Digitalizace televizního vysílání jako trest

Ano mami, budete si muset koupit SetTopBox nebo novou telku, abyste mohli chytat to digitální vysílání. No a k té druhé televizi v kuchyni vlastně taky a to samé platí pro tu v ložnici. Takže asi, řekl bych, tři SetTopBoxy po patnácti stovkách. No a bez toho to nejde? Ne mami, nejde. No, co se dá dělat. No a co nám vlastně ta digitalizace přinese? Budeme mít víc programů nebo tak? Prd maminko, prd nám to přinese. Zatím a nějakou dobu to tak zůstane, to bude vlastně ještě horší než teď. Tomu nerozumím … řekla a odešla.

Ani já, odpověděl jsem a pak jsem si vzpomněl, že bude potřebovat ty SetTopBoxy vlastně čtyři, jelikož má ještě DVD rekordér a je asi zcela běžné, že nahrává jiný program, než na který se zrovna dívá. V tu chvíli jsem byl celkem rád, že máme doma UPC kabelovku, která ještě dlouho (a já doufám, že hodně dlouho) bude dodávat signál i prostřednictvím staré dobré analogové linky. Jenže co chudák máti a babička a druhá, ještě starší babička? Ti jsou plně oddáni na milost digitalizační mašinérii, donuceni koupit podělaný SetTopBox. A z útulných obýváků a jiných pokojů se jim stane skladiště krabiček nutných pro čučení do bedny. Ono je to opravdu úžasné řešení, mít dva SetTopBoxy, jeden pro televizi a druhý pro rekordér. Dvě nové pixly jen proto, abyste mohli přijímat digitálně rozsypaný obraz.

I když UPC šíří kabelovku analogově, příjem zřejmě realizují již z digitálních zdrojů a tak mám paradoxně možnost digitální poruchy sledovat i při analogovém příjmu. Zní až ironicky: konvertujeme vám výpadky digitálního signálu do analogové podoby. Je to tak. Ale přiznám se, pořád je mi při výpadku milejší chvilkový analogový šum a pár barevných pruhů v obraze, než rozervané kostkované hlavy hlavních aktérů právě sledovaného filmu či puzzle obraz zmrazený na celou sekundu. A tak, i když stále analogově, můžu vesele sledovat digitalizované poruchy ve vysílání a bavit se nad zkresleným a chvějícím se zvukem připomínající Karlu Mráčkovou když začínala u počasí na Nově. Tak kvalitní digitálně analogové vysílaní nám teď kabelovka od UPC nabízí. Asi jako přípravu na digitální časy.
settopbox

Digitální vysílání má prostě jen výhody, však posuďte sami:
• ke každé televizi, která nemá DVB-T tuner (což většinou nemá) potřebujete SetTopBox
• stejně tak ke každému videu nebo DVD rekordéru, který nemá DVB-T tuner (což většinou nemá) potřebujete SetTopBox. A to už ani nezmiňuju, jak je práce s externím DVB-T tunerem úžasná, když chcete naprogramovat nahrávání na určitý čas, kdy nejste přítomni. Fakt zážitek.
• spravíte si po dlouhých letech anténu a antenní rozvody
• jste-li obyvatel domu či paneláku se společnou anténou, gratuluji, větší pakárny už není. Zřejmě budete muset zainvestovat pár (desítek či až stovek) tisíc do přizpůsobení rozvodů. Koupíte pro celý dům třeba 12 SetTopBoxů (pro každý program) a dále budete rozvádět již signál po domě analogově? Ano, i to je řešení. Pak ale jednotliví nájemníci nemají možnost využít například EPG či jiné doplňkové služby digitální sítě.
• rozvedete signál do bytů digitálně? Dobře, pak sice nájemníci EPG využijí, ale každý bude potřebovat SetTopBox(y) pro svá zařízení, podle počtu televizí a rekordérů, které nemají DVB-T tuner integrován.

