compactu II nebo FSC N560 by práce s X6x0 byla pořádným mučením. Naštěstí se ale už poměrně slušně rozjíždí komunita eten-users, kde se začaly kutit vyladěné ROM a patche, které nedokonalost výroby minimalizují. Na závěr ještě jednou připomínám, co jsem už jednou řekl – k dispozici jsme měli jen testovací ROM, chování komunikátorů s prodejními ROM může být odlišné. Že by se ale rychlost dostala na takovou úroveň jako právě u již zmiňovaného FSC N560, to nepředpokládám. Věřím ale, že byl opraven problém s hovory a snad i se spouští fotoaparátu.
A teď se můžete mrknout na obsáhlý obrazový materiál, tedy na fotografie s porovnáním vzhledu, rozlišení displeje a toho, jak za stejných podmínek oba komunikátory fotí.
Podívejte se také na Benchmark-testy, další videa a srovnání displejů.
Originální článek pochází ze serveru Mobilnaut.cz
Zdravím, chtěl jsem si x650 koupit, ale jsem rád za tuhle recenzi, protože mě nenapadlo, že takový strojek může být i pomalý. Děkji
chtěl bych se zeptat když to nemá klávesnice tak sms se píšou pomocí dotykového dyspleje nebo jak?