Jak bojovat proti závislosti na Internetu

Získat závislost na Internetu, ať už v jakékoli podobě, není nic tak složitého. Mnohdy stačí relativně málo a máte našlápnuto. Samozřejmě, že to vždy záleží na osobnosti jedince takovýmto nástrahám odolávat, a také na jeho vůli něco změnit. Internet může přinést mnoho pozitivního, ale celkem hravě se vaše přítomnost v síti může změnit na nekontrolovatelnou touhu tam Být. Možná si to sami ani neuvědomujete, ale pokud ano, nastal čas pokusit se to alespoň trochu změnit.

Začnu opakováním toho, co jste na těchto stránkách už mohli číst.
Nemusíte být jen majitelem webových stránek. Stačí být pouhým brouzdalistou nebo i „slepým“ klikačem. Prostě pouze pasivním uživatelem, který naplňuje statistiky návštěvnosti webů. Již po pár měsících si vypěstujete svůj postup, jak to všechno, než začnete opravdu pracovat, stihnout obhlédnout a navštívit. Stanete se pravidelným návštěvníkem nejrůznějších webů a blogů, přispěvovatelem ve fórech, kritikem konfliktních článků. Je nemožné začít pracovní den bez navštívení vašich oblíbených webů a i když to všechno do deváté hodiny ranní stihnete, i přes den, o každé pauze, které si sami začnete vyrábět pro tento účel, musíte nakouknout na některá místa, jestli se snad něco nového nevyskytlo, a to i když ze zkušenosti víte, že běžně více než jeden článek za den na tomto webu nevychází. To, že vám práce přibývá, je jen subjektivní pocit plynoucí z toho, že vám ubývá času na plnění pracovních úkolů, v práci jste nesoustředěni a svou přítomnost na webu omlouváte tím, že je přeci pracovní přestávka a nebo, že tak vlastně relaxujete a odreagováváte se před pracovní zátěží.

Možná tento scénář zcela přesně nepopisuje vaše chování, třeba se mu jen blíží. Možná jste si podobných příznaků sami na sobě všimli a rádi byste se finálnímu stádiu závislosti vyhli, stejně tak jako já. Postup, či spíše několik doporučení, jak s touto, třeba jen začínající, závislostí bojovat, který vám nabízím, není samospasitelný ani jediný. Je to jen ověřený postup, který u mne celkem solidně fungoval, a se kterým by prakticky nikdo, kdo to chce zkusit, neměl mít problémy. Ono zakázat si Internet kompletně nebo skoro úplně nemá smysl, jen byste tak přišli o cenný zdroj informací či zábavy. Je to jako u každé diety, můžete pít zázračné čajíčky, polykat senzační prášky, ale fungovat to stejně bude jen tehdy, když vaše spotřeba kalorií převýší jejich přísun. A nemá vůbec žádný smysl si nějaká jídla či potraviny odpírat, můžete klidně všechno, na co jste zvyklí, jen v rozumné a kontrolované míře. Můj “recept” je velice jednoduchý (možná až moc) a inspirací mi byl jeden článek na jednom (myslím že anglickém) diskuzním fóru. Bohužel bez odkazu, bylo to už pár let zpátky a absolutně si nepamatuju kde či v jakém kontextu to bylo. To ale není na škodu, stačí, že mi něco v mysli utkvělo. Já ho jen lehce modifikoval a v praxi na sobě vyzkoušel.

