Poslední komentáře

    No comments.

Mobilní ohlédnutí za uplynulým rokem 2007

Pojďme se společně na chvíli ohlédnout zpět, na uplynulý rok 2007 z pohledu mobilního a technického nadšence. V deseti bodech shrňme to nejpodstatnější, co se nám urodilo, o co jsme bohatší. Vměstnat vše do deseti bodů respektive těch několika řádků je nadlidský výkon a jistě zde bude mnoho drobnějších milníků chybět, ale i tak stojí za to si nedávnou historii připomenout. A já mám ty zpravodajské souhrny tak rád …

1. iPhone
Snad žádný mobil v historii nezaměstnal některé magazíny tak, jako se to povedlo „nakousnutému“ iPhonu. V určitém období nebylo dne, kdy by o iPhonu nevyšly alespoň dva články, i když se stále psalo o jednom a tom samém, navíc v době, kdy ani nebylo jasné, jestli iPhone vůbec čeští zákazníci kdy vezmou do ruky. Zatímco jedni si nemohli telefon vynachválit, druzí ho zatracovali, ať už pro problémy s jeho aktivací, nedostupností už v den zahájení prodeje, nemožností dohrát aplikace třetích stran bez ztráty záruky nebo nemožnost využívání jeho služeb u jiných operátorů, než AT&T. Pravdou je, že poněkud drahý iPhone neumí ani některé základní funkce, jako jsou MMS zprávy, 3G sítě, MP3 vyzvánění a podobně, ale Applu se prostě daří a dokáže si kolem prstu omotat nejen novináře, ale i mobilní operátory, které za to, aby iPhone mohli prodávat, nabídnou Applu to, s čím by zástupce Nokie nebo Motoroly hnali vidlemi. Jedno se ale iPhonu nedá upřít, a to sice revoluční ovládání, které se nemusí líbit všem, ale hned ho začali napodobovat i někteří další výrobci komunikátorů a hlavně softwaroví vývojáři.

2. Ufon
Poněkud rafinovaně vstoupil na český trh čtvrtý mobilní operátor, ale žádnou díru do světa zatím neudělal. Poměrně rychle dokázal rozšířit pokrytí své sítě, mezi zákazníky ale o něho není příliš velký zájem a není se čemu divit. Ceny zařízení nejsou nejnižší, výběr zařízení prakticky žádný a u Fofr internetu poměr cena/(rychlost+FUP) velice špatný. K tomu přičtěme absenci skutečného mobilu v nabídce a nedostupnost zboží v už tak minimální nabídce a výsledkem je operátor, o kterém veřejnost skoro neví a média se o něm ani moc nezmiňují. Navíc podomní prodejci Ufona se vydávali za pracovníky Telefónicy, ale ani podomní prodejci ostatních operátorů se nechovají zrovna eticky.

2007

3. Rušičky
Padesát milionů korun získala vězeňská správa na nákup rušiček GSM signálu v prostorách věznic. Nefunkční krabice, několik soudů, peníze v háji a věznice stále s plným pokrytím, to je výsledek ne zrovna dobře vedeného výběrového řízení.

4. Opět rychlejší internet
Na přelomu února a března se začalo zrychlovat připojení k internetu. Zrychlila především Telefónica, papírově dokonce 4krát. Reálné zrychlení ale už tak velké nebylo. Vyzkoušeli jsme 2Mb/s internet v téměř ideálních podmínkách – 50 metrů od telefonní ústředny v ne zrovna hojně zabydlené oblasti na úplně nové telefonní přípojce. Podle nejrůznějších měřičů rychlosti, včetně měřiče od samotné Telefónicy, podle kterého se určuje oprávněnost reklamací, byla naměřená rychlost i ve tři hodiny ráno někde kolem 1,1 Mb/s, tedy jen malinko nad 50% hranicí, pod kterou musí připojení dlouhodobě spadnout, aby to Telefónica řešila jako poruchu. V dubnu pak přišly s navýšením rychlosti i Radiokomunikace, které mimojiné mají podle našeho dotazu stejnou 50% hranici. Problém byl v tom, že rychlost radiokomunikace zvedly jen těm zákazníkům, kteří s nimi podepsali novou smlouvu, ve které mimo jiné souhlasí s omezením rychlosti nebo připojení při nadměrném stahování, ovšem hranice, kde ona nadměrnost začíná, nebyla nikde uvedena a Radiokomunikace tak svůj omezený internet stále propagují jako neomezený. V říjnu na sebe upozornila GTS Novera, která svůj opět „neomezený“ internet velkým stahovačům zdražila. A to pořádně. Někteří údajně měli za své neomezené připojení platit až 4krát více než ostatní zákazníci s tím samým neomezeným připojením. To znamená měsíčně až přes šest tisíc korun.

5. Levné mobily
Na trhu se objevila superlevná Motorola Motofone F3, následovaly levné mobily od Vodafonu a na konci listopadu se daly další tři mobily pořídit za cca 1100 Kč i s 800 Kč kreditem. Hitem letošních Vánoc přesto podobně jako v roce 1998 mobily nebyly. Hitem se staly GPS navigace, které slavily stejný pokles cen, jako před 9 lety právě mobilní telefony.

6. Podvody
Na zajímavý plán, jak si přijít ke kreditu přišli čeští podnikavci. Využili možnosti, kdy operátor vrátí do 24 hodin od dobití kredit, který byl poslán „omylem“ na jiné číslo. Stačilo jen aby nějaká dobrá duše dobila pachateli kredit za to, že ji ho omylem před chvílí poslal. Chvíli po dobití ale dobrákovi kredit zmizel. Dalším podvodem by se daly označit detekční nálepky na vlhkost. Aby se výrobci telefonů vyhnuli oprávněným reklamacím, posílali do prodeje pro jistotu mobily s už zčervenalou nálepkou. Červená znamená automatické neuznání reklamace a to i v případě, že se na telefonu vyskytne vada, která nemá s vlhkostí nic společného. Hodně neslušné chování předvedl T-Mobile, kdy začal zákazníkům nevyžádaně aktivovat různé služby na testovací období zdarma. Pokud ale zákazník službu před vypršením testovacího období nezrušil, byla mu v následujícím účtovacím období zpoplatněna. Osobně to beru jako zákeřný útok hlavně na stařší uživatele, kteří si nemusí dokázat službu deaktivovat.

-> Pokračování zde

Teď už nezbývá než čekat, co nového nám přinese nový rok 2008. Hodně zdaru v novém roce.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>