Poslední komentáře

    No comments.

Elektronické knížky a Windows Mobile

Možná patříte mezi ty, kteří nedají na staré dobré papírové, mnohdy umaštěné či uslintané, knihy a při pomyšlení, že byste četli „knihu“ elektronickou, skze displej nějakého PDA, vám naskočí husí skura. Nebo mezi ty, kterým zase moderní elektronický trend vyhovuje a bez e-knihy nedají ani ránu. Možná jste kombinací obou zatracenců a třeba zrovna hledáte ospravedlnění, že jste na tradiční papír zanevřeli. Ať tak či onak, můj slovenský kolega Rony, jehož ideu a článek jsem dnes použil, vám to všechno pěkně a řádně vylíčí a udělá jasno. A mazlit se s váma rozhodně nebude.

Teď jen doufám, že nejste až tak pozadu či neznalí, a nebude vám činit problém se začíst do textu ve slovenštině. Těm starším předpokládám tento problém nenastane. Jen ti z vás mladších, co jen ze školy ví, že Slovensko i Česko jedna země byla (a nějaká vláda nám to pokurvila). Ostatně, byla by to hanba (fuj), kdyby jste toho schopni nebyli. Vždyť slovenština je velice blízká našemu jazyku a navíc je tak krásná …

Elektronické knižky a Windows Mobile

Pozorujem očakávaný fenomén:

• Predsudky k elektronickým knihám na mobilných zariadeniach
• Malé povedomie o tom, čo elektronická kniha vôbec je

Pokúsim sa opätovne (rozumnejší ľudia prelistujú archív PDA na Spravodaji) vysvetliť o čo kráča.

Za masovejšie rozšírenie elektronických kníh môže najmä Palm. Pred viacerými rokmi (dajme tomu v minulom storočí) to pravé a originálne (huš Newton, huš!) PDA.

Dell Axim X5Pôvodné určenie PDA veľmi rýchlo rozšírilo svoj záber a pomerne veľká obrazovka – vtedy najčastejšie tekutý kryštál (digitálková sivozelená s čiernymi písmenami) bez podsvietenia – lákala k zobrazovaniu textu.

Toto obdobie išlo bezo mňa – nikdy som Palmom neholdoval a preto Vám ako výsledok tohto kvasenia predkladám formát elektronických knižiek PDB/PRC. Jednoznačne najúspešnejší a najrozšírenejší. To už môžem potvrdiť aj osobne.

Prečo sa nepoužíva napr. čistý TXT (plain ASCII)? Netuším ale zrejme preto, že PDB/PRC umožňuje aj formátovanie textu aj keď v praxi sa s formátovanou knižkou moc nestretnete.

IPAQOdbočka: Je nezmysel považovať napríklad formát PDF za elektronickú knihu. V prvom rade je to prenositeľný formát elektronických publikácií a verte alebo nie – je určený práve na to. Veľmi komplikovane sa používa, komplikovane sa v elektronickej forme číta. Neustále mám nutkanie aj tisícstranový PDF vytlačiť. Tadiaľto cesta nevedie a ani na PC, proste nikde. PDF je formát elektronických dokumentov. Nie elektronických knižiek.

Nikdy ste o PDB/PRC nepočuli. No a čo?! Ja za to môžem, že si tupší ako môj nôž z Tesca?

Lenže v čom otvárať tieto dokumenty?
Mám PocketPC, prenesiem si tam súbor PDB/PRC a nič. Nejde to. Formát je zlý. Nefunguje. Čo to trepeš na Spravodaji?! No trepem asi to, že liať naftu do benziňáka nie je dobrý nápad ….

STOP!
Na tomto místě si dovolím udělat malou pauzu, přerušit kolegu ze Spravodaje a doplnit něco málo ze svého stanoviska.
No přiznám se, osobně jsem nikdy nebyl žádný knihomol a přečíst povinnou četbu ve škole pro mne bylo většinou za trest. Nicméně čas od času jsem tu krabici plnou papíru a tiskařské barvy do ruky vzal. A světe div se, mám i své oblíbené. To mi ale vůbec nebrání, ba naopak, abych formu e-knihy, tedy elektronickou ekologickou knížku, do ruky vzal. Sám na svém Qteku 8310 celkem běžně nějaký ten e-book shlédnu. Ono je to pořád lepší mít na cestě malý telefonek nebo PDA, než dvoukilovou obludu z papíru.
Já osobně, možná jako vzpomínku na můj stařičký Palm, používám ke čtení e-knížek software iSilo od stejnojmenné společnosti, a jsem s ním vcelku (na to co přečtu) spokojený. Jen bohužel to není freeware, ale zdatní si nějak poradí a ostatní prostě koupí. Trial verzi pro vyzkoušení určenou pro WM Smartfouny najdete tady.

No a teď můžeme v klidu pokračovat v poněkud svérázném a odvázaném článku mého slovenského kolegy …

1 komentář Elektronické knížky a Windows Mobile

  • jana

    Myslim ze lepsi nez iSilo je Haali Reader
    umi perfektne ceske znaky, automaticke radkovani
    (prepisuje nove rakdy shora dolu a clovek nemusi klikat:-)
    integrovany zip fullscreen atd.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>