Sám jsem taky obětí. Před nedávnem jsem odložil svůj Smartphone a přesedlal na PocketPC zařízení s dotykovým displejem (HTC Touch Cruise). Jenže znáte to, po létech strávených s klasickou klávesnicí chytrého mobilního telefonu, jsem si najednou bez hardwarové klaviatury připadal jako mrzáček. Jistě, v klidných situacích není problém vytáhnout stylus (takove to perko, kerym se žgara do displeja) a pak jde vše jak po másle. Ale občas jsou prostě situace, kdy byste potřebovali něco rychle napsat, třeba jen poznámečku či vyhledat kontakt pomocí QuickSearch atd. a vytahovat kvůli tomu stylus se vyplatí asi jako letět letadlem z Ostravy do Brna. A tak jsem se i já začal brzy pídit po takové klávesnici (SIP jako Software Input Panel), která by pro tyto situace byla vhodnější než standardní minimalisticky pojaté klávesničky.
Základním kritériem pro můj výběr bylo, aby výška klávesnice po aktivaci byla pokud možno co nejmenší a tudíž klávesnice co nejméně zasahovala do aktivní plochy. Čím více místa zbyde pro aplikaci či editační prostor, tím lépe. Nakonec jsem ale tak nějak zjistil, že všechny tyto (dále zmiňované) klávesnice jsou si svými rozměry dosti podobné, a že tedy toto nebude mít hlavní rozhodovací váhu. Ono prostě pokud má být klávesnice tzv. prstoidní, tedy určená pro psaní prsty, nemůže zase být příliš malá. Druhým, a tedy zásadním, kritériem byla samotná funčnost resp. použitelnost klávesnice pro psaní prsty bez vytahování stylusu. Nešlo mi ani tak o možnost rychlého psaní na klávesnici, jako spíše o to, aby se na ní dalo psát přesně a pohodlně, bez zbytečných překlepů. Samořejmě musela podporovat češtinu a její nabodeníčka, háčky a kroužek. Rozložení kláves, tedy tzv. layout, nebyl zas až tak důležitý, pokud bude použitelný v praxi.
TapTap Keyboard – jeden znak, dva pohyby
První klávesnice, která mi padla do oka, byla softwarová klávesnice od českého autora – TapTap Keyboard. Ta už na první pohled nabízí netradiční způsob zadávání znaků a také od pohledu nabízí opravdu velké tlačítka, do kterých opravdu není problém se trefit, pokud nejste závodní dřevorubec.
Její princip spočívá v tom, že pro zadání každého znaku je třeba provést vždy dvě akce, dva stisky – proto asi název TapTap. Prvním vyberete tlačítko, na kterém se daný znak vyskytuje. Pak se zobrazí jednotlivé znaky z této skupiny detailně, na jednotlivých klávesách, a druhým stiskem tak požadovaný znak pro vložení vyberete. Podobně to funguje i po přepnutí do režimu čísel resp. speciálních znaků. Čeština (i Slovenština) je na této klávesnici samozřejmě podporována a není problém akcentované znaky vložit.
Tuto výbornou klávesnici jsem zkušebně používal skoro celý měsíc. Ale bohužel, ani po této době jsem si nebyl schopen zvyknout na ono rozložení, zvyklý na qwerty rozložení z počítače. Po pár dnech se to sice zlepšilo, ale i po měsíci jsem stále písmena na klávesnici spíše „hledal“ – jak jsem se přistihl. Jinak jsem s klávesnicí neměl sebemenší problémy a pro některé může být právě toto řešení ideální volba. Není, co bych vytknul. Snad jen to, že pokud se rozhodnete použít stylus, musíte stále pro jeden znak ťuknout dvakrát a nebo zvolit dočasně jinou klávesnici. Tato klávesnice se tak hodí těm, kdo stylusu moc nehoví a předpokládají, že budou znaky zadávat častěji spíše prsty a nevadí jim dvojí klepnutí pro každý znak – což je samozřejmě základní vlastnost plynoucí z principu klávesnice. Pro někoho také může být rozhodující i to, že klávesnice je šířena zdarma tedy jako freeware.
