Poslední komentáře

  No comments.

Náboženství není nezbytně nutné. Víra ano.

Náboženství už od dávných dob lidi spojovalo, chránilo a pomáhalo jim, ale i rozdělovalo, zabíjelo a využívalo je ke svým cílům. Od dob, kdy někdo jako první vytušil slabost lidské rasy, která má neustálou potřebu být někým či něčím vedena a řízena, a kdy v tom někdo spatřil příležitost jak ovládat masy lidí a ještě být přitom váženým a zámožným člověkem, začala různá náboženství a církve zaplavovat svět a prohlašovat své modly za spasitele světa.

Není nic špatného na víře, ať už je vaším „Pánem“ Alláh, Kristus, Jehova nebo třeba Satan či Život. Jistě, můžeme polemizovat zda Satanistická víra je právě tím, co bychom považovali za kladný přístup k ideálům a životu. Nicméně předmětem zkoumání dnes není víra jako taková a kontkrétní, nýbrž Víra jako duševní stav. Je v principu jedno čemu (nebo komu) věříte a obracíte se na něj když je vám ouzko, důležitý je jen fakt, že v to věříte a hlavně, že je to pro vás závazný etalon chování a bytí.

Je až s podivem, že v tak „civilizovaném“ světě 21.století jsou náboženství stále nepřehlédnutelnou součástí našeho života, že inteligence, kterou se chlubíme a na níž budujeme svoje zítřky, je mnohdy zcela potlačena ideologickými náladami až fanatismem, jež prýští z hlubin náboženství. Pokud by měla existovat cena za nejlépe zpracovaný (a do života uvedený) marketingový nápad na výrobek z oblasti duševního vlastnictví, bylo by to právě Náboženství, jenž by aspirovalo na hlavní cenu. Bez chyby zpracovaný scénář funguje již po několik staletí a i když už nevykazuje takový efekt jako tomu bylo před pár staletími, je stále funkční – o kterém „výrobku“ to můžete dnes tvrdit.

Různé bohoslužby a povinnosti člena církve, které se mnohdy dochovaly v téměř nezměněné podobě až dodnes, jsou jen jakýmsi obalem kolem samotného náboženství a samy o sobě vám nikdy nemohou přinést spasení ani Víru samotnou. Je snad pravým křesťanem ten, kdo pravidelně navštěvuje nedělní mše a s pokorou ukleká do dřevěných lavic? Je snad zbaven své zátěže v podobě špatného svědomí ten, kdo podvádí, krade či dokonce vraždí poté, co skrze zpovědní mříž vše odhalí církevnímu hodnostáři?

A to už se vůbec nemá smysl rozepisovat o různých pseudo-církvích či sektách, které se svůj zištný úmysl ani tajit nesnaží, ani o jiných zfanatizovaných bandách, které pod křídly své zvrácené víry páchají skutky nejhorší. Jak je vůbec možné, že dnešní inteligentní člověk se stane součástí takového společenství? Je to snad ona touha a nutnost být někým či něčím veden a řízen? Proč ale nevěříme sami v sebe? Sami sobě. Je snad víra v náš vlastní život, vlastní rozum, tak malá, že stále hledáme něco velkého a nehmatatelného? Nebo naopak, je naše inteligence tak chabá, že i taková sorta lidí jako jsou Vesmírní lidé (jen pro silné nátury) nás přitahuje a najdou se tací, kteří s ní spojí svůj život?

Možná ještě více překvapivé je i přespřílišné lpění a ovlivnění náboženstvím na úrovni celých států, jako je tomu například v Polsku, kterému by tak spíše více slušelo přidružení k Vatikánu, než vstup do Evropy. O problémech s interupcemi jistě sečtělý čtenář ví, ale to, co jsem včera zahlédl v agenturních zprávách mě prostě zase dostalo. Jeden polský programátor byl odsouzen k zaplacení pokuty ve výši cca. 15 tisíc korun za to, že si dovolil dělat šprýmy z katolických zpovědí. Není to snad jasný důsledek zfanatizovaného přístupu? A to vše kvůli zpovědnici, kterou kdysi někdo vymyslel, aby se církev (tehdy nejvyšší instance, pán a příjemce desátek) šikovně dozvídala detaily ze života svých poddaných, řeholníků co na ně dřeli a pro ně i umírali. Už se opakuji: k čemu je zpověď a rozhřešení? Je snad zbaven své zátěže v podobě špatného svědomí ten, kdo podvádí, krade či dokonce vraždí poté, co skrze zpovědní mříž vše odhalí církevnímu hodnostáři?