Základem je omezit a zkrátit čas, který denně věnujete čtení webů, blogů či diskuzních fór a omezit tak zbytečné plýtvání časem, který byste mohli věnovat třeba vaší přítelkyni, rodině nebo jiné bohulibé činnosti. Předpokladem je fakt, jak již bylo zmíněno výše v úvodu článku, že se denně neobejdete bez své dávky vašich oblíbených míst na Internetu a také přes den, bez zjevného důvodu, se na ně i několikrát (zbytečně) vracíte. Také předpokládám, že vámi navštěvované stránky máte ve svých záložkách, ať už na PC nebo jinde na webu. Většina lidí tyto záložky třídí podle kategorií či zaměření do skupin a podskupin resp. složek a podsložek, například má skupiny: Mobily, Zábava, Tisk atd. A to včetně podskupin, například “Mobily – Magaziny”, “Mobily – diskuze” atd. Samozřejmě, že takových skupin a celkově záložek budete mít na svém počítači spousty. Pro začátek, a pro naše účely, si vytvořte na hlavní úrovni jednu novou složku – skupinu. Nazvat ji můžete třeba “Kolotoč” – což je myslím i docela výstižné. Do této skupiny teď umístěte všechny své záložky, odkazy na weby, kterými se denně probíráte, a bez kterých se prostě neobejdete. Vemte to pěkně postupně, s rozvahou a všechny je tam naskládejte. Můžete si i určit pořadí předřazením numerického prefixu např. “01 – Webik”, “02 – Diskuze na wr.cz” atd. Tím jsme izolovali všechny weby, které vás zajímají, a které jsou pro vás nezbytné. Tím se také zbavíme potřeby rozklikávat a prohledávat skupiny a podskupiny a mimoděk tak hledat, co jsme ještě dneska nenavštívili a kam bychom mohli třeba zase kouknout. Budeme je mít pěkně pohromadě. Nejenom že vám to ulehčí orientaci, o tom tu dnes řeč není, ale možná tak snáze pochopíte, kolik toho denně vlastně stihnete. A teď přijde možná to nejdůležitější. Každou záložku (odkaz) z naší nové skupiny “Kolotoč” můžete navštívit jen jednou denně. Pokud navštěvujete spíše diskuzní fóra tak to zní krutě, ale zkuste se omezit na maximálně 2-3 návštěvy denně. Pro tento účel si (vyjímečně) založte novou podskupinu a nazvěte ji třeba “3xdenně”. Stejně tak, pokud máte přiliš hodně záložek ve složce “Kolotoč”, tedy více než 20, rozdělte je třeba na polovinu a jednu pod-skupinu nazvěte “JenPondeliStredaPatek” a druhou “UteryCtvrtekVikend”. boj Možností jak je rozčlenit je víc, například klidně přímo po jednotlivých dnech, nebo budete mít hlavní skupinu pro každodenní “návštěvy” a jinou, navanou třeba “JenVeStredu”, kde umístíte málo navštěvované weby, kterých se ale nechcete vzdát atd. atd. V každém případě se ale snažte dodržet maximální počet 15-20 záložek (odkazů) na jeden den. Teď se už “jen” musíte přinutit dodržovat zavedený pořádek a režim. Nezapomínejte, že každou záložku ze skupiny “Kolotoč” můžete navštívit jen jednou denně (s vyjímkou diskuzních fór, kde postupně uberte ze 3 na 2x denně).

Takže redukční dietu jste zahájili, položili jste základy znížení frekvence (a že jich bylo) návštěv vašich oblíbených stránek. Ale co dál? Po několika dnech, kdy si alespoň trochu zvyknete na to, že odkazy už nevyzobáváte ze všemožných koutů vašeho systému záložek (máte je ve složce “Kolotoč”), a že se snažíte navštěvovat ona místa jen jednou denně nebo podle plánu, přichází na řadu fáze dvě. Ta by se dala ve zkratce shrnout pod heslo: eliminace zdrojů. Opět malé přirovnání k dietě. I když už dietu držíte a omezili jste tím přísun energie, stále máte více možností co jíst. Samozřejmě můžete klidně pojídat suché vařené brambory, můžete si jich dopřát relativně hodně, ale pořád jsou to jen brambory. A nebo si můžete dát svůj velice oblíbený knedlík, ale třeba jenom 2 plátky a stále tak udržet kalorie na uzdě. Můžete začít vybírat pokrmy nejenom méně kalorické ale i chutnější a kvalitnější, abyste si pochutnali, když už musíte jíst tak málo. Z podobného důvodu jíte pomaleji a jídlo si více vychutnáváte.
Zkuste tedy něco podobného i v případě naší Internetové diety. Zamyslete se nad tím, co denně čtete, respektive co na těch svých oblíbených místech nalézáte za články či příspěvky. Určitě najdete takové, které produkují (pro vás) kvalitní a relevantní články jen sem-tam, rozhodně ne každý den a zbytek třeba tvoří balast, články nevalného či třeba osobního významu. Ano, pokud vás opravdu zajímá informace, že “jsem zakoupil nové hliníkové ráfky na svého ofrouda”, tak se klidně začtěte. Postupně ale třeba zjistíte, že weby, které jste denně navštěvoval stejně publikují mnohdy úplné banality či blbosti a i když jsou hojně navštěvované (podmínka nikoliv dostačující) úplně stačí, když se tam podíváte jednou týdně (a třeba se i vzdáte falešné “komunity”). Prostě berte raději kvalitu, než kvantitu. Raději denně navštěvujte to, co za to stojí a “občasníky” navštěvujte jen občas, a některé se možná rozhodnete vyřadit úplně (vyplyne samo začnete-li se více věnovat kvalitě). A stejně tak se pokuste si články vychutnat, jako ono jídlo, a zkuste se oprostit o zavedeného rychločtení. Nejenom, že tak třeba nepřijdete o meziřádkový “skrytý” obsah, ale rozhodně z toho budete mít víc – budete plnější. A nezapomeňte, že vaším cílem je redukovat počet pravidelně navštěvovaných webů pod dvacet. Vy sami se rozhodněte, kterých jste ochotni se vzdát.

