Optická iluze: návod jak vyrobit 3D draka šmíráka

Nedokonalosti lidského zraku a nebo i mozku, který signály vyhodnocuje, využívá spousta různých optických iluzí. S některými jste se jistě již setkali. Například před pár lety byly oblíbené “chaotické” obrazy, na nichž vlastně byla jen změť barevných skvrn, ale po soustředění se, a zaostření za rovinu obrazu, před vámi najednou vyvstal prostorový obraz v něm zakletý. Dnešní iluze je drak, vyrobený z papíru, který vás při pozorování bude stále sledovat a otáčet za vámi svou tlamu. Nabízím vám jednoduchý a český návod na jeho výrobu.

Původní návod, který jsem našel na Internetu je anglicky. Navíc, šablona pro vystřižení tvaru je řešená tak, že po vystřihnutí si zničíte značky pro ohyby atd. Proto jsem se rozhodl návod přepracovat a počeštit, aby si jej mohl složit opravdu každý. Také s prezentací této trojrozměrné iluze, která využívá nedokonalosti našeho prostorového vidění, by neměl být problém. Každý člověk, který nemá závažnější poruchu prostorového vnímání, by po chvilce soustředění měl iluzi spatřit. Ale jako návnadu, a také pro vaši představu, zde přidávám jedno krátké video (bohužel anglicky), na kterém lze iluzi vidět v akci. Tím, že je snímáno kamerou, a ta jak známo nemá prostorové vidění vzhledem k tomu, že má jen jedno “oko”, je výsledný efekt velice dobře vidět.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=zIZcl8q0u4Q]

Jak asi tušíte, drak není kouzelný ani za vámi hlavu neotáčí, vše je jen iluze. Je vyroben z papíru. Já, jelikož nemám barevnou tiskárnu, jsem si jej vyrobil černobílého a jen ho trochu přibarvil (jak vidíte níže na obrázcích, pro zvětšení na ně klikněte). Iluze vzniká pouze speciálním složením a ohyby papírové šablony. Na obrázcích vidíte mnou vyrobeného draka zepředu i zezadu. Na zadním pohledu si všimněte, jak jsou připevněny záhyby na hlavě, které dále v návodu označuji jako záložky C-D-E. S těmi jsem měl já největší problém.

Za inspiraci děkuji CharismaSeeker-ovi.

Drak zepředu Drak zezadu

Jak teda na to. Nejprve si stáhněte soubor DrakSmirak.zip a uložte na disk. V tomto ZIP archivu najdete dva JPG soubory. Takže jej rozbalte a najdete soubory “drak-sablona.jpg” a “drak-navod.jpg”. Otevřete je v nějakém grafickém editoru (nebo na ně prostě klikněte a otevře se asociovaná aplikace) a vytiskněte na papír. Jak už názvy říkají, soubor drak-sablona.jpg je šablona pro vystřižení. Tu vytiskněte na papír velikosti A4, což je ideální velikost, a chcete-li, tak i barevně. Druhý soubor, drak-navod.jpg, je jen schématický návod na složení a slepení šablony. Poté draka podle šablony opatrně vystřihněte – osvědčily se mi nůžky z manikůry. Nezapomeňte prostřihnout naznačenou linku pod tlamou draka.

hlava-draka
Následovně můžete začít papírového draka, podle návodu, ohýbat v naznačených místech a uvedeným způsobem. Červené záhyby ohýbejte jakoby nahoru, tvoří kopec. Zelené záhyby ohněte jakoby dolů, tvoří prohlubeň. Hlavu si nechte nakonec. Už poté, co ohnete “podstavec” draka, začne vše do sebe pomalu zapadat. Záhyby na hlavě udělejte až nakonec. Předtím si přilepte lepidlem, na správná (naznačená) místa, záložky A a B. Pak poohýbejte tlamu (hlavu) a úplně nakonec podstrčte záložky C,D a E jakoby zespodu POD naznačená místa a lepidlem přichyťte. A tím je drak kompletní.

Pro sledování iluze se mi osvědčil následující postup. Složeného draka postavte zhruba do úrovně očí a nejlépe tam, kde je rozptýlené (rovnoměrné) světlo, aby nevznikaly tvrdé stíny. Nemyslete na to, jak je drak složený (chápu, dlouhé minuty jste se dřeli, takže to je problém, ale zbavte se ho). Pro zjednodušení zavřete jedno oko (přikryjte rukou) – později to možná zvládnete s oběma očima dokořán. Poté se zadívejte na hlavu draka, třeba do očí evt. zaostřete lehce za něj a za chvíli byste měli vidět správně modelovanou hlavu (a ne ten ohyb, který jste tam udělali, jak říkám, zapoměňte na to, jak je to složené). Vidíte hlavu? Fajn. Teď, když se budete zvolna pohybovat vlevo/vpravo, bude vás drak svým zrakem sledovat. A nejen to, zkuste i pohyby nahoru a dolů a uvidíte, že i tak to funguje. Přeju hodně zábavy.

A co s hotovým drakem? Nechte si jej třeba na monitoru vašeho počítače a nebo jej třeba věnujte někomu jako drobný, nevšední a vlastnoručně vyrobený dárek.

24 komentářů Optická iluze: návod jak vyrobit 3D draka šmíráka

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>