E-Ten Glofiish M800 – neurazí ale ani nenadchne

E-Ten Glofiish M800 naprosto vychází z modelu X800. Vnitřní výbava se liší jen minimálně. Rozdíly jsou samozřejmě ve vzhledu, kromě výsuvné QWERTY klávesnice, disponuje senzorovými tlačítky. Jako konkurent HTC TyTN II (Kaiser) dostal model M800 líbivý design a i co se schopností týče, nezaostává nikterak pozadu. Tedy až na oněch ostudných 64 MB RAM, které tak brzdí poměrně výkonný procesor, a jak už jsme si u E-Tenu zvykli, musí se čekat, čekat a ještě jednou čekat.

V balení nic nezvyklého nehledejte. Komunikátor nabízí poměrně bohatou výbavou, v níž nechybí datový kabel, sluchátka, pouzdro na opasek, náhradní stylus, baterie, manuál a CD-ROM se vším potřebným i “nepotřebným”. V tomto příslušenství těžko hledat něco neobvyklého i letáček se slevou na software se dá považovat za tradiční. Vše je přehledně a naprosto přesně poskládáno v na pohled atraktivní oranžové krabici s bílými hranami. Většina uživatelů by jistě ocenila paměťovou kartu jako součást balení, tu však budete hledat marně stejně jako držák do automobilu. Dodávaný USB kabel poslouží nejen pro synchronizaci s PC, ale také pro současné nabíjení. Sluchátka nenabízí nic převratného, ale jistě neurazí. Zvuk je průměrný (slabší basy či ostré výšky), naopak ocenitelný je klip na oděv. Stejně tak integrovaný mikrofon v ovládacím prvku, jimž lze regulovat hlasitost a v případě handsfree přijmout nebo ukončit hovor. Plusem je pozlacený 2,5mm jack.

Důležitým doplňkem je bezesporu kožené pouzdro, jež dává přístroji velmi dobrou a spolehlivou ochranu. Klasická kapsa na opasek má typickou černou barvu, kterou doplňuje elegantní hnědý proužek s nápisem Glofiish. Určené je jak oblíbencům odklápěcí spony, tak i klipu, jelikož disponuje oběma způsoby uchycení. Stylusy jsou oba teleskopické konstrukce. Až na plastový hrot a zadní část, jsou vyrobeny z lehké hliníkové slitiny. Při vytahování z přístroje se stylus automaticky roztáhne na maximální velikost. Ta však není nic světoborného a pro uživatele s většími prsty nemusí být nejpříjemnější. Li-Ion baterie s kapacitou 1530 mAh udrží telefon při běžném používání na živu průměrně dva dny (občasné telefonování, psaní SMS a kontrast displeje na polovině). S omezením se dá dosáhnout tří, maximálně čtyř dní, ale to už se člověk musí na přístroj skoro jen dívat. Naopak při plném zatížení (používání GPS…) vydrží přibližně šest hodin.

M800 M800

Ovládací prvky jsou tradičně pod displejem a vzhledově se výrobci bezpochybně povedly. Osm senzorových tlačítek rozděluje čtyřsměrný joystick, který narozdíl od nich postrádá líbivé oranžové podsvícení, je však dobře přístupný a jeho používání je příjemné. Mezi hardwarovými klávesami najdeme i ty tradiční pro příjem a ukončení hovoru či dvě programovatelné. Jejich řešení je však velmi nevhodné a velkou většinu zákazníků dokonce mohou odradit od koupě. Jelikož tlačítka nevyužívají mikrospínače, jsou velmi citlivá a opravdu jen lehké zavadění znamená vykonání úkolů, které v tu chvíli nejsou žádány. Výrobce se pustil v tomto směru do experimentu, jenž se však hrubě nevyplatil a jednoznačně je velkým mínusem celého komunikátoru. Řešení však existuje v nové ROM, v níž je snížena citlivost tlačítek a umožněna jejich blokace.

Jak špatná jsou senzorová tlačítka, tak naopak velkou devízou E-TENu M800 je hardwarová QWERTY klávesnice. Formát, jenž nyní používá převážné množství výrobců, dostatečně nahrazuje plnohodnotnou skládací klávesnici, která není pro práci mimo obývák nejkomfortnější. Přistroj disponuje celkem 39 klávesami, plus dvěma softwarovými. Na pravé straně jsou navíc dvě LED diody, signalizující aktivní klávesy Fn a Caps. Tlačítka jsou vyrobena z pogumovaného plastu a mají plochý tvar, což není až tak tradiční řešení. Avšak nutno podotknout, že tento tah výrobci vyšel a na klávesnici se píše opravdu výborně. Velmi dobře se s ní pracuje i za snížené viditelnosti díky perfektnímu podsvícení, jenž nese světlý odstín tyrkysové barvy. Jediným mínusem je lehká vůle při vysouvání a zasouvání.

M800

E-TEN M800 využívá poslední verze operačního systému Windows Mobile s označením 6 ve verzi Professional. Poměrně výkonný procesor však brzdí 64 MB RAM a jak už jsme si u E-TENu zvykli – musí se čekat, čekat a ještě jednou čekat. Tomuto problému nepomůže ani hardreset, jelikož 20 MB volné operační paměti, které se dosáhne, není nic skvostného. Po čase požívání se volná paměť pohybuje na polovině a to už je opravdu hodně málo. Ne zřídka je tak nutno použít i softreset, což není nikdy nic moc příjemného. Alespoň, že výrobce zapracoval na Task Manageru, jenž je opravdu povedený a alespoň lehce dokáže regulovat nepříjemnosti spojené s RAM.
Naopak displej je nutno pochválit. Mnoho uživatelů si u předchozích modelů E-TENu stěžovalo na vlnění displeje, tento fakt se u M800ky podařilo odstranit. Na 2,8palcový dotykový displej s VGA rozlišením je tak radost pohledět a bez přemýšlení ho lze zařadit mezi nejsilnější stránky tohoto modelu. Velmi dobré podsvícení ho navíc předurčuje, k dobře čitelnému i na slunci. Vše včetně internetových stránek, obrázků či menu disponuje velmi jemnými detaily.

-> Kompletní recenzi a výsledky testů včetně spousty fotografií najdete zde.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>