Opera Mobile 9.5 pro všechny: Tipy, triky a praxe

V minulém článku o mobilním prohlížeči webu, Opera Mobile 9.5, byla hlavně řeč o přesunu aplikace na paměťovou kartu a problému s náběhem aplikace. Aby byly informace takřka kompletní, dnes přesun na kartu dořešíme úplně a taky se vám svěřím s několika dalšími triky, jako například jak povolit více než standardní 3 záložky.

Úvodem jen připomínám, že stále mluvíme a bastlíme neoficiální verzi tohoto prohlížeče. Finální verze pro všechny mobilní zařízení s OS Windows Mobile by měla být, podle oficiálních informací, dostupná během srpna. Opera 9.5 je bezesporu kvalitní a rychlý prohlížeč, možná to nejlepší, co si na svůj WM stroj pro prohlížení webu můžete nainstalovat. Ale nic není ideální, nic není dokonalé a já jen doufám, že finální verze bude ještě lepší a prosta některých nepříjemných chybiček, prostě zcela doladěná.

Chápu, že se Opera vydala moderní cestou a zmanipulovaná moderními trendy implementovala prstoidní ovládání prostředí i webu, ale jaksi zapomněla i na uživatelé, kteří nějak výrazně tomuto trendu nepropadli a preferují (rádi by, byť jen někdy) klasické ovládání, klávesové zkratky či ovládací kurzor. Nehledě na to, že mnohdy je toto “zastaralé” ovládání prostě lepší a v některých případech i výhodnější. Myslím, že rozumná podpora standardního ovládání by Opeře rozhodně prospěla. Otázkou ale je, zda právě zde bude společnost vkládat pracovní výkon a investice, když valná většina uživatelů WM zařízení právě po dotykovém ovládání ala iPhone prahne. V této souvislosti vám nemůžu nedoporučit článek na serveru carnero.cc, kde ostatně najdete i řadu jiných pěkně a srozumitelně napsaných článků – nejen o WM zařízeních a software.

Přesun na paměťovou kartu – dokončení
V předchozí části článku jsme aplikaci úspěšně přesunuli z hlavní paměti na kartu a ušetřili tak pěkných pár MB paměti. V paměti zařízení stále zůstává složka “\Windows\Opera9”, kde si aplikace ukládá například cache, která se může velice rychle rozrůst na mnoho sežraných megabajtů paměti. Naštěstí lze i tento problém rychle a elegantně vyřešit. V nabídce Settings (tedy nastavení) tuto možnost (a ani spoustu jiných) prostě nenajdete, ale naštěstí disponuje Opera kompletním konfiguračním nástrojem, podobně jako její desktopová verze. Stačí do adresního řádku napsat “opera:config” a najednou se před vám otevře neskutečně široké pole pro vaše hrátky a nastavení celé aplikace.
opera mobile 9.5

Teď už stačí pouze najít položku “Cache Directory4” v sekci “User Prefs”, kterou najdete zcela dole, jako poslední. Zde si nastavte (tedy upravte stávající) cestu k adresáři, kam bude Opera tyto pomocné soubory cache odkládat. Například zadejte “\Storage Card\Windows\Opera9\cache\”. Nakonec změnu nastavení (vždy pro danou sekci) potvrďte kliknutím na tlačítko Save. Po restartu Opery se již budou soubory rvát na paměťovou kartu. Ještě před tímto nastavením vám ještě doporučuji provést smazání aktuálních cache souborů pomocí volby ze standardní nabídky tj. Settings -> Privacy -> Delete Cache.

Jak nastavit větší počet záložek
Po instalaci a tedy standardně je Opera nastavena tak, že máte k dispozici pouze 3 záložky, tedy maximálně tři separátní okna prohlížeče, což nemusí každému stačit a i já si jejich počet zvětšil na 5. Nastavení je opět velice primitivní. Stejně jako v předchozím případě zadáme “opera:config” a poté najděte v sekci “User Prefs” položku “Maximum Allowed Tabs”, zvyšte její hodnotu podle libosti (doporučuji maximálně 6) a nezapomeňte potvrdit kliknutím na tlačítko Save. Změna se projeví ihned po restartu prohlížeče.

