Poslední komentáře

    No comments.

Vybíráme meteostanici – co byste měli před nákupem znát

Možná se také chystáte pořídit si domů nějakou tu chytrou krabičku, která vás bude informovat o aktuálním počasí, teplotě, tlaku a podobně a třeba i naznačovat, jaké že to počasí se na nás v nejbližší době chystá. Ovšem vybrat si tu správnou meteostanici nemusí být tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. Nachystáno je na vás mnoho úskalí, a tak vám možná pár, v praxi ověřených, rad a tipů přijde vhod, abyste při jejím výběru nešlápli vedle.

Pokud vaše ambice nejsou příliš vysoké a vystačíte s „obyčejným“ digitálním teploměrem, není třeba se dlouze rozvažovat nad typem. Vyberte si prostě ten, který se vám líbí po stránce designu, zapadá do interiéru kde jej budete mít umístěn. Ty nejlevnější křápy přeskočte a přinuťte se investovat alespoň kolem pětistovky nebo něco málo víc. Vyplatí se to. Obyčejné šunty z OBI za 200 korun s úsměvem přeskočte a vyberte takový, který zobrazuje současně vnější i venkovní teplotu, obojí s přesností 0,1 °C. To uvádím jen pro jistotu, protože už jsem se setkal i s paskvily, co zobrazovaly sice desetinné místo, ale teplota se aktualizovala po 0,5 °C. Pokud chcete mít zobrazenu i vnitřní relativní vlhkost prosím, ale považuju to za zbytečné. Navíc tyto stroje velkou přesností neoplývají. Ještě se rozhodněte, zda chcete typ kabelový a nebo bezdrátový. Budete-li mít teploměr u okna nebo blízko něj, zvolte, pokud neexistují nějaké jiné důvody, raději ten s káblíkem. Vyhnete se tak problémům s příjmem signálu bezdrátového čidla a ušetříte za baterie. Tyto „obyčejné“ bezdrátové teploměry mají často velice malý dosah, mnohdy méně než avizovaných 20 metrů a v betonové zástavbě je stejně budete muset umístit jen pár metrů od čidla, jinak budete mít stálé problémy s příjmem údajů ze sondy. Navíc, nemusím připomínat, nízké venkovní teploty v zimním období bateriím zrovna nesvědčí.

Pokud ale míříte výše, a rádi byste si pořídili něco dokonalejšího, nezbývá než sáhnout po nějaké meteostanici, která vás bude zásobovat informacemi nejenom o vnější teplotě, ale třeba i o vlhkosti vzduchu a atmosférickém tlaku. Právě tlak vzduchu vám umožní si sami, po časem získané praxi, vytvořit vlastní orientační předpověď počasí na nejbližší hodiny. Abych byl přesný, tak je to zejména trend vývoje tlaku, než hodnota samotná. Absolutní hodnota atmosférického tlaku není tak důležitá, jako jeho změna a rychlost změny. Zvýšení tlaku signalizuje obvykle slunečné počasí, pokles spíše oblačno a deštivé počasí. U domácích meteorologických stanic se pro předpověď počasí využívá sledování vývoje atmosférického tlaku. Taková předpověď je přesná na zhruba 70 až 75%.

Něco málo o nákupu:

Koupit lepší stanici v nějakém supermarketu nemusí být vždy tak výhodné, jak se to na cenovce a letáku tváří. Také některé avizované funkce jsou popsány zavádějícím způsobem. Zvolte třeba formu nákupu přes Internet. Jen namátkou nabízím pár ověřených e-shopů, kde lze meteostanice pořídit. Zkuste třeba Meteoshop.cz nebo třeba tento obchod nebo obchůdek na e-Počasí. Zajímavé informace, z kterých jsem čerpal i já, najdete na webu Romana Gajdy, který se problematikou profesně zabývá a mnohé, kvalitní a ověřené, stanice k nám dováží. Ti z vás, co nemají do Ostravy daleko, mají u pana Gajdy i možnost omrknout a vyzkoušet jím dovážené meteostanice (po telefonické domluvě mi to alespoň bylo nabídnuto).

