Upravené leninské heslo „zálohovat, zálohovat, zálohovat a pro jistotu ještě jednou zálohovat“ zní možná některým jako nějaké klišé, ale ten, kdo jednou přišel o nějakou svou práci na počítači či o důležitá data, ví, jak je zálohování důležité. A nejinak tomu je i u mobilních zařízení, jelikož i smartfoun může zkolabovat, a věřte že celkem snadno. Pak možná vezmete za vděk zálohou systému, kterou jste předtím udělali. Jenže k čemu nám jsou všechny ty zálohy, když nejdou obnovit … Můj malý příběh budiž brán jako varování a mé rady jako dobře míněné.
Tento příběh, jako většina druhořadých hororů, začíná vlastně nenápadně. Jednoho krásného dne, v době, kdy by to nikdo nečekal ani netušil, chystám se psáti SMSku, když tu najednou mi zrak spočine na seznamu e-mailových účtů definovaných v mém Qteku. Nebo spíše – nespočine, neboť tam žádné nejsou. Prostě zmizely. Sic jsem měl definovány jen dva, ale i tak mne to mrzí. Zatím tomu nevěnuji pozornost – všimněte si analogie s hororovým příběhem.
Je večer a já mířím do své oblíbené hospůdky, čekám na kamarády a popíjím druhé pivko a jako obvykle si pohrávám se svým telefonem. „No času je dost …“, říkám si, „…co kdybych opravil ty chybějící e-mail účty ? Mohl bych použít konečně tu zálohu, kterou pravidelně vytvářím a nemastit se znova s nastavováním a ověřováním funkčnosti těch účtů“. Vím že teď mnozí kroutíte hlavou, proč jsem raději ty dva účty znovu „nenaťukal“ a pustil se do tak ošidné věci, jakou je obnova systému. Berte to, jako že jsem se obětoval pro vás… no, spíše přiznávám, mě k tomu vedla zvědavost a možná i jiné temné síly…
Rada první: Nedělejte kraviny a nebuďte líní, obnovu nastavení či opravy do původního stavu udělejte (nebo se aspoň pokuste udělat) ručně znovu. I když to bude trvat několik (možná desítek) minut, vyplatí se to.
Zběžně tedy kontroluji, zda mám všechno potřebné v mobilu nainstalováno a také datum poslední zálohy – co kdybych nějakou tu podstatnou změnu provedl teprve nedávno a nebyla součástí zálohy? Vše ale bylo v pořádku a tak zbývalo jen se rozhodnout, jak to provést. K dispozici jsem měl dvě zálohovací aplikace včetně souborů se zálohami zařízení (jen zařízení, bez zálohy paměťové karty). Prvním je Sunnysoft Backup Manager od firmy Sunnysoft s.r.o., jež je součástí balíčku SmartPack. Tento software jsem používal od začátku až do doby, než se objevil produkt Sprite Backup (verze 5.1 pro WM2005) od firmy Sprite Software. Vzhledem k tomu, že SpriteBackup byl nový, nabízel komplexnější řešení a deklaroval vhodnost a funkčnost pro systém WM2005 (což jsem se nějak u Sunnysoftu nedozvěděl) zvolil jsem jej. Poslední záloha byla jen dva dny stará a tak jsem se, čekaje na kamarády a další pivo, pustil do obnovy systému.
Ještě předtím jsem, pro jistotu, vytvořil čerstvou zálohu systému v aktuálním stavu, tedy s chybějícími účty – co kdyby. SpriteBackup není lokalizován do češtiny (alespoň o tom nevím) ale snad každý, trochu počítačové angličtiny znalý, to zvládne.
V menu Options v položce „Backup Options“ a podpoložce „General backup options“ je vhodné nastavit několik parametrů. Kromě komprese zálohy (Compress backup), která ušetří místo, je vhodné zapnout volbu „Leave a copy of SpriteBackup on StorageCard“, kdy program vytvoří na paměťové kartě kopii programu a umožní tak pozdější spuštění z této karty. A dále pak zapnout volbu „Create self-restoring backup files“, kdy aplikace vytvoří zálohy jako samospustitelné (*.exe) soubory. Obnovení zálohy je pak možné jednoduchým spuštěním těchto souborů. Umístění souborů je samozřejmě třeba nastavit na paměťovou kartu, ostatně do paměti zařízení by stejně asi nevlezla. Po spuštění zálohy volbou „Backup…“ aplikace SpriteBackup restartuje telefon, což na mne vždy působilo kladně, jelikož tak může být provedena i záloha některých systémových souborů. Po restartu SpriteBackup začne sám vytvářet zálohu. Ještě předtím ukončí (alespoň to hlásí) běžící procesy – opět hodnotím kladně. Po provedení zálohy proběhne další restart a pak již systém normálně naběhne – záloha je vytvořena.
Rada druhá: Dělejte zálohy průběžně a nechte si uložené (alespoň na PC) více záloh z různých období, nejlépe s krátkým popisem o co jde. Pro jistotu vytvořte i zálohu těsně před obnovením, může se to hodit.
Je čas udělat obnovu z předchozí zálohy. Spouštím TotalCommandera a „klikám“ na Backup_2006-09-20.exe, tedy poslední zálohu. SpriteBackup po stisku „Restore…“ a potvrzení spouští (obdobným procesem jako při vytváření zálohy) obnovu ze zálohy. Horror začíná gradovat …
Po náběhu, který vypadá zcela normálně, mě vítá výchozí obrazovka, zcela bez mých přidaných plug-inů jako je Facade apod. Jen barvy vypadají v pořádku, ale jelikož mé barevné schéma je laděno do odstínu šedi, je to spíše jako pohled do krematoria.
