Poslední komentáře

    No comments.

DontForget má výročí, nová verze je už za dveřmi

Software pro Windows Mobile Smartphone
Samotnému se mi ani věřit nechce, ale nedávno tomu byl již rok, co světlo světa spatřila aplikace pro WM Smartfouny,
připomínač zmeškaných událostí a pomocník pro automatizaci vašeho miláčka, program DontForget ve své první uvolněné verzi. Do druhého roku již brzy vstoupí nová a interně přepracovaná verze s označením 2.50, která samozřejmě přinese také několik nových a zajímavých funkcí a možností, a brzy také verze pro PocketPC stroje.

Za ten první rok života si tuto aplikaci jen z tohoto webu stáhlo téměř 20.000 evidovaných uživatelů a pak ještě dalších minimálně 5000 uživatelů z jiných velkých, veskrze zahraničních, webů, ostatních nepočítaje. Aplikace DontForget se objevuje v mnoha diskusních fórech u nás i na různých zahraničních webech, ať už v Polsku, Rusku, Španělsku či na jedněch z největších svého druhu, na MoDaCo (zde a zde) a také článek na Smartphonethoughts.com či diskuze na SmartphoneThoughts Fóru.
Poslední finální release verzi, tedy 2.01 najdete a také ji stáhnete zde. O poslední veřejné Beta-verzi s označením 2.10 Beta2 a možnosti jejího stažení jsem vás již informoval.

Nově připravovaná verze, jež se pravděpodobně objeví již jako verze 2.50, doznala zejména interních změn, které se zvláště dotkly způsobu resp. principu použitém při přepínání do a z módu Letadlo (FlightMode).
df2
Dosud používaný princip se ukázal jako nevyhovující, chybující a na některých strojích dokonce zcela nefunkční – bez dodatečného systémového zásahu. Naplno se mi tak odhalily i určité, řekněme, nesrovnalosti či nekompatibilita i v rámci rodiny WM Smartphone mezi různými výrobci. Tak například to, co by mělo a funguje u HTC strojů, nebylo funkční u Samsungů atd. Naplno se tyto problémy vyhrotily právě u již zmiňované funkce tedy možnosti deaktivovat v zadaný čas upozorňování a zároveň přepnout zařízení do Letadla a v jiný čas zase automaticky re-aktivovat a Letadlo vypnout – přihlásit se k GSM síti. I kdyby se podařilo v rámci starého principu tyto problémy vyřešit, jeden by stále zůstal. A proto došlo ke kompletnímu přepracování tohoto principu, který nyní umožňuje bezproblémové přepínání z/do Letadla i při zamknuté klávesnici, ale i v případě zamknutého zařízení a to i v případě, kdy si uživatel nastaví PIN ochranu. V tom případě je PIN číslo vyžadováno při zapnutí stroje a také při každém vypnutí módu Letadlo tj. vždy, kdy dochází k registraci do GSM sítě. S nově použitým principem je toto všechno možné, funkční a relativně bezproblémové.

df2
Samozřejmě, že kromě interních změn a vylepšení aktuální funkčnosti či oprav chybiček zbloudilých, přinese nová verze programu také nová rozšíření, nové funkce a možnosti nastavení chování aplikace. Jejich stručný přehled a kraťoučké vysvětlení vám nyní přináším a také je můžete vysledovat na obrázcích (screenshotech) vpravo, vyznačeno červenými šipkami.

• možnost nastavit hlasitost přehrávaného zvuku upozornění manuálně a né jen podle aktuálního nastavení aktuálního hlasového profilu jako dosud.

• rozšíření možností při deaktivaci resp. re-aktivaci upozorňování o možnost spuštění zadané aplikace (včetně parametrů) či jiného libovolného souboru, jehož typ je v systému asociován s aplikací. Například *.mp3 nebo *.lnk soubory atp.

• možnost nastavit automatický reboot tedy restartování zařízení v zadanou dobu (třeba když spíte) a v zadané dny, což umožňuje provádět automatické a pravidelné restartování třeba jednou týdně a váš Smartfoun tak bude neustále ve výborné kondici. Je jasné, že pokud by systém jako celek a zejména aplikace třetích stran byly napsány a vyladěny optimálně pro 24/7 provoz, nebylo by nutné restarty zařízení provádět. Zkušenost a realita je však poněkud jiná a není žádným tajemstvím, že bez občasného restartu WM zařízení se systém začne potit a bzrdit, a tak je tato funkce zcela namístě.

• a nakonec je tu již výše zmíněná možnost zadat svůj PIN, jež je pak uložen v zakódované formě, pro případ, kdy máte aktivní PIN ochranu. V tom případě je PIN kód vyžadován vždy nejen při zapnutí přístroje, ale také při každém vypnutí módu Letadlo tj. při přepnutí do normálního režimu tedy vždy, kdy dochází k registraci do GSM sítě. Proto, pokud chcete využívat funkce automatického přepínání z/do Letadla musíte PIN kód do programu zadat a DontForget jej za vás při aktivaci GSM vloží a vše proběhne zcela automaticky.

Finální nová verze bude opět k dispozici v několika jazykových mutacích včetně exotické čínštiny.Ale nebudou chybět ani zcela samozřejmé jazyky jako němčina, ruština a také slovenština, kterou již tradičně připravil kolega Rony (Spravodaj). Bohužel vzhledem k pracovní vytíženosti a tím související časové tísni se předpokládaný květnový termín poněkud posouvá. Něchtějte znát přesný termín, neb sám nevím kam dřív skočit, ale předpokládám, že by to mohlo být na konci června či v průběhu července. Buďte proto trpěliví, výsledek bude stát za to a navíc, co k smrti nesnáším, je nekvalitně provedená a adfláknutá práce, tu ode mne nečekejte, to si spíše budete muset o nějaký ten den déle počkat. Zdraví zpocený Hujer.

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>