Jak byl Mikeš ukraden cikány

V dávných dobách žil v Hrusicích jeden kocour, jmenoval se Mikeš a nosil parádní botky … No ale, kdo by pohádky o Mikešovi neznal, taková klasika. Dnes bych vám rád představil jednu z jeho příhod s občany snědší pleti, která pochází z jedné starší, dost dávno vydané knížky pohádek. Je to knížka z doby, kdy pravda ještě nebyla nazývána rasismem a kdy nebylo trestné děti pravdivě varovat před nástrahami světa.

mikes
mikes

Jo hold, není nadto nazývat věci pravými jmény …

18 komentářů Jak byl Mikeš ukraden cikány

 • Hepcziiik

  heh, neměli by se všechny knížky, kde se Cikáni nazívají Cikáni, posbírat a spálit, abysme je náhodou nediskriminovali? bych se nedivil, kdyby se najednou v Bruselu objevila žaloba od nějaké skupiny hnědočechů a stát, neboli my všichni, jim zaplatíme tučné odškodné za rasizmus…

 • No jo, ale to, že se cikáni kdysi usnesli a odhlasovali na svém mezinárodním (dáli-se to tak nazvat) zasedání že si budou říkat romové, ještě neznamená, že je to nevyhnutelné označení. Já osobně se držím konzervativního označení -cikáni. A myslím, že na tom není nic špatného …

 • TK

  Nějak postrádám důvod, proč se zrovna tento “článek” objevil na tomto webu. Čekal bych zde něco úplně jiného (s ohledem na celkové zaměření stránek). Může mi pan autor sdělit, co ho k tomu vedlo? Že by rasová předpojatost?

 • Nechápu, jak jste příšel na to, že se to vymyká zaměření tohoto webu. Článek je v rubrice Relax a taky zde najdete články o Vaření či Meteorologii – ty se taky všechny vymykají zaměření????
  PS. Ty kidy o rasové předpojatosti nebudu komentovat…

 • TK

  To se pak omlouvám, rubriku relax sem nějak přehlédl. Přistupuji přes RSS, tak asi proto

 • Neva

  No právě, člověk si tak nějak pořád myslí, že když je něco “zavedeno”, musí to tak být furt. Proto se třeba snažím i do ryze služebních hovorů vnést občas i trochu humoru, nebo odlehčení a hned je řešení pestřejší. To máte jako když Vám chybnou brambory, uvaříte si k řízku rýži…

 • TK

  Možná by tedy neškodilo nějak graficky zvýraznit ve které rubrice se člověk nachází. Toho, že zde vůbec jsou, jsem si všimnul poprvé, ale třeba je to jenom můj problém. Přesto to zvažte

 • Vždyť ano, každá rubrika má svůj piktogram, obrázek na začátku článku např. Relax = šálek kávy …

 • pro

  Dovedu si představit děs v dětských očích po vyslechnutí takové pohádky. Je třeba dětem vysvětlit, že dnes už žádní zlodějští cikáni nejsou. A jejich “nástupci” Romové přece už kocoury nekradou.

 • Zbycho

  A taky nekradou pejsky za účelem jejich následné konzumace.
  Ale abychom nekřivdili, jsou Cikání, kteří vlastní firmy (nejčastěji stavební) a makají “jak černí” a jsou Romové, označováni pravověrnými Cikány jako rumungři (od Rumun).
  A vysvětlit svým dětem, že si mají dávat majzla před určitou komunitou lidí (na základě vlastních zkušeností), která se odlišuje barvou pleti není rasizmus.

 • Bob Chutney

  Je treba nazyvat veci pravym jmenem,opaku se rika,bohuzel,diplomacie!Ale co chci rici;Moje prvni blizke setkani s cikany se odehralo takto:Moje teta mne vzala v Prostejove,kde jsem byl na prazdninach,na modleni do adventisticke motlitebny.Po hodine jsem toho mel dost a sel jsem se projit po meste.Pred nadrazim sedela na lavicce cikanka,vek asi 35-40 let.Zavolala na mne,ze jestli chci,ukaze mi kouzlo.Bylo mi tehdy dvanact let,hloupy nezkuseny.Optala se mne,zda mam penize.Odpovedel jsem po pravde,ze mam u sebe deset korun.Rekla mi,at ji je pujcim,ze se nemusim bat,ze mi je vrati.Dal jsem ji zadane,zachrchlala a do bankovky vyplivla sputum tak zelene,jako jarni travnik.Snad bylo az z paty,jak se rika.Pak se mne zeptala,zda chci tech deset korun zpet.Nechtel jsem.Od te doby je mam rad jako vred na prdeli!!!

 • ilemas

  Nechápu proč se cikání zase zlobí.Když v nějakém americkém filmu nebo knížce se objeví češi jako záporáci, také se nezlobím. Hlavně jim proboha zase nevyhovujte a nechte Mikeše i s cikánama být.Lada napsal jen pravdu,cikáni vždy kradli a krást budou.A neříkejte jim Rómové, vždy to budou cikáni.

 • Víťa

  Konečně se cikáni začali vzdělávat už čtou i Ladu . Jinak by na to nepřišli nebo jim to prásknul Kocáb jiné vysvětlení nemám .

 • venca

  Tento svět je postavený na hlavu.Nevadí mi doktor z blízkého východu dokonce ani Kocábova Lejla ty mají alespoň v hlavě a jsou pro nás přínos. Ale těmhle ubrečenejm sociálním parazitům bych vytvořil vlastní stát a oni by se vyhubili sami.Ale ne, nato je špatná doba. Radši počkáme až vyhubí oni nás.A věřte tak dlouho to trvat nebude. 🙁

 • Václav Svědiroh

  Jestli se někomu nelíbí jak jak napsal pan Lada pohádku o Mikešovi,tak jeto jeho problém.Jestli vidí v jeho knize rasicmus .tak je to hlupák a tímto stejně nic nevyřeší,spíš naopak.

 • fík

  nebylo by vhodné zakázat vyrazy jako cikánská pečeně nebo cikánský šál? tam je také trochu rasismu. A jestli ne, tak můžeme brzy čekat mezi žebry “cikánský teploměr” /núž/

 • kulikos

  je alespon vidět jejich mentalita.jak se jim neco nelíbí hned je to rasismus.za chvíli nám budou sr…..t na hlavu a my jak ovečky si to necháme líbit a budem mlčet,jako vždy.cikáni mají větší pravomoci než my obyčejní pracující lidé.je to hanba naše a naší vlády že jim strkají horem,dolem.

 • Markáta Jarková

  Vždyť se už cikáni od toho stáhli, alespoň, že tak…