Meteoservis 2.50 pro Windows Mobile – nový vzhled a WiFi

Viditelných novinek je víc, ale důraz byl kladen zejména na optimalizaci kódu, automatické aktualizace dat a vlastního (úsporného) běhu aplikace. Nejvíc ale přinese asi těm, kteří častěji fungují prostřednictvím WiFi připojení a přináší zautomatizování celého procesu. Součástí nové verze je také nový vzhled aplikace – nový motiv.


Pro ty, kdo netuší co Meteoservis je, je zde odkaz na oficiální stránky projektu, kde se lze o této freeware aplikace pro Android a Windows Mobile vše dozvědět.

Poslední velký update pro Windows Mobile? Možná ano!
Meteoservis
Možná jste někteří zaznamenali poněkud větší skok v číslování verzí. Po verzi 2.10 najednou přichází nová, s označením 2.50. Důvodů je hned několik. Tím prvním je, že jsem strávil celkem dost času “optimalizaci kódu” tak, abych zabránil nařčením některých “uživatelů”, kteří si neuvědomují, že pracují s počítačem (PocketPC je přece počítač do kapsy), a pak se diví, že jim různé pochybné aplikace zasírají paměť, žerou baterku jelikož neumí využít úsporného módu a nebo způsobují nejrůznější podivná chování či pády celého systému WM. Nyní mohu s klidným svědomím prohlásit, že na 99% to nebude aplikací Meteoservis – což se ostatně, v rámci technické podpory mnoha jedincům, potvrdilo i v minulosti. Nyní je ale aplikace ještě efektivnější, jak po stránce spotřeby CPU času, tedy i baterie, tak i po stránce stability vlastního kódu.

Druhým důvodem je přítomnost několika nových funkcí a možností aplikace a také nový (volitelný) vzhled aplikace, resp. ikon počasí, jelikož základ GUI zůstává stále nezměněn. Zároveň taky předpokládám, že tato verze bude zřejmě poslední verzí pro platformu Windows Mobile. Možná se objeví ještě nějaká, ale půjde spíš jen o opravy eventuálních chybiček než o rozšiřování o nové funkce. V budoucnu se tedy budeme zaměřovat zejména na platformu Android (což má ‘na starosti’ kolega) a nově také na Windows Phone – na stole už totiž leží a trpělivě čeká nový krásný telefon…

Vše pro WiFi a aktualizace dat
Meteoservis
Slzu nostalgie jsme úspěšně zamáčkli a teď už honem k novinkám v nové verzi. Jak už bylo řečeno, nejvíc novinek přinese tato verze všem, kteří častěji fungují na WiFi. Těm umožní zautomatizování celého procesu aktualizací přes WiFi. Podpora pro WiFi připojení k Internetu a tedy využití pro manuální i automatické aktualizace dat se dá rozdělit na dvě části resp. dvě oddělená, ale provázána nastavení. První část představují nové možnosti, které najdete v dialogu Sytémová nastavení (tedy Menu -> Možnosti -> Systémová nastavení). Najdete zde novou volbu “Zapínat a sestavovat WiFi připojení před automatickou aktualizací dat”. Jak asi tušíte, po zapnutí této volby, se bude aplikace Meteoservis automaticky (pokoušet) připojovat k WiFi síťi před tím, než započne automatická aktualizace dat (radarových,satelitních a hlavních).

Pokud se to podaří a bude nalezena WiFi, ke které bude možno se připojit (třeba vaše domácí a nebo někde v hospůdce, kde jste se již jednou připojili a přístupová oprávnění jsou již v systému uložena), stane se tak automaticky a následná aktualizace dat proběhne přes toto WiFi připojení.
Samozřejmě, že aplikace automaticky zajistí i odpojení od WiFi sítě a to takřka okamžitě, jakmile je aktualizace dokončena. V případě, že nebude možno WiFi připojení z jakýchkoliv důvodů sestavit proběhne aktualizace standardní cestou, tedy například přes GPRS/EDGE – pokud ale není nastaveno tzv. výhradní použití WiFi. Ale o tom až za chvílí, jelikož toto nastavení je v jiném dialogu.