Tak, jak jsem poznamenal na počátku: je v principu jedno čemu (nebo komu) věříte a obracíte se na něj když potřebujete. Nemusí to být nikdo ze známých duchovních osob. Nemusíte být členem církve či jinak zapojení do náboženských praktik abyste se stali dobrými lidmi. Nepleťte si náboženství a víru – není to to samé. Nejdůležitější je, že v to věříte a hlavně, že je to pro vás závazný etalon chování, podle kterého, za každých okolností, jednáte. Návštěva kostela nebo mešity z vás neudělá ani dobrého křesťana, ani pokorného muslima. To, co si nesete životem, jste jen vy sami. Naučte se více věřit sami sobě, a až potom můžete začít pomáhat druhým a bude jim určitě jedno, jste-li katolík, hinduista či „bezvěrec“.

Loučím se dnes s vámi už asi známým: jsem ateista, chvála Bohu…

56 komentáře(ů) Náboženství není nezbytně nutné. Víra ano.

 • Radoslav Kypet

  Autor clanku zjavne nema jasno vo vyzname svatej spovede. Samozrejme, ze clovek ktory chodi pravidelne do kostola a pritom kona zlo, nikdy nebude lepsim clovekom len preto ze chodi do kostola. A tiez samozrejme ze clovek ktory kradne, podvadza alebo nebodaj vrazdi, nikdy nebude zbaveny svojich hriechov len preto lebo pravidelne nevstevuje spovedelnicu. Pricip spociva uplne v niecom inom, co autorovi clanku zjavne unika. Vyznam krestanstva je v chceni stat sa lepsim clovekom. Pretoze clovek je len clovek a je omylny. Kazdy nas v zivote urobil nieco zle, viedol pochybny zivot, mozno kradol, mozno podvadzal a mozno aj nebodaj vrazdil. Vsetci ale mame moznost veci napravit, kym je cas a stat sa lepsimi. Vyznam svatej spovede nie je v tom ze konam zlo, potom sa vyspovedam a znova s cistym stitom mozem konat zle veci a potom sa znova vyspovedam a tak stale dookola. To veru nie. Ide tu o schopnost olutovat svoje hriechy a s uprimnou snahou sa stat inym, lepsim clovekom. Aj vrah moze uprimne olutovat a konat dobro, alebo ho treba uz navzdy zatratit? Je autor clanku svatec, ktory v zivote nezakopol? Na margo spomenuteho polskeho pripadu – absolutne suhlasim so sankciou udelenou uz spomenutemu novinarovi. Pocuvat ludi v spovedelnici je absolutny nonsens, v ateistickom ponimani je to minimalne nemoralne konanie, ktore by som svojou nebezpecnostou prirovnal ku sledovanie pedofilnych stranok na internete. Proste je to uchylne spravanie. Na zaver mozem spokojne povedat – chvalabohu ze som veriaci clovek.

  Radoslav Kypet
  Novomeskeho 13
  97901 Rimavka Sobota – Slovensko

  V sucastnosti za zaoberam pravadzkovanim benzinovych cerpacich stanic, mam 31 rokov, som zenaty a mam jednu dcerku.

 • To čo je mimo chápania autora ešte neznemená že neexistuje. Vesmírných lidí si tu teda pošpinil riadne. Ja len dodám tolko, tí čo veria vidia vecí ináč ako neveriaci.
  CHVALABOHU ŽE SOM VERIACI. To čo je na stránke http://www.vesmirni-lide.cz je pravda. Sám som toho príkladom. Človek asi musí niečo zažiť aby pochopil.

  Prajem vela lásky a svetla hladajúcim.

