Poslední komentáře

  No comments.

Závěr z recenze E-TEN Glofiish M800 – počkejte si na lepší

E-Ten Glofiish M800 má prakticky shodné hardwarové parametry jako nedávno uvedený model X800, ale nově zde naleznete výsuvnou klávesnici, dotyková tlačítka a poněkud odlišný je i design přístroje. A tím bychom mohli skončit, jelikož pak už si tento přístoj ze svého staršího bráchy X800 vzal jen samé špatné vlastnosti. Chyby sice vyvažuje pěkný VGA displej a pár ostatních vlastností, ale i tak vidím jeho pořízení minimálně jako diskutabilní.

Zase se budu opakovat, ale mi osobně se design E-Tenů (řada X500,700 i 800) vůbec nelíbí, ale je to jen otázka vkusu a nikomu to nevnucuju. Jak ale prozradila recenze (dále se k ní dostaneme), ani dílenské zpracování se s komunikátory od HTC nemůže zjevně srovnávat – a o výkonu ani nemluvě.

Hlavním zdrojem problémů a nedostatkem je opět, stejně jako u X800, zásadní nedostatek paměti RAM – 64 MB je na dnešní dobu opravdu hodně málo a to, že více paměti nepodporuje použitý chipset je jen chabá výmluva na nesprávném místě.

• Výsuvný mechanismus by mohl být zvládnutý lépe. Je vidět, že se výrobce poučil z chyb starší M700, ale stále to ještě není ono. Mechanismus není špatný, ale v porovnání s provedením konkurenčních Pocket PC od HTC trochu zaostává.

• Podle výsledků z programu SPB Benchmark 1.6 se M800 nejeví jako příliš výkonné zařízení. Pokud si její výkon srovnáme s X800, opět se potvrdí má slova z úvodu recenze, a sice že zařízení jsou hardwarově zcela totožná a mají tedy i podobné výsledky v oblasti výkonu.

• Model M800 je vybavený pouze 64MB modulem, kterým dnes sice disponuje velká většina Pocket PC, avšak správa a přístup k paměti není u M800 v systému vyřešen ideálně, proto se často objevují problémy s nedostatkem volné RAM. Už kvůli tomu je po Hard resetu a prvním spuštění zařízení v telefonu volných pouze 22MB RAM, což opravdu není mnoho. A jakmile začnete pracovat s dalšími programy, hodnota začne klesat ještě níže, a několikrát se mi stalo, že paměť jednoduše došla a jediným východiskem bylo provedení softwarového resetu. Problémy s RAM se objevují i při používání fotoaparátu.

• Výrobce sice do systému integroval poměrně povedený Task Manager, se kterým můžete snadno a rychle ukončovat běžící procesy a částečně tak eliminovat nedostatek volné paměti, ale je třeba počítat s tím, že u náročných aplikací se budete často setkávat s hláškou o kritické hodnotě RAM.

• Možnosti chipsetu nedovolují použít 128MB operační paměti, E-Ten však na letošní rok chystá nový komunikátor, který bude osazen 128MB RAM. Jupííí.

Co dodat? Úsudek si udělejte sami. Přečtěte si celou recenzi se spoustou obrázků a třeba budete chytřejší. Já už jsem vyléčený a dávno rozhodnutý. E-ten prostě (zatím) nebrat. Po svých zkušenostech s HTC modely jsem pevně rozhodnut pro HTC Touch Cruise. A vůbec mě (ne, opravdu ani trochu) netrápí, že nemá VGA displej …

2 komentáře(ů) Závěr z recenze E-TEN Glofiish M800 – počkejte si na lepší

 • Vilém Málek

  Dovolil bych si upozornit, že M800 a X800 nejsou na sebe navazující modely, ale zástupci stejné generace dvou různých modelových řad. Je vcelku samozřejmé, že se až na přítomnost HW klávesnice neliší – to je totiž právě onen rozdíl mezi řadami M a X.

  Zoufalý nedostatek RAM ve srovnání s ostatními PDA (třeba i několik let starými Palmy) mohu potvrdit, jinak jsem ovšem neshledal žádný vážnější problém nebo nevýhodu vůči strojům HTC.

 • Díky za doplnění faktů.
  Jistě, asi tak jako HTC Kaiser (TyTN II) a Touch Cruise. Oba jsou z jiné „větve“, ale podobní parametry a lišící se cílovou skupinou. Ten kdo chce klávesnici šáhne po Kaiserovi resp. M800, kdo ji nepotřebuje nebo mu vadí, vezme X800 a nebo HTC Touch Cruise.
  Je to sice dost subjektivní, ale pro HTC prostě svědčí zejména lepší dílenské zpracování a také třeba design, i když uznávám, že vkus má každý z nás jiný – hold je to můj osobní názor. Tím samozřejmě nechci říct že E-Teny jsou shit, ale jen vyjádřit svou náklonost k HTC strojům. Nic víc, nic míň.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>