Ale nezoufejte, odměnou dostanete:
• jen částečně funkční služby s poruchami (počkáme pár let než se to vyvrbí)
• krásné barevné mozaiky při jakémkoliv výpadku signálu a sexy roztřepaný zvuk ala slečna Mráčkové
• z PALu interpolovaný obraz do HDTV, abyste měli dobrý pocit, který stejně na vaší televizi nevychutnáte
• plné HDTV vysílání (za pár let) a možnost si k tomu koupit novou televizi, která to podporuje. Už vidím starší generaci (a že té je v naší populaci valná většina), jak běží pro FullHD televizi za mrzkých pár desítek tisíc kurun.
• jakési doplňkové služby, zatím blíže nespecifikované, kterým stejně řada starší generace nebude rozumět a ani je využívat. Ale jsou (budou) tam.
• krásný pocit, že jste “přešli” a neméně úžasný pocit kabelem proudících nul a jedniček, což může nadchnout opravdu jen programátory v assembleru

A teď na skok k babičce. Málem ji omylo když zjistila, že už pak nechytne “ty Polaky”. Že bude muset trochu vyspravit anténu, přikoupit něco SetTopBoxů a všechno přeštelovat. Tož su hlupi, proč že to nenechaju tak jak teďkom? A co s tum starum televizum, tu si možu něchač? Můžeš babi, můžeš. Jen k ní dáš tu krabičku a bude to fajn, neboj. A co s tym videem? Kterým videem, babi? Tuž tym tu, dole, možu si zase pak nahravať dyž idu do kostela? Můžeš babi, ale potřebuješ pak ještě jednu tu krabičku. Tuž di do kelu, kele tych klamot tu budu mušet miť. To tu budě samy drat či co? A kery mi to včil šecko zapoji … za co mě panenko Maria trestáš? No asi já babi, snad to zvládnu. Doufám. A kdy to budě? Susedka vravjela, že to ti chachaři za chvilu vypnu a co potym? No do té doby se to musí udělat babi, jinak nebudeš moct čumět na televizi. Tož čemu s tim tak spichaju, to su ale pohlupavci. Jsou babi, jsou …

Gramatické okénko: pozor na časování slovesa ‘digitalizovat’ v množném čísle, kdy nabývá nepravidelných tvarů. Správné časování je: my-digitalizujeme, vy-jste v prdeli, oni-se smějí.

26 komentářů Digitalizace televizního vysílání jako trest

 • LuFa

  “Pokrok” se holt zastavit nedá :-). Jinak abych se přiznal, proces digitalizace nijak nesleduji. Zatím nám vše doma jede postaru. A až nepojede, nahradíme naši malinkou, několik desetiletí starou TV, novou, hezkou velikou ;-).

 • Kolibrik

  Taraniny. Viem si predstavit, ze keby to bolo mozne, podobne clanky by autor vypisoval par rokov dozadu pri prechode z ciernobieleho vysielania na farebne. Jedine stastie, ze tento pokrok od neho nezavisi. Mimochodom, frustracia z existencie akychsi jednotiek a nul je na psychiatra.

 • 1. Jistě, pokud jsi ve skutečnosti tak omezený jelimánek tak máš pravdu. Jen se obávám, že při přechodu z čb na barvu tvoji rodiče nemuseli kupovat nové zařízení a stará čb televize jim určitě fungovala.
  2. Já se těma nulama a jedničkama živím, takže o frustraci nemůže být řeči. Ale asi netušíš co to frustrace je a to tě omlouvá. Navíc mi uniká z čeho tvůj mozeček vyvodil, že mě to “frustruje”.
  3. Už jsi někdy slyšel o slohu, stylu či ironii? Asi přes samé SMSky ani ne, že? A ve škole jsi asi nedával pozor.

 • Piki

  Nuž, akoby som to? Najprv len a len ku kvalite obrazu, pretože na telku mám PC kombi kartu. V Prahe chytám na tú istú anténu za okom na prízemí otočenú smerom, kde Žižkov naozaj nie je, rozsypaný zašumený analógový signál s hokejom v reálnom čase a súčastne 100% signálu digitálneho. Digi obraz je hladký, zvuk perfektné stereo, akurát skóre sa na obrazovke ešte nezmenilo. Rozpad obrazu som nezažil ani nepamätám.

