Začínáme s Windows Mobile telefonem: Kontakty a Bluetooth

Správně jste se rozhodli pro nekompromisní řešení. Zahodili obyčejný hloupý telefon a rozhodli se pro chytré řešení, pro telefon s operačním systémem Windows Mobile, který vám kromě telefonování nabízí ještě mnohem více. Překonat počáteční problémy, zvládnout základní nastavení a úpravy prostředí telefonu a provést vás prvními kroky je cílem tohoto miniseriálu. Dnes, lekce druhá: jak na Kontakty a přenost dat pomocí Bluetooth resp. infraportu.

Pro jistotu hned na začátku připomínám, že uvedené postupy jsou vytvořeny a popsány pro WM2005 Smartphone telefony (předpokládám, že s drobnými odlišnostmi, je to u nových WM6 Standard identické) a nikoliv pro PocketPC (WM6 Professional) zařízení, která mají, narozdíl od smartfounů, dotykový displej. V první části jsme se zabývali samotným začátkem práce s chytrým telefonem, nastavili jsme si základní věci jako SMS, MMS a připojení k Internetu. Nevěřím, že jste mezitím lenošili a čekali na druhou lekci. Jistě jste svůj telefon prozkoumali. Ostatně sám jsem vás k tomu nabádal. To abyste získali přehled o všech základních možnostech telefonu a zabudovaných (k telefonu dodávaných) aplikací, tedy přehled o základní softwerové výbavě vašeho telefonu. Dnes pokročíme o něco dále. Vrhneme se na aplikaci Kontakty tedy vlastně telefonní seznam, a pojednáme také o nastavení a použití bezdrátových technologií jako infraport či Bluetooth. Takže, jdeme na to…

Kontakty čili telefonní seznam
Jak jsem již zmínil, je nacpání nového telefonu kontakty a telefonními čísly z toho starého asi to první, co každý uživatel dělá. Těch několik důležitých čísel, které prostě musíte v mobilu mít, není problém uložit ručně. Stačí stisknout hardwerové tlačítko vyhrazené právě aplikaci Kontakty a zde již lehce daný kontakt, volbou Nový, přidáte. Nevím sice jaký byl pro to důvod, ale u mnoha WM telefonů najdete také přístup do Kontaktů i prostřednictvím pravé kontextové klávesy (tlačítko vpravo dole hned pod displejem). Nevidím sebemenší důvod pro takovéto duplikování kláves. Spíše naopak, je to plýtvání a snad každý velice brzy dojde k názoru, že je možno onu pravou kontextovou klávesu (soft-key) využít pro něco jiného. Naštěstí je to možné, zásahem do systémového registru, udělat a nastavit tak na tuto klávesu nápříklad spuštění Správce souborů či jinou aplikaci. K tomu, jak to provést, se dostaneme později, v dalších pokračováních tohoto seriálu.

Kontakty
Jak jste si asi všimli, záměrně zde nepoužívám obrat “telefonní číslo”, ale kontakt. To proto, že máte možnost k dané osobě přiřadit čísel více včetně dalších doplňujících údajů. A k dispozici jich je opravdu hodně. Několik telefonních čísel na mobil, domů, do práce, dvě adresy, přezdívku i třeba datum narození či důležité výročí. Ale také specifický vyzváněcí tón pro daný kontakt a třeba i obrázek, jenž se zobrazí, když vám dotyčná osoba bude volat. Samozřejmě, že vyplníte jen to, co potřebujete. Za zmínku stojí také třeba to, že přidáte-li (vyplníte) k danému kontaktu i údaj Narozeniny, je toto datum automaticky zaneseno také do Kalendáře a ten vás poté na toto datum, a blížící se výročí narození dané osoby, upozorní.

