Poslední komentáře

    No comments.

Tady Hujer, vaše osobní meteorologická stanice

Vždy, když léto začne balit fidlátka a počasí začne směřovat ke sněhu a mrazu, se mě zmocní mnohem silnější touha všechno to dění sledovat. Daleko víc, než je tomu během jara či léta. Už od dětství, kdy jsem sledování počasí propadl, se s příchodem chladného období a nastávající zimy, můj zájem o vývoj počasí stupňuje. A řada mých přátel to už o mě ví a tak se ještě častěji ptají, jak že to příští týden bude, jestli bude pršet nebo sněžit, atd. atd. A já si na svou roli meteorologické služby už taky zvykl.

Je to tak, už tehdy, jako malý kluk, jsem některým možná připadal jako pěkné pako. Vycházel jsem za toho snad nejhoršího počasí, sněhu či vánice, abych na vlastní kůži cítil to počasí a změřil správnou a přesnou teplotu. Už tehdy mi bylo jasné, že měřit teplotu 5 centimetrů za oknem paneláku, který fungoval jako městský radiátor a vyzařoval teplo do okolí, je holý nesmysl. Měl jsem sice teploměr za oknem, upevněný na skoro půlmetrové tyčce, aby nebyl příliš ovlivněn sálavým teplem domu, ale i to mi bylo málo, a proto jsem podnikal ony výlety s teploměrem v kapse. A čas od času jsem se zastavil, abych pohlédl na oblohu a sledoval pohyb a tvar oblačnosti a mezitím se aktuální teplota na mém přenosném teploměru, který jsem leckde zapíchnul či položil, ustálila. Doma jsem pak všechna svá měření svěřil zápisníku a pečlivě vše poznamenal. Teplotu, oblačnost, vítr a mnohdy i kvalitu sněhu či jiné poznatky. Jaká škoda, že po několikerém stěhování jsem tyto zápisky někam zašantročil, dneska bych se jistě pobavil.

Doma jsem pak slintal nad katalogem Neckermann, nad obrázky skvělých teploměrů, co uměly zaznamenat minimální a maximální teplotu, a později i nad prvními teploměry digitálními či barometry. Byla to pastva pro oči, ale pro socialistického našince věc nereálná. Těch pár obyčejných teploměrů, co člověk v té době v drogérii sehnal, bylo jako výsměch. O barometru či vlhkoměru ani nemluvě. A tak jsem si později dokonce jeden svůj vlhkoměr sám sestavil – vyřazený mikrometr a kousek silinového vlákna, které rozpínáním či smršťováním hýbalo ručičkou mikrometru. Necejchované, naprosto idiotský nápad, chápu to, ale tehdy pro mne něco extra. V té době. V té době jsem musel být pěkné pako. Jiné děcka (jako snad každé, musí se to zkusit) zažívaly chvíle napětí, když v obchodě kradly malé kelímky Nugety nebo Vitacit. Jen já, Hujer, pako jedno, jsem kradl teploměr do ledničky – takový ten malý ve zkumavce s háčkem. Ještě teď se musím smát při vzpomínce, jak si děcka ukazovaly šlohnuté čokolády nebo bonbóny a jak vyjeveně čučely, když jsem z kapsy vytáhl … teploměr.

Ty doby jsou už naštěstí pryč. Co mi ale moje výlety a třeba i sledování ranní rozhlasové relace „Výstup Poprad“ daly je, že jsem během těch let získal velice dobrý přehled o běžných situacích nad našim územím, co čekat od jednotlivých synoptických situací a všeobecný přehled o počasí vůbec. A to s minimem dostupných informací a výbavy. Ani v televizi nebylo tehdy počasí věnováno tolik času jako dnes a to už vůbec nemluvím o současných možnostech Internetu. Svůj sen, mít doma meteorologickou stanici, se mi samozřejmě po letech splnil a záliba ve sledování počasí mi zůstala až dodnes. A jak jsem už řekl, v zimním období asi nejvíc.

Meteoservis
Doba se změnila – naštěstí. Dnes už je informací o počasí plná prdel, digitální teploměr má skoro každý, satelitní snímky jsou přístupné veřejnosti. Pro neznalého ale možná až příliš. Zorientovat se v tom všem, pro toho, kdo hledá jednoduchou odpověď na otázku „jak bude?“, je někdy až příliš složité. A tak jsem si po letech zkoušení a prověřování vytvořil takový soukromý seznam stránek s informacemi o počasí, které považuji za dobré, relevantní a kvalitní. Až dosud jsem tyto zdroje využíval při svých „bádáních“ o počasí sám. Kdykoliv se někdo ozval, jako třeba Tom: „hej, Hujer, jak bude o víkendu?“, kouknul jsem na své oblíbené stránky a dal mu odpověď. Teď už to ale můžete klidně udělat vy sami. Rozhodl jsem se totiž svůj původně privátní projekt trochu dopilovat a dát k dispozici všem, kdo mají o podobné informace zájem.
A tak vznikl Meteoservis na Metelesku Blesku.

Aktuální stav počasí, teploty u nás i v Evropě, synoptická situace, srážky a snímky z radaru a satelitu, stavy řek a povodňová situace, předpověď počasí pro ČR z různých zdrojů, výhled počasí na další dny, meteogramy, očekávané extrémy a volná diskuze a pokec o počasí …
Cílem Meteoservisu je uceleně a přehledně prezentovat všechny důležité meteorologické informace z veřejně přístupných zdrojů tak, abyste se mohli vždy vracet a vždy najít aktuální informace o počasí, vývoji situace a našli zde i předpověď počasí na další dny.
Vše na jednom místě.
Navíc, Meteoservis je k dispozici také jako aplikace pro Windows Mobile zařízení.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>