  V prípade použitia klasického televízora + set tobox je to naozaj pakáreň a v prípade, že by som kúpil novú telku s digi tunerom je tu riziko, že za pár rokov (určite za menej ako polovica životnosti tej telky) príde niekto s dobrým nápadom na prechod na iné kódovanie a budem v situácii, že budem mať telku s digi tunerom a nedľa neho set-top-box.

  A nespomenul si ešte jednu fičúrinu: Je tu argument, že budeme mať viac programov, lebo vysielať bude môcť skoro každý, kto na to nebude mať peniaze, takže tu bude síce 20 staníc, ale 80% ich vysielacieho času nepozerateľných. Menšiny zas zvíťazili.

  OT:Tá textarea by mohla mať o pár riadkov viac. Nemusí to byť rovno fulHDTV, stačí aj klasika 😉

 • Díky za komentář Piki.
  O těch programech navíc, na které se z 80% nebude dát dívat jsem babině ani raději neříkal.
  Až to praskne, tak ji navrhnu, že by mohli s ostatníma babkama přenášet bohoslužby, tož ať ten digitál nějak využijeme ne 🙂

  OT: textarea se dá zvětšit, stačí zvolit (kliknout na) “větší velikost” 😉

 • Michal

  No nevim,ale investice do spolecne anteny nejso velke.Staci tam dat nejake nove zesilovace a nejake premosteni a melo by to byt ok.

 • Piki

  Bohoslužby už sú. Na TV NOE v multiplexe vedľa Primy.

  OT: Ach jo! Ani superfullHDTV by mi asi nepomohlo, aby som si to všimol. Chybka nie je vo vašom prijímači, prepíname na Prahu. 😀

 • MDoterny

  Hochu, fňukáš tu sice hezky, ale zbytečně. Dnešní analogový přenos televizního signálu je prostě přes 40 let starý a jeho vývoj je (ať už k novým službám, nebo k technické “dokonalosti”) vyčerpán. Ať se nám to líbí nebo ne, nastal čas pro změnu, která je možná trochu bolestivá, momentálně nenabízí nic nového a nese sebou jisté problémy, ale s ohleden k faktu, že je digi-televize na startovní čáře své budoucnosti, nelze brát přechod od analogu k digi-technologii jako špatný krok. Říkej si prostě, že je to evoluce a že ten moment nelze oddalovat do nekonečna.
  imho: co myslíš: jak v budoucnu dopadnou spalovací motory? Kolik by jsi vsadil na to, že nebude nalezena technoligie,která je předčí natolik, že budou jednou zakázány pro neekologičnost?

 • Co to plácáš, to je snad každému jasné, že digitalizace je další krok v pořadí, o tom není v článku ani zmínka, že by nebyl. Ty si myslíš, že snad nad tím nějak brečím? Naopak, těším se na to. Až to bude fungovat. Nikde nezní ani náznak toho, že bych digitalizaci odmítal. To, co je středem zájmu tohoto článku, je prostě jen fakt, že systém to je zatím nepřipravený a ve své složitosti podceňovaný a vše probíhá spíše jen živelně a chaoticky. A kdo to nakonec odsere a odsírá?

  PS. Jen doufám, že většina čtenářů chápe tento i jiné články z rubriky Polemika jako impuls k zamyšlení a jako takové pošprtnutí k tomu, aby začali o diskutovaném tématu uvažovat vlastním mozkem. Zamysleli se a alespoň na chvíli odhodili to, co jim cpou média či jiné zdroje jeko nevyhnutelnou pravdu. Pokud ne, bude lepší když zůstanete u deníku Blesk (ten ví víc).

 • MDoterny

  když to tedy něměl být brekot, tak proč je většina o to tom, že bude třeba nákup nové techniky? A že to nebude fungovat? Ale ono už to funguje. Ne všude a ne na 100%, ale tak nefungoval ani analog.