Máte-li kontaktů jen pár, není asi problém všechny tímto způsobem, tedy jeden po druhém, přidat do seznamu. V opačném případě, kdy jich opravdu máte hodně, je tento způsob přinejmenším nepohodlný. A navíc, při tomto způsobu, celkem snadno uděláte chybu a třeba zadáte nesprávné číslo. Takže se nabízí varianta zkopírovat kontakty z vašeho starého telefonu pomocí infraportu (pokud jej na svém zařízení máte) a nebo Bluetooth. Bohužel u většiny přístrojů nelze kontakty (vizitky) poslat všechny najednou, ale jen jeden po druhém. Ale i tak si ušetříte spoustu času, nervů a možných chyb při opisování. Záznamy z telefonního seznamu jsou posílány na váš telefon ve formátu VCF, což je standardizovaný formát pro tzv. vCard. Ve valné většině nevznikne při přenosu dat ze starého telefonu na nový žádný problém. Občas se ale stane, že některé položky nejsou přiřazeny správně. Proto doporučuji zpětnou kontrolu vašich kontaktů, zejména těch, které obsahují specifické údaje (např. rodné číslo atd.). Každopádně je ale tento bezdrátový způsob, jak dostat kontakty do nového mobilu, rychlejší a hlavně spolehlivější.

Nastavení Bluetooth a infraportu
Bohužel přijímání a hlavně odesílání dat je u WM telefonů relativně dosti komplikované a hlavně, s pomocí zabudovaných aplikací celkem obtížně použitelné. Nám dneska ale bude stačit, když svá data, tedy kontakty, dostaneme do telefonu. Více o možnostech Bluetooth snad jindy. Takže, zapnout či vypnout Bluetooth asi mít problém nebudete. Aktivujete jej pomocí aplikace “Comm Manager” buď pomocí harwerového tlačítka (máte-li) a nebo skrze menu Start najdete odpovídajícího zástupce programu. Další možností je třeba postup: Start -> Nastavení -> Připojení -> Bluetooth -> a zde vyberete volbu “Možno zjistit”. Nicméně toto není ještě vše, co musíte provést. Je třeba taky přenos dat, který je snad z bezpečnostních důvodů od výroby zablokován, povolit. To provedete tímto postupem: Start -> Nastavení -> Připojení -> Přenos a zde je nutno zapnout (zaškrtnout) volbu “Přijímat příchozí IR přenosy”. Viz také tento obrázek. A nyní již opravdu můžete Bluetooth zapnout a přijímat data. Ještě malá poznámka: nenechte se zmást, položka “Přijímat příchozí IR přenosy” neplatí jen pro Bluetooth ale i pro infraport a v anglické verzi má označení “Beam” jako paprsky.

Práce s aplikací Kontakty
Kontakty
Pokud jste tedy zvolili cestu importu vašich kontaktů ze starého mobilu pomocí Bluetooth, nezbývá teď než jeden po druhém je posílat a příjímat do nového telefonu. Uloží se automaticky do seznamu kontaktů (aplikace Kontakty) a zde je nakonec taky všechny najdete. Samotná aplikace Kontakty je ale, narozdíl od “infarktového” stavu s nastavováním Bluetooth, prostě lahůdka. Stačí jen začít psát na klávesnici první písmena hledaného jména či příjmení, podobně jako s pomocí T9, tedy klávesa 8 je pro písmena t-u-v, a seznam se vám bude před očima měnit a filtrovat tak, že bude nabízet jen hledání vyhovující kontakty. Napíšete-li například písmena RAD bude seznam obsahovat např. už jen záznamy: Radek Sklenář, Radarová základna Brdy, Petr Radotínský. A to není vše. Takto můžete hledat přímo z hlavní obrazovky, tedy bez explicitního vstupování do aplikace Kontakty, stačí začít psát. A co víc, můžete také hledat ne podle jména, ale podle čísla. V případě, že máte vše uloženo s předvolbami např. +42055362xxxxx stačí zadat prvních pár čísel (včetně +) např. +420553 a seznam bude filtrován tak, že budou zobrazeny jen kontakty jejichž číslo začíná na +420553. Fajne co?

Myslím, že toho bylo pro dnešek dost. V dalším pokračování našeho kurzu pro začátečníky s Windows Mobile telefonem se zaměříme na propojení mobilu s počítačem (PC), pojednáme o programu ActiveSync, synchronizaci dat a propojení s Microsoft Outlook.

< - Předchozí díl: První kroky
-> Následující díl: ActiveSync a Outlook (již brzy)

7 komentářů Začínáme s Windows Mobile telefonem: Kontakty a Bluetooth

 • rudolf

  fakt dobrej nápad!!!!!!!!!! jen tak dále……….