PocketCM Keyboard – jde to, ale …
Další freeware klávesnice, která mi přišla pod ruku, byl počin od autora jménem Quentin Pouplard a jeho PCM Keyboard. Jde o, na první pohled, klasickou softwarovou klávesnici, která ale nabízí pár důležitých funkcí navíc. Pro naše účely je to zejména to, že po stisku klávesy zobrazí zvětšený náhled klávesy, kterou jste právě stisknuli. Pak se můžete prstem pohnout a stále vidíte zvětšenou klávesu, na které právě jste. Vybraný znak se pak vloží až po uvolnění (puštění) klávesy. Samotný náhled je velice rychlý a nijak vás nebrzdí v rozletu. Nutno říci, že tímto způsobem zadávání znaků se PCMKeyboard značně přiblížil mým představám o přesné prstoidní klávesnici.
Jenže i zde se najde několik „ale“, které nakonec vedly k tomu, že jsem si tuto klávesnici neoblíbil natolik, aby se stala tou standardní na mém Cruisovi. V prvé řadě je to špatný český layout (tedy rozložení) – ano čeština je podporována. České znaky ale najdete až pod klávesou „123#“, tedy mezi ostatními speciálními znaky. To bohužel ale znamená, že velké české znaky (jako např. Č) prostě klávesnicí nevložíte – jen když je editor automaticky změní na velké (např. při psaní SMS) na začátku věty. Druhým nešvarem, či spíše nedomyšleností je sice drobnost, ale zamrzí. Když totiž použijete stylus a tedy jste schopni podstatně rychleji ťukat na klávesy, zvětšený náhled se stále zobrazuje, i když to v dané chvíli není nutné a zbytečně se vám tak plete pod stylus. Komu to nevadí, je to ideální volba. Tato klávesnice je tak optimalizována zejména pro zadávání znaků prsty.
ZoomBoard – klávesy pod lupou
A jsme u vítěze. Jde o počin ruské společnosti VITO Technology s názvem ZoomBoard 2.0. Princip této klávesnice je velice podobný té předchozí, ale ZoomBoard se vyvaroval všech vytýkaných nešvarů. Nabízí celkem tři způsoby zvětšení znaků, kdy ten, který vidíte na obrázku je pro mne nejpoužitelnější. Stejně jako u předchozí klávesnice se můžete prstem na klávesnici hýbat a stále vidíte zvětšenou klávesu, na které právě jste. Vybraný znak se pak vloží až po uvolnění klávesy. Navíc disponuje funkcí SmartZoom, což není nic jiného, než to, že ona lupa je zobrazena až za okamžik od prvního stisku klávesy, což při psaní stylusem znamená, že se vůbec nemusí zobrazit a tento nešvar vytýkaný předchozí klávesnici je pryč. Rozhodnete-li se psát prsty, je u prvního znaku malá prodleva, která aktivuje lupu a další znaky jsou již lupou rychle a plynule zobrazovány. Po určité době (lze manuálně nastavit), se opět režim vrátí do výchozího stavu. Tuto funkci lze také zcela vypnout, ale neosvědčilo se mi to, preferuji mít SmartZoom aktivní. Prostě dotek dokonalosti a momentálně moje standardní PocketPC klávesnice.