 • Radek Hulán

  Vzhledem k tomu, že digitální televizní vysílání DVB-T nenabídne ani lepší kvalitu příjmu ani více kanálů oproti současnému analogu, jedná se opravdu o “úžasný” pokrok.

  Několik miliónů domácností si bude muset změnit televizní přijímače, nebo zakoupit kolem 10-15 mil SetTopBoxů, aby ve finále všichni čučeli v podobné kvalitě na identické programy. Heuréka!

  Toto samozřejmě nemá smysl a je to doslova výsměch…

  Naštěstí, člověk **má na výběr**, nemusí jít do DVB-T, ale třeba DVB-S, tedy do satelitu, kde při správné volbě družice a přijímače má za pár tisíc Kč několik *desítek* a nikoliv jednotek programů jako u DVB-T.

  A pokud si zakoupí takový Diablo modul, může koukat bez omezení i na takové pecky jako je HBO, HBO2, Cinemax, Premiere a mnohé další.

 • Vidíš, chlape, volba DVB-S mě ani nenapadla. Já hlava skopová …

 • Ondik

  🙂 to je tak, kdyz se sejdou IT 🙂
  Aby jste pochopili cely vyznam DVB-T, tak musite byt v rade pro rozhlasove a televizni vysilani. Vy z IT by jste taky chteli mit vsechno hned funkcni a v poradku!!

 • Ondik

  A co v Ceskem telekomunikacnim uradu, to jsou panecku depreve sikulove.

 • dj

  Včera večer mi zase úplně vypadl digitální příjem. Jsem z Brandýsa 20 km od Prahy a výpadky a kvalita signálu je strašná. Nyní mi běží zase pouze analogový příjem. KDE SI MÁM STĚŽOVAT, KDE MÁM CO HLÁSIT.Takhle si tedy kapitalistické podnikání nepředstavuji.

 • No číslo na nahlášení poruchy či klientské centrum určitě najdeš třeba ve smlouvě. Prča je v tom, že budeš volat na zpoplatněné číslo a ne 800* tj. zdarma, takže to zaplatíš. Teď už mám účet za telefon a podle něj jsem touto srandou, kterou popisuju v tomto článku, projebal 160 Kč za hovor na jejich technickou podporu … a to se vyplatí…

 • petr

  pamatuji boby kdy začala barva – šla chytat i na staré televizi, akorát jen černobíle a hraje dodnes. digitál na těch současných barevných bedýnkách bez dbtv tuneru nenaladíš!

 • petr

  Bydlím u Břeclavi a na “hrábě” jsme chytali 2x rakušáky, 4x slováky a 4 české programy za pár korun ve prospěch čt. 10 programů bez satelitu je slušná nabídka. Digitál z Brna nechytím a “široká” nabídka 4 programů v ruce a holubem na střeše s investicí cca 10tisíc mě nemotivuje. Asi si koupím kolo, pohorky,.. a počkám jak to za pár let dopadne, možná zatím budu prodávat ty kouzelné krabičky s Vietnamci na trhu, ať na tom taky něco trhnu. Jinak dobrá diskuse. Petr

 • kuba

  mno, v posledni dobe se vyskytly narky od UPC, pri prenosu (analogovem) jiz neni mozne nacpat do pasma vice programu (napr. nova cinema) a ze stejne vsecky pekne “donuti” preficet na digital…a co hure, digitalni signal UPC pry neni (podle techniku UPC) kompatibilni s klasickymi settopboxy a pro jeho prijem si clovek bude muset koupit STB od UPC (jeden je zdarmiko…), mno teeeda…

 • jenda.69

  Já se na digitalizaci taky docela těšim, ale je fakt, že to, co je v ČR je děs. To nemůžou nechat třeba ještě 5 let běžet analog s digitálem najednou? Né, oni ho vypnou a lidi, pořiďte si settopboxy…
  No, ale nevadí. Tam, kde bydlim já, nejspíš digitální TV ještě dlouho nebude, takže novou TV kartu ještě pár let nebudu potřebovat a u hlavní televize máme DVB-S, takže v pohodě. 🙂

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>