V témže dialogu najdete i volbu “Sestavovat WiFi připojení také u manuální aktualizace dat”. Zapnutím této volby docílíte toho, že se bude aplikace pokoušet připojit k WiFi síti také u manuální (ručně vyvolané) aktualizace dat. Dodatečnou volbou “Používat výhradně WiFi připojení” lze vynutit výhradní připojení k Internetu přes WiFi, takže v případě, že nebude WiFi dostupné, neprovede se aktualizace dat jiným způsobem, například přes GPRS/EDGE či 3G. To je výhodné pro ty, kteří nechtějí (nebo nemohou) tyto datové služby využívat a chtějí aktualizovat jen když je dostupné nějaké WiFi připojení. Nyní už tedy nemusí ani ručně nejprve zapínat WiFi než provedou aktualizaci dat Meteoservisu. Jen dodám, že v případě manuální aktualizace přes WiFi, je tato odpojena automaticky také, ale až po uplynutí zhruba jedné minuty. Po tu dobu je možno provést třeba další aktualizace dat – po radarových snímcích například i satelitní apod. K automatickému odpojení od WiFi také dojde okamžitě, jakmile je aplikace minimalizována tedy ‘ukončena’ například kliknutím na logo aplikace v pravém horním rohu.

A nakonec, ve stejném dialogu tj. Systémová nastavení, najdete nově i volbu “Neaktualizovat data v době: [od-do]”. Tato volba umožňuje nastavit dobu, ve které nebudou (žádné) automatické aktualizace prováděny. Ideální například když máte povoleny automatické aktualizace radarových snímků (třeba přes WiFi) a nechcete, aby se prováděly v nočních hodinách, kdy třeba spíte atp. Podobnou možností je další volba “Neaktualizovat data v režimu Letadlo”. Zapnutím nebudou prováděny automatické aktualizace dat v případě, že bude zařízení v módu Letadlo tzv. FlightMode, což je vhodné hlavně pro ty, kteří (jako já) zařízení nevypínají, ale jen deaktivuji radiovou GSM část právě přepnutím do režimu Letadlo. Jen doplním, že pro automatické přepínaní z-do režimu Letadlo v zadaném čase vám může posloužit další můj freeware prográmek DontForget, který toho ale umí ještě mnohem více.

Meteoservis
Další změna, která má souvislost s automatickým využíváním WiFi, proběhla také v dialogu nastavení automatické aktualizace dat. Tedy přesněji v dialozích pro nastavení aktualizace jednotlivých typů dat tj. radar/sat/hlavní. Zde nově najdete volbu “Používat výhradně WiFi připojení”. Zapnutím aktivujete výhradní použití WiFi připojení pro daný typ automatické aktualizace dat – samozřejmě jen pokud jste (v dialogu Systémová nastavení, což popisuju výše) povolili volbu “Zapínat a sestavovat WiFi připojení před automatickou aktualizací dat”. Je-li tato volba zapnuta, neprovede se automatická aktualizace dat jiným způsobem (například přes GPRS/EDGE) – jen přes WiFi, je-li dostupné. To je výhodné pro ty, kteří nechtějí (nebo nemohou) datové služby využívat a chtějí aktualizovat jen když je dostupné nějaké WiFi připojení.

Opravené ikony a nový výchozí motiv Modern
Jak jsem byl upozorněn, noční ikony v největším rozlišení, tedy ty největší u VGA displejů, zejména ty s měsícem, vykazovaly nechutné zkreslení a byly škaredé. Nahradil jsem je tedy novými, v podstatně lepší kvalitě. Tak to jen taková maličkost na úvod. Podstatně viditelnější bude změna, kterou uvidíte hned po nainstalování a spuštění nové verze Meteoservisu. Změnil se totiž výchozí Motiv aplikace. Lépe řečeno: přibyl nový motiv, zvaný Modern, ve všech třech barevných variantách jako to původní (proto také pěkně nabobtnala velikost instalačního souboru). Prakticky jde jen o změnu ikon počasí. Už dopředu teď avizuji: v nabídce Menu -> Změna vzhledu je možno změnu Motivu provést a klidně tak vrátit ten původní. Než tak (někteří konzervativní jedinci) učiníte, zkuste změnu, zkuste číst i dalších pár řádků.

Meteoservis Meteoservis
Meteoservis Meteoservis

Je jasné, že jste si na původní “přirozené” ikony za ty léta zvykli, ale vše je jen otázka zvyku. Podobné (nenuťte mě říkat stejné) ikony vídáte v jiných aplikacích o počasí od HTC a třeba se vám už přejedly. Ty nové jsou hold jiné, ale jakmile jim dáte týden-dva, sami zjistíte (stejně jako já), že mají něco do sebe. V mnohých případech (jen počkejte až nebude v předpovědi jen samé slunko) jsou přehlednější a srozumitelnější a v určitých situacích vypadají i graficky lépe. Jak říkám, je to jen o zvyku. Nezatracujte je hned, dejte jim čas a pokud se vám ani pak nebudou zdát, klidně se vraťte k původnímu motivu. A nebo si klidně vytvořte motiv a ikony vlastní.
Meteoservis

Ještě než se rozloučíme, dovolte mi vás upozornit na právě probíhající anketu Mobilní aplikace roku 2011. V kategorii Životní styl soutěží také váš Meteoservis. Chcete-li mu dát svůj hlas (v této kategorii) zde je rychlý odkaz na aplikaci Meteoservis (jen popojeďte o něco nahoru).