Ale abych jen nechválil. Klávesnice postrádá český layout, ale jako odpověď jsem od autorů dostal příslib, že češtinu do další verze zařadí. Čekat se mi nechtělo, a tak jsem si české rozložení (layout) „dopsal“ sám a níže si tento layout můžete stáhnout. A ještě jedna drobnost. Klávesnice má speciální tlačítko, kterým se dá rozložení rychle přepínat, podobně jako u PC. Můžete tedy mít aktivováno více layoutů, například Anglický, Český a Německý a rychle se mezi nimi přepínat – super. Klávesnice dokonce podporuje jednoduchá gesta – pohyb prsty po klávesnici z prava doleva například smaže poslední znak (backspace). Pro někoho odrazující může být ale fakt, že nejde o freeware. Částka 10 dolarů, což je při dnešním kurzu kolem 160 korun, mi přijde adekvátní. Hold za kvalitu se platí a v tomto případě jsem ani neváhal a licenci za těch pár kaček zakoupil. Samozřejmě je k dispozici i zkušební (Trial) verze, takže nemusíte kupovat klávesnici v pytli.
Jak jsem již zmínil, klávesnice aktuálně postrádá české rozložení kláves a tak jsem si jej vytvořil. Bohužel, klávesnice je jen tří-řadá, takže nelze vytvořit plnohodnotnou českou klávesnici, která vyžaduje řady čtyři. Nicméně i toto řešení, kdy jsou české znaky na separátním layoutu, se mi zdá dostatečné. Přeci jenom nejsou akcentované znaky tak často používány (např. v SMS píšeme „cesky“) a čtyři řady by stejně zbytečně plochu klávesnice zvětšily, a tak by pak zasahovala ještě více do aktivní plochy okna. V souboru ZBLayouts.zip vám tedy nabízím ke stažení onen český layout a také opravenou anglickou klávesnici. Nevím, třeba šlo o chybu v mnou stahované verzi, ale anglická klávesnice při přepnutí na velké znaky (shift) chybně zobrazovala dolní řadu kláves (Z-M). Tož jsem to opravil a přidal i několik mi chybějících znaků jako například podtržítko. Po rozbalení ZIPu je nutno .txt soubory zkopírovat do adresáře „\Program Files\Vito\ZoomBoard\layouts“ a re-aktivovat (vypnout/zapnout) klávesnici.
Toť vše, po těchto drobných vylepšeních jsem nyní s klávesnicí ZoomBoard plně spokojen a minimálně do doby, než se objeví něco lepšího u této softwarové klávesnice zůstanu. A co vy, milí čtenáři? Jakou používáte klávesnici pro spolehlivé psaní prsty vy? Nebo snad zůstáváte stále věrni stylusu?
Tak přesně z důvodu, který popisuješ:
> Jenže znáte to, po létech strávených s klasickou
> klávesnicí chytrého mobilního telefonu, jsem si
> najednou bez hardwarové klaviatury připadal jako mrzáček.
nedám dopustit na PPC s HW klávesnicí. Jinak článek moc hezký, těším se na další. Díky.
Já osobně HW klávesnici nechtěl. Preferuju skladnost, lehkost, kompaktnost a rozměry. A navíc toho zase až tak moc nenapíšu. I když jsem kdysi pokukoval po Asusu s HW klávesnicí, nakonec jsem, po zvážení pro/proti, zvolit PPC bez HW klávesnice. Uvažoval jsem i o Kaiserovi, ale nakonec jsem pro své potřeby vyhodnotil to, že má výsuvnou klávesnici, jako nadbytečné a ušetřil tak přes 50 gramů 🙂
Ale lidé jsou různé …
Ano, lidé jsou různé. Mám Kaisera a neměnil bych za žádnou cenu. HW klávesnice je super. Dá se pohodlně psát za chůze, v MHD apod.
Hujere, máš můj obdiv za veškeré technické znalosti a postřehy a zkušenosti. Jak tak čtu, tak vlastně ani nevím o čem, páč sem enem obyč netechnicka baba, ale přesto mám zájem o malou klávesnici připojenou na nějaký malý notebůček. Ty asi hovoříš především o telefonech, co? Takže občas tahám rozumy od kamaráda, jaký přístrojek si mám pořídit do kabelky, nějaký PDA nebo cosyk eee, protože bych si právě potřebovala někdy i v tramvaji něco zapsat. Tož tak…
Není třeba přehnaně obdivovat, i když my muži jsme od přírody ješitní. A ne každý může vědět a znát všechno, někdo se vyzná v tom a jiný zase v čemsik inem 🙂
A co TouchPal od Cooteku http://www.cootek.com/ ? Já ji používám a až na neexistenci diakritiky jsem spokojen.