gar
O problémech s příjmem signálu z externí jednotky, tedy sondy umístěné venku, platí to samé, co jsem uváděl v odstavci o teploměrech. Standardní dosah těchto jednotek bývá nejčastěji uváděn mezi 20-30 metry. Jenže pozor, ve volném prostoru ! Takže při svých výpočtech vezměte v úvahu i množství a sílu překážek, které bude muset signál mezi sondou a základnou překonat. Z mé (trpké) zkušenosti vyplunulo, že i když byl uváděn dosah 20 metrů, měl jsem neustálé problémy i na vzdálenost 12 metrů + jedna panelová přepážka. Chvíli to fachčilo, za chvíli už ne. I proto jsem zvolit novou stanici (901GAR, viz obrázek), která má dosah větší, ta moje dokonce až 75 metrů na volném prostranství. Předpokládám ale, že dosah těch 30-50 metrů bude pro většinu vyhovující. Rozhodně tuto záležitost nepodceňujte, abyste tak později nemuseli stanici umisťovat tam, kde jste původně vůbec nechtěli a pokud máte možnost, rozhodně dostupnost signálu dané meteostanice ověřte.

Co se týká samotných parametrů meteostanice je, alespoň pro mne, důležitých pár parametrů. Zejména jde o teplotní rozsah. Nemožnost měřit teploty pod -20°C je v našich zemích velký nedostatek, takže určitě alespoň do -30°C. Stejně tak by stanice měla disponovat zobrazením relativního tlaku vzduchu a ne zobrazovat jen absolutní. Relativní tlak vzduchu je vztažený na nadmořskou výšku a je to právě ta veličina, o které se mluví ve zprávách o počasí. I když se dá použít přepočet, bude vás to otravovat a každá dobrá meteostanice by to měla mít. To, jestli vám bude stanice zobrazovat různé moknoucí panáčky a kdo ví co za symboly předpovědi, není podle mně až tak podstatné. I když někomu se to může docela líbit, věc vkusu. Co se vám ale bude hodit je podsvětlení displeje, na to nezapomínejte, jinak když půjdete v noci na hajzlík uvidíte prd. Důležité pro vás určitě budou i některé následující rady a informace, které byste měli brát v potaz při výběru vhodné meteostanice.

Měli byste vědět, zda chcete měřit kromě tlaku, teploty a vlhkosti také další veličiny, kterými jsou rychlost a směr větru a dešťové srážky. Pokud vám stačí pouze orientační předpověď počasí, bude vyhovovat stanice, která má na displeji jen ikony předpovědi počasí, případně zobrazení teploty. To jsou ony stanice s panáčky a jinou havětí. Já doporučuju stroje, co mají měření vlhkosti a zobrazení hodnoty atmosférického tlaku a to včetně grafu jeho vývoje a možnosti přepočtu tlaku na hladinu moře, popř. paměti na hodnoty tlaku v uplynulých hodinách. Pokud chcete také znát hodnotu vlhkosti, můžete vybírat mezi výrobky, které měření vlhkosti mají. Některé přístroje mají měření jen vlhkosti vnitřní (tj. v místě, kde se nachází hlavní část ? přijímací díl stanice), nebo jen vnější vlhkosti (vlhkost je měřena bezdrátovým čidlem), nebo vlhkosti jak vnitřní, tak vnější. Pokud chcete sledovat vývoj atmosférického tlaku, musíte vyhledat přístroj, který má graf vývoje tlaku. Jedná se o sloupcový graf, který znázorňuje vývoj tlaku za posledních 12, nebo 24 hodin, případně až 72 hodin u polo-profesionálních modelů. Jestliže také potřebujete znát konkrétní hodnoty tlaku v uplynulých hodinách, musí mít přístroj paměti, do kterých se hodnota naměřeného tlaku zaznamenává (u některých modelů za posledních 12 hodin, u jiných za 24 až 36 hodin). Měřená je hodnota tlaku absolutního v místě, kde se přístroj nachází. Jestliže chcete, aby byla zobrazena hodnota tlaku přepočítaná na hladinu moře, musí mít stanice možnost zadání aktuální nadmořské výšky, nebo možnost zadání aktuálního atmosférického tlaku, zjištěného např. na místním letišti. Skutečnost, zda je zobrazen tlak absolutní, nebo přepočtený na hladinu moře nemá na předpověď počasí vliv. Přístroj sleduje tendenci vývoje tlaku v závislosti na čase a podle toho, jak rychle tlak stoupá, nebo klesá vyhodnocuje možnost vývoje počasí a zobrazí předpověď na displeji pomocí ikony.