Tak to je úplně vše.
Stáhnout si nový Meteoservis můžete, jako vždy, z oficiální stránky projektu..


Oficiální stránky projektu (kompletní popis aplikace, stažení a příspěvky)
Diskuzní fórum k aplikaci
Fanklub aplikace na Facebooku


A nezapomeňte: Aplikace Meteoservis je šířena jako freeware, je tedy zcela zdarma. Příspěvky jsou samozřejmě vítány a budeme rádi když na další vývoj, údržbu a provoz projektu přispějete jakoukoliv částkou.

11 komentářů Meteoservis 2.50 pro Windows Mobile – nový vzhled a WiFi

 • Cibulicka

  Aplikace je to prvotridni, ale proc prechazet na Windows Phone? Proc vsichni programatori jak v panice opousti WM? Prave ty male uzitecne pocitace. To si opravdu vsichni myslite, ze ty hromady lidi co maji pristroje s WM je hromadne zahodi a poridi si neco tak odpudiveho jako je Windows Phone? Lide kteri WM pouzivaji k tomu maji svoje duvody, jinak by jiz meli iPhony a podobne. Skoda, velka skoda, ze to potopite. Program je to opravdu pekny.

 • Sám mám WM a teď už i WP a nic odpudivého na WP7 nevidím, spíše naopak a v brzké době WP dosáhne možností WM i s moderním kabátkem. Bohužel, WM6.x je prostě v důchodu a další instancí je už jen smrt. To ale neznamená, že Meteoservis pro WM dál nebude, jen to prostě nebude hlavní vývojová linie a nebudou přibývat nové funkce atd., ale podporu a funkčnost pro platformu WM samozřejmě udržím i nadále.

 • Cibulicka

  O budoucnosti WP nechci moc debatovat, je zde velká hromada otazníků, ale třeba to opravdu jednou bude tak jak říkáte. Prozatím vždy slýchávám, že lidi z WM přešli na Android, o čemž svědčí i zoufalé prodeje přístrojů s WP. Nicméně, velice jste mě potěšil, že na program pro WM úplně nezanevřete. Důchodový věk si lidé užívají spoustu let, tak pak je to v pohodě. Program se mi moc líbí a doporučuji ho všude. Sám jsem provedl 62 instalací na WM, které pravidelně administruji, a lidé si ho nemůžou vynachválit. Díky.

 • Martin

  je moznost ako z mojej wm aplikacie vyvolat update meteo dat pre meteoservis?

 • Nerozumím přesně otázce, ale podobné záležitosti řešte prosím v oficiálním diskusním fóru tj. http://forum.softimage.cz/viewforum.php?f=9

 • Roman

  Zdravím
  V první řadě bych vás pochválil za meteoservis je fakt super a vymakanej :-))
  A za druhý se chci zeptat , zda by byla možnost nějak integrovat meteoservis pro program SoSoPi ?
  V sosopi je sice počasí ale nefunguje správně a mé pokusy tam integrovat počasí z Sence vždy stroskotali :-))
  to bude tím že nejsem programátor :-))
  Jestli by ta možnost byla prosím napište mi na mail : rur-tp-cz@email.cz poslal bych vám soubor sosopi i s mým překladem a drobnýma úpravičkama .
  Předem děkuji za odpověď Roman

 • 1. Není v mých silách integrovat Meteoservis do každé blbiny,kterou navíc provozuje jen pár uživatelů, sorry.
  2. Vývoj pro WM byl zastaven a nové fičurky už přibývat nebudou. Zůstává jen podpora a evt. opravy chyb atp.

 • Roman

  ok díky chápu :-))

 • roman

  zdravim,som stastny ze exxistuje fanda ktory urobil tak fajn vec ako je meteoservis,tesi ma ze pokracovat budete na WP,lebo mna caka dilema co dalej az sa mi moja x1 poberie do pekla za Bilom Gatesom,a volby su bud WP,alebo iphone.A preto mam otazku neuvazujete aj o Ios?vela stastia a dik

 • Pro WP již vývoj aplikace započal. Pro iOS jen neplánuji.

 • PetrN.

  Proč zde nikde nejde stáhnout poslední verze (2.50) pro WM???