Podobným způsobem, tedy prostřednictvím rozšířené konfigurace “opera:config” můžete nastavit velkou spoustu parametrů Opery. Změnou “Spoof UserAgent ID” v sekci “User Agent” například můžete ovlivnit identifikaci prohlížeče. Hodnota 1 = Opera Mobile (standardně), 2 = Mozilla/Firefox (desktop) a 3 = MS Internet Explorer (desktop). Možností nastavení je opravdu hodně a jejich vysvětlení najdete například zde, na oficiálních stránkách Opery.

Zavěrečné resumé
Opera 9.5 pro Windows Mobile zařízení mě vcelku mile překvapila. I když nutno říct, že někdy taky doháněla k naprostému šílenství. Občas je samotné prostředí tak líné, že i zobrazení nabídky menu je pro ni problém. To ale přikládám faktu, že tato verze není oficiální a navíc vyzobaná z HTC Touch Diamond ROMky. Taky samotné prohlížení někdy vykazovalo známky chaosu, kdy po “dvojkliku” na danou oblast se dlouho nic neděje, pak se oblast “přiblíží” aby se vzápětí zase vrátila do původní podoby – a to někdy i v případě, že je již stránka zcela načtená. I proto mám stále na svém Cruisovi nainstalovánu i Operu 8.6 a zůstane tam minimálně do té doby, než mne oficiální verze Opery 9.5 přesvědčí o tom, že mě příště při prohlížení Meteoservisu netrefí šlak.

8 komentářů Opera Mobile 9.5 pro všechny: Tipy, triky a praxe

 • eLKa

  V minulé části si psal, že soubor záložek je zcela kompatibilní s PC verzí Opery a lze jej tak přímo použít. Buď něco dělám špatně, nebo to není pravda. Překopíruju soubor opera6.adr do adresáře \Windows\Opera9, přepíšu jím ten, který už tam byl a v Opeře se mi zobrazí prázdný seznam. Jakmile se pokusím vytvořit novou záložku, je soubor opera6.adr přepsán touto záložkou.

 • Nevím kde je chyba, ale právě jsem to zkoušel a u mne to prostě bez problémů funguje. Postup:
  – zavřít Operu Mobile
  – PC verze souboru opera6.adr zkopírovat do \Windows\Opera9
  – spustit Operu Mobile
  – skoč do seznamu záložek (ikona hvězdička)
  – pokud se objeví prázdný seznam tak klikni na ikonu “křížek” (ne +) tj. ikona zcela vpravo a v žádném případě nevytvářet novou záložku
  – tím se seznam záložek opět zavře
  – teď to zkus znovu, skoč do seznamu záložek (ikona hvězdička)
  – záložky by se již měly správně zobrazit

 • eLKa

  Zkusil jsem tvůj postup a chová se to “velmi” zajímavě 🙂

  1, nakopíroval jsem PC verzi (velikost 54 kb) do \Windows\Opera9 viz
  http:/kos.elka.cz/tmp/opera1.png

  2, po vstupu do seznamu záložek byl tento skutečně prázdný viz
  http:/kos.elka.cz/tmp/opera2.png

  3, klikl jsem na křížek vpravo, tím vylezl ze záložek a znovu do nich vstoupil, načež tam byl dvakrát Koš viz
  http:/kos.elka.cz/tmp/opera3.png

  4, dle předtuchy byl opera6.adr Operou “upraven” do podoby 401 bajtového souboru se dvěma koši viz
  http:/kos.elka.cz/tmp/opera4.png

  Někde je chyba 🙂

  Testováno na Pocket Loox C550

 • Ano, někde je chyba, ale nevím kde a na dálku to zřejmě moc nepůjde. Dobré je taky zkontlovovat hlavičku .adr souboru. Moje začíná:
  Opera Hotlist version 2.0
  Options: encoding = utf8, version=3

  Jinak, zkušel jsem jen .adr soubor z Opery 9.5 (desktop), možná by i zde mohl být problém pokud máš třeba starší verzi. Hold si budeš muset pohrát …

 • eLKa

  Mám naprosto stejnou hlavičku a je to z Opery 9.50

 • Tak to je divné, nevím, netuším, nechápu …

 • Azik

  Zdravim vlastnim Ipaq 114 opera slape,ale casto se stava treba pri nacteni 4 stranky ze hodi hlasku ze mam malo pameti at zavru zalozku,ale ja pouzivam je jednu! Jinak pro spustene aplikace mam 27Mb volnych! Diky za info a pripadnou pomoc

 • Antonín Drašnar

  Jde nějak, jako v opeře mini zprovoznit synchronizaci? Jde mi o záložky rss apod.
  Díky

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>