Většina domácích meteorologických stanic má měření teploty a to vnitřní (v místě, kde se stanice nachází) a vnější (v místě, kde je čidlo). Také většina stanic používá pro měření vnější teploty, popř. vlhkosti bezdrátové čidlo, jehož signál má přibližný dosah ve volném prostoru 30m, nebo u některých modelů (např. poloprofesionálních stanic) až 100m. U stanic poloprofesionálních lze zpravidla propojit čidla s hlavní částí kabelem pro případ špatného bezdrátového přenosu dat. Některé stanice mají možnost použití více bezdrátových čidel pro měření teploty (popř. vlhkosti) na několika místech. Počet čidel, která lze použít je různý, zpravidla tři, ale v nabídce jsou i stanice, které mají možnost použít až pět čidel. Dále je nutno zvážit, zda je pro vás důležité již zmiňované osvětlení displeje. Některé stanice tuto možnost nemají. Zpravidla jde o stanice s displeji o větších rozměrech. Jiné mají displej osvětlený pomocí LED diod. Dokonalejším systémem osvětlení je tzv. EL-backlite, což je rovnoměrné osvětlení a to barvou zelenou, nebo modrou. Pro stálý podsvit displeje je již nutný adaptér, ale takových stanic není mnoho.

Takže sami vidíte, že při výběru vhodné a kvalitní meteorologické stanice je nutno vzít v úvahu mnoho faktorů, abyste ve finále nebyli zklamaní, aby vám některá z důležitých funkcí na stanici nechyběla nebo nešla zobrazit. O své zkušenosti s meteostanicemi se taky můžete podělit v diskuzi pod článkem. K dobrému a kvalitnímu výběru vám přeju štastnou ruku.

41 komentáře(ů) Vybíráme meteostanici – co byste měli před nákupem znát

  • Hejna02

    Dobrý den,chtěl bych se zeptat kam umístit venkovní čidlo.

  • No nejlépe přeci ven 🙂
    Ale vážně. Čidlo by mělo být umístěno tak, aby bylo co nejméně ovlivňováno např. teplotou sálájící z domu atd. Tedy ideálně na volném prostranství. V případě rodinného domu to nebývá problém. V panelovém bytě je jedním z řešení umístit čidlo např. na konec nějakého silnějšího prutu/drátu, kteerý je vystrčen alespoň 20-30 cm od zdi. Prostě tak, aby bylo ovlivněno okolními zdroji tepla co nejméně.
    Samozřejmostí je umístění mimo přímý dopad slunečního záření, např. na severní stranu v bytě atd. Věřím, že užitečné informace najdete i na stránkách stránkách http://www.garni-meteo.cz/.

  • Betka

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, jak často je třeba měnit baterie u venkovního čidla, když je třeba mráz -5°C, a jestli se dá nějak dozvědět, že baterie docházejí.

  • Např. u této mé meteostanice je indikátor, že baterie venk.čidla pomalu dochází, u všech stanic ale být nemusí.
    Má zkušenost je, že kvalitní baterie (např. Energizer) mi vydrží celý rok a to i celou zimu s teplotami pod -10°C.

  • Roman Hanuš

    Nikde jsem se nedočetl jak je to s těmi 2 a více čidly a zobrazováním jejich hodnot na displeji s jednou proto určenou pozicí?
    Víte o nějaké stanici, která zobrazuje „naráz“ dvě venkovní teploty (v létě venkovní teplota a voda v bazénu, a po zbytek roku jižní a severní strana RD) popř. má předpověď z internetu a rychlost větru. Děkuji

  • David K.