Jak se říká, za zkoušku se nic nedá. I když se s touto “metodikou” zcela neztotožňujete, neříkejte už dopředu “to u mne nebude fungovat” – taky jsem si to myslel, ale musíte to chtít změnit. Pokud vás ale tento článek aspoň trochu inspiroval anebo přinutil se nad problematikou Internetové závislosti alespoň zamyslet, tak to splnilo svůj účel. Takže odpověď na nevyřčenou otázku z názvu článku, tedy “Jak bojovat proti závislosti na Internetu?” můžeme odpovědět: “třeba dietou”. Můžete jíst všechno, ale s mírou.

5 komentářů Jak bojovat proti závislosti na Internetu

 • Docela jsi vystihl mou situaci, záložek mám asi tak 45, ale rozhodně je neprocházím chaoticky a opakovaně. Východiskem a velkým pomocníkem je RSS, odkazy na nové články vám dodá až pod nos a vy si akorát vyberete co vás zajímá. Nicméně na Internetu trávím nekřesťansky dlouhou dobu, hlavně po nocích :). Na druhou stranu nejsem jen pasivním uživatelem… ITSPOT

 • Souhlasím, RSS je dobrý pomocník. Tak snad ti to dalo alespoň tu inspiraci …

 • T3B3C3

  Zdravím… 😀
  no že bych byl závislý na internetu?
  Spát jsem šel ve 3 ráno a vstával jsem v šest 🙂
  a pořád online. Hodně hodin že?
  Ale ne kvůli hrám, či zábavě (ikdyž jsem na browser hrách hodně často) internet využívám především kvůli práci, přesněji nabídkám práce.

  Zavislost na internetu bude především problém teenagerů, což potvrzuje i praxe.
  Sedíte s přáteli (v létě) na terase a kolem prochází pár školáků, zatím co my se bavíme o práci (bohužel) od skupinky jde slyšet: “Ty vo*e, sem byl vo* na CSku (Counter Strike) a normálně jsem zase po*ral akci, šak já mu to dneska oplatím…” no umíte si představit jak to probíhalo dále a cé myslel dotyčný tím, že mu to oplatí…

  Ve věku jako bylo daným školákům jsme řešili spíše kam půjdeme na jablka, švestky, třešně… nebo jestli si zahrajeme “na vojáky”prostě mládež dnes opravdu tráví čas u PC místo aby si užívala života.

  Reaguji ale na celý projekt.
  není to trochu klišé… bojovat proti “závislosti” na internetu opětovně na internetu?
  Není problém (jak bylo v TV zmíněno) u rodičů a jejich času věnovaného dětem? Není “chyba” u vývojářů her?

  Bohužel ale, je… 🙁

 • dada

  no tak ja to to nebudem ani skusat ale zas viem tiez neico co funguje mne to pomohlo ked mate notebook tak rano alebo poobede tam chodte tak ze max na 2 hodinky a potom ten notebook niekomu dajte samozrejme niekomu v domacnosti nech ho skryje a nech vam ho da az na dalsi den

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>