„No nic“, říkám si, „zřejmě se něco žvejklo, to se spraví…“ a mačkám levé tlačítko pod nápisem Start a očekávám hlavní menu. Bohužel na mě vyblafla jen systémová hláška: „Access denied. The program cannot start because it is not digitally signed with a trusted certificate“ – tedy „Program nelze spustit , protože není digitálně podepsán důvěryhodným certifikátem“, Uhhh! „No jo, menu mám nahrazeno aplikací AbstractStart, takže jej asi nemůže spustit“ vysvětluji sám sobě. Jenže na druhém soft-tlačítku mám nastaveno spuštění TotalCommandera – stejná hláška. Začíná mě polívat horkost. Pak procitám a je mi jasné, že telefon je opět tzv. aplikačně zamknutý, jako byl od výroby. „To ale není problém“ říkám si, ale je mi jasné, že u piva to už nevyřeším, jelikož ani zpaměti neznám postup na odemčení. Jelikož ale žádnou aplikaci, kterou jsem doinstaloval teď nespustím, vyvstal další problém. Jak spustit normálního správce souborů. Pravé i levé menu mám teď blokované, do nabídky Start se prostě nedostanu. Nebudu vás napínat, nakonec jsem použil vestavěný Internet Explorer, který jsem měl nastavený na spuštění na klávese 9. Pomocí něho, jsem do políčka adresy vepsal „\Windows\IA_File_Manager.exe“ a dal otevřít. Co mi ale trvalo, než jsem si vzpomněl na název toho souboru se raději ani neptejte – 2 piva. Ale stejně mi to moc k ničemu nebylo, jelikož aplikačně odemknout telefon zpaměti neumím. A tak se zrodila další šílená myšlenka…
Rada třetí: Pokud vám nijak to nevadí, nastavte si například pod klávesu 9 (jako rychlou volbu) standardního správce souborů tj. IA_File_Manager.exe či jinou aplikaci pro správu souborů, která funguje i v aplikačně zamknutém stavu. Máte tak možnost jej v krizové situaci použít.
Tou myšlenkou bylo, že bych mohl využít druhého záložního systému, tedy aplikace Sunnysoft Backup Manager, a nahradit resp. obnovit z poslední zálohy (byla stejného data jako záloha SpriteBackup) jen systémové registry a tím vlastně „odemknout“ telefon pro použití „cizího“ software. Po kontrole souborů v telefonu, pomocí vestavěného a pracně spuštěného Správce souborů, jsem zjistil, že všechna data a aplikace, které byly v zařízení jsou na svém místě, a že je problém snad jen v tom „zamčení“ – tedy v registrech Windows. Bohužel mne čekalo velké zklamání. Po spuštění aplikace BackupManager a načtení zálohy z karty, mi bylo stroze oznámeno, že je soubor se zálohou poškozen. Zkouším o něco starší zálohu a opět to stejné. Jestli na to má vliv aplikačně uzamčený systém nevím, nicméně mě Sunnysoft Backup Manager kompletně zklamal. Ani to, že je v češtině, nemůže vyvážit tento zásadní nedostatek – a nevěřím, že byly poškozeny všechny (3) zálohy. Takže k mé smůle jsem nemohl svůj záměr realizovat. Telefon byl vlastně v pořádku, soubory byly na místě, kde mají být – nic nechybí. Tím jsem se uklidňoval a rozhodl se, že se budu raději věnovat vychutnávání lahodného moku a diskusi s přáteli u piva, a že zbytek nechám na doma. Vždyť stačí jen standardní cestou telefon aplikačně odemknout a vše by mělo být v pořádku. To jsem ještě netušil, že tak přímočaré to nebude a že další hororová epizoda mne ještě čeká. Tu noc jsem usínal trochu neklidně, ale utěšujíce se, že zítra bude vše vyřešeno. Bylo příliš pozdě a hluboká noc na to, abych ještě dnes zasedl k počítači a definitivně to vyřešil. A i vy budete muset chvíli vydržet, chcete-li vědět (a taky se možná poučit) jak to všechno dopadlo.
Rada čtvrtá: Neřešte takovéto krizové situace za každou cenu ihned a bez rozmyslu. A už vůbec ne u piva. Zakalená mysl může vše jen zhoršit…
Pokračování a závěr najdete zde.
Sunnysoft Backup Manager není pro WM Smartphone určen čili nemůžete očekávat, že bude fungovat.
Však jsem jej také nepoužil. Použit byl program Sprite Backup jak píšu.
Pak tomu nerozumím:
„Po spuštění aplikace BackupManager a načtení zálohy z karty, mi bylo stroze oznámeno, že je soubor se zálohou poškozen.“
Ten BackupM od Sunnysoftu opravdu není určený pro Váš operační systém…
Jo teď už chápu, sorry moje chyba.
Byla to verze 1.10 pro WM. Nikde nebylo uvedeno, že by aplikace nefungovala u Smartphone strojů a stejně tak ji šlo nainstalovat na SP. Detaily si už teď nepamatuju.
Nevite nekdo hledam softwer na htc dual smart phone.Prosim pomozte