 • mc

  off topic, len upozornim, ze umiestnenie reklamy google adsense odporuje pravidlam s ktorymi ste suhlasili na zaciatku, konkretne tento string: “ Sponzorské odkazy. Výtěžek je věnován nevidomým dětem. “ google vam za to moze zrusit (aj zrusi) konto a zarobene peniaze sa vratia naspat zadavatelom reklamy.

 • postreh

  Osobne si myslim ze praktizovat meditaciu,alebo modlitbu nazvyme si ako chceme,je mozne hockde,nie su na to nevyhnutne kostoly,nie je jedno comu verime,lebo zakladom by malo byt odstranenie extremov z nasich zivotov,zakladom je verit sebe a boha vnimam ako nieco co nam je nezname,cize by sme mali mat k tomu respekt,lebo z nevedomsti rastu vsetky negativne veci v spolocnosti,cize je dolezite pracovat na svojom duchovnom vyvoji smmerovanom k moralnym hodnotam a za cielom prekonavat utrpenie dobrom,ale zachovat si autonomiu mysle a nenechat sa ani utlacovat alebo sfanatizovat okolim ani ho odsudzovat za to ze niekto veri v nieco ine pretoze pravda je vzdy len jedna podla okolnosti..ked si uvedomime zakladnu myslienku viery spociva riadit si svoj zivot,programovat si nase podvedomia a tym si tvorit buducnost,a to sa da jedine v hladine alfa do ktorej sa dostavame pomocou meditacie-modlitby ked sa citime bezpecne,ako male deti maju schopnost ucit sa prijimat informacie,lebo su v tejto hladine castejsie ako dospeli,na nas dospelych je vytvorit si dokonaly filter na to co prijimame teda comu sa venujeme,s tym ze by sme si mali uvedomit pripadne negativne zazitky z detstva pri tvoreni tohto filtra…takze nabozenstvo by som prirovnal k suhrnu ingrdiencii..meditaciu k hrncu a vieru k ohnu vdaka ktorym si kazdy varime tu svoju polievocku,ktoru si musime aj sami zjest

 • Stefan

  Mas s programovanim podvedomia vlastnu skusenost aj s dosiahnutymi vysledkami, alebo len vravis, co mas nastudovane?
  Velmi by som potreboval niekoho, komu sa to podarilo. Skusal som sam, ale zatial s 0-ovym efektom. Kto nieco vie, prosim piste mi.

  Vopred vdaka!!

  Ste

 • Cyril

  Clanok hodnotim ako jednostranne zamerany, az prilis povrchny co sa tyka vedomosti o nabozenstvach, ich hlbke a zmysle pre ludsky zivot. O viere uz ani nehovorim. Pripomenul mi ateisticke zvasty komunizmu pred rokom ´89. Keby bola pravda to, co tu pise autor, ludstvo by sa nabozenstva davno zbavilo. Duchovna stranka ludskej osobnosti sa zapriet neda. Dokaze to len clovek, ktory to v sebe vedome potlaci a povedzme si to uprimne, tiez na zaklade ideologie viery v sameho seba, vo svoje ego, ktore presadzuje nadovsetko. Ak sa realne pozrieme na udalosti okolo nas, na ciny ludi, mozeme tvrdit, ze to ludske ego je samo od seba dobre? Ze clovek ma naplno verit len v seba a podla toho aj konat? Dnes je politicka a ekonomicka moc sveta v rukach ludi, ktori sa prilis nehlasia k nejakemu nabozenstvu. A co na to hovorite? Ste spokojni s tym, ako sa veci vyvijaju? Ja velmi nie. Tak ako v prirode vladnu zakony, aj clovek podlieha urcitej norme zakona. Je uz jedno ako si ju nazval, ale vo svojom zivote ju hlada, aby zil stastny zivot v tomto svete.
  Verit v hocico alebo hocikoho? Ze je to v principe jedno? Pane, nedajte sa vysmiat. Ak ja budem verit, ze ateisti su brzdou spolocnosti a budem sa ich snazit znicit, zneprijemnit im zivot a podobne, asi vam do smiechu nebude a uz nikdy nenapisete taketo blbosti do medii. Sorry za brutalny priklad, ale uz ma stve plytkost a prazdnota ludi, ktori pisu podobne clanky proti nabozenstvam a najmä proti katolickej viere (z kontextu to jasne vyplyva – spovedne tajomstvo, kostoly, cirkevna hierarchia). Ludia spamätajme sa uz a prestanme proti sebe bojovat. Cestou je vzajomny dialog a respekt, hladanie spolocnej cesty, ocistenie nabozenstiev od nasilnych ludskych prvkov a spolocnosti od nenavistnych predsudkov. Vsetko na zaklade pokoja a lasky. Inak sa znicime.

