přehrávat video nebo hudbu. Ale jak dlouho ? No však to možná znáte, za pár hodin je baterie vyšťavená a vy rychle hledáte štekr (slezsky, zásuvka). A dělat to tak den co den je fakt otravné a ješte čekat třeba dvě hodiny na dobití …Grrrr. I proto mě nadchlo (možná už blízké) nové řešení tohoto problému, které jsem nedávno objevil na jednom anglickém webu a přeložil pro vás:
Přáli jste si někdy nabít váš mobil nebo notebook během několika vteřin a ne čekat hodiny ? Jak oznámili vědci z MIT (Massachusetts Institute of Technology), vyvíjejí baterii, která toto bleskové nabíjení umožní a navíc nemusí být nikdy vyměněna – je nesmrtelná.
Starý známý
Vědci se vrátili „zpátky“ k kondenzátoru, který byl vynalezen téměř před 300 lety. Vzali vlastně starý produkt, kondenzátor, ale použili novou technologii, nanotechnologii, aby vytvořili starý produkt novou cestou.
Klasické, např. nabíjecí baterie, používají chemickou reakci k produkci energie. Je to efektivní způsob jak uložit velké množství energie, ale problém je v tom, že po několika cyklech nabití a vybití ztrácí baterie kapacitu až musí být nahrazena novou.
V čem je problém
Naproti tomu kondenzátory se nabíjejí rychleji a vydrží déle než normální baterie. Problém je zejména v tom, že celková kapacita baterie je úměrně závislá na ploše elektrod. Takže dnešní nejvýkonější kondenzátory udrží 25 krát méně energie než podobně veliká standardní baterie.
Vědci toto nyní vyřešili tak, že pokryli elektrody milióny malinkatých vláken zvaných nanovlákna. Každé nanovlákno je 30000x tenčí něž lidský vlas. A tato nanovlákna tak mnohonásobně zvětšila plochu elektrod a umožní tak kondenzátoru uložit mnohem více energie. To kombinuje výkon dnešních baterií s dlouhověkostí a rychlostí nabíjení kondenzátorů.
Nové baterie, postavené na tomto principu, můžou být nabíjeny třeba mnoho-tisíc krát a hlavně, jsou nabíjeny velmi rychle, v řádu sekund a ne hodin, jako je tomu dosud.
Kdy už to konečně bude
Tým vědců předpokládá, že prototyp bude vytvořen během několika měsíců. Zárove?? věří, že tyto nové baterie uvidíme na trhu nejpozději do pěti let.
A ja říkám: kéž by. Po letech nových barevných displejů, foťáků a jiných fičůrek v mobilech konečně někdo myslí i na šťávu, kterou to všechno potřebuje. Nezbýva než doufat.
Zdroj: ScienCentralNews (http://www.sciencentral.com)
Uvidíme, zapojíme v sobotu hlavy a dobijem se sami- alespoň na pár hodin. Hlavně ať pak nejsme vyblití…
pokročilo deset let a pořád nic, dnes by některým lidem stačilo kdyby ty kondenzátory zvládli vydržet dva dny a pořád by to byl zázrak. To je škoda, že třeba Samsung nebo nějaká jiná firma do toho pořádně nezainvestovala 🙁