Poslední komentáře

    No comments.

Meteoservis 2.80 pro Windows Phone 8 – počasí na LockScreen

Nastal čas představit vám novou verzi aplikace Meteoservis, tentokráte určenou výhradně pro majitelé telefonů s operačním systémem Windows Phone 8. Ti až doposud poptávali jak zobrazení na široké dlaždici, tak hlavně podporu zobrazení na zamykací obrazovce tzv. lockscreenu. Nová verze přináší obojí a navíc vám umožní vybrat si ze široké palety možností zobrazovaných údajů.


Aplikaci Meteoservis vyvíjí tým profesionálních vývojářů s dlouholetou zkušeností s meteorologií. Meteoservis pracuje přímo s výstupy numerických modelů, sám je interpretuje a pak předkládá jako „vlastní“ předpověď. Základem je detailní předpověď počasí ve tříhodinových intervalech. Meteoservis je zaměřen specificky na území České a Slovenské republiky a je k dispozici pro platformu Windows Phone 7/8 a Google Android. Kompletní informace o aplikaci Meteoservis a odpovědi na nejčastější otázky najdete na oficiálních stránkách aplikace.

Meteoservis
Nová verze s označením 2.80 je dostupná už nyní ve Windows Phone Store a stávající uživatelé, kteří mají zařízení s WP8, ji také obdrží formou standardní aktualizace během několika dní. Z důvodů systémových omezení dnes již starší verze systému WP7.x nebylo možno zapracovat novinky z této verze i do verze pro tyto stroje. Nicméně valná většina stávajících uživatelů má právě Windows Phone 8 zařízení a těch všech (a pouze těch) se tato nová verze týká.
Stávající verze (2.42) je ještě kompilovaná pro spuštění na WP7 zařízeních a i když byla kompatibilní s WP8, nebylo možno do ní implementovat požadované změny. Nová verze (2.80) je kompilovaná výhradně pro WP8 a využívá tak nových možností tohoto OS. Nová verze je také plně kompatibilní a funkční i pod (zanedlouho uvolněným) systémem Windows Phone 8.1.

Kromě již v úvodu zmíněných nových funkcí dlaždic a zamykací obrazovky, doznala aplikace pro WP8 jistých změn v pozadí. Mnohé nelze okem postřehnout, jelikož skrývají změny „pod kapotou“, některé drobné možná odhalíte sami. Tou asi nejmarkantnější je schopnost, nebo spíše podpora pro „fast app resume“, což je rychlé obnovení aplikace po jejím opětovném spuštění. Například tedy, je-li aplikace deaktivována opuštěním klávesou „windows“ apod. a poté opět spuštěna např. opětovným zvolením z hlavní obrazovky, je aplikace (rychle) obnovena do původního stavu a na původní obrazovce (pokud to daný stav umožňuje). Nespouští se tedy nová instance aplikace, ale aktivuje se ta předešlá, mezitím zcela neaktivně bdící na pozadí. Více informací najdete třeba zde.

Ale tou hlavní novinkou je bezesporu možnost využití široké dlaždice a také zobrazení na zamykací obrazovce vašeho telefonu, což jsou funkce, po kterých jste toužebně volali. Než se k tomu dostaneme, jen si dovolím uvést, že byla zcela kompletně přepsána část kódu zodpovědná za živé dlaždice tzv. LiveTile. Nově aplikace umožňuje si dosytosti vybrat způsob resp. typ zobrazení na dlaždici. A to zcela samostatně pro přední i zadní stranu a to včetně široké dlaždice. Samozřejmostí je i zobrazení vybraného snímku (třeba srážkového radaru) na dlaždici (kromě Lite edice). Pro tyto účely došlo k reorganizaci dialogu Nastavení, jehož podobu tady teď na obrázcích vidíte. V sekci Dlaždice je možno si přehledně a jednoduše vybrat informaci pro zobrazení na jednotlivých stranách dlaždice. Po kliknutí na danou dlaždici se vám otevře seznam možností tj. typů zobrazení a je jen na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat. Zvolíte-li zobrazení „oblíbené informace“ na dlaždici (třeba onen radar), máte zde také možnost tuto informaci zvolit. Kdykoliv to můžete udělat bez vstupu do Nastavení přímo z kontextového menu, přidržením na vybraném obrázku či mapě v sekci „Aktuální stav počasí“ a následou volbou z menu „oblíbená informace“.

Meteoservis Meteoservis

A podobný princip je použitý také u zobrazení na zamykací obrazovce tzv. LockScreenu. Tato verze je první, která toto zobrazení umožňuje a možnosti nastavení a voleb zobrazení jsou stejně bohaté, jako v případě dlaždic. V Nastavení, v sekci Zámek, můžete vše pohodlně a přehledně nastavit. Po kliknutí na obrázek reprezentující zamykací obrazovku se vám otevře seznam možností tj. typů zobrazení a je jen na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat. A opět, zvolíte-li variantu zobrazení s „oblíbenou informací“, máte zde také možnost tuto informaci zvolit. A stále platí, že to kdykoliv můžete udělat přímo z kontextového menu, přidržením na vybraném obrázku či mapě v sekci „Aktuální stav počasí“ a následou volbou položky „oblíbená informace“ z menu. Dále zde můžete změnit samotné pozadí lockscreenu, tedy vybrat nový obrázek, který pak bude sloužit jako pozadí na němž budou údaje prezentovány. Zvolit můžete libovolný obrázek dostupný na vašem zařízení, provést korekce velikosti/ořezu a pomocí posuvníku níže poté také případné ztmavení tohoto pozadí, což se může hodit v případě, že vybraný obrázek je příliš světlý a informace tak splývají s pozadím. V další verzi se také počítá s možností automatické změny obrázku pomocí služby Bing Daily Wallpapers.

Meteoservis Meteoservis

Tolik tedy popis novinek v krátkosti. Na závěr však ještě třeba zmínit několik důležitých věcí. Prakticky všechny nové funkce a možnosti jsou dostupné i u Lite edice. K dispozici nejsou pouze ty typy zobrazení na dlaždici či lockscreenu, které zobrazují informace na více než 3 dny. A k dispozici není ani možnost zobrazení oblíbené informace na dlaždici či lockscreenu. V okně nastavení sice máte možnost tuto variantu zvolit, nicméně je k dispozici jen náhled, jako ukázka toho, jak to funguje v placené verzi. Samotná informace je pak zobrazována s nápisem „Meteoservis Lite“ a také neprobíhá její aktualizace na pozadí atd. Chcete-li si tuto funcionalitu plnohodnotně vyzkoušet, stáhněte si zkušební Trial verzi jedné z placených edicí a pak budete mít možnost vše vidět „naostro“.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kdo přispěli k vývoji této nové verze a zejména pak beta-testerům, kteří mi pomáhali s odladěním některých problémů. Všem ještě jednou děkuji. A vám ostatním přeji hodně radosti a užitku z používání aplikace.
Aplikaci Meteoservis pro Windows Phone nainstalujete prostřednictvím odkazů na Windows Phone Store, které najdete na této stránce.

Užitečné odkazy:

Oficiální stránky aplikace Meteoservis
Diskuzní fórum k aplikaci
Fanklub aplikace na Facebooku

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>