Metelesku Blesku nově jako československý magazín

Je to škoda, napadá mne, když vidím, že mladší generace Čechů chápe slovenšinu jako cizí jazyk. A stejně tak je to pro mnoho mladších Slováků s češtinou. Je škoda, že dnes ve svém CV, mnozí uvádějí češtinu resp. slovenštinu jako další z jazyků, kterými hovoří. Je to škoda, že musí vznikat taková věc jakou je Česko-Slovenský a Slovensko-Český slovník. A i když čas od času v českých médiích zaslechneme slovenštinu, což je rozhodně dobře, stále je, myslím si, co vylepšovat a důvod spravovat si “reputaci”.

Snad je to částečně dáno mou genovou výbavou, ale pro mne byla odjakživa slovenština velice příjemný a možná i ten nejhezčí slovanský jazyk. Její měkkost a zároveň určitá lehkost ve vyjadřování mi vždy imponovala. A podobně jako v mém rodném jazyce, češtině, lze se slovensky krásně a barevně vyjádřit, což mi u mnohých, hlavně neslovanských jazyků, chybí. V době mého mládí, bylo zcela běžné střetávat se v běžném životě jak s češtinou, tak i slovenštinou, a ve výsledku neměl nikdo z opačných konců naší bývalé republiky problémy s porozuměním. Bohužel, historii jsme nepsali my obyčejní lidé, ale pár vyčúranců nahoře a tak netrvalo ani moc dlouho a s rozdělením republiky se záhy dostavila i jazyková bariéra mladší generace.

Pravidelným návštěvníkům slibuji, že tato změna webu je na dlouhou dobu poslední. Změna na “magazín” a přídomek “československý”, jakož i nové prvky na stránkách, jako je sloupec “Zachyceno v síti”, kde najdete tipy na české i slovenské články, které jsem četl, již plně vystihují mé směřování dále. Na obsahu se nic podstatného nemění, ale určitě přibude více článků s “obecným” zaměřením a článků postihujících nešvary a problémy dneška, polemiky a zamyšlení. Rád bych také, v souvislosti se záměrem publikovat či upozorňovat na články slovenských autorů (jasné, že po slovensky), kdyby se našli slovenští (i čeští) autoři, kteří by, i když třeba ani sami nepublikují na svém webu či blogu, přispěli třeba k některým tématům na tomto webu.
A možná jste také postřehli změnu adresy z blog.softimage.cz na magazin.softimage.cz. Proto prosím vás, kteří odebíráte články přes RSS, o změnu nastavení kanálu a i když bude fungovat trvalé přesměrování z původní adresy na novou, není od věci změnit si třeba i záložky. Víc vás už změnou na webu unavovat nechci a věřím, že to vše bylo a bude jen ku prospěchu věci.

Stejně tak věřím, že tato inovovaná podoba Metelesku Blesku přispěje k rychlejší nápravě toho, co se možná nikdy nemělo stát, odcizení češtiny a slovenštiny, že zde vy, jak čeští tak slovenští Internetoví nadšenci či uživatelé, budete rádi pobývat a dozvídat se stále něco nové z českých i slovenských luhů a hájů.

Motto: Nenechte se zviklat a ovládat několika skeptiky, fanatiky a extrémními nacionalisty, kteří se určitě objeví, a pro které je tato idea neslučitelná se životem. Buďte sví, vždy !

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>