Poslední komentáře

    No comments.

E-Ten Glofiish X800: jak optimalizovat systém a paměť RAM

Pokud snad patříte k těm méně šťastným majitelům tohoto PocketPC s VGA displejem, navedu vás dneska na způsob, jakým lze (podobně jako každé zařízení s Windows Mobile) optimalizovat a alespoň částečně vylepšit či ovlivnit tak jeho výkon – když už mu nebylo souzeno 128 MB paměti a kvalitnější chipset. Návod ale předpokládá, že nejste úplnými začátečníky a máte chuť tak trochu zaexperimentovat si. Výsledek ale určitě stojí za to.

Nedávno jsem zde publikoval informaci o tom, jak aktivovat servisní menu a další triky pro X800 i jiné stroje od E-Tenu. Dnes je to informace z trochu jiného soudku a také poněkud náročnější na vaše schopnosti. Útěchou vám ale budiž výsledek. Rychlejší zařízení s větším množstvím dostupné paměti RAM – i když nečekejte žádné zázraky, 64 MB nelze ošálit. Pokusím se tedy v krátkosti nastínit, v čem dané úpravy spočívají a poté vás již odkážu na originální anglický zdroj.

Celý proces optimalizace autor rozdělil na 6 částí, z čehož první tři jsou ty nejdůležitější, ale také nejobtížnější na realizaci. Jako první krok se doporučuje přeinstalovat operační systém WM6, který lze (jako vždy aktuální ROM) stáhnout ze stránek společnosti E-ten nebo třeba zde. Tak budete mít tu poslední – vyladěnější verzi. Ale nejen to, jen kvůli aktuálnosti to rozhodně není. Umožní vám to změnit tzv. pool size. Čím menší hodnotu pool-size zvolíte, tím více vám pak zbude pro vaše aplikace v paměti RAM a naopak – ale nepřehánějte to. Pool-size je místo v paměti rezervované pro WM kernel tedy jádro operačního systému (respektive jeho část). Systém totiž kopíruje některé soubory, aby je mohl spustit, z paměti ROM právě do paměti RAM (tzv. ROM shadowing) a tím vás vlastně o její nemalou část okrádá. Jako příklad: z oněch 64 MB, kterými X800 disponuje, vám dle nastavené hodnoty pool-size muže zůstat k dispozici (se standardní instalací WM6):

• 32 MB při pool size velikosti 4 MB
• 30 MB při pool size velikosti 6 MB

• 28 MB při pool size velikosti 8 MB
• 26 MB při pool size velikosti 10 MB

Navíc, přeinstalací OS máte možnost zvolit jinou než originální ROM. Například některou z ukuchtěných, co se válejí Internetem. Navíc nemusíte instalovat (nechcete-li) software a doplňky od E-tenu a ušetříte tak další pamět pro vaše (možná potřebnější) aplikace. V další části pak autor nabízí a doporučuje několik dodatečných tipů pro optimalizaci, tentokrát již jen formou několika zásahů do systémového registru OS Windows Mobile. Takže seberte odvahu a hupky šupky, jdeme optimalizovat to, co nám výrobce nedotáhl do konce…
Kompletní návod a původní informace, ze kterých jsem čerpal najdete v této diskuzi jako její první příspěvek. Přeju hodně zdaru.

Komentáře nejsou povoleny.