 • Igor Hrusovsky

  clanok hodnotim ako dobry. pre cyrila:som ateista, verim ani nie tak v seba-ako pises v svoje ego, pricom ho nikde nepresadzujem- ako v ludi a ich dobro. a nemyslim a to aj na zaklade skusenosti a historie ze krestanstvo je nutna podmienka k existencii a moralnej kvalite ludstva. dokazuju to tie asi 4 miliardy ludi, ktori su bud ateisti alebo inoverci. a ako ateista netrvam na zniceni alebo potlacani krestanstva-ako priklad-. hoci ma toho na rovasi dost, dokonca aj v modernej dobe. pokial je pravda to, co som sa docital, tak knazi kradnu, vrazdia, smilnia, o drobnostiach ako alkohol za volantom atd nehovoriac. preto si myslim, ze rkc nemoze o sebe hovorit ako o moralnej autorite. ja viem, su to jednotlivci-povacsinou, ale system sa tomu nebrani. pan ratzinger vydal prikaz na zatajovanie sexualnych deliktov pred svetskou spravodlivostou. nebranim cirkvi aby sa realizovala, ale vadi mi, ked sa realizuje „agresivne“, tym myslim nabozensku vychovu na statnych skolach, knazov v armade a policii atd. myslim, ze kludne moze. ale nie za moje dane a vo vlastnej rezii-tym myslim hlasanie svojej ideologie ne farach a v kostoloch a pod. a ak som rozumel p. kypetovi, tak veriaci po zhreseni pride do kostola, vyspoveda sa a potom sa vyhyba hriechu. tak tomuto neveri snad asi ani on. je to vzdy len plynuly proces, hriech, spoved, olutovanie, hriech, spoved, olutovanie…..tym sa to blizi k tomu, co pisal autor. a mimo to, on nepisal, ze pocuval ludi v spovedelnici. to robi len knaz. ktory sa tym obcas dopusta protizakonneho cinu. zakon hovori, ze kazdy, ktory sa dozvie o zlocine, je povinny to oznamit nalezitym organom. inak sa stane spoluvinnym. a neviem, ci knaz ma v tomto vynimku. ak ano, tak by ma zaujimalo, kde je to napisane. rudooo

 • Výtah ze „Zásad programu Google AdSense“:
  … Nesmějí nad reklamy Google umisťovat zavádějící popisy – reklamy mohou být například označeny jako „Sponzorované odkazy“, ne však „Oblíbené stránky“ apod…..
  tož tolik k tomu, ASSN.

 • Vážím si vašeho názoru včetně toho, že jste ochoten odkrýt svou anonymitu atd. Jen upomínám, že záměrem (ani obsahem) článku není a nebylo nějak diskreditovat víru ať už v cokoliv, spíše naopak. Jde taky o to, aby se nad tm vším prostě člověk hnán rychlostí doby zamyslel … nebudu nic komentovat, jelikož ten kdo je přesvědčen, přesvědčen zůstane … Díky za názor.