 • Díky, budu se snažit 🙂

 • magistrkely

  Chtěl bych vědět dvě věci.
  Dají se ve WM6 přesměrovat kontakty na externí microsd kartu?
  Jak přesměrovat již proběhlé události outlooku na microsd kartu a nebo je po přečtení automaticky mazat.
  Mám HTC S730 a po stažení kontaktů z PC to neustále hlásí nedostatek paměti. Zejména když chci použít foťák. A nové programy jsem zatím neinstaloval takže tím to není.

 • honza

  chtel jsem se zeptat prosim jak mam na xperii x10 mini přes bluetooth odeslat fotky a hudbu nemohu na to prijit dekuji

 • Testující

  To je tak debilní systééém!!!! Proč není podpora nějakého normálního importu z csv/xml/xls souboru? Proč? Protože je to microsoft …

 • 5686

  plne sa stotožňujem s posledným príspevkom, lebo mám ten istý názor na firmu ktorá oper systém, v mojom prípade WM6:0 vyrobila.

  tiež som si myslel keď som si pred 3 rokmi za 450€ kupoval svoj MIO-702A, že konečne mám múdry telefón, s ktorým vydržím pekných pár rokov. sklamania prichádzali postupne a nebudem ich tu všetky písať, lebo by som sa asi nedopísal. ale k bluetooth sa vyjadrím.

  môj starý Siemens S65 zvládol poslať kontakty cez bluetooth, ako aj na MIO, tak aj do PC. nemal s tým žiadny problém poslať to hromadne a okrem čísel poslal korektne aj zaradenia do skupín, dátumy narodenín, druhé telefónne číslo, email, adresu ak existovali. zámerne píšem hromadne. pretože 200 kontaktov zhruba je dvesto kontaktov. lebo sa mi rozhodne nechce 200 krát stláčať tie isté klávesy. však je to pekná magorina. nech si to telefón pošle naraz sám. nie? do počítača to posielam zámerne, kôli zálohe. pretože na obnovu nepotrebujete mať vo WM6 v tom prípade nainštalovaný žiadny program. stačí kontakty poslať ako VCARD a zoznam je obnovený za malú chvíľku.
  keď však o zálohované súbory v počítači tak ako ja prídete, poviete si však sa nič nestalo pošlem si ich z nového telefónu do počítača, tak ako predtým zo starého telefónu a bude všetko v pohode. tu však narazíte na malý problém. váš múdry telefón s WM6.0 ich totiž nevie poslať naraz. človek preglgne tú horkú slinu a povie si… dobre tak nejako postláčam každý kontakt zvlášť. Telefón je s počítačom spárovaný a má počítač v zozname známych zariadení. no pri pokuse poslať kontakt cez bluetooth do toho zoznamu ani nenazrie. zakaždým vyhľadáva dostupné zariadenia. čo nejaký čas trvá. tak ma napadlo… načo ten zoznam vlastne má?

  druhá vec poslať správu cez bluetooth, rovno do tlačiarne. môj Simens S65 to síce nedokázal, ale motorola SILVR L7, len o rok mladšia od siemensu, to dokázala už v tej dobe. tlačiareň mi vytlačila pekný formulár s akého telefónu sa SMS talčí, čas a dátum doručenia SMS a samozrejme aj samotný text SMS.
  teraz hádate správne… lebo napíšem že môj múdry telefón v ktorom je WM6.0 to nezvládlo.
  koľko rokou vývoja je medzi tými telefónmi? ktorým smerom sa vlastne vývoj uberá? alebo len v microsofte sa uberá opačne?
  áno, odvtedy je na svete aj windows mobile 7. ale na ten systém som ešte chválu nepočul. myslím chválu od skutočných užívateľov. poznám dvoch takých odvážlivcov v mojom okolí, ktorý to si telefón zo systémom windows kúpili, tiež tak ako ja plný nadšenia kúpili.
  nechcem robiť zlú reklamu, ale ja už druhý krát takú chybu neurobím. a myslím že už ani tí moji dvaja kamoši a telefón s windows si už asi nekúpim. to by musel microsoft urobiť trochu väčší skok a konečne ma prekvapiť.

 • Já mobil s WP7 mám a ne tento OS nedám dopustit. Jistě, ještě je co dohánět, ale to co umí, umí naprosto skvěle. A podzimní aktualizace Mango aka. WP7.5 to celé posune o pořádný krok dopředu.