Pro někoho možná dobrá volba, nicméně z mého pohledu nevhodná. Prefuruju klasickou qwerty klávesnici bez fičůrek jako „word prediction“, prostě co zmáčknu, to se vloží.
A co Resco Keyboard? Nemám praktické zkušenosti, ale dle screenshotů se mi jeví jako nejlepší… Někdo nějaké zkušenosti?
Tuhle klávesnici jsem odzkoušel k úplné spokojenosti žel po 15 dnech skončila.Klidně bych ty penízky za ni dal bohužel nevím jak.Patřím ke starší generaci,budete se asi usmívat(72)co ten starej dědek se zajímá o takové věci,ale pokud ne chtělo by to nějaký článeček jak takový prográmek zaplatit.Pročetl jsem něco o Paypay,Paypal bohužel moudrej z toho moc nejsem.Takže když se do toho bude někomu chtět,ať nám starším to ozřejmí.Díky.
Rozhodně se nemáte za co omlouvat. Naopak, jsem mile překvapen a skláním se na tím, že i v tomto relativně pokročilém věku se o podobné technologie zajímáte a dokonce je používáte. Máte můj obdiv. Ale k věci.
Předpokládám, že máte na mysli klávesnici ZoomBoard. PayPal systém placení můžete využít i když nemáte u této společnosti účet a můžete klidně zaplatit platební kartou bez nutnosti registrace. Našel jsem ale jeden český obchod, kde myslím budete mít více jistoty. Jde o PDASoft a odkaz je zde: http://www.mobihand.com/pdasoft/product.asp?id=15284&n=ZoomBoard
Standardně nabízí také jen platbu přes PayPal a nebo nějakou platební kartou. Ale pokud dáváte přednost například převodu na účet věřím, že se s majiteli obchodu e-mailem domluvíte. Kontakt na patřičnou osobu najdete po kliknutí na odkaz „Kontakt“ – v modrém záhlaví nahoře na oné stránce.
Snad vám to alespoň trochu pomůže.
Moc děkuji za info.Zkusím to
Nejvíc jsem si nejvíc zvykl na PhonePad (IntelliPad) a to přesto, že mám na Wizardovi HW klávesnici. Tam mi neseděl způsob zadávání češtiny. Přesedlal jsem z Psiona a tak jsem byl trochu víc rozmazlený. Píšu obsáhlejší poznámky a čeština je pro mě klíčová. Prediktivní T9 slovník u téhle „klávesničky“ je výborný a teď už si neumím představit, že bych měl pro každé písmenko ťuknout 2x. Navíc má standardní rozložení jako na mobilu. Má ale taky své nevýhody – poměrně velká zabraná plocha a nemožnost vložit do slovníku znaky s diakritikou (interní databáze nebere unicode a nepodařilo se mi to nějak obejít). Přesto je PhonePad můj výchozí.
Mohl bych se zeptat kde se dá nastavit doba návrat ke stavu bez zoomu? Po aktivaci mi totiž napíše pár písmen a zas se to vypne, což mi nevyhovuje…
Mělo by to jít úpravou souboru settings.txt v adresáři ZoomBoard. Je zde několik parametrů a myslím, že „print_pause_to_enable_delay“ je to pravé co hledáš – nejsem si ale jistý.
Dík, ozkouším to.
Hm, tak tohle to nebylo. Což mi docela vadí, jinak totiž vypadá moc dobře, hlavně se mi líbí možnost si upravit Layout přesně podle sebe…což postrádám u jinak výborné RescoKeyboard.