 • Cyril

  Pre pana Hrusovskeho: Som krestan-katolik, ale ani jedno nabozenstvo neodsudzujem. Neodsudzujem ani ludi, ktori su ateistami. Co sa tyka toho prikladu, bolo to len na dokazenie nezmyselnosti tvrdenia autora clanku.
  Ak verite v ludi a ich dobro, tak potom zakonite verite aj poctivim knazom, reholnikom, ci laickym dobrovolnikom, ktori pod organizaciou Cirkvi, je uz jedno ktorej, vykonali a vykonavaju vela dobreho pre tento svet. Alebo sa mylim? Verite len v ludske – ateisticke dobro? Ja si vazim kazdeho cloveka, tak veriaceho, ako aj ateistu. Ak je spravodlivy, patri mu moja ucta a obdiv, respekt i uznanie.
  Ked uz vypisujute chyby niektorych knazov a ludske omyly Cirkvi, nezabudnite sa prosim pozriet do radov svetskych organizacii a institucii. Napr. zlyhania policie, lekarov, politikov, ucitelov, sudcov – ludi, ktori pozivaju taktiez istu autoritu a doveru. Cez jednotlive osobne zlyhania ludskeho faktoru nemozno odsudit celu organizaciu alebo instituciu. Pretoze sama o sebe je dobra, zlyhal opät len slaby clovek. Ukazte mi dnes neomylnu moralnu autoritu, chcem sa povzbudit.
  A posledny dotaz. Ako mozete hodnotit nabozenske praktiky, ked nemate ziadne skusenosti? Ste predsa ateista a snad neverite reciam typu „jedna baba povedala, ze…“ Ja hodnotim ludi a vsetko, s cim sa stretavam v tomto svete osobnym pristupom. Pan Hrusovky, dakujem za nazor, ale naozaj nam pomoze len vzajomny dialog a nie odsudenie jedneho druhym.

 • Ano dialog, diskuze a to včetně tolerance, to je to co pořebujeme. Článek samozřejmě neaspiruje na teologický rozbor ani ne „nejnovější Zákon“ proto už sám o sobě nemůže být objektivní, má jen vést …

  Mimochodem: potřebujeme kostel, církev, nový/starý zákon, všechny ty bohoslužby a relikvie kolem proto, abychom byli dobrými lidmi? Abychom žili tak, jak by si to třeba křesťané přáli? Opravdu si myslíte, že je to nevyhnutné a že bez toho bude člověk ztracen či zatracen? Zapoměňte teď na to, co vám vtloukali do hlav, na dogma, a zkuste to sami… bez příruček a hodin náboženství…

 • Igor Hrusovsky

  ja vas zdravim a dakujem za reakciu. asi ste ma zle pochopil, ja neodsudzujem ziadne nabozenstvo. ja len odsudzujem to niektore zlo ktore ta konkretna skupina robi. cim nechcem povedat, ze nerobi aj dobro, ale o tom tu diskusia nebola. viem o roznych zlyhaniach roznych svetskych organizacii a odsudzujem ich. ale o tom tu diskusia nebola. ako priklad: nenapravene-aspon o tom neviem-osobne zlyhanie pana ratzingera je uz u mna zlyhanim systemu pretoze on je hlava institucie. a prosim nezakazujte mi hodnotit nabozenske praktiky. urcite skusenosti s nimi ma kazdy clovek. a ked uz, tak by ste mal odsudit aj napr poucovanie knaza mladym parom pred uzavretim manzelstva. ved on by o tom absolutne nemalo nic vediet, ze. suhlasim, ze dialog je potrebny, pre to som toto napisal. ale odsudenie zla je tiez potrebne. dakujem a zdravim.

 • MARIA

  Žiaľ, veľmi, veľmi povrchný text.

 • olina

  a ako ináč vynáša pančovanie benzínu? 😉

 • olina

  ja by som zas náboženstvo prirovnal s prepáčením k žumpe.

 • olina

  náboženstva sa ľudstvo nezbaví, kým ho bude tvoriť z 90% retardované stádo ovečiek, ktoré nechcú rozmýšľať, iba sa nechať viesť.

 • olina

  čo keby rkc konečne pristala na oddelenie cirkví od štátu a skúsila vyberať na svoje fungovanie od svojich ovečiek? myslím, že potom by sme až videli, koľko skutočných kresťanov je na Slovensku, hehe.

 • olina

  žiaľ, veľmi, veľmi, veľmi povrchný komentár.

 • olina

  jasné že nepotrebujeme, potrebujú ho sutanisti na udržanie svojho stádočka. stačí keby sa reťaz prerušila na jednu generáciu a do kostola by neprišiel ani chlp. pozrite sa na americký spôsob fungovania cirkví, to je čistý biznis, odpustky v telke, kňaz na audiotexte, kostoly pri dialničných privádzačoch aby to ľudia nemali daleko.. biznis. biznis starý ako najstaršie remeslo.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>