    Dobrý den.
    Moc by mě zajímal váš názor na „Technoline WS6830“ ( http://meteorologicke-stanice.heureka.cz/technoline-ws6830/recenze/ ), líbí se mi, vypadá hezky, ale mám pocit, že to asi bude tak všechno, co umí.. (?)
    Jistě by byla lepší volbou právě 901WSE, že?

  • David K.

    Dobrý den,
    byl bych moc rád, kdyby jste mi věděl poradit, pořídil jsem meteostanici 901, ale historie tlaku a fáze měsíce neustále blikají, jako by byly v nastavovacím módu. Také jsem se nikde nedočetl, jak nastavit letní/zimní čas. Poradíte mi, prosím??
    Děkuji

  • Karel

    Dobrý den,
    docela zajímavou vyvíjející se aplikaci jsem našel na http://www.meteo4u.eu.
    Karel

  • Jan M.

    Dobrý den

    Chtěl jsem se zeptat na výšku umístění čidla. Pokud někdo bydlí ve vyšším patře či v podkroví určitě musí čidlo umístit někde ven do 2m. Nebo se mýlím? Nebo ho mohu umístit z okna cca 9 m nad zemí?

  • To samozřejmě můžete. Nebude to pak podle „normy“ a vykazovaná teplota bude drobně jiná, nicméně pro amatérské použití zcela v toleranci. Důležité je čidlo dát co nejdále od zdi, aby nebylo ovlivněno sáláním budovy atd. Ideálně vystrčit na nějakém ramínku třeba 30-40 cm..

  • Martin

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se vyrábějí meteostanice, jejichž hodnoty lze sledovat přes internet. Např. když budu doma u moře tak se přes např. mobil, notebook atd. podívám jaké je konkrétní počasí v místě, kde je meteostanice nainstalována. Děkuju za informaci

  • Určitě ano, jen je třeba počítat s celkem vysokými pořizovacími náklady. Jistě vám strýček Google poradí 🙂

  • Martin

    to bylo to prvni co jsem zkousel…ale cekal jsem ze mi nekdo poradi nejaky konkretni typ a zkusenosti…asi tady nejsou takovi experti jak jsem cekal. Nevadi

  • Martin

    děkuji ta stránka je super…akorat co najdu za meteostanice tak se většinou připojují k PC…jsem myslel že budou i nějaké které se napojí na router a budou posílat informace na nějaký server/webhosting kam bych se připojil odkudkoliv na světě a prohlédl si data….no ještě pohledám ta stránka je fakt super. Ještě jednou díky

  • Honza

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na nástěnné analogové hodiny řízené rádiovým signálem včetně vnitřní a venkovní teploty. V návodu píšou že musí být cca 2 metry od TV, ale že stačí k zachycení rádiového signálu pro přesnost hodin stačí jediný příjem během 24 hodin. Vadilo by, kdyby ty hodiny visely nad TV. TV nemám zapnutou 24 hod. (pokud signál neruší i vypnutá TV). Myslíte, že bych chytal i signál z venkovního čidla (venkovní teplotu). Zda to nebude rušit ta TV. Zatím uvažuji o koupi těch hodin.

  • Aleš

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda nevíte kde sehnat návod k UPM WS330LR?
    Díky.

  • Jiří

    Dobrý den,přečetl jsem si váš návod,jak postupovat při koupi meteostanice,ale čím víc o tom čtu,tím víc jsem bezradný.Prosím,poraďte mi,jakou meteostanici do domácnosti s barevným displejem,koupit.Zdá se mi vše,co na netu vidím nějaké fádní,nebarevné,technické.Asi by bylo lepší vidět výrobky přímo v obchodě na vlastní oči.Děkuji

  • Gerry

    Zdravím, já třeba koupil tuhle http://www.elektrocoleti.cz/teplomery-a-meteorologicke-stanice/374-meteorologicka-stanice-w193-3.html dřív než jsem si přečetl tento článek, a ač asi není uplně super, tak majitelé jsou s ní spokojení.

  • Vojtěck Kocián

    Doporučuji levné i drahé meteostanice nakupovat zde: http://meteostanice.male-spotrebice.cz/

    🙂

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>