Meteoservis WM 1.20 – předvánoční nadílka nových funkcí

Upravené uživatelské prostředí, pár opravených chybiček a hlavně několik nových funkcí. To je ve zkratce to, co v nové verzi Meteoservis WM s označením 1.20 pro PocketPC zařízení přináší. Vánoce jsou za dveřmi, tak to berte jako takový malý vánoční dárek. A teď se už honem pojďme podívat co to máme pod stromečkem …

Minoritní skupina uživatelů Smartphone verze bude možná trochu zklamaná. Většina nových funkcí je totiž zatím dostupná jen pro PPC (verze 1.20) a verze pro Smartphone (1.05) jimi nedisponuje. Ale jen zatím a v blízké budoucnosti, v rámci připravovaného “velkého” updatu na verzi 1.5 (leden/únor 2009) budou opět obě edice sjednoceny a všechny funkce budou dostupné i pro Smartphone. Důvodem je hlavně aktuální nedostatek času na jejich implementaci a otestování SP verze – aplikace je totiž primárně vyvíjena pro PocketPC zařízení. Ale i tak doporučuji Smartphone uživatelům novou verzi nainstalovat. Minimálně kvůli vypršení platnosti předchozí verze.

Platnost verze
Jelikož se s koncem roku blíží vypršení doby platnosti verze 1.03 resp. 1.04 je načase tento pojem, a co to obnáší, vysvětlit. Každá vydaná verze aplikace Meteoservis WM s sebou nese informaci o platnosti této verze. V podstatě jde o to, že po tomto datu budete aplikací vyzváni ke stažení a instalaci verze nové. Nic v tom nehledejte – prostě si stáhněte novou verzi, nainstalujte si ji, a můžete dále aplikaci stejným způsobem využívat. Důvody pro toto jsou v podstatě dva. Snahou je, aby uživatelé používali pokud možno novější verze, které napravují některé chyby a ne verze příliš staré. Obě strany si tak ušetří problémy a čas (běžně uživatel hlásí chybu v programu aniž by měl verzi aktuální, která třeba právě tuto chybu napravuje atd). Druhým důvodem je to, že Meteoservis WM je také závislý na tzv. webové části, která data pro aplikaci připravuje. Ta je na mém web-serveru, který je tak prostředníkem mezi aplikací a zdrojem dat. A jelikož se aplikace (alespoň zatím) celkem rychle vyvíjí, je často nutné udělat i změny v PHP skriptech na tomto serveru (což může někdy také znamenat, že staré verze nemusí správně či dokonale fungovat). Aktuální verze 1.20 (1.05 u SP) má nastavenu platnost do konce února 2009.

Meteoservis Meteoservis

Nová verze 1.20 – release notes

Takže teď konečně k novinkám v nové verzi. Jak jsem už předeslal, ve Smartphone verzi 1.05 jsou změny minimální a v následujícím seznamu označeny značkou (SP) jsou-li nově k dispozici.

• lehce upravené GUI (hlavní panel s předpovědí)
• název zvolené lokality (místa) je nyní zobrazován na hlavním panelu
• ovládání je nyní možné i pomocí navigačních (kurzorových) kláves tj. vlevo=předchozí panel, vpravo=následující panel, nahoru=předchozí stránka/obrázek, dolů=následující stránka/obrázek

• nové menu Nastavení -> Zobrazení
– sílu větru lze volitelně zobrazovat v km/h a nebo v m/s
– možnost vypnout upozornění na aktuálnost dat před manuální aktualizací
– možnost vypnout upozornění před připojením k Internetu (u manuální aktualizace)

• vylepšená Radarová data tj.
– možnost (manuálně) stáhnout posledních několik radarových snímků (větší představa o pohybu oblačnosti)
– možno stáhnout najednou poslední 2, 4 a nebo 8 snímků tj. za poslední 1, 2 a nebo 4 hodiny
– volby přidány do menu Aktualizovat -> Radarová data
– volba také možná výběrem z nového dialogu (rychlá volba “Aktualizace dat”) po kliknutí na ikonu aktualizace

• Today plugin: drobná úprava tj. nastavena správná velikost ikon = kvalitnější zobrazení
• Today plugin: kopírování patřičné DLL do \Windows nyní zajištěno instalátorem (dříve kopírovala sama aplikace)
• Drobné interní úpravy a vylepšená správa a využívaní paměťových prostředků (SP)

• Zavedeno logování chyb aplikace. Případné vyjímky či chyby jsou zaznamenány do souboru MeteoservisLog.txt. (SP)
V případě chyby či pádu aplikace tak uživatel zašle tento soubor k vyhodnocení spolu s popisem problému.

• CAB i desktopový EXE instalátor nyní k dispozici (zachovává nastavení míst tj. soubor meteoservis.dat) (SP)
• Platnost verze do 28.2.2009 (SP)

Meteoservis Meteoservis

Detailnější popis
Meteoservis
Jak jste si jistě všimli, přibylo pár nových funkcí, o které jste nejvíce stáli, a které byly hojně diskutované. Vylepšení podpory skinování a různých rozlišení bude implementováno až v rámci připravovaného “velkého” updatu na verzi 1.5 (leden/únor 2009).
Na panelu s předpovědí nyní najdete aktuálně zvolené místo, což mělo za následek lehce upravený ksichtík tohoto panelu. Pohyb mezi panely či stránkami by měl nyní fungovat i pomocí klávesnice resp. kursoru – pokud jimi vaše zařízení disponuje. Máte taky možnost vypnout pro někoho otravné hlášky před aktualizací dat a nebo si nechat zobrazovat sílu větru v metrech za sekundu, což i pro mne jsou “příjemnější” jednotky než kilometry za hodinu. Které zobrazení vám vyhovuje lépe je jen na vás.

Asi největší novinkou jsou rozšířené možnosti stahování radarových snímků. Abyste si mohli udělat lepší představu o pohybu srážkově významné oblačnosti, máte nyní možnost si manuálně stáhnout posledních několik radarových snímků a mít tak třeba přehled o směru a intenzitě srážek až za poslední 4 hodiny.
Interními úpravami, jež mají za následek zlepšení práce s pamětí pod .NET CF atd., vás zatěžovat nebudu. Daleko důležitější je to, že nyní, spadne-li aplikace “na hubu”, je generován již zmíněný log-soubor (MeteoservisLog.txt). Ideálně tak uživatel tento soubor (bude-li třeba) prostě pošle e-mailem a celá procedura (kde, co s proč se tak stalo) se výrazně zjednoduší. Zabránit eventuálním chybám snad pomůže také přítomnost instalačních programů. Dosud uživatel aplikaci ručně kopíroval do zařízení, nyní je k dispozici jak desktopový EXE instalátor (spouští se z PC – při připojeném zařízení), tak i CAB instalátor pro instalaci přímo v zařízení (pro zkušenější).

Plány do dalších verzí
Aplikace Meteoservis WM se stále vyvíjí a nejinak tomu bude i v budoucnu. Od vás, diskutujících uživatelů, mám spoustu nápadů na zlepšení, které se dříve nebo později pokusím do programu implementovat. Takže například se počítá s implemetací větších radarových snímků (větší rozlišení např. pro VGA), satelitních snímků a na dobré cestě je i podpora radarových snímků Slovenska. Dále třeba informace o aktuálním stavu počasí METAR, náhled na předpověď počasí “po dnech”, nebo uživatelský panel s možností vložení libovolné mapy či obrázku atd. A třeba taky více možností zobrazení pro Today plugin či už zmiňovaná kompletní a nativní podpora různých rozlišení včetně možnosti skinování tj. úprav či vytvoření vlastního GUI. Prostě je toho moc a určitě se máte na co těšit.

Závěrem
Upozorňuji, že aktualizovány byly i hlavní stránky projektu Meteoservis. Tam najdete vždy kompletní pokyny a rady jak aplikaci instalovat, čeho se vyvarovat a co pro správnou funkčnost aplikace udělat. Takže ať se vám dáreček líbí. Přeju všem krásné a bílé Vánoce a pořádnou oslavu nového roku.

Všem, kdo na projekt Meteoservis WM finančně přispěli ještě jednou děkuji.

Vše potřebné o Meteoservisu ‘WM’ a včetně stažení najdete na na oficiální stránce.

4 komentáře Meteoservis WM 1.20 – předvánoční nadílka nových funkcí

  • Morwinyon

    Zdravím, zajímalo by mne kdy se dočkáme verze ve které bude možno vložit vlastní město?

  • Vlastní město je možno “vložit” už nyní – přejmenováním existujícího na základě ICAO kódu. Problémem totiž není umožnit uživateli libovolné město vložit, ale musí pro něj taky existovat vypočtený numerický model. Což zatím není a já to zatím neovlivním (nové možnosti jsou v jednání). Proto jsou k dispozici jen v programu uvedené lokace, jelikož data jsou dostupná jen pro ně, resp. pro tyto místa definovaná ICAO kódem.

  • radim

    Dobrý den, je možné meteoservis stáhnout do telefonu BLACK berry?

    DÍKY MOC

  • Verze pro Blackberry bohužel neexistuje a s podporou této platformy se